ATP Germany F9 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Germany F9 Futures Discussion!


Share This...


Germany F9 Futures Event Details:

2009-07-06Clay
OutdoorRomerberg, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F9 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FPetru-Alexandru Luncanu (2WC) (ROU)Roman Jebavy (6) (CZE)6-3 6-4 [H2H]
SFRoman Jebavy (6) (CZE)Nikola Ciric (1) (YUG)6-4 6-1 [H2H]
SFPetru-Alexandru Luncanu (2WC) (ROU)Catalin-Ionut Gard (4) (ROU)6-1 6-4 [H2H]
QFNikola Ciric (1) (YUG)Peter Torebko (GER)6-3 6-2 [H2H]
QFRoman Jebavy (6) (CZE)Oscar Sabate-Bretos (ESP)6-3 6-1 [H2H]
QFCatalin-Ionut Gard (4) (ROU)Jaan-Frederik Brunken (WC) (GER)4-6 6-1 7-5 [H2H]
QFPetru-Alexandru Luncanu (2WC) (ROU)Kevin Deden (5) (GER)3-6 6-1 6-4 [H2H]
R16Nikola Ciric (1) (YUG)Patrick Pradella (Q) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R16Peter Torebko (GER)David Canudas-Fernandez (8) (ESP)6-3 2-6 6-3 [H2H]
R16Oscar Sabate-Bretos (ESP)Tobias Klein (GER)4-6 6-3 6-4 [H2H]
R16Roman Jebavy (6) (CZE)Julian Gast (Q) (GER)6-4 6-3 [H2H]
R16Jaan-Frederik Brunken (WC) (GER)Jan-Lennard Struff (Q) (GER)4-6 6-3 6-3 [H2H]
R16Catalin-Ionut Gard (4) (ROU)Ivan Vukovic (CRO)6-4 6-1 [H2H]
R16Kevin Deden (5) (GER)Igor Bujdo (Q) (POL)6-3 6-1 [H2H]
R16Petru-Alexandru Luncanu (2WC) (ROU)Radim Zitko (CZE)6-4 6-4 [H2H]
R32Nikola Ciric (1) (YUG)Marton Fucsovics (Q) (HUN)6-3 6-0 [H2H]
R32Patrick Pradella (Q) (GER)Antony Dupuis (FRA)5-7 5-4 Retired[H2H]
R32Peter Torebko (GER)Dominik Pfeiffer (LL) (GER)7-6(2) 6-2 [H2H]
R32David Canudas-Fernandez (8) (ESP)Ladislav Chramosta (CZE)6-4 7-5 [H2H]
R32Oscar Sabate-Bretos (ESP)Antonio Sancic (3) (CRO)6-1 2-6 6-3 [H2H]
R32Tobias Klein (GER)Martin Emmrich (GER)7-5 6-3 [H2H]
R32Julian Gast (Q) (GER)Jarryd Maher (AUS)3-6 6-4 6-4 [H2H]
R32Roman Jebavy (6) (CZE)Mateusz Kowalczyk (POL)4-6 7-6(3) 6-3 [H2H]
R32Jaan-Frederik Brunken (WC) (GER)Erik Chvojka (7) (CAN)6-4 7-5 [H2H]
R32Jan-Lennard Struff (Q) (GER)James Lemke (AUS)6-4 4-6 6-1 [H2H]
R32Ivan Vukovic (CRO)Ivo Mijic (WC) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R32Catalin-Ionut Gard (4) (ROU)Franjo Raspudic (Q) (BIH)4-6 7-5 7-5 [H2H]
R32Kevin Deden (5) (GER)Evthimios Karaliolios (NED)6-1 6-1 [H2H]
R32Igor Bujdo (Q) (POL)Michal Franek (Q) (CZE)6-1 6-1 [H2H]
R32Radim Zitko (CZE)Leandro Toledo (WC) (GER)7-5 6-1 [H2H]
R32Petru-Alexandru Luncanu (2WC) (ROU)Soren Goritzka (Q) (GER)6-2 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FErik Chvojka (1) (CAN)
Roman Jebavy (CZE)
Kevin Deden (3) (GER)
Martin Emmrich (GER)
6-4 3-6 [10-4]
SFErik Chvojka (1) (CAN)
Roman Jebavy (CZE)
Nikola Ciric (4) (YUG)
Antonio Sancic (CRO)
6-2 3-6 [10-7]
SFKevin Deden (3) (GER)
Martin Emmrich (GER)
Catalin-Ionut Gard (2) (ROU)
Tobias Klein (GER)
4-6 6-0 [10-5]
QFErik Chvojka (1) (CAN)
Roman Jebavy (CZE)
Ladislav Chramosta (CZE)
Radim Zitko (CZE)
7-6(3) 7-5
QFNikola Ciric (4) (YUG)
Antonio Sancic (CRO)
Evthimios Karaliolios (NED)
Mateusz Kowalczyk (POL)
6-2 2-6 [13-11]
QFKevin Deden (3) (GER)
Martin Emmrich (GER)
David Canudas-Fernandez (ESP)
Oscar Sabate-Bretos (ESP)
6-3 6-4
QFCatalin-Ionut Gard (2) (ROU)
Tobias Klein (GER)
Dominik Pfeiffer (GER)
Peter Torebko (GER)
7-6(4) 6-4
R16Erik Chvojka (1) (CAN)
Roman Jebavy (CZE)
Bye
R16Ladislav Chramosta (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Mario Gehrlein (GER)
Alexander Hillbricht (GER)
6-2 6-1
R16Nikola Ciric (4) (YUG)
Antonio Sancic (CRO)
Bye
R16Evthimios Karaliolios (NED)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Leon Frost (AUS)
Jarryd Maher (AUS)
6-4 7-6(4)
R16David Canudas-Fernandez (ESP)
Oscar Sabate-Bretos (ESP)
Bye
R16Kevin Deden (3) (GER)
Martin Emmrich (GER)
Bye
R16Dominik Pfeiffer (GER)
Peter Torebko (GER)
Bye
R16Catalin-Ionut Gard (2) (ROU)
Tobias Klein (GER)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Franjo Raspudic (BIH)Dominik Pfeiffer (1WC) (GER)6-3 6-0 [H2H]
Q1Soren Goritzka (WC) (GER)Malte Stropp (GER)4-6 6-0 6-1 [H2H]
Q1Michal Franek (3) (CZE)Oliver Breininger (GER)6-0 7-6(1) [H2H]
Q1Igor Bujdo (4) (POL)Rares Georgescu (ROU)6-4 7-5 [H2H]
Q1Julian Gast (5WC) (GER)Mischa Nowicki (GER)7-5 6-3 [H2H]
Q1Patrick Pradella (6) (GER)Alec Witmeur (BEL)6-4 6-0 [H2H]
Q1Marton Fucsovics (7) (HUN)Daniel Steinbrenner (WC) (GER)4-6 7-6(5) 6-4 [H2H]
Q1Jan-Lennard Struff (GER)Nikolai Soloviev (8) (RUS)6-0 3-0 Default[H2H]
Q2Dominik Pfeiffer (1WC) (GER)Maciej Rajski (POL)6-2 6-3 [H2H]
Q2Franjo Raspudic (BIH)Nicholas Garcia (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2Malte Stropp (GER)Marko Lenz (2) (GER)4-6 6-1 6-1 [H2H]
Q2Soren Goritzka (WC) (GER)Yury Vaschenko (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q2Michal Franek (3) (CZE)Luca Barlocchi (SUI)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q2Oliver Breininger (GER)Hadrian Platzer (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q2Igor Bujdo (4) (POL)Mats Moraing (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q2Rares Georgescu (ROU)Benedict Halbroth (WC) (GER)4-6 3-0 Retired[H2H]
Q2Julian Gast (5WC) (GER)Sebastian Dietz (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q2Mischa Nowicki (GER)Chris Burns (AUS)6-2 6-3 [H2H]
Q2Patrick Pradella (6) (GER)Nikolai Fidirko (BLR)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q2Alec Witmeur (BEL)Ignat Kekhter (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q2Marton Fucsovics (7) (HUN)Maik Burlage (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2Daniel Steinbrenner (WC) (GER)Mike Steinherr (9) (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2Nikolai Soloviev (8) (RUS)Sebastian Chylinski (POL)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q2Jan-Lennard Struff (GER)Jakob Sude (GER)6-3 2-6 7-6(3) [H2H]
Q3Dominik Pfeiffer (1WC) (GER)Bye
Q3Maciej Rajski (POL)Chris-Simon Hentschel (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Franjo Raspudic (BIH)Andre Mordhorst (GER)6-0 6-2 [H2H]
Q3Nicholas Garcia (GER)Igor Lakhno (UKR)1-6 6-1 7-5 [H2H]
Q3Marko Lenz (2) (GER)Bye
Q3Malte Stropp (GER)Frederick Wetzel (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Soren Goritzka (WC) (GER)Malte Roessing (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q3Yury Vaschenko (RUS)Frank Pruefer (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Michal Franek (3) (CZE)Bye
Q3Luca Barlocchi (SUI)Ricardo Elsink (NED)3-6 7-5 6-2 [H2H]
Q3Hadrian Platzer (GER)Joel Giger (SUI)7-5 2-6 6-2 [H2H]
Q3Oliver Breininger (GER)Alexander Hillbricht (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q3Igor Bujdo (4) (POL)Bye
Q3Mats Moraing (GER)Timur Chernykh (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Benedict Halbroth (WC) (GER)Lucas Heiser (GER)7-5 6-3 [H2H]
Q3Rares Georgescu (ROU)Adon Kronk (AUS)6-4 6-2 [H2H]
Q3Julian Gast (5WC) (GER)Bye
Q3Sebastian Dietz (GER)Jan Zelezny (CZE)6-1 6-3 [H2H]
Q3Chris Burns (AUS)Mario Gehrlein (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q3Mischa Nowicki (GER)Jan Plewinski (POL)6-4 5-7 6-4 [H2H]
Q3Patrick Pradella (6) (GER)Bye
Q3Nikolai Fidirko (BLR)Julian Onken (GER)7-6(3) 7-6(3) [H2H]
Q3Ignat Kekhter (RUS)Marko Lazic (SLO)6-2 7-5 [H2H]
Q3Alec Witmeur (BEL)Phillip Mohr (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q3Marton Fucsovics (7) (HUN)Bye
Q3Maik Burlage (GER)Roman Soldatov (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q3Daniel Steinbrenner (WC) (GER)Teri Groll (WC) (FRA)6-1 6-1 [H2H]
Q3Mike Steinherr (9) (GER)Jonas Luetjen (GER)3-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Nikolai Soloviev (8) (RUS)Bye
Q3Sebastian Chylinski (POL)Tom Schonenberg (GER)6-2 5-7 6-3 [H2H]
Q3Jan-Lennard Struff (GER)Maximilian Dinslaken (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Jakob Sude (GER)Leon Frost (10) (AUS)6-4 6-3 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F9 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Germany F9 Futures?