ATP Germany F9 Futures Draw (Men's) - 2006

Click Here To Join The Germany F9 Futures Discussion!


Share This...


Germany F9 Futures Event Details:

2006-07-17Clay
OutdoorEspelkamp, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F9 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FFranz Stauder (Q) (GER)Sebastian Decoud (3) (ARG)6-4 6-3 [H2H]
SFSebastian Decoud (3) (ARG)Artemon Apostu-Efremov (7) (ROU)6-2 6-1 [H2H]
SFFranz Stauder (Q) (GER)Tobias Kamke (6) (GER)6-2 6-1 [H2H]
QFArtemon Apostu-Efremov (7) (ROU)Martin Emmrich (GER)6-2 6-1 [H2H]
QFSebastian Decoud (3) (ARG)Theodor Devoty (8) (CZE)6-1 5-7 7-6(2) [H2H]
QFTobias Kamke (6) (GER)Jean-Claude Scherrer (4) (SUI)6-2 6-2 [H2H]
QFFranz Stauder (Q) (GER)Stefan Kilchhofer (SUI)6-1 4-6 6-3 [H2H]
R16Martin Emmrich (GER)Julian Bley (Q) (GER)7-5 6-2 [H2H]
R16Artemon Apostu-Efremov (7) (ROU)Mark Joachim (Q) (GER)6-1 3-6 6-3 [H2H]
R16Sebastian Decoud (3) (ARG)Peter Torebko (WC) (GER)6-1 6-2 [H2H]
R16Theodor Devoty (8) (CZE)Jiri Skoloudik (CZE)6-4 1-0 Retired[H2H]
R16Tobias Kamke (6) (GER)Christopher Koderisch (GER)6-4 6-2 [H2H]
R16Jean-Claude Scherrer (4) (SUI)Jan Marek (LL) (CZE)6-2 4-6 6-4 [H2H]
R16Franz Stauder (Q) (GER)Sascha Hesse (Q) (GER)6-4 6-4 [H2H]
R16Stefan Kilchhofer (SUI)Robert Godlewski (2) (POL)6-4 7-5 [H2H]
R32Martin Emmrich (GER)Agustin Tarantino (1) (ARG)4-6 6-1 6-2 [H2H]
R32Julian Bley (Q) (GER)Henrik Norfeldt (SWE)2-6 5-1 Retired[H2H]
R32Mark Joachim (Q) (GER)Kevin Deden (GER)6-3 7-6(1) [H2H]
R32Artemon Apostu-Efremov (7) (ROU)Frank Wintermantel (WC) (GER)6-7(3) 6-4 6-1 [H2H]
R32Sebastian Decoud (3) (ARG)Nikolai Soloviev (Q) (RUS)6-0 3-0 Retired[H2H]
R32Peter Torebko (WC) (GER)Jan-Henrik Langhorst (WC) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R32Jiri Skoloudik (CZE)Gunnar Hildebrandt (WC) (GER)6-3 6-7(5) 7-6(5) [H2H]
R32Theodor Devoty (8) (CZE)Florian Kunth (Q) (GER)6-4 6-1 [H2H]
R32Tobias Kamke (6) (GER)Filip Polasek (SVK)6-3 6-2 [H2H]
R32Christopher Koderisch (GER)Mauro Piras (LL) (GER)7-5 6-4 [H2H]
R32Jan Marek (LL) (CZE)Petr Frelich (LL) (CZE)6-4 4-6 7-6(5) [H2H]
R32Jean-Claude Scherrer (4) (SUI)Kevin Abele (Q) (GER)6-2 3-6 6-0 [H2H]
R32Franz Stauder (Q) (GER)Ervin Eleskovic (5) (SWE)6-2 7-6(4) [H2H]
R32Sascha Hesse (Q) (GER)Jacek Szygowski (Q) (GER)6-4 7-5 [H2H]
R32Stefan Kilchhofer (SUI)Juho Paukku (FIN)6-4 3-6 6-1 [H2H]
R32Robert Godlewski (2) (POL)Marius Zay (GER)6-1 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FHendrik Dreekmann (GER)
Franz Stauder (GER)
Martin Emmrich (GER)
Tobias Kamke (GER)
7-5 7-6(3)
SFHendrik Dreekmann (GER)
Franz Stauder (GER)
Jan-Henrik Langhorst (GER)
Markus Menzler (GER)
7-6(3) 6-4
SFMartin Emmrich (GER)
Tobias Kamke (GER)
Robin Albrecht (GER)
Gunnar Hildebrandt (GER)
6-3 6-3
QFJan-Henrik Langhorst (GER)
Markus Menzler (GER)
Sebastian Decoud (1) (ARG)
Agustin Tarantino (ARG)
6-3 6-4
QFHendrik Dreekmann (GER)
Franz Stauder (GER)
Theodor Devoty (3) (CZE)
Filip Polasek (SVK)
6-2 6-2
QFRobin Albrecht (GER)
Gunnar Hildebrandt (GER)
Stefan Kilchhofer (4) (SUI)
Juho Paukku (FIN)
6-3 6-2
QFMartin Emmrich (GER)
Tobias Kamke (GER)
Artemon Apostu-Efremov (2) (ROU)
Thomas Gilner (GER)
7-6(5) 6-2
R16Sebastian Decoud (1) (ARG)
Agustin Tarantino (ARG)
Bye
R16Jan-Henrik Langhorst (GER)
Markus Menzler (GER)
Lennart Maack (GER)
Jacek Szygowski (GER)
6-1 6-0
R16Theodor Devoty (3) (CZE)
Filip Polasek (SVK)
Bye
R16Hendrik Dreekmann (GER)
Franz Stauder (GER)
Ivan Anikanov (WC) (UKR)
Stanislav Glukhov (RUS)
WO
R16Robin Albrecht (GER)
Gunnar Hildebrandt (GER)
Ruslan Chomaev (RUS)
Nikolai Soloviev (RUS)
WO
R16Stefan Kilchhofer (4) (SUI)
Juho Paukku (FIN)
Jan Pavlicek (CZE)
Tomas Toman (CZE)
7-5 6-3
R16Martin Emmrich (GER)
Tobias Kamke (GER)
Christopher Koderisch (GER)
Sascha Koehler (GER)
6-4 6-4
R16Artemon Apostu-Efremov (2) (ROU)
Thomas Gilner (GER)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Franz Stauder (WC) (GER)Tim-Bastian Johanssen (GER)7-5 6-2 [H2H]
Q1Sascha Hesse (2) (GER)Benedict Halbroth (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q1Nikolai Soloviev (RUS)Floris Kilian (NED)6-3 3-6 6-2 [H2H]
Q1Jacek Szygowski (GER)Oscar Sabate-Bretos (ESP)6-4 6-0 [H2H]
Q1Florian Kunth (GER)Jan Marek (5) (CZE)6-3 7-5 [H2H]
Q1Kevin Abele (6) (GER)Ranjeet Virali-Murugesan (IND)6-2 6-4 [H2H]
Q1Mark Joachim (GER)Petr Frelich (7) (CZE)6-3 7-5 [H2H]
Q1Julian Bley (GER)Mauro Piras (8) (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q2Franz Stauder (WC) (GER)Stanislav Glukhov (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q2Tim-Bastian Johanssen (GER)Jan Greve (GER)7-5 6-1 [H2H]
Q2Sascha Hesse (2) (GER)Jan Unger (WC) (GER)6-1 7-5 [H2H]
Q2Benedict Halbroth (GER)Christian Matic (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q2Floris Kilian (NED)Felix Samsel (GER)2-6 6-1 6-3 [H2H]
Q2Nikolai Soloviev (RUS)Matthias Wellermann (GER)6-3 2-6 6-3 [H2H]
Q2Jacek Szygowski (GER)Mathieu Guenat (4) (SUI)4-6 6-0 6-2 [H2H]
Q2Oscar Sabate-Bretos (ESP)Patrick Kuhn (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q2Jan Marek (5) (CZE)Florian Stephan (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q2Florian Kunth (GER)Jan Pavlicek (CZE)6-3 6-1 [H2H]
Q2Kevin Abele (6) (GER)Evgeny Silitski (BLR)7-6(7) 6-3 [H2H]
Q2Ranjeet Virali-Murugesan (IND)Ondrej Hulka (CZE)6-0 6-1 [H2H]
Q2Petr Frelich (7) (CZE)Johannes Pulsfort (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Mark Joachim (GER)Marius Alfs (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q2Mauro Piras (8) (GER)Ivan Anikanov (UKR)6-0 6-2 [H2H]
Q2Julian Bley (GER)Nies-Henning Lampe (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Franz Stauder (WC) (GER)Stefan Seifert (1) (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Stanislav Glukhov (RUS)Eddy Roy-Balummel (WC) (GER)2-6 6-3 6-2 [H2H]
Q3Tim-Bastian Johanssen (GER)Robin Albrecht (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Jan Greve (GER)Bastian Bornkessel (WC) (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q3Sascha Hesse (2) (GER)Christoph Thiemann (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q3Jan Unger (WC) (GER)Christopher Herbert (GBR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Benedict Halbroth (GER)Nikolas Holzen (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q3Christian Matic (GER)Dennis Matic (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Floris Kilian (NED)David-Philipp Stojan (3) (SUI)3-6 6-3 6-3 [H2H]
Q3Felix Samsel (GER)Phillip Eilers (WC) (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Matthias Wellermann (GER)Danny Heidecker (GER)6-4 7-6(1) [H2H]
Q3Nikolai Soloviev (RUS)Matt Fox (AUS)6-2 5-7 6-0 [H2H]
Q3Mathieu Guenat (4) (SUI)Michael Gaerthoeffner (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q3Jacek Szygowski (GER)Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Oscar Sabate-Bretos (ESP)Emanuel Fraitzl (GER)6-1 4-6 6-0 [H2H]
Q3Patrick Kuhn (GER)Tobias Reitz (GER)7-5 6-1 [H2H]
Q3Jan Marek (5) (CZE)Ruslan Chomaev (RUS)6-0 6-2 [H2H]
Q3Florian Stephan (GER)Mattis Wetzel (GER)6-4 4-6 7-6(2) [H2H]
Q3Jan Pavlicek (CZE)Nikolai Fidirko (BLR)6-3 3-0 Retired[H2H]
Q3Florian Kunth (GER)Max Zerhusen (GER)7-5 6-3 [H2H]
Q3Kevin Abele (6) (GER)Matthias Kolbe (GER)7-5 6-2 [H2H]
Q3Evgeny Silitski (BLR)Patric Gunther (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Ondrej Hulka (CZE)Jan-Malte Placke (WC) (GER)7-6(3) 6-0 [H2H]
Q3Ranjeet Virali-Murugesan (IND)Kolja Van Lueck (WC) (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Petr Frelich (7) (CZE)Jiri Kosler (CZE)7-6(5) 7-5 [H2H]
Q3Johannes Pulsfort (GER)Soren Goritzka (GER)7-5 6-1 [H2H]
Q3Marius Alfs (GER)Sven-Olav Pabel (GER)7-5 6-1 [H2H]
Q3Mark Joachim (GER)Marcel Thiemann (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q3Mauro Piras (8) (GER)Florian Merkel (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q3Ivan Anikanov (UKR)Christian Schumann (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q3Julian Bley (GER)Lion Bischoff (WC) (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Nies-Henning Lampe (GER)Torsten Wietoska (GER)6-1 6-3 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F9 Futures draw (Men's) 2006?
Who will win Germany F9 Futures?