ATP Germany 1 Masters Draw (Men's) - 1994

Click Here To Join The Germany 1 Masters Discussion!


Share This...


Germany 1 Masters Event Details:

1994-04-17Clay
OutdoorAugsburg, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany 1 Masters draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMilan Palme (Q) (GER)Lars Koslowski (3) (GER)6-7 6-2 6-1[H2H]
SFMilan Palme (Q) (GER)Jens Woehrmann (5) (GER)6-7 6-1 6-4[H2H]
SFLars Koslowski (GER)Johan Carlsson (SWE)6-4 6-2[H2H]
QFMilan Palme (Q) (GER)Vaclav Roubicek (7) (CZE)4-6 6-4 6-2[H2H]
QFJens Woehrmann (5) (GER)Vladimir Gabrichidze (3) (GEO)5-7 6-3 7-5[H2H]
QFLars Koslowski (3) (GER)Pietro Angelini (5) (ITA)7-5 6-0[H2H]
QFJohan Carlsson (2) (SWE)Branislav Stankovic (SVK)6-0 7-6[H2H]
R16Milan Palme (Q) (GER)Andreas Lesch (Q) (GER)6-3 4-6 6-4[H2H]
R16Vaclav Roubicek (7) (CZE)Daniele Balducci (ITA)7-6 6-4[H2H]
R16Vladimir Gabrichidze (3) (GEO)Andreas Kriebel (GER)6-4 3-6 6-4[H2H]
R16Jens Woehrmann (WC) (GER)Armand Strombach (5) (LVA)7-6 6-2[H2H]
R16Pietro Angelini (5) (ITA)Thomas Breuninger (WC) (GER)6-1 6-4[H2H]
R16Lars Koslowski (GER)Jaroslav Bulant (3) (CZE)6-1 7-6[H2H]
R16Branislav Stankovic (SVK)Holger Speker (GER)7-6 4-6 6-1[H2H]
R16Johan Carlsson (2) (SWE)Gabrio Castrichella (ITA)6-1 6-1[H2H]
R32Milan Palme (Q) (GER)Christer Allgardh (1) (SWE)7-6 6-2[H2H]
R32Andreas Lesch (GER)Goran Mihajlovic ()6-2 6-4[H2H]
R32Daniele Balducci (ITA)Ruben Gajardo (Q) (CHL)6-4 6-3[H2H]
R32Vaclav Roubicek (CZE)Filippo Messori (7) (ITA)6-3 3-6 6-4[H2H]
R32Vladimir Gabrichidze (3) (GEO)Daniel De Boer (Q) (GER)6-4 7-6[H2H]
R32Andreas Kriebel (GER)Dirk Hortian (GER)2-6 6-2 7-5[H2H]
R32Jens Woehrmann (WC) (GER)Sascha Petraschek (WC) ()6-3 6-3[H2H]
R32Armand Strombach (Q) (LVA)Massimo Ardinghi (5) (ITA)6-1 6-4[H2H]
R32Pietro Angelini (5) (ITA)Anders Haseth (Q) (NOR)6-3 6-2[H2H]
R32Thomas Breuninger (Q) (GER)Emil Egerer (GER)6-2 4-6 6-4[H2H]
R32Lars Koslowski (GER)Robert Eriksson (SWE)6-3 7-5[H2H]
R32Jaroslav Bulant (3) (CZE)Frank Stettner (WC) (GER)6-3 6-3[H2H]
R32Branislav Stankovic (SVK)Thomas Buchmayer (8) (AUT)7-5 3-6 7-5[H2H]
R32Holger Speker (GER)Achille Margotto (ITA)5-2 Retired[H2H]
R32Gabrio Castrichella (WC) (ITA)Michael Robertson (WC) (USA)3-6 6-3 6-4[H2H]
R32Johan Carlsson (2) (SWE)Mark Joachim (GER)6-3 6-4[H2H]
Men's Doubles
FIngo Herzgerodt (2) (GER)
Christian Tambue (GER)
Massimo Ardinghi (1) (ITA)
Lars Koslowski (GER)
6-0 6-7 6-2
FMassimo Ardinghi (1) (ITA)
Lars Koslowski (GER)
Christer Allgardh (2) (SWE)
Johan Carlsson (SWE)
WO
SFMassimo Ardinghi (1) (ITA)
Lars Koslowski (GER)
Thomas Buchmayer (4) (AUT)
Andreas Lesch (GER)
6-4 6-4
SFIngo Herzgerodt (GER)
Christian Tambue (GER)
Daniele Balducci (2) (ITA)
Mose Navarra (ITA)
7-5 4-6 7-5
SFMassimo Ardinghi (1) (ITA)
Lars Koslowski (GER)
Jaroslav Bulant (CZE)
Filip Roj (GER)
5-0 Retired
SFChrister Allgardh (2) (SWE)
Johan Carlsson (SWE)
Michael Kocher (4) (GER)
Holger Speker (GER)
6-2 6-4
QFMassimo Ardinghi (1) (ITA)
Lars Koslowski (GER)
Gabrio Castrichella (ITA)
Filippo Messori (ITA)
6-2 6-2
QFMassimo Ardinghi (1) (ITA)
Lars Koslowski (GER)
Markus Rackl (1) (GER)
Armand Strombach (LVA)
6-7 6-0 6-1
QFJaroslav Bulant (CZE)
Filip Roj (GER)
Ingo Herzgerodt (3) (GER)
Christian Tambue (GER)
6-4 7-6
QFThomas Buchmayer (3) (AUT)
Andreas Lesch (GER)
Vladimir Gabrichidze (3) (GEO)
Slobodan Vojinovic ()
6-4 6-4
QFMichael Kocher (GER)
Holger Speker (GER)
Daniele Balducci (ITA)
Mose Navarra (ITA)
6-3 6-3
QFIngo Herzgerodt (GER)
Christian Tambue (GER)
Vaclav Roubicek (CZE)
Branislav Stankovic (SVK)
2-1 Retired
QFDaniele Balducci (ITA)
Mose Navarra (ITA)
Paul Ricar (GER)
Orlin Stanoytchev (BUL)
2-6 7-5 6-3
QFChrister Allgardh (2) (SWE)
Johan Carlsson (SWE)
Markus Rackl (GER)
Armand Strombach (LVA)
6-3 6-3
R16Massimo Ardinghi (1) (ITA)
Lars Koslowski (GER)
Jaroslav Bulant (CZE)
Filip Roj (GER)
6-4 6-0
R16Markus Rackl (GER)
Armand Strombach (LVA)
Dorfler ()
Michael Robertson (USA)
WO
R16Thomas Buchmayer (3) (AUT)
Andreas Lesch (GER)
Pietro Angelini (ITA)
Corrado Borroni (ITA)
6-2 6-3
R16Vladimir Gabrichidze (GEO)
Slobodan Vojinovic ()
Robert Eriksson (SWE)
Thomas Winkler ()
6-2 6-3
R16Ingo Herzgerodt (GER)
Christian Tambue (GER)
Andrew Batie (NZL)
Ashley Naumann (AUS)
6-2 6-2
R16Vaclav Roubicek (CZE)
Branislav Stankovic (SVK)
Gabrio Castrichella (3) (ITA)
Filippo Messori (ITA)
6-1 6-3
R16Paul Ricar (GER)
Orlin Stanoytchev (BUL)
Daniel Merkert (GER)
Jurgen Wagner (GER)
6-2 6-2
R16Daniele Balducci (ITA)
Mose Navarra (ITA)
Christer Allgardh (2) (SWE)
Johan Carlsson (SWE)
5-7 7-6 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Milan Palme (1) (GER)Ullrich-Jasper Seetzen (15) ()6-1 7-6[H2H]
Q1Armand Strombach (2) (LVA)Jan-Ralph Brandt (16) (GER)6-2 6-4[H2H]
Q1Thomas Breuninger (GER)Thassilo Haun (13) (GER)6-2 6-2[H2H]
Q1Dirk Hortian (14WC) (GER)Dirk Leppen (WC) (GER)7-6 6-4[H2H]
Q1Anders Haseth (11) (NOR)Stefan Kohlmann (GER)3-6 6-0 6-2[H2H]
Q1Holger Speker (6) (GER)Jurgen Wagner (GER)7-6 6-3[H2H]
Q1Emil Egerer (GER)Matthias A. Muller (9) ()7-6 6-3[H2H]
Q1Daniel De Boer (GER)Mose Navarra (10) (ITA)7-6 1-6 6-2[H2H]
Q2Milan Palme (1) (GER)Nicolas Kiefer (WC) (GER)6-2 6-1[H2H]
Q2Ullrich-Jasper Seetzen ()Alexander Windisch (15) (GER)6-2 6-3[H2H]
Q2Armand Strombach (2) (LVA)Dorfler ()5-7 6-2 6-1[H2H]
Q2Jan-Ralph Brandt (WC) (GER)Peter Vehar (16) (GER)6-0 3-0 Retired[H2H]
Q2Thomas Breuninger (GER)Ryan Blake (3) (USA)6-4 6-7 6-0[H2H]
Q2Thassilo Haun (13) (GER)Andreas Weber (GER)3-6 6-2 6-4[H2H]
Q2Dirk Leppen (GER)Christian Schaeffkes ()6-4 7-5[H2H]
Q2Dirk Hortian (14WC) (GER)Markus Neuhausen (GER)6-7 6-4 6-2[H2H]
Q2Stefan Kohlmann (GER)Markus Rackl (5) (GER)6-3 1-6 7-6[H2H]
Q2Anders Haseth (11) (NOR)Filip Roj (GER)6-3 6-4[H2H]
Q2Holger Speker (6) (GER)Markus Pfannkuchen (GER)6-3 6-4[H2H]
Q2Jurgen Wagner (12) (GER)Paul Ricar (GER)6-4 4-0 Retired[H2H]
Q2Emil Egerer (GER)Laurence Matthews (7) ()6-0 7-5[H2H]
Q2Matthias A. Muller (9) ()Holger Rebholz (GER)6-2 6-1[H2H]
Q2Daniel De Boer (GER)Christoph Parringer (GER)6-3 6-2[H2H]
Q2Mose Navarra (10) (ITA)Rainer Gunther (GER)6-0 7-6[H2H]
Q3Milan Palme (1) (GER)Michael Schmidtmann (GER)6-2 6-3[H2H]
Q3Nicolas Kiefer (WC) (GER)Ingo Isslinger (GER)6-4 6-1[H2H]
Q3Ullrich-Jasper Seetzen ()Robert Jahl (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q3Alexander Windisch (15) (GER)Alexandre Strambini (SUI)6-0 6-4[H2H]
Q3Armand Strombach (2) (LVA)Jens-Peter Wenner (GER)6-3 6-2[H2H]
Q3Dorfler (WC) ()Bohus Danielcik (SVK)6-2 6-2[H2H]
Q3Jan-Ralph Brandt (WC) (GER)Thomas Winkler ()6-3 6-0[H2H]
Q3Peter Vehar (16) (GER)Claudio Robles (CHL)2-6 6-3 7-5[H2H]
Q3Ryan Blake (3) (USA)Peter Schreven ()7-6 6-4[H2H]
Q3Thomas Breuninger (GER)Carsten Huebscher (GER)6-2 3-6 6-2[H2H]
Q3Andreas Weber (GER)Falk Nier (WC) (GER)6-4 7-6[H2H]
Q3Thassilo Haun (GER)Orlin Stanoytchev (13) (BUL)WO[H2H]
Q3Christian Schaeffkes ()Gonzalo Fernandez (4) (CHL)4-6 6-1 6-2[H2H]
Q3Dirk Leppen (GER)Jens Peter (GER)7-5 6-4[H2H]
Q3Markus Neuhausen (WC) (GER)Pantelis Moschoutis (GRC)6-3 6-1[H2H]
Q3Dirk Hortian (GER)Corrado Borroni (14WC) (ITA)6-4 6-2[H2H]
Q3Markus Rackl (5) (GER)Stefan Fueg (GER)7-6 6-3[H2H]
Q3Stefan Kohlmann (GER)Christoph Schaal (GER)7-5 6-4[H2H]
Q3Filip Roj (GER)Thomas Walter (GER)3-6 7-5 6-4[H2H]
Q3Anders Haseth (NOR)Jan Kodes (11) (CZE)6-1 7-6[H2H]
Q3Holger Speker (6) (GER)Markus Hantschk (GER)6-7 6-4 6-3[H2H]
Q3Markus Pfannkuchen (GER)Daniel Merkert (GER)7-6 6-4[H2H]
Q3Paul Ricar (GER)Rene Nicklisch (GER)7-5 7-5[H2H]
Q3Jurgen Wagner (GER)Slobodan Vojinovic (12) ()7-5 6-3[H2H]
Q3Laurence Matthews (7) ()Julien Link (GER)7-5 2-6 7-6[H2H]
Q3Emil Egerer (GER)Darek Nowicki (POL)3-6 7-6 6-2[H2H]
Q3Holger Rebholz (GER)Robert Kroll (GER)6-2 6-1[H2H]
Q3Matthias A. Muller (9) ()Christian Belihart (GER)6-2 6-4[H2H]
Q3Daniel De Boer (GER)Alain Dedial (8) ()6-0 6-1[H2H]
Q3Christoph Parringer (GER)Markus Wislsperger (GER)6-4 6-3[H2H]
Q3Rainer Gunther (GER)Roland Worle (WC) (GER)6-2 3-6 6-4[H2H]
Q3Mose Navarra (ITA)Heiner Moraing (10) (GER)6-1 7-5[H2H]