ATP Germany 1 Draw (Men's) - 2002

Click Here To Join The Germany 1 Discussion!


Share This...


Germany 1 Event Details:

2002-01-07Hard
IndoorGermany, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany 1 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FPhilipp Kohlschreiber (GER)Michael Berrer (2) (GER)6-3 3-0 Retired[H2H]
FMichael Berrer (3) (GER)Nicklas Timfjord (1) (SWE)5-7 7-6(2) 6-2 [H2H]
FNicklas Timfjord (Q) (SWE)Michael Berrer (GER)6-3 7-6(6) [H2H]
FNicklas Timfjord (Q) (SWE)Henrik Andersson (7) (SWE)6-4 6-3 [H2H]
SFPhilipp Kohlschreiber (GER)Timo Nieminen (8) (FIN)6-2 6-0 [H2H]
SFMichael Berrer (2) (GER)Florian Jeschonek (4) (GER)7-5 6-3 [H2H]
SFNicklas Timfjord (1) (SWE)Philipp Hammer (GER)6-4 6-2 [H2H]
SFMichael Berrer (3) (GER)Dirk Britzen (WC) (GER)6-4 6-1 [H2H]
SFNicklas Timfjord (Q) (SWE)Timo Nieminen (FIN)6-1 6-3 [H2H]
SFMichael Berrer (GER)Michal Kokta (CZE)7-6(2) 6-7(3) 7-5 [H2H]
SFHenrik Andersson (7) (SWE)Daniel Lesske (GER)7-5 7-5 [H2H]
SFNicklas Timfjord (Q) (SWE)Florian Jeschonek (Q) (GER)6-4 7-6(3) [H2H]
QFPhilipp Kohlschreiber (GER)Nicklas Timfjord (1) (SWE)6-4 6-3 [H2H]
QFTimo Nieminen (8) (FIN)Henrik Andersson (3) (SWE)6-4 6-3 [H2H]
QFFlorian Jeschonek (4) (GER)Alexander Flock (GER)3-6 6-3 6-4 [H2H]
QFMichael Berrer (2) (GER)Francesco Aldi (ITA)3-6 6-2 6-2 [H2H]
QFNicklas Timfjord (1) (SWE)Florian Jeschonek (6) (GER)6-0 6-2 [H2H]
QFPhilipp Hammer (GER)Alex Radulescu (GER)6-3 6-7(5) 3-2 Retired[H2H]
QFMichael Berrer (3) (GER)Uros Vico (Q) (ITA)7-6(5) 6-2 [H2H]
QFDirk Britzen (WC) (GER)Henrik Andersson (2) (SWE)7-6(2) 6-7(5) 7-6(6) [H2H]
QFTimo Nieminen (FIN)Tobias Summerer (Q) (GER)6-3 6-7(5) 7-6(3) [H2H]
QFNicklas Timfjord (Q) (SWE)Daniel Lesske (GER)6-2 7-6(7) [H2H]
QFMichal Kokta (CZE)Henrik Andersson (6) (SWE)6-2 6-2 [H2H]
QFMichael Berrer (GER)Dieter Kindlmann (2) (GER)6-3 6-1 [H2H]
QFHenrik Andersson (7) (SWE)Michal Kokta (CZE)7-6(4) 6-7(2) 7-5 [H2H]
QFDaniel Lesske (GER)Philipp Hammer (WC) (GER)3-6 6-3 6-3 [H2H]
QFFlorian Jeschonek (Q) (GER)Alex Radulescu (Q) (GER)7-5 6-4 [H2H]
QFNicklas Timfjord (Q) (SWE)Thomas Schiessling (Q) (AUT)4-6 7-6(3) 7-6(2) [H2H]
R16Nicklas Timfjord (1) (SWE)Alex Radulescu (GER)3-0 Retired[H2H]
R16Philipp Kohlschreiber (GER)Philipp Hammer (7) (GER)6-4 6-2 [H2H]
R16Henrik Andersson (3) (SWE)Dieter Kindlmann (GER)6-3 2-6 7-6(5) [H2H]
R16Timo Nieminen (8) (FIN)Jacob Adaktusson (SWE)7-6(6) 6-0 [H2H]
R16Alexander Flock (GER)Michal Kokta (5) (CZE)7-5 6-4 [H2H]
R16Florian Jeschonek (4) (GER)Philipp Mullner (AUT)4-6 7-6(6) 6-1 [H2H]
R16Francesco Aldi (ITA)Daniel Lesske (6) (GER)6-4 3-6 6-1 [H2H]
R16Michael Berrer (2) (GER)Maximilian Abel (GER)7-6(6) 6-1 [H2H]
R16Nicklas Timfjord (1) (SWE)Philipp Kohlschreiber (GER)6-3 6-2 [H2H]
R16Florian Jeschonek (6) (GER)Walter Orth (Q) (GER)7-6(4) 6-4 [H2H]
R16Alex Radulescu (GER)David Sherwood (Q) (GBR)6-4 1-6 6-3 [H2H]
R16Philipp Hammer (GER)Dieter Kindlmann (8) (GER)6-4 6-4 [H2H]
R16Uros Vico (Q) (ITA)Thomas Schiessling (AUT)6-2 6-3 [H2H]
R16Michael Berrer (3) (GER)Andreas Maroldt (Q) (GER)6-4 6-3 [H2H]
R16Dirk Britzen (WC) (GER)Alexander Flock (GER)6-2 7-6(5) [H2H]
R16Henrik Andersson (2) (SWE)Maximilian Abel (GER)6-7(5) 6-3 6-2 [H2H]
R16Timo Nieminen (FIN)Lars Zimmermann (Q) (GER)6-0 6-1 [H2H]
R16Tobias Summerer (Q) (GER)Francesco Aldi (5) (ITA)6-7(6) 6-1 7-5 [H2H]
R16Nicklas Timfjord (Q) (SWE)Philipp Kohlschreiber (Q) (GER)6-3 6-2 [H2H]
R16Daniel Lesske (GER)Jacob Adaktusson (SWE)7-5 6-3 [H2H]
R16Henrik Andersson (6) (SWE)Maximilian Abel (GER)7-5 6-3 [H2H]
R16Michal Kokta (CZE)Florian Jeschonek (Q) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R16Michael Berrer (GER)Philipp Mullner (8) (AUT)6-2 4-6 6-4 [H2H]
R16Dieter Kindlmann (2) (GER)Jan Mertl (CZE)6-3 7-6(4) [H2H]
R16Michal Kokta (CZE)Jacob Adaktusson (SWE)4-6 7-5 6-3 [H2H]
R16Henrik Andersson (7) (SWE)Alexander Flock (Q) (GER)6-2 3-6 6-1 [H2H]
R16Philipp Hammer (WC) (GER)Franz Stauder (GER)7-5 6-3 [H2H]
R16Daniel Lesske (GER)Maximilian Abel (GER)6-2 2-6 6-4 [H2H]
R16Florian Jeschonek (Q) (GER)Francesco Aldi (6) (ITA)6-1 6-0 [H2H]
R16Alex Radulescu (Q) (GER)Dieter Kindlmann (3) (GER)6-4 6-2 [H2H]
R16Thomas Schiessling (Q) (AUT)Timo Nieminen (FIN)6-2 6-2 [H2H]
R16Nicklas Timfjord (Q) (SWE)Igor Brukner (Q) (CZE)6-1 6-0 [H2H]
R32Nicklas Timfjord (1) (SWE)Bye
R32Alex Radulescu (GER)Uros Vico (ITA)6-1 4-6 7-6(7) [H2H]
R32Philipp Kohlschreiber (GER)Lars Zimmermann (GER)6-3 6-1 [H2H]
R32Philipp Hammer (7) (GER)Bye
R32Henrik Andersson (3) (SWE)Bye
R32Dieter Kindlmann (GER)Walter Orth (GER)6-3 6-1 [H2H]
R32Jacob Adaktusson (SWE)Thomas Schiessling (AUT)3-0 Retired[H2H]
R32Timo Nieminen (8) (FIN)Bye
R32Michal Kokta (5) (CZE)Bye
R32Alexander Flock (GER)Igor Brukner (CZE)6-2 3-6 6-2 [H2H]
R32Philipp Mullner (AUT)Dirk Britzen (GER)7-5 6-4 [H2H]
R32Florian Jeschonek (4) (GER)Bye
R32Daniel Lesske (6) (GER)Bye
R32Francesco Aldi (ITA)Tobias Summerer (GER)7-6(8) 1-6 6-4 [H2H]
R32Maximilian Abel (GER)David Sherwood (GBR)6-3 7-6(4) [H2H]
R32Michael Berrer (2) (GER)Bye
R32Nicklas Timfjord (1) (SWE)Tobias Summerer (GER)6-3 7-6(4) [H2H]
R32Philipp Kohlschreiber (GER)Francesco Aldi (ITA)6-4 7-5 [H2H]
R32Walter Orth (Q) (GER)Benedikt Dorsch (Q) (GER)3-6 7-5 6-4 [H2H]
R32Florian Jeschonek (6) (GER)Igor Brukner (CZE)6-2 7-5 [H2H]
R32Alex Radulescu (GER)Michal Kokta (4) (CZE)6-1 6-3 [H2H]
R32David Sherwood (Q) (GBR)Kacper Cecek (WC) (GER)6-1 6-4 [H2H]
R32Philipp Hammer (GER)Jan Lobmeyer (WC) (GER)6-2 6-2 [H2H]
R32Dieter Kindlmann (8) (GER)Philipp Mullner (AUT)7-5 6-2 [H2H]
R32Uros Vico (Q) (ITA)Daniel Lesske (5) (GER)6-4 7-5 [H2H]
R32Thomas Schiessling (AUT)Sebastian Niedermayer (Q) (GER)7-6(3) 6-4 [H2H]
R32Andreas Maroldt (Q) (GER)Lars Zimmermann (GER)6-2 6-1 [H2H]
R32Michael Berrer (3) (GER)Jaroslav Pospisil (Q) (CZE)6-2 6-0 [H2H]
R32Dirk Britzen (WC) (GER)Timo Nieminen (7) (FIN)6-4 7-5 [H2H]
R32Alexander Flock (GER)Bastian Knittel (WC) (GER)7-5 6-2 [H2H]
R32Maximilian Abel (GER)Andreas Seppi (Q) (ITA)7-6(3) 6-3 [H2H]
R32Henrik Andersson (2) (SWE)Jacob Adaktusson (SWE)6-4 7-5 [H2H]
R32Timo Nieminen (FIN)Tommi Lenho (1) (FIN)7-6(4) 3-6 6-4 [H2H]
R32Lars Zimmermann (Q) (GER)Igor Brukner (Q) (CZE)6-4 6-4 [H2H]
R32Tobias Summerer (Q) (GER)Franz Stauder (GER)6-3 1-1 Retired[H2H]
R32Francesco Aldi (5) (ITA)Christian Groh (WC) (GER)6-2 6-4 [H2H]
R32Philipp Kohlschreiber (Q) (GER)Uros Vico (3) (ITA)6-4 6-4 [H2H]
R32Nicklas Timfjord (Q) (SWE)Alex Radulescu (PR) (GER)2-0 Retired[H2H]
R32Jacob Adaktusson (SWE)Sonny Kayombo (FRA)4-6 6-3 6-3 [H2H]
R32Daniel Lesske (GER)Alexander Flock (LL) (GER)7-6(1) 6-4 [H2H]
R32Henrik Andersson (6) (SWE)Jonathan Marray (GBR)6-4 6-4 [H2H]
R32Maximilian Abel (GER)Bastian Knittel (WC) (GER)0-6 6-2 7-5 [H2H]
R32Michal Kokta (CZE)Thomas Schiessling (Q) (AUT)6-0 4-6 7-6(4) [H2H]
R32Florian Jeschonek (Q) (GER)Jakub Herm-Zahlava (4) (GER)6-4 6-2 [H2H]
R32Philipp Mullner (8) (AUT)Jan Minar (Q) (CZE)7-6(4) 6-7(7) 6-4 [H2H]
R32Michael Berrer (GER)Philipp Hammer (WC) (GER)6-4 6-1 [H2H]
R32Jan Mertl (CZE)Simon Stadler (WC) (GER)6-2 7-6(5) [H2H]
R32Dieter Kindlmann (2) (GER)Jaroslav Pospisil (CZE)7-6(6) 6-2 [H2H]
R32Michal Kokta (CZE)Marcus Sarstrand (1) (SWE)7-5 6-3 [H2H]
R32Jacob Adaktusson (SWE)Philipp Kohlschreiber (WC) (GER)6-7(4) 7-6(5) 6-3 [H2H]
R32Alexander Flock (Q) (GER)Jonathan Marray (GBR)6-4 3-6 7-6(5) [H2H]
R32Henrik Andersson (7) (SWE)Sonny Kayombo (FRA)6-1 6-1 [H2H]
R32Franz Stauder (GER)Uros Vico (4) (ITA)6-2 3-6 7-6(7) [H2H]
R32Philipp Hammer (WC) (GER)Ivo Klec (Q) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R32Maximilian Abel (GER)Simon Stadler (WC) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R32Daniel Lesske (GER)Jakub Herm-Zahlava (5) (GER)6-3 2-6 6-2 [H2H]
R32Francesco Aldi (6) (ITA)Jan Mertl (CZE)6-1 6-4 [H2H]
R32Florian Jeschonek (Q) (GER)David Sherwood (Q) (GBR)6-1 6-4 [H2H]
R32Alex Radulescu (Q) (GER)Matthias Lautenschlager (WC) (GER)6-1 6-4 [H2H]
R32Dieter Kindlmann (3) (GER)Jaroslav Pospisil (CZE)6-3 6-3 [H2H]
R32Thomas Schiessling (Q) (AUT)Marcello Craca (8) (GER)6-4 6-4 [H2H]
R32Timo Nieminen (FIN)Philipp Mullner (AUT)6-1 6-3 [H2H]
R32Igor Brukner (Q) (CZE)Michael Berrer (GER)2-6 6-4 6-4 [H2H]
R32Nicklas Timfjord (Q) (SWE)Tommi Lenho (2) (FIN)6-3 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FJonathan Marray (GBR)
David Sherwood (GBR)
Henrik Andersson (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
6-3 Retired
FJonathan Marray (GBR)
David Sherwood (GBR)
Ivo Klec (GER)
Daniel Lesske (GER)
7-6(3) 6-4
FJonathan Marray (1) (GBR)
David Sherwood (GBR)
Henrik Andersson (2) (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
6-3 6-4
FSebastian Niedermayer (GER)
Frank Pokorny (GER)
Dieter Kindlmann (4) (GER)
Simon Stadler (GER)
6-4 6-4
SFJonathan Marray (GBR)
David Sherwood (GBR)
Jakub Herm-Zahlava (3) (GER)
Franz Stauder (GER)
6-3 6-4
SFHenrik Andersson (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
Jacob Adaktusson (SWE)
Marcus Sarstrand (SWE)
7-5 7-5
SFJonathan Marray (GBR)
David Sherwood (GBR)
Dieter Kindlmann (GER)
Simon Stadler (GER)
6-1 6-4
SFIvo Klec (GER)
Daniel Lesske (GER)
Andreas Beck (WC) (GER)
Nils Muschiol (GER)
7-6(3) 6-4
SFJonathan Marray (1) (GBR)
David Sherwood (GBR)
Dieter Kindlmann (4) (GER)
Simon Stadler (GER)
6-3 6-2
SFHenrik Andersson (2) (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
Ivo Klec (3) (GER)
Daniel Lesske (GER)
6-7(7) 6-3 6-2
SFSebastian Niedermayer (GER)
Frank Pokorny (GER)
Jonathan Marray (1) (GBR)
David Sherwood (GBR)
1-2 Retired
SFDieter Kindlmann (4) (GER)
Simon Stadler (GER)
Henrik Andersson (2) (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
1-0 Retired
QFJonathan Marray (GBR)
David Sherwood (GBR)
Sebastian Niedermayer (Q) (GER)
Frank Pokorny (GER)
7-5 6-4
QFJakub Herm-Zahlava (3) (GER)
Franz Stauder (GER)
Dieter Kindlmann (GER)
Simon Stadler (GER)
6-3 6-2
QFJacob Adaktusson (SWE)
Marcus Sarstrand (SWE)
Michal Kokta (CZE)
Jan Mertl (CZE)
6-2 3-6 6-3
QFHenrik Andersson (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
Philipp Kohlschreiber (WC) (GER)
Tobias Summerer (GER)
6-4 6-3
QFJonathan Marray (GBR)
David Sherwood (GBR)
Francesco Aldi (1) (ITA)
Uros Vico (ITA)
7-6(1) 7-6(5)
QFDieter Kindlmann (GER)
Simon Stadler (GER)
Sebastian Niedermayer (GER)
Frank Pokorny (GER)
6-4 6-4
QFAndreas Beck (WC) (GER)
Nils Muschiol (GER)
Johannes Ager (AUT)
Thomas Holzer (ITA)
7-5 6-2
QFIvo Klec (GER)
Daniel Lesske (GER)
Jacob Adaktusson (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
2-6 6-3 6-4
QFJonathan Marray (1) (GBR)
David Sherwood (GBR)
Sebastian Niedermayer (GER)
Frank Pokorny (GER)
6-3 6-7(2) 6-3
QFDieter Kindlmann (4) (GER)
Simon Stadler (GER)
Jacob Adaktusson (SWE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
WO
QFIvo Klec (3) (GER)
Daniel Lesske (GER)
Christoph Gradl (WC) (GER)
Markus Schmidt (GER)
6-0 6-0
QFHenrik Andersson (2) (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
Philipp Kohlschreiber (GER)
Tobias Summerer (GER)
WO
QFJonathan Marray (1) (GBR)
David Sherwood (GBR)
Bye
QFSebastian Niedermayer (GER)
Frank Pokorny (GER)
Ivo Klec (3) (GER)
Daniel Lesske (GER)
6-4 7-6(4)
QFDieter Kindlmann (4) (GER)
Simon Stadler (GER)
Francesco Aldi (ITA)
Uros Vico (ITA)
3-0 Retired
QFHenrik Andersson (2) (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
Jacob Adaktusson (SWE)
Michal Kokta (CZE)
WO
R16Jonathan Marray (GBR)
David Sherwood (GBR)
Francesco Aldi (1) (ITA)
Uros Vico (ITA)
7-5 7-6(2)
R16Sebastian Niedermayer (Q) (GER)
Frank Pokorny (GER)
Peter Schuster (WC) (GER)
Marc Senkbeil (GER)
6-2 6-4
R16Jakub Herm-Zahlava (3) (GER)
Franz Stauder (GER)
Florian Jeschonek (GER)
Lars Zimmermann (GER)
6-3 6-4
R16Dieter Kindlmann (GER)
Simon Stadler (GER)
Jan Minar (CZE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
6-4 6-4
R16Jacob Adaktusson (SWE)
Marcus Sarstrand (SWE)
Julien Cuaz (FRA)
Sonny Kayombo (FRA)
6-1 6-3
R16Michal Kokta (CZE)
Jan Mertl (CZE)
Rudolf Kostler (4) (AUT)
Philipp Mullner (AUT)
6-3 6-4
R16Henrik Andersson (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
Alexandros Jakupovic (WC) (GRE)
Jasenko Masic (SWE)
6-1 6-2
R16Philipp Kohlschreiber (WC) (GER)
Tobias Summerer (GER)
Igor Brukner (2) (CZE)
Jean-Michel Pequery (FRA)
6-3 6-2
R16Francesco Aldi (1) (ITA)
Uros Vico (ITA)
Bye
R16Jonathan Marray (GBR)
David Sherwood (GBR)
Ibrahim Kimmerling (WC) (GER)
Roger Krajcovic (HUN)
6-3 6-3
R16Sebastian Niedermayer (GER)
Frank Pokorny (GER)
Rudolf Kostler (3) (AUT)
Philipp Mullner (AUT)
7-6(3) 6-7(4) 7-6(2)
R16Dieter Kindlmann (GER)
Simon Stadler (GER)
Michal Kokta (CZE)
Jan Mertl (CZE)
3-6 6-4 6-2
R16Andreas Beck (WC) (GER)
Nils Muschiol (GER)
Andreas Seppi (ITA)
Simone Vagnozzi (ITA)
WO
R16Johannes Ager (AUT)
Thomas Holzer (ITA)
Philipp Kohlschreiber (4) (GER)
Tobias Summerer (GER)
WO
R16Ivo Klec (GER)
Daniel Lesske (GER)
Maximilian Abel (WC) (GER)
Carsten Arriens (GER)
WO
R16Jacob Adaktusson (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
Jakub Herm-Zahlava (2) (GER)
Franz Stauder (GER)
WO
R16Jonathan Marray (1) (GBR)
David Sherwood (GBR)
Bye
R16Sebastian Niedermayer (GER)
Frank Pokorny (GER)
Jan Lobmeyer (WC) (GER)
Stefan Lobmeyer (GER)
6-4 6-2
R16Dieter Kindlmann (4) (GER)
Simon Stadler (GER)
Bye
R16Jacob Adaktusson (SWE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
Stefan Horcher (WC) (GER)
Sebastian Schmidt (GER)
6-0 6-3
R16Christoph Gradl (WC) (GER)
Markus Schmidt (GER)
Francesco Aldi (ITA)
Uros Vico (ITA)
WO
R16Ivo Klec (3) (GER)
Daniel Lesske (GER)
Bye
R16Philipp Kohlschreiber (GER)
Tobias Summerer (GER)
Bye
R16Henrik Andersson (2) (SWE)
Nicklas Timfjord (SWE)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Igor Brukner (1) (CZE)Heiko Bollich (GER)6-4 2-6 7-6(4) [H2H]
Q1Alex Radulescu (GER)Tobias Summerer (WC) (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q1Thomas Schiessling (3) (AUT)Andreas Seppi (11) (ITA)6-2 3-6 6-3 [H2H]
Q1Nicklas Timfjord (9) (SWE)Jean-Michel Pequery (4) (FRA)6-3 7-6(3) [H2H]
Q1Ivo Klec (16) (GER)Marc Silva (USA)6-2 3-6 6-4 [H2H]
Q1David Sherwood (6) (GBR)Lars Zimmermann (13) (GER)6-1 7-6(7) [H2H]
Q1Florian Jeschonek (7WC) (GER)Jan Minar (10) (CZE)6-4 6-2 [H2H]
Q1Alexander Flock (GER)Dominik Meffert (GER)6-4 7-6(11) [H2H]
Q1Igor Brukner (1) (CZE)Patrik Mayr (16) (AUT)6-3 7-5 [H2H]
Q1Thomas Schiessling (2) (AUT)Ivo Klec (15) (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q1Jan Minar (11) (CZE)Alexander Flock (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q1Tobias Summerer (WC) (GER)Andreas Seppi (10) (ITA)6-3 6-3 [H2H]
Q1Nicklas Timfjord (9) (SWE)Marius Meiszies (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q1Florian Jeschonek (6) (GER)Dominik Meffert (GER)7-6(5) 6-4 [H2H]
Q1Philipp Kohlschreiber (7) (GER)Marc Silva (USA)6-1 6-3 [H2H]
Q1Lars Zimmermann (12) (GER)Andreas Kauntz (8) (GER)6-7(6) 7-6(5) 6-1 [H2H]
Q1Walter Orth (GER)Thomas Holzer (WC) (ITA)7-6(3) 6-3 [H2H]
Q1Benedikt Dorsch (WC) (GER)Simone Vagnozzi (ITA)6-4 6-7(4) 6-4 [H2H]
Q1Andreas Maroldt (GER)Ivo Klec (3) (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q1Uros Vico (4) (ITA)Johannes Ager (AUT)6-1 6-3 [H2H]
Q1Jaroslav Pospisil (5) (CZE)Stefan Horcher (WC) (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q1Sebastian Niedermayer (GER)Jonathan Marray (6) (GBR)7-6(6) 6-7(5) 6-3 [H2H]
Q1David Sherwood (7) (GBR)Marc Silva (10) (USA)6-3 3-6 6-2 [H2H]
Q1Andreas Seppi (9) (ITA)Simon Stadler (8) (GER)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q1Walter Orth (GER)Andreas Maroldt (GER)6-4 6-7(5) 6-1 [H2H]
Q2Igor Brukner (1) (CZE)Johannes Ager (AUT)7-6(7) 6-3 [H2H]
Q2Heiko Bollich (GER)Andreas Maroldt (15) (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q2Alex Radulescu (GER)Tobias Koeck (2) (AUT)4-6 6-3 6-4 [H2H]
Q2Tobias Summerer (WC) (GER)Alexandros Jakupovic (12) (GRE)6-0 6-1 [H2H]
Q2Thomas Schiessling (3) (AUT)Rainer Eitzinger (AUT)6-4 6-2 [H2H]
Q2Andreas Seppi (11) (ITA)Rudolf Kostler (AUT)6-2 7-6(5) [H2H]
Q2Jean-Michel Pequery (4) (FRA)Thomas Holzer (ITA)6-4 2-6 7-5 [H2H]
Q2Nicklas Timfjord (9) (SWE)Peter Schuster (WC) (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Marc Silva (USA)Frank Pokorny (5) (GER)6-1 1-6 6-4 [H2H]
Q2Ivo Klec (16) (GER)Daniel Schubert (GER)6-2 7-6(1) [H2H]
Q2David Sherwood (6) (GBR)Julien Cuaz (FRA)6-2 7-6(4) [H2H]
Q2Lars Zimmermann (13) (GER)Lado Chikhladze (WC) (GEO)6-1 6-4 [H2H]
Q2Florian Jeschonek (7WC) (GER)Marc Senkbeil (WC) (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q2Jan Minar (10) (CZE)Peter Mayer-Tischer (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Dominik Meffert (GER)Andreas Kauntz (8) (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q2Alexander Flock (GER)Alex Brudermann (14) (AUT)6-4 6-7(1) 6-1 [H2H]
Q2Igor Brukner (1) (CZE)Dirk Britzen (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q2Patrik Mayr (16) (AUT)Denis Reinert (WC) (GER)6-4 6-0 [H2H]
Q2Thomas Schiessling (2) (AUT)Walter Orth (GER)6-7(4) 6-3 6-3 [H2H]
Q2Ivo Klec (15) (GER)Rudolf Kostler (AUT)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q2Alexander Flock (GER)Jean-Michel Pequery (3) (FRA)6-0 6-4 [H2H]
Q2Jan Minar (11) (CZE)Johannes Ager (AUT)7-6(1) 6-3 [H2H]
Q2Tobias Summerer (WC) (GER)Frank Pokorny (4) (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q2Andreas Seppi (10) (ITA)Andreas Beck (WC) (GER)4-6 7-6(4) 6-4 [H2H]
Q2Marius Meiszies (GER)David Sherwood (5) (GBR)6-3 6-1 [H2H]
Q2Nicklas Timfjord (9) (SWE)Nils Muschiol (WC) (GER)6-0 6-2 [H2H]
Q2Florian Jeschonek (6) (GER)Markus Dickhardt (WC) (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q2Dominik Meffert (GER)Andreas Maroldt (14) (GER)7-6(5) 6-4 [H2H]
Q2Philipp Kohlschreiber (7) (GER)Gary Lugassy (FRA)6-4 6-4 [H2H]
Q2Marc Silva (USA)Alex Brudermann (13) (AUT)6-2 6-3 [H2H]
Q2Andreas Kauntz (8) (GER)Ibrahim Kimmerling (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Lars Zimmermann (12) (GER)Simone Vagnozzi (ITA)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q2Thomas Holzer (WC) (ITA)Jan Mertl (1) (CZE)5-7 6-4 6-4 [H2H]
Q2Walter Orth (GER)Gary Lugassy (FRA)6-3 6-2 [H2H]
Q2Simone Vagnozzi (ITA)Jan Minar (2) (CZE)3-6 6-3 6-3 [H2H]
Q2Benedikt Dorsch (WC) (GER)Roger Krajcovic (HUN)6-0 6-2 [H2H]
Q2Ivo Klec (3) (GER)Florian Grewe (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q2Andreas Maroldt (GER)Christoph Gradl (WC) (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Uros Vico (4) (ITA)Christian Hark (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q2Johannes Ager (AUT)Markus Schmidt (WC) (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q2Jaroslav Pospisil (5) (CZE)Oliver Morawski (WC) (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q2Stefan Horcher (WC) (GER)Rudolf Kostler (AUT)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q2Jonathan Marray (6) (GBR)Rainer Eitzinger (AUT)6-3 6-4 [H2H]
Q2Sebastian Niedermayer (GER)Daniel Boehner (GER)6-4 7-6(5) [H2H]
Q2David Sherwood (7) (GBR)Stefan Lobmeyer (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q2Marc Silva (10) (USA)Jan Effing (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q2Simon Stadler (8) (GER)Lado Chikhladze (GEO)6-3 6-0 [H2H]
Q2Andreas Seppi (9) (ITA)Sebastian Schmidt (WC) (GER)6-3 7-6(3) [H2H]
Q2Andreas Maroldt (GER)Jan Mertl (CZE)WO[H2H]
Q2Walter Orth (GER)Bye
Q3Igor Brukner (1) (CZE)Bye
Q3Johannes Ager (AUT)Marius Meiszies (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Heiko Bollich (GER)Ibrahim Kimmerling (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q3Andreas Maroldt (15) (GER)Bye
Q3Tobias Koeck (2) (AUT)Bye
Q3Alex Radulescu (GER)Gary Lugassy (FRA)6-3 6-1 [H2H]
Q3Tobias Summerer (WC) (GER)Simone Vagnozzi (ITA)7-6(8) 6-4 [H2H]
Q3Alexandros Jakupovic (12) (GRE)Bye
Q3Thomas Schiessling (3) (AUT)Bye
Q3Rainer Eitzinger (AUT)Ralph Grambow (GER)6-4 4-6 6-1 [H2H]
Q3Rudolf Kostler (AUT)Roman Valent (SUI)1-6 7-6(5) 6-2 [H2H]
Q3Andreas Seppi (11) (ITA)Bye
Q3Jean-Michel Pequery (4) (FRA)Bye
Q3Thomas Holzer (ITA)Ricardo Soriano-Gallo (ESP)6-7(4) 6-4 6-1 [H2H]
Q3Peter Schuster (WC) (GER)Stefan Lobmeyer (WC) (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q3Nicklas Timfjord (9) (SWE)Bye
Q3Frank Pokorny (5) (GER)Bye
Q3Marc Silva (USA)Sebastian Niedermayer (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q3Daniel Schubert (GER)Kevin Sorensen (GER)7-6(8) 1-2 Retired[H2H]
Q3Ivo Klec (16) (GER)Bye
Q3David Sherwood (6) (GBR)Bye
Q3Julien Cuaz (FRA)Thomas Messmer (GER)2-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Lado Chikhladze (WC) (GEO)Daniele Giorgini (A) (ITA)6-4 6-4 [H2H]
Q3Lars Zimmermann (13) (GER)Bye
Q3Florian Jeschonek (7WC) (GER)Bye
Q3Marc Senkbeil (WC) (GER)Torsten Riedel (GER)7-5 2-6 6-3 [H2H]
Q3Peter Mayer-Tischer (GER)Florian Grewe (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Jan Minar (10) (CZE)Bye
Q3Andreas Kauntz (8) (GER)Bye
Q3Dominik Meffert (GER)Walter Orth (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q3Alexander Flock (GER)Alex Vittur (ITA)6-1 5-7 7-6(3) [H2H]
Q3Alex Brudermann (14) (AUT)Bye
Q3Igor Brukner (1) (CZE)Bye
Q3Dirk Britzen (GER)Sebastian Niedermayer (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Denis Reinert (WC) (GER)Stefan Lobmeyer (GER)6-4 7-6(3) [H2H]
Q3Patrik Mayr (16) (AUT)Bye
Q3Thomas Schiessling (2) (AUT)Bye
Q3Walter Orth (GER)Christian Hark (GER)3-6 7-6(3) 6-2 [H2H]
Q3Rudolf Kostler (AUT)Daniel Boehner (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Ivo Klec (15) (GER)Bye
Q3Jean-Michel Pequery (3) (FRA)Bye
Q3Alexander Flock (GER)Florian Grewe (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q3Johannes Ager (AUT)Daniele Giorgini (ITA)6-2 4-6 6-2 [H2H]
Q3Jan Minar (11) (CZE)Bye
Q3Frank Pokorny (4) (GER)Bye
Q3Tobias Summerer (WC) (GER)Rainer Eitzinger (AUT)6-2 6-3 [H2H]
Q3Andreas Beck (WC) (GER)Roman Valent (SUI)6-3 6-3 [H2H]
Q3Andreas Seppi (10) (ITA)Bye
Q3David Sherwood (5) (GBR)Bye
Q3Marius Meiszies (GER)Lado Chikhladze (WC) (GEO)6-3 6-2 [H2H]
Q3Nils Muschiol (WC) (GER)Roger Krajcovic (HUN)6-2 6-3 [H2H]
Q3Nicklas Timfjord (9) (SWE)Bye
Q3Florian Jeschonek (6) (GER)Bye
Q3Markus Dickhardt (WC) (GER)Julien Cuaz (FRA)6-1 Retired[H2H]
Q3Dominik Meffert (GER)Jan Effing (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Andreas Maroldt (14) (GER)Bye
Q3Philipp Kohlschreiber (7) (GER)Bye
Q3Gary Lugassy (FRA)Peter Mayer-Tischer (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q3Marc Silva (USA)Heiko Bollich (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q3Alex Brudermann (13) (AUT)Bye
Q3Andreas Kauntz (8) (GER)Bye
Q3Ibrahim Kimmerling (GER)Jan Lobmeyer (WC) (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Simone Vagnozzi (ITA)Daniel Schubert (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Lars Zimmermann (12) (GER)Bye


What's your opinion on the ATP Germany 1 draw (Men's) 2002?
Who will win Germany 1?