ATP Germany 1 Satellite Draw (Men's) - 2004

Click Here To Join The Germany 1 Satellite Discussion!


Share This...


Germany 1 Satellite Event Details:

2004-10-04Carpet
Indoor, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany 1 Satellite draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJakub Herm-Zahlava (2) (GER)Philipp Marx (3) (GER)6-3 3-6 6-1 [H2H]
FJakub Herm-Zahlava (4) (GER)Christopher Kas (GER)6-1 5-4 Retired[H2H]
FEvgeny Korolev (4) (RUS)Philipp Marx (3) (GER)3-6 6-3 6-2 [H2H]
FPhilipp Petzschner (1Q) (GER)Evgeny Korolev (3) (RUS)6-3 7-6(4) [H2H]
SFPhilipp Marx (3) (GER)Radim Zitko (7) (CZE)7-5 6-4 [H2H]
SFJakub Herm-Zahlava (2) (GER)Benedikt Dorsch (8) (GER)6-4 6-1 [H2H]
SFChristopher Kas (GER)Philipp Petzschner (3) (GER)6-2 6-2 [H2H]
SFJakub Herm-Zahlava (4) (GER)Philipp Marx (2) (GER)6-4 7-5 [H2H]
SFPhilipp Marx (3) (GER)Jakub Herm-Zahlava (7) (GER)6-2 6-2 [H2H]
SFEvgeny Korolev (4) (RUS)Marcel Zimmermann (8) (GER)6-4 6-2 [H2H]
SFPhilipp Petzschner (1Q) (GER)Philipp Marx (4) (GER)6-4 6-4 [H2H]
SFEvgeny Korolev (3) (RUS)Radim Zitko (2) (CZE)WO[H2H]
QFRadim Zitko (7) (CZE)Evgeny Korolev (1) (RUS)6-1 6-3 [H2H]
QFPhilipp Marx (3) (GER)Marcel Zimmermann (6) (GER)6-7(8) 6-3 6-4 [H2H]
QFBenedikt Dorsch (8) (GER)Daniel Brands (GER)6-3 6-0 [H2H]
QFJakub Herm-Zahlava (2) (GER)Christopher Kas (5) (GER)6-1 7-6(3) [H2H]
QFChristopher Kas (GER)Max Raditschnigg (AUT)6-7(4) 6-2 6-2 [H2H]
QFPhilipp Petzschner (3) (GER)Marcel Zimmermann (6) (GER)6-4 6-4 [H2H]
QFJakub Herm-Zahlava (4) (GER)Sebastian Rieschick (GER)6-4 6-4 [H2H]
QFPhilipp Marx (2) (GER)Peter-Robert Hodel (Q) (ROU)6-3 6-1 [H2H]
QFJakub Herm-Zahlava (7) (GER)Radim Zitko (1) (CZE)6-3 6-3 [H2H]
QFPhilipp Marx (3) (GER)Dustin Brown (5) (JAM)6-4 6-4 [H2H]
QFEvgeny Korolev (4) (RUS)Benedikt Dorsch (6) (GER)7-6(4) 2-6 6-1 [H2H]
QFMarcel Zimmermann (8) (GER)Matthias Bachinger (WC) (GER)6-3 7-6(5) [H2H]
QFPhilipp Petzschner (1Q) (GER)Daniel Dolbea (Q) (GER)6-2 6-4 [H2H]
QFPhilipp Marx (4) (GER)Jakub Herm-Zahlava (5) (GER)3-6 6-4 7-5 [H2H]
QFEvgeny Korolev (3) (RUS)Nikola Martinovic (Q) (CRO)6-4 7-6(7) [H2H]
QFRadim Zitko (2) (CZE)Benedikt Dorsch (GER)6-1 6-2 [H2H]
R16Evgeny Korolev (1) (RUS)Stefan Seifert (GER)6-3 6-3 [H2H]
R16Radim Zitko (7) (CZE)Dustin Brown (JAM)6-3 6-2 [H2H]
R16Philipp Marx (3) (GER)Frank Wintermantel (GER)6-4 6-4 [H2H]
R16Marcel Zimmermann (6) (GER)Julian Reister (GER)6-4 6-3 [H2H]
R16Benedikt Dorsch (8) (GER)Max Raditschnigg (AUT)6-2 6-4 [H2H]
R16Daniel Brands (GER)Philipp Petzschner (4) (GER)7-6(3) 7-6(9) [H2H]
R16Christopher Kas (5) (GER)Filip Paroci (YUG)6-2 7-5 [H2H]
R16Jakub Herm-Zahlava (2) (GER)Sebastian Rieschick (GER)6-2 7-5 [H2H]
R16Max Raditschnigg (AUT)Evgeny Korolev (1) (RUS)6-4 7-5 [H2H]
R16Christopher Kas (GER)Benedikt Dorsch (7) (GER)WO[H2H]
R16Philipp Petzschner (3) (GER)Julian Reister (GER)6-2 6-4 [H2H]
R16Marcel Zimmermann (6) (GER)Matthias Bachinger (GER)6-3 3-0 Retired[H2H]
R16Sebastian Rieschick (GER)Dustin Brown (8) (JAM)6-2 7-5 [H2H]
R16Jakub Herm-Zahlava (4) (GER)Daniel Muller (WC) (GER)7-5 7-6(3) [H2H]
R16Peter-Robert Hodel (Q) (ROU)Daniel Dolbea (GER)6-7(5) 6-2 7-6(5) [H2H]
R16Philipp Marx (2) (GER)Frank Wintermantel (Q) (GER)6-2 6-2 [H2H]
R16Radim Zitko (1) (CZE)Sebastian Rieschick (GER)4-6 7-6(3) 6-0 [H2H]
R16Jakub Herm-Zahlava (7) (GER)Steve Meyer (Q) (FRA)3-6 6-4 6-1 [H2H]
R16Philipp Marx (3) (GER)Stefan Seifert (Q) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R16Dustin Brown (5) (JAM)Daniel Brands (WC) (GER)7-6(1) 7-5 [H2H]
R16Benedikt Dorsch (6) (GER)Filip Paroci (YUG)6-2 6-3 [H2H]
R16Evgeny Korolev (4) (RUS)Max Raditschnigg (AUT)7-5 6-4 [H2H]
R16Marcel Zimmermann (8) (GER)Daniel Schubert (GER)6-4 6-1 [H2H]
R16Matthias Bachinger (WC) (GER)Julian Reister (Q) (GER)7-5 7-6(6) [H2H]
R16Philipp Petzschner (1Q) (GER)Marcel Zimmermann (GER)6-4 6-2 [H2H]
R16Daniel Dolbea (Q) (GER)Kevin Deden (GER)4-6 7-6(3) 6-4 [H2H]
R16Philipp Marx (4) (GER)Sebastian Rieschick (GER)4-6 6-4 6-2 [H2H]
R16Jakub Herm-Zahlava (5) (GER)Daniel Schubert (GER)6-4 7-5 [H2H]
R16Nikola Martinovic (Q) (CRO)Steve Meyer (Q) (FRA)7-5 6-1 [H2H]
R16Evgeny Korolev (3) (RUS)Christopher Kas (Q) (GER)3-6 6-4 6-0 [H2H]
R16Benedikt Dorsch (GER)Dustin Brown (8) (JAM)6-3 6-7(6) 6-4 [H2H]
R16Radim Zitko (2) (CZE)Max Raditschnigg (AUT)6-3 6-4 [H2H]
R32Evgeny Korolev (1) (RUS)Bye
R32Stefan Seifert (GER)Kevin Deden (GER)6-3 1-0 Retired[H2H]
R32Dustin Brown (JAM)Nikola Martinovic (CRO)6-2 6-2 [H2H]
R32Radim Zitko (7) (CZE)Bye
R32Philipp Marx (3) (GER)Bye
R32Frank Wintermantel (GER)Daniel Schubert (GER)6-4 6-2 [H2H]
R32Julian Reister (GER)Daniel Dolbea (GER)4-6 7-6(4) 6-2 [H2H]
R32Marcel Zimmermann (6) (GER)Bye
R32Benedikt Dorsch (8) (GER)Bye
R32Max Raditschnigg (AUT)Daniel Muller (GER)6-7(5) 7-6(3) 6-2 [H2H]
R32Daniel Brands (GER)Steve Meyer (FRA)6-2 6-4 [H2H]
R32Philipp Petzschner (4) (GER)Bye
R32Christopher Kas (5) (GER)Bye
R32Filip Paroci (YUG)Peter-Robert Hodel (ROU)6-3 6-3 [H2H]
R32Sebastian Rieschick (GER)Matthias Bachinger (GER)6-4 7-5 [H2H]
R32Jakub Herm-Zahlava (2) (GER)Bye
R32Evgeny Korolev (1) (RUS)Stefan Seifert (Q) (GER)6-7(5) 6-4 6-2 [H2H]
R32Max Raditschnigg (AUT)Aljoscha Thron (WC) (GER)3-6 6-4 6-4 [H2H]
R32Christopher Kas (GER)Ernests Gulbis (Q) (LAT)6-3 5-7 6-3 [H2H]
R32Benedikt Dorsch (7) (GER)Alexander Satschko (Q) (GER)5-1 Retired[H2H]
R32Philipp Petzschner (3) (GER)David Klier (WC) (GER)6-4 6-3 [H2H]
R32Julian Reister (GER)Daniel Schubert (GER)6-1 6-4 [H2H]
R32Matthias Bachinger (GER)Daniel Brands (GER)6-4 6-3 [H2H]
R32Marcel Zimmermann (6) (GER)Tim-Bastian Johanssen (WC) (GER)6-2 7-6(5) [H2H]
R32Dustin Brown (8) (JAM)Benjamin Ebrahimzadeh (Q) (GER)7-6(4) 6-4 [H2H]
R32Sebastian Rieschick (GER)Filip Paroci (YUG)6-3 6-0 [H2H]
R32Daniel Muller (WC) (GER)Steve Meyer (FRA)7-6(5) 6-4 [H2H]
R32Jakub Herm-Zahlava (4) (GER)Nikola Martinovic (CRO)5-7 6-1 6-3 [H2H]
R32Daniel Dolbea (GER)Radim Zitko (5) (CZE)7-6(7) 7-6(5) [H2H]
R32Peter-Robert Hodel (Q) (ROU)Petr Masek (Q) (CZE)6-2 4-6 6-3 [H2H]
R32Frank Wintermantel (Q) (GER)Kevin Deden (GER)6-3 Retired[H2H]
R32Philipp Marx (2) (GER)Philipp Piyamongkol (Q) (GER)7-6(6) 6-2 [H2H]
R32Radim Zitko (1) (CZE)Tim-Bastian Johanssen (Q) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R32Sebastian Rieschick (GER)Jochen Matschke (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Steve Meyer (Q) (FRA)Dominic Stoeckler (SUI)6-4 6-2 [H2H]
R32Jakub Herm-Zahlava (7) (GER)Benjamin Ebrahimzadeh (GER)6-0 3-1 Retired[H2H]
R32Philipp Marx (3) (GER)Peter-Robert Hodel (ROU)6-4 6-2 [H2H]
R32Stefan Seifert (Q) (GER)Ivan Dodig (BIH)7-6(4) 4-6 6-1 [H2H]
R32Daniel Brands (WC) (GER)Sander Groen (Q) (NED)6-7(3) 6-4 6-4 [H2H]
R32Dustin Brown (5) (JAM)Christoph Radecke (WC) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R32Benedikt Dorsch (6) (GER)Daniel Stoehr (Q) (GER)6-3 6-0 [H2H]
R32Filip Paroci (YUG)Mikhail Vasiliev (RUS)7-5 6-3 [H2H]
R32Max Raditschnigg (AUT)Jerome Becker (GER)4-6 6-6 Retired[H2H]
R32Evgeny Korolev (4) (RUS)Christopher Kas (Q) (GER)5-2 Retired[H2H]
R32Marcel Zimmermann (8) (GER)Kevin Deden (GER)6-4 3-0 Retired[H2H]
R32Daniel Schubert (GER)Philipp Piyamongkol (WC) (GER)2-6 7-6(4) 6-1 [H2H]
R32Matthias Bachinger (WC) (GER)Ernests Gulbis (Q) (LAT)4-6 7-6(5) 6-2 [H2H]
R32Julian Reister (Q) (GER)Philipp Petzschner (2SE) (GER)6-1 6-4 [H2H]
R32Philipp Petzschner (1Q) (GER)Benjamin Ebrahimzadeh (GER)6-4 6-3 [H2H]
R32Marcel Zimmermann (GER)Filip Paroci (YUG)7-5 7-5 [H2H]
R32Kevin Deden (GER)Mikhail Vasiliev (RUS)6-4 6-1 [H2H]
R32Daniel Dolbea (Q) (GER)Alexander Satschko (6Q) (GER)7-6(4) 4-6 6-4 [H2H]
R32Philipp Marx (4) (GER)Dominic Stoeckler (SUI)6-1 6-4 [H2H]
R32Sebastian Rieschick (GER)Jochen Matschke (GER)6-3 6-1 [H2H]
R32Daniel Schubert (GER)Roman Kelecic (WC) (CRO)6-2 2-6 6-1 [H2H]
R32Jakub Herm-Zahlava (5) (GER)Aljoscha Thron (Q) (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Nikola Martinovic (Q) (CRO)Goran Dragicevic (USA)6-4 6-2 [H2H]
R32Steve Meyer (Q) (FRA)Daniel Brands (WC) (GER)7-6(5) 7-6(2) [H2H]
R32Christopher Kas (Q) (GER)Philipp Piyamongkol (WC) (GER)7-6(5) 6-4 [H2H]
R32Evgeny Korolev (3) (RUS)Jerome Becker (GER)6-2 6-2 [H2H]
R32Dustin Brown (8) (JAM)Daniel Muller (Q) (GER)7-6(3) 7-5 [H2H]
R32Benedikt Dorsch (GER)Frank Wintermantel (WC) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R32Max Raditschnigg (AUT)Ivan Dodig (BIH)6-4 6-4 [H2H]
R32Radim Zitko (2) (CZE)Peter-Robert Hodel (ROU)6-3 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FPeter Steinberger (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Benedikt Dorsch (4) (GER)
Evgeny Korolev (RUS)
7-5 6-1
FTom Dennhardt (2) (GER)
Philipp Marx (GER)
Benedikt Dorsch (3) (GER)
Evgeny Korolev (RUS)
6-3 7-5
FChristopher Kas (4) (GER)
Philipp Petzschner (GER)
Tom Dennhardt (1) (GER)
Philipp Marx (GER)
6-0 6-4
FChristopher Kas (3) (GER)
Philipp Petzschner (GER)
Benedikt Dorsch (4) (GER)
Evgeny Korolev (RUS)
7-6(8) 6-3
SFBenedikt Dorsch (4) (GER)
Evgeny Korolev (RUS)
Christopher Kas (1) (GER)
Philipp Petzschner (GER)
3-2 Retired
SFPeter Steinberger (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Tom Dennhardt (3) (GER)
Philipp Marx (GER)
6-3 7-6(4)
SFBenedikt Dorsch (3) (GER)
Evgeny Korolev (RUS)
Denis Peschek (GER)
Mikhail Vasiliev (RUS)
6-3 6-4
SFTom Dennhardt (2) (GER)
Philipp Marx (GER)
Peter Steinberger (4) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
7-6(9) 7-5
SFTom Dennhardt (1) (GER)
Philipp Marx (GER)
Benjamin Ebrahimzadeh (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
6-7(5) 6-4 6-3
SFChristopher Kas (4) (GER)
Philipp Petzschner (GER)
Peter Steinberger (2) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
6-4 6-3
SFChristopher Kas (3) (GER)
Philipp Petzschner (GER)
Tom Dennhardt (1) (GER)
Philipp Marx (GER)
6-2 6-2
SFBenedikt Dorsch (4) (GER)
Evgeny Korolev (RUS)
Peter Steinberger (2) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
6-3 6-3
QFChristopher Kas (1) (GER)
Philipp Petzschner (GER)
Tore Deleuran-Skjold (Q) (DEN)
Jacob Melskens (DEN)
6-3 6-4
QFBenedikt Dorsch (4) (GER)
Evgeny Korolev (RUS)
Ivan Dodig (BIH)
Nikola Martinovic (CRO)
6-2 6-2
QFTom Dennhardt (3) (GER)
Philipp Marx (GER)
Mauro Commisso (WC) (ITA)
Enrico Iannuzzi (ITA)
6-3 6-3
QFPeter Steinberger (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Benjamin Ebrahimzadeh (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
WO
QFDenis Peschek (GER)
Mikhail Vasiliev (RUS)
Matthias Bachinger (1) (GER)
Philipp Petzschner (GER)
WO
QFBenedikt Dorsch (3) (GER)
Evgeny Korolev (RUS)
Daniel Brands (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
6-2 6-3
QFPeter Steinberger (4) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Benjamin Ebrahimzadeh (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
5-7 6-1 6-4
QFTom Dennhardt (2) (GER)
Philipp Marx (GER)
Sander Groen (NED)
Thomas Schreyer (GER)
7-5 3-6 7-6(5)
QFTom Dennhardt (1) (GER)
Philipp Marx (GER)
Nikola Martinovic (CRO)
Filip Paroci (YUG)
6-3 7-5
QFBenjamin Ebrahimzadeh (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
Benedikt Dorsch (3) (GER)
Evgeny Korolev (RUS)
WO
QFChristopher Kas (4) (GER)
Philipp Petzschner (GER)
Matthias Bachinger (WC) (GER)
Aljoscha Thron (GER)
3-0 Retired
QFPeter Steinberger (2) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Daniel Brands (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
6-2 6-4
QFTom Dennhardt (1) (GER)
Philipp Marx (GER)
Nikola Martinovic (CRO)
Filip Paroci (YUG)
WO
QFChristopher Kas (3) (GER)
Philipp Petzschner (GER)
Denis Peschek (GER)
Thomas Schreyer (GER)
7-6(5) 6-2
QFBenedikt Dorsch (4) (GER)
Evgeny Korolev (RUS)
Benjamin Ebrahimzadeh (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
6-3 7-6(5)
QFPeter Steinberger (2) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Daniel Brands (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
6-3 6-4
R16Christopher Kas (1) (GER)
Philipp Petzschner (GER)
Dustin Brown (JAM)
Kevin Deden (GER)
6-2 6-2
R16Tore Deleuran-Skjold (Q) (DEN)
Jacob Melskens (DEN)
Peter-Robert Hodel (ROU)
Filip Paroci (YUG)
7-6(1) 6-0
R16Benedikt Dorsch (4) (GER)
Evgeny Korolev (RUS)
Thomas Schreyer (GER)
Clinton Thomson (AUS)
WO
R16Ivan Dodig (BIH)
Nikola Martinovic (CRO)
Daniel Brands (WC) (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
6-2 4-6 6-4
R16Mauro Commisso (WC) (ITA)
Enrico Iannuzzi (ITA)
Daniel Dolbea (GER)
Jochen Matschke (GER)
6-1 6-2
R16Tom Dennhardt (3) (GER)
Philipp Marx (GER)
Matthias Bachinger (WC) (GER)
Aljoscha Thron (GER)
WO
R16Peter Steinberger (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Kevin Abele (GER)
Daniel Schubert (GER)
6-0 6-2
R16Benjamin Ebrahimzadeh (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
Goran Dragicevic (2) (USA)
Alexander Satschko (GER)
WO
R16Matthias Bachinger (1) (GER)
Philipp Petzschner (GER)
Bye
R16Denis Peschek (GER)
Mikhail Vasiliev (RUS)
Alexander Satschko (GER)
Daniel Schubert (GER)
WO
R16Benedikt Dorsch (3) (GER)
Evgeny Korolev (RUS)
Bye
R16Daniel Brands (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
Dustin Brown (JAM)
Kevin Deden (GER)
WO
R16Benjamin Ebrahimzadeh (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
Daniel Dolbea (GER)
Christopher Kas (GER)
5-2 Retired
R16Peter Steinberger (4) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Bye
R16Sander Groen (NED)
Thomas Schreyer (GER)
Peter-Robert Hodel (ROU)
Filip Paroci (YUG)
6-4 6-2
R16Tom Dennhardt (2) (GER)
Philipp Marx (GER)
Bye
R16Tom Dennhardt (1) (GER)
Philipp Marx (GER)
Bye
R16Nikola Martinovic (CRO)
Filip Paroci (YUG)
Bye
R16Benedikt Dorsch (3) (GER)
Evgeny Korolev (RUS)
Bye
R16Benjamin Ebrahimzadeh (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
David Klier (WC) (GER)
Michael Nuesslein (GER)
4-6 6-4 6-4
R16Matthias Bachinger (WC) (GER)
Aljoscha Thron (GER)
Peter-Robert Hodel (WC) (ROU)
Andre Wiesler (GER)
WO
R16Christopher Kas (4) (GER)
Philipp Petzschner (GER)
Bye
R16Daniel Brands (GER)
Philipp Piyamongkol (GER)
Denis Peschek (GER)
Thomas Schreyer (GER)
6-3 7-6(6)
R16Peter Steinberger (2) (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Philipp Petzschner (1) (GER)Ernests Gulbis (16) (LAT)6-4 6-3 [H2H]
Q1Daniel Muller (GER)Goran Dragicevic (2) (USA)6-7(8) 6-2 7-6(5) [H2H]
Q1Alexander Satschko (3) (GER)Julian Reister (10) (GER)7-6(5) 6-4 [H2H]
Q1Nikola Martinovic (4) (CRO)Tim-Bastian Johanssen (GER)7-6(5) 4-6 7-6(6) [H2H]
Q1Steve Meyer (9) (FRA)Peter Steinberger (GER)6-4 7-6(1) [H2H]
Q1Christopher Kas (6) (GER)Sander Groen (15) (NED)5-7 6-3 6-2 [H2H]
Q1Aljoscha Thron (GER)Matthias Bachinger (14) (GER)6-4 4-6 6-3 [H2H]
Q1Daniel Dolbea (8) (GER)Ivan Vukovic (13) (CRO)6-4 6-7(4) 7-5 [H2H]
Q1Tim-Bastian Johanssen (GER)Alexander Satschko (1) (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q1Ernests Gulbis (10) (LAT)Nikola Martinovic (2) (CRO)6-1 6-7(1) 6-4 [H2H]
Q1Christopher Kas (3) (GER)Daniel Muller (GER)7-6(5) 6-1 [H2H]
Q1Daniel Stoehr (15) (GER)Andre Wiesler (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q1Steve Meyer (5) (FRA)David Klier (GER)7-5 4-6 6-2 [H2H]
Q1Julian Reister (6) (GER)Tobias Scheil (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q1Sander Groen (9) (NED)Jacob Melskens (7) (DEN)6-2 6-3 [H2H]
Q1Stefan Seifert (GER)Ivan Vukovic (8) (CRO)6-7(1) 7-6(9) 7-6(5) [H2H]
Q1Stefan Seifert (1) (GER)Peter Steinberger (14) (GER)7-5 6-7(4) 6-4 [H2H]
Q1Alexander Satschko (2) (GER)Michael Nuesslein (WC) (GER)7-5 6-1 [H2H]
Q1Philipp Piyamongkol (10) (GER)Sander Groen (3) (NED)7-6(4) 4-1 Retired[H2H]
Q1Ernests Gulbis (4) (LAT)Ivan Vukovic (11) (CRO)6-3 6-2 [H2H]
Q1Benjamin Ebrahimzadeh (5) (GER)Daniel Stoehr (9) (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q1Peter-Robert Hodel (6) (ROU)Andre Wiesler (16) (GER)6-4 6-7(5) 6-4 [H2H]
Q1Frank Wintermantel (13) (GER)Tihomir Lebo (SUI)6-4 6-0 [H2H]
Q1Petr Masek (CZE)Roman Kelecic (12) (CRO)6-4 6-2 [H2H]
Q2Philipp Petzschner (1) (GER)Christopher Aumuller (WC) (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q2Ernests Gulbis (16) (LAT)Gwen-Arne Corches (GER)6-4 6-7(8) 6-2 [H2H]
Q2Goran Dragicevic (2) (USA)Enrico Iannuzzi (ITA)6-4 6-4 [H2H]
Q2Daniel Muller (GER)Jacob Melskens (12) (DEN)6-4 7-6(3) [H2H]
Q2Alexander Satschko (3) (GER)Andreas Eichenberger (SUI)7-5 6-4 [H2H]
Q2Julian Reister (10) (GER)Daniel Stoehr (GER)6-7(2) 6-4 6-3 [H2H]
Q2Nikola Martinovic (4) (CRO)Kevin Abele (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Tim-Bastian Johanssen (GER)Karol Galik (11) (SVK)6-2 2-0 Retired[H2H]
Q2Peter Steinberger (GER)Thomas Schreyer (GER)7-5 6-2 [H2H]
Q2Steve Meyer (9) (FRA)Clinton Thomson (AUS)6-4 6-4 [H2H]
Q2Christopher Kas (6) (GER)David Klier (WC) (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q2Sander Groen (15) (NED)Roman Herold (GER)3-6 6-3 6-4 [H2H]
Q2Aljoscha Thron (GER)Bas Van Der Valk (7) (NED)6-7(4) 7-6(4) 3-0 Retired[H2H]
Q2Matthias Bachinger (14) (GER)Joscha Beutel (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Daniel Dolbea (8) (GER)Jean Zietsman (WC) (GER)2-6 6-2 6-4 [H2H]
Q2Ivan Vukovic (13) (CRO)Denis Peschek (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q2Alexander Satschko (1) (GER)Christopher Schuhmann (WC) (GER)6-2 7-6(3) [H2H]
Q2Tim-Bastian Johanssen (GER)Kevin Abele (14) (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Nikola Martinovic (2) (CRO)Jean Zietsman (GER)7-5 6-3 [H2H]
Q2Ernests Gulbis (10) (LAT)Roman Kelecic (CRO)6-3 6-3 [H2H]
Q2Christopher Kas (3) (GER)Constantin Minar (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q2Daniel Muller (GER)Daniel Boehner (16) (GER)4-6 6-3 6-2 [H2H]
Q2Andre Wiesler (GER)Daniel Dolbea (4) (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2Daniel Stoehr (15) (GER)Petr Masek (CZE)6-2 6-4 [H2H]
Q2Steve Meyer (5) (FRA)Florian Kunth (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q2David Klier (GER)Peter Steinberger (12) (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q2Julian Reister (6) (GER)Joscha Beutel (GER)6-3 6-0 [H2H]
Q2Tobias Scheil (GER)Daniel Hoeppner (13) (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q2Jacob Melskens (7) (DEN)Mauro Commisso (ITA)6-3 6-4 [H2H]
Q2Sander Groen (9) (NED)Tom Dennhardt (GER)7-5 6-1 [H2H]
Q2Ivan Vukovic (8) (CRO)Frank Wintermantel (GER)7-6(8) 1-6 6-1 [H2H]
Q2Stefan Seifert (GER)Denis Peschek (11) (GER)6-4 7-6(0) [H2H]
Q2Stefan Seifert (1) (GER)Bye
Q2Peter Steinberger (14) (GER)Thomas Schreyer (GER)6-1 4-6 6-3 [H2H]
Q2Alexander Satschko (2) (GER)Bye
Q2Michael Nuesslein (WC) (GER)Tobias Scheil (15) (GER)7-6(2) 6-4 [H2H]
Q2Sander Groen (3) (NED)Bye
Q2Philipp Piyamongkol (10) (GER)Tom Dennhardt (GER)6-4 7-5 [H2H]
Q2Ernests Gulbis (4) (LAT)Florian Niederloehne (WC) (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Ivan Vukovic (11) (CRO)Petar Djukic (YUG)6-3 6-1 [H2H]
Q2Benjamin Ebrahimzadeh (5) (GER)Philip Seidl (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Daniel Stoehr (9) (GER)Daniel Boehner (GER)6-3 7-6(3) [H2H]
Q2Peter-Robert Hodel (6) (ROU)Bjorn Simon (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Andre Wiesler (16) (GER)Constantin Minar (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q2Tihomir Lebo (SUI)Dominic Stoeckler (7) (SUI)3-6 6-4 6-4 [H2H]
Q2Frank Wintermantel (13) (GER)Denis Peschek (GER)6-4 7-5 [H2H]
Q2Petr Masek (CZE)Mikhail Vasiliev (8) (RUS)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q2Roman Kelecic (12) (CRO)Andreas Eichenberger (SUI)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q3Philipp Petzschner (1) (GER)Bye
Q3Christopher Aumuller (WC) (GER)Dominic Metzger (WC) (GER)4-6 6-3 7-5 [H2H]
Q3Gwen-Arne Corches (GER)Tobias Scheil (GER)6-3 7-6(6) [H2H]
Q3Ernests Gulbis (16) (LAT)Bye
Q3Goran Dragicevic (2) (USA)Bye
Q3Enrico Iannuzzi (ITA)Dariusz Kuligowski (WC) (GER)7-6(1) 6-1 [H2H]
Q3Daniel Muller (GER)Tom Dennhardt (GER)7-6(2) 6-2 [H2H]
Q3Jacob Melskens (12) (DEN)Bye
Q3Alexander Satschko (3) (GER)Bye
Q3Andreas Eichenberger (SUI)Dmitri Lomakin (RUS)6-3 6-4 [H2H]
Q3Daniel Stoehr (GER)Andre Wiesler (GER)4-6 6-4 6-2 [H2H]
Q3Julian Reister (10) (GER)Bye
Q3Nikola Martinovic (4) (CRO)Bye
Q3Kevin Abele (GER)Daniel Hoeppner (GER)6-7(5) 6-4 6-4 [H2H]
Q3Tim-Bastian Johanssen (GER)Florian Kunth (GER)6-3 3-6 6-4 [H2H]
Q3Karol Galik (11) (SVK)Bye
Q3Peter Steinberger (GER)Bye
Q3Thomas Schreyer (GER)Petr Masek (CZE)6-4 6-3 [H2H]
Q3Clinton Thomson (AUS)Daniel Boehner (GER)6-3 3-6 6-4 [H2H]
Q3Steve Meyer (9) (FRA)Bye
Q3Christopher Kas (6) (GER)Bye
Q3David Klier (WC) (GER)Mauro Commisso (WC) (ITA)7-6(6) 7-6(7) [H2H]
Q3Roman Herold (GER)Stefan Seifert (A) (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q3Sander Groen (15) (NED)Bye
Q3Bas Van Der Valk (7) (NED)Bye
Q3Aljoscha Thron (GER)Christoph Radecke (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Joscha Beutel (GER)Tore Deleuran-Skjold (DEN)6-4 6-2 [H2H]
Q3Matthias Bachinger (14) (GER)Bye
Q3Daniel Dolbea (8) (GER)Bye
Q3Jean Zietsman (WC) (GER)Alessio Genovese (WC) (ITA)6-2 6-4 [H2H]
Q3Denis Peschek (GER)Tom Atkinson (GBR)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q3Ivan Vukovic (13) (CRO)Bye
Q3Alexander Satschko (1) (GER)Bye
Q3Christopher Schuhmann (WC) (GER)Peter Gojowczyk (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Tim-Bastian Johanssen (GER)Bjorn Simon (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q3Kevin Abele (14) (GER)Bye
Q3Nikola Martinovic (2) (CRO)Bye
Q3Jean Zietsman (GER)Philip Seidl (GER)5-7 6-3 6-0 [H2H]
Q3Roman Kelecic (CRO)Alessio Genovese (ITA)7-6(2) 6-3 [H2H]
Q3Ernests Gulbis (10) (LAT)Bye
Q3Christopher Kas (3) (GER)Bye
Q3Constantin Minar (GER)Petar Djukic (WC) (YUG)6-4 6-2 [H2H]
Q3Daniel Muller (GER)Dmitri Lomakin (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q3Daniel Boehner (16) (GER)Bye
Q3Daniel Dolbea (4) (GER)Bye
Q3Andre Wiesler (GER)Aljoscha Thron (GER)2-6 6-1 7-6(6) [H2H]
Q3Petr Masek (CZE)Christopher Aumuller (WC) (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Daniel Stoehr (15) (GER)Bye
Q3Steve Meyer (5) (FRA)Bye
Q3Florian Kunth (GER)Enrico Iannuzzi (ITA)3-6 7-5 6-2 [H2H]
Q3David Klier (GER)Mario Eckardt (GER)6-4 3-6 6-4 [H2H]
Q3Peter Steinberger (12) (GER)Bye
Q3Julian Reister (6) (GER)Bye
Q3Joscha Beutel (GER)Tihomir Lebo (SUI)6-1 6-2 [H2H]
Q3Tobias Scheil (GER)Sebastian Schoellhorn (GER)6-1 7-6(4) [H2H]
Q3Daniel Hoeppner (13) (GER)Bye
Q3Jacob Melskens (7) (DEN)Bye
Q3Mauro Commisso (ITA)Julian Bley (GER)7-5 6-1 [H2H]
Q3Tom Dennhardt (GER)Thomas Schreyer (GER)6-1 7-6(6) [H2H]
Q3Sander Groen (9) (NED)Bye
Q3Ivan Vukovic (8) (CRO)Bye
Q3Frank Wintermantel (GER)Sascha Heinemann (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Stefan Seifert (GER)Andreas Eichenberger (SUI)6-2 7-6(4) [H2H]
Q3Denis Peschek (11) (GER)Bye


What's your opinion on the ATP Germany 1 Satellite draw (Men's) 2004?
Who will win Germany 1 Satellite?