ATP Germany F9 Futures Draw (Men's) - 2007

Click Here To Join The Germany F9 Futures Discussion!


Share This...


Germany F9 Futures Event Details:

2007-07-09Clay
OutdoorRomerberg, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F9 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDustin Brown (3) (JAM)Ruben Bemelmans (BEL)6-3 7-6(4) [H2H]
SFRuben Bemelmans (BEL)Theodor Devoty (CZE)2-6 6-1 6-2 [H2H]
SFDustin Brown (3) (JAM)Felipe Parada (6WC) (CHI)7-6(5) 6-7(4) 7-5 [H2H]
QFRuben Bemelmans (BEL)Andre Begemann (Q) (GER)6-7(6) 6-3 7-6(2) [H2H]
QFTheodor Devoty (CZE)Oscar Sabate-Bretos (ESP)7-5 6-3 [H2H]
QFDustin Brown (3) (JAM)Clinton Thomson (7) (AUS)6-2 6-4 [H2H]
QFFelipe Parada (6WC) (CHI)Nicolas Todero (2SE) (ARG)7-6(4) 6-3 [H2H]
R16Ruben Bemelmans (BEL)Gero Kretschmer (1) (GER)2-6 7-6(5) 6-4 [H2H]
R16Andre Begemann (Q) (GER)Julian Gast (WC) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R16Oscar Sabate-Bretos (ESP)Jeroen Masson (4) (RSA)6-1 6-3 [H2H]
R16Theodor Devoty (CZE)Lubomir Majsajdr (Q) (CZE)6-4 6-4 [H2H]
R16Clinton Thomson (7) (AUS)Lars Poerschke (GER)6-4 6-4 [H2H]
R16Dustin Brown (3) (JAM)Mark Joachim (GER)7-5 0-6 6-0 [H2H]
R16Felipe Parada (6WC) (CHI)Maxime Authom (BEL)6-3 7-5 [H2H]
R16Nicolas Todero (2SE) (ARG)Stefan Seifert (GER)6-2 6-2 [H2H]
R32Gero Kretschmer (1) (GER)Philipp Piyamongkol (LL) (GER)6-7(8) 6-3 6-4 [H2H]
R32Ruben Bemelmans (BEL)Dariusz Kuligowski (Q) (GER)6-1 6-1 [H2H]
R32Julian Gast (WC) (GER)Frank Wintermantel (Q) (GER)5-7 6-3 6-3 [H2H]
R32Andre Begemann (Q) (GER)Lazar Magdincev (5) (MKD)6-4 6-3 [H2H]
R32Jeroen Masson (4) (RSA)Benjamin Ebrahimzadeh (WC) (GER)6-3 6-1 [H2H]
R32Oscar Sabate-Bretos (ESP)Dominik Muller (Q) (GER)6-2 6-3 [H2H]
R32Lubomir Majsajdr (Q) (CZE)Daniel Dueren (Q) (GER)6-4 6-0 [H2H]
R32Theodor Devoty (CZE)Adrian-Vasile Gavrila (8) (ROU)6-4 6-4 [H2H]
R32Clinton Thomson (7) (AUS)Phillip Regnat (WC) (GER)6-3 3-6 6-1 [H2H]
R32Lars Poerschke (GER)Bruno Rodriguez (MEX)7-6(4) 6-3 [H2H]
R32Mark Joachim (GER)Bas Van Der Valk (NED)6-4 6-3 [H2H]
R32Dustin Brown (3) (JAM)Kevin Deden (GER)7-6(4) 6-3 [H2H]
R32Felipe Parada (6WC) (CHI)Jakub Hasek (CZE)6-3 3-6 6-2 [H2H]
R32Maxime Authom (BEL)Tim Puetz (LL) (GER)6-2 6-2 [H2H]
R32Stefan Seifert (GER)Jerome Becker (GER)6-3 5-7 7-6(3) [H2H]
R32Nicolas Todero (2SE) (ARG)Moritz Baumann (Q) (GER)6-3 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FAndre Begemann (WC) (GER)
Lars Poerschke (GER)
Dustin Brown (1) (JAM)
Bruno Rodriguez (MEX)
6-1 4-6 6-3
SFDustin Brown (1) (JAM)
Bruno Rodriguez (MEX)
Philipp Piyamongkol (GER)
Daniel Steinbrenner (GER)
6-3 6-3
SFAndre Begemann (WC) (GER)
Lars Poerschke (GER)
Julian Gast (GER)
Bas Van Der Valk (NED)
6-2 6-4
QFDustin Brown (1) (JAM)
Bruno Rodriguez (MEX)
Jerome Becker (GER)
Markus Hornung (GER)
6-3 6-4
QFPhilipp Piyamongkol (GER)
Daniel Steinbrenner (GER)
Oscar Sabate-Bretos (3) (ESP)
Marco Zelch (GER)
6-4 2-6 6-3
QFJulian Gast (GER)
Bas Van Der Valk (NED)
Theodor Devoty (4) (CZE)
Jakub Hasek (CZE)
WO
QFAndre Begemann (WC) (GER)
Lars Poerschke (GER)
Benjamin Ebrahimzadeh (2) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
6-1 2-1 Retired
R16Dustin Brown (1) (JAM)
Bruno Rodriguez (MEX)
Bye
R16Jerome Becker (GER)
Markus Hornung (GER)
Bye
R16Oscar Sabate-Bretos (3) (ESP)
Marco Zelch (GER)
Bye
R16Philipp Piyamongkol (GER)
Daniel Steinbrenner (GER)
Julien Lorenz (GER)
Partik Pohlmann (GER)
6-4 6-7(3) 6-2
R16Julian Gast (GER)
Bas Van Der Valk (NED)
Daniel Dueren (GER)
Philip Lageder (ITA)
6-3 6-4
R16Theodor Devoty (4) (CZE)
Jakub Hasek (CZE)
Bye
R16Andre Begemann (WC) (GER)
Lars Poerschke (GER)
Moritz Baumann (GER)
Frank Wintermantel (GER)
6-0 6-1
R16Benjamin Ebrahimzadeh (2) (GER)
Lazar Magdincev (MKD)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Danail Tarpov (BUL)Carlos Palencia (1WC) (MEX)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q1Moritz Baumann (GER)Gregor Voigt (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q1Lubomir Majsajdr (CZE)Tim Puetz (13) (GER)6-4 3-6 6-4 [H2H]
Q1Andre Begemann (GER)Philipp Piyamongkol (4) (GER)7-5 7-6(5) [H2H]
Q1Frank Wintermantel (5) (GER)Christopher Klingemann (10) (USA)6-0 6-1 [H2H]
Q1Daniel Dueren (9) (GER)Leonard Ivic (CRO)6-0 6-1 [H2H]
Q1Dominik Muller (7) (GER)Christoph Radecke (GER)WO[H2H]
Q1Dariusz Kuligowski (11) (GER)Partik Pohlmann (GER)4-6 6-1 6-2 [H2H]
Q2Carlos Palencia (1WC) (MEX)Julian Dehn (WC) (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q2Danail Tarpov (BUL)Nikolas Holzen (GER)6-4 6-0 [H2H]
Q2Moritz Baumann (GER)Boy Westerhof (2) (NED)6-4 6-3 [H2H]
Q2Gregor Voigt (GER)Andre Straka (GER)6-1 3-6 6-4 [H2H]
Q2Lubomir Majsajdr (CZE)Julien Lorenz (GER)3-2 Retired[H2H]
Q2Tim Puetz (13) (GER)Perica Josic (SRB)6-2 6-2 [H2H]
Q2Philipp Piyamongkol (4) (GER)Matthias Kolbe (GER)6-3 7-5 [H2H]
Q2Andre Begemann (GER)Florian Stephan (14) (GER)6-4 7-6(1) [H2H]
Q2Frank Wintermantel (5) (GER)Pim Van Mele (BEL)4-6 7-6 6-4 [H2H]
Q2Christopher Klingemann (10) (USA)Christopher Enser-Boenisch (GER)6-1 7-5 [H2H]
Q2Leonard Ivic (CRO)Marc Pexa (6) (GER)6-1 7-5 [H2H]
Q2Daniel Dueren (9) (GER)David Bendheim (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q2Dominik Muller (7) (GER)Enrico Alonso De Pedro (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Christoph Radecke (GER)Steven Moneke (12) (GER)2-6 6-3 6-4 [H2H]
Q2Partik Pohlmann (GER)Miloslav Navratil (CZE)6-4 6-3 [H2H]
Q2Dariusz Kuligowski (11) (GER)Nikolai Fidirko (BLR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Carlos Palencia (1WC) (MEX)Bye
Q3Julian Dehn (WC) (GER)Tobias Gass (GER)7-5 6-3 [H2H]
Q3Danail Tarpov (BUL)Adriano Quinti (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q3Nikolas Holzen (GER)Rares Georgescu (ROU)6-4 4-6 6-3 [H2H]
Q3Boy Westerhof (2) (NED)Jiri Podhajsky (CZE)6-4 6-0 [H2H]
Q3Moritz Baumann (GER)Philip Lageder (ITA)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q3Gregor Voigt (GER)Christoph Reichelt (GER)6-7(4) 7-5 6-1 [H2H]
Q3Andre Straka (GER)Mario Flory (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Lubomir Majsajdr (CZE)Jacek Szygowski (3) (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Julien Lorenz (GER)Mark Mestan (GER)6-2 3-6 6-3 [H2H]
Q3Perica Josic (SRB)Gregory Howe (GBR)6-2 3-6 6-3 [H2H]
Q3Tim Puetz (13) (GER)Adam Novak (CZE)6-0 6-1 [H2H]
Q3Philipp Piyamongkol (4) (GER)Andrei Calina (ROU)7-6(0) 7-5 [H2H]
Q3Matthias Kolbe (GER)Daniel Schmidt (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q3Andre Begemann (GER)Satoshi Suzuki (JPN)6-3 6-0 [H2H]
Q3Florian Stephan (14) (GER)Andreas Gremelmayr (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Frank Wintermantel (5) (GER)Christian Hansen (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q3Pim Van Mele (BEL)Maximilian Lutz (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q3Christopher Enser-Boenisch (GER)Jan Wolff (GER)7-5 6-7(6) 6-1 [H2H]
Q3Christopher Klingemann (10) (USA)Ilja Aradski (SCG)6-2 6-0 [H2H]
Q3Marc Pexa (6) (GER)Josef Hrabal (CZE)7-6(1) 6-4 [H2H]
Q3Leonard Ivic (CRO)Rihards Emulins (LAT)6-2 6-2 [H2H]
Q3David Bendheim (GER)Marian Voinea (ROU)6-4 1-6 7-5 [H2H]
Q3Daniel Dueren (9) (GER)Stephan Schwarz (WC) (GER)6-0 6-2 [H2H]
Q3Dominik Muller (7) (GER)Phillip Eilers (GER)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q3Enrico Alonso De Pedro (GER)Dennis Witzmann (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Christoph Radecke (GER)Rene Ruegamer (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Steven Moneke (12) (GER)Theodor Eikeri (NOR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Partik Pohlmann (GER)David Thurner (8) (GER)6-1 7-5 [H2H]
Q3Miloslav Navratil (CZE)Pierre-Hugues Herbert (FRA)6-2 6-4 [H2H]
Q3Nikolai Fidirko (BLR)Christian Matic (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q3Dariusz Kuligowski (11) (GER)Mark Reinhard (GER)6-0 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F9 Futures draw (Men's) 2007?
Who will win Germany F9 Futures?