ATP Germany F8 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Germany F8 Futures Discussion!


Share This...


Germany F8 Futures Event Details:

2018-07-16Clay
OutdoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FOrlando Luz (BRA)Joao Souza (4q) (BRA)6-4 4-6 6-3[H2H]
SFJoao Souza (4q) (BRA)Manuel Pena Lopez (WC) (ARG)3-6 6-3 7-6(4)[H2H]
SFOrlando Luz (BRA)Julian Lenz (GER)6-3 6-3[H2H]
QFJulian Lenz (GER)Bruno Sant'anna (BRA)2-6 6-1 6-2[H2H]
QFJoao Souza (4q) (BRA)Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA)6-4 6-4[H2H]
QFManuel Pena Lopez (WC) (ARG)Christopher Heyman (2) (BEL)6-4 6-2[H2H]
QFOrlando Luz (BRA)Marco Bortolotti (ITA)6-2 6-4[H2H]
R16Julian Lenz (GER)Jordi Samper-Montana (7) (ESP)6-1 6-2[H2H]
R16Christopher Heyman (2) (BEL)Marc Sieber (GER)6-1 7-5[H2H]
R16Manuel Pena Lopez (WC) (ARG)Elmar Ejupovic (8) (GER)6-3 6-2[H2H]
R16Bruno Sant'anna (BRA)Kai Wehnelt (WC) ()6-0 6-2[H2H]
R16Marco Bortolotti (ITA)Vasile Antonescu (ROU)3-6 6-2 6-1[H2H]
R16Joao Souza (4q) (BRA)Alejo Vilaro (LL) (ARG)4-6 6-1 6-4[H2H]
R16Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA)Dragos Dima (6) (ROU)6-3 6-4[H2H]
R16Orlando Luz (BRA)Guillermo Olaso (5) (ESP)7-6(5) 6-0[H2H]
R32Elmar Ejupovic (8) (GER)Marcelo Zormann (BRA)6-4 6-4[H2H]
R32Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA)Philipp Davydenko (q) (RUS)6-3 6-4[H2H]
R32Manuel Pena Lopez (WC) (ARG)Vadym Ursu (q) (UKR)6-1 7-5[H2H]
R32Joao Souza (4q) (BRA)David Vega Hernandez (ESP)6-3 7-5[H2H]
R32Alejo Vilaro (LL) (ARG)Bastien Presuhn (WC) (_GE)6-3 6-4[H2H]
R32Guillermo Olaso (5) (ESP)Lucas Gerch (q) ()6-2 6-3[H2H]
R32Dragos Dima (6) (ROU)Anil Yuksel (TUR)6-1 6-3[H2H]
R32Julian Lenz (GER)Pedro Sakamoto (BRA)7-5 6-1[H2H]
R32Vasile Antonescu (ROU)Gleb Sakharov (1) (FRA)7-6(6) 1-6 6-3[H2H]
R32Jordi Samper-Montana (7) (ESP)Niklas Schell (WC) (_GE)6-3 6-1[H2H]
R32Bruno Sant'anna (BRA)Youssef Hossam (3) (EGY)6-3 6-2[H2H]
R32Marco Bortolotti (ITA)Leonard Von Hindte (q) ()7-5 2-6 6-3[H2H]
R32Orlando Luz (BRA)Tim Seibert (q) (_GE)4-6 6-1 6-3[H2H]
R32Kai Wehnelt (WC) ()Arthur Reymond (q) (FRA)5-7 6-4 7-6(4)[H2H]
R32Marc Sieber (GER)Viktor Durasovic (NOR)6-3 6-2[H2H]
R32Christopher Heyman (2) (BEL)Pavle Daljev (q) (SRB)6-3 6-4[H2H]
Men's Doubles
FJoao Souza (BRA)
David Vega Hernandez (ESP)
Orlando Luz (BRA)
Marcelo Zormann (BRA)
6-1 6-4
SFJoao Souza (BRA)
David Vega Hernandez (ESP)
Vadym Ursu (UKR)
Anil Yuksel (TUR)
6-3 6-3
SFOrlando Luz (BRA)
Marcelo Zormann (BRA)
Elmar Ejupovic (GER)
Christopher Heyman (BEL)
7-5 6-2
QFElmar Ejupovic (GER)
Christopher Heyman (BEL)
Dane Propoggia (AUS)
Scott Puodziunas (AUS)
7-6(7) 6-4
QFOrlando Luz (BRA)
Marcelo Zormann (BRA)
Marco Bortolotti (ITA)
Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA)
6-7(9) 7-5 10-4
QFJoao Souza (BRA)
David Vega Hernandez (ESP)
Brady Draheim (USA)
Lucas Gerch ()
7-6(0) 6-1
QFVadym Ursu (UKR)
Anil Yuksel (TUR)
Youssef Hossam (EGY)
Alejo Vilaro (ARG)
6-1 6-2
R16Brady Draheim (USA)
Lucas Gerch ()
Leon Hoeveler ()
Daniel Kopeinigg (AUT)
6-1 6-4
R16Marco Bortolotti (ITA)
Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA)
Karlo Cubelic (_GE)
Pavle Daljev (SRB)
6-4 6-2
R16Orlando Luz (BRA)
Marcelo Zormann (BRA)
Guillermo Olaso (ESP)
Jordi Samper-Montana (ESP)
6-2 6-3
R16Elmar Ejupovic (GER)
Christopher Heyman (BEL)
Niklas Guttau (_GE)
Leonard Von Hindte ()
7-6(3) 6-4
R16Dane Propoggia (AUS)
Scott Puodziunas (AUS)
Kai Lemstra (_GE)
Kai Wehnelt ()
6-1 6-2
R16Vadym Ursu (UKR)
Anil Yuksel (TUR)
Ewan Moore (GBR)
Manuel Pena Lopez (ARG)
1-6 6-3 12-10
R16Youssef Hossam (EGY)
Alejo Vilaro (ARG)
Vasile Antonescu (ROU)
Patrick Grigoriu (ROU)
6-3 7-5
R16Joao Souza (BRA)
David Vega Hernandez (ESP)
Felipe Muzzi (BRA)
Gabriel Sanchez (MEX)
6-2 6-0
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Joao Souza (4q) (BRA)Leon Hoeveler ()6-1 6-0[H2H]
Q1Arthur Reymond (q) (FRA)Alejo Vilaro (LL) (ARG)2-6 6-3 6-3[H2H]
Q1Tim Seibert (q) (_GE)Niklas Guttau (_GE)6-7(7) 7-6(4) 6-2[H2H]
Q1Pavle Daljev (q) (SRB)Marvin Rehberg ()5-7 7-6(2) 6-3[H2H]
Q1Leonard Von Hindte (q) ()Ewan Moore (GBR)4-6 6-3 7-5[H2H]
Q1Lucas Gerch (q) ()Nikolas Walterscheid-Tukic ()6-4 6-4[H2H]
Q1Vadym Ursu (q) (UKR)Hamish Stewart (GBR)7-6(2) 6-3[H2H]
Q1Philipp Davydenko (q) (RUS)Karlo Cubelic (_GE)7-5 6-2[H2H]
Q2Alejo Vilaro (LL) (ARG)Juri Reckow (_GE)6-2 6-2[H2H]
Q2Karlo Cubelic (_GE)Marcus Mansson (SWE)6-2 7-6(0)[H2H]
Q2Philipp Davydenko (q) (RUS)Michel Hopp ()6-0 6-1[H2H]
Q2Lucas Gerch (q) ()Max Lacount (GBR)6-0 6-0[H2H]
Q2Nikolas Walterscheid-Tukic ()Scott Puodziunas (AUS)6-4 6-3[H2H]
Q2Leon Hoeveler ()Mislav Bosnjak (AUS)6-3 1-6 6-2[H2H]
Q2Joao Souza (4q) (BRA)Tillmann Erdbories (GER)4-6 6-1 7-5[H2H]
Q2Arthur Reymond (q) (FRA)Tom Diederich (LUX)6-3 6-1[H2H]
Q2Tim Seibert (q) (_GE)Karol Drzewiecki (POL)7-5 6-2[H2H]
Q2Vadym Ursu (q) (UKR)Christophe Tholl (LUX)4-6 6-1 6-1[H2H]
Q2Leonard Von Hindte (q) ()Tomislav Edward Papac (AUS)3-6 6-0 6-0[H2H]
Q2Ewan Moore (GBR)Thomas Guy ()7-5 6-1[H2H]
Q2Pavle Daljev (q) (SRB)Martin Nygaard ()6-2 6-1[H2H]
Q2Marvin Rehberg ()Cameron Green (AUS)7-6(6) 6-1[H2H]
Q2Hamish Stewart (GBR)Tim Heger (GER)7-6(4) 6-2[H2H]
Q2Niklas Guttau (_GE)Marcel Marlon Sudzum (NLD)6-4 6-0[H2H]
Q3Michel Hopp ()Brian Bencic (SUI)2-6 6-4 6-2[H2H]
Q3Karlo Cubelic (_GE)Felix Andre (_GE)6-2 6-1[H2H]
Q3Marcus Mansson (SWE)James Allemby (GBR)6-4 7-5[H2H]
Q3Alejo Vilaro (LL) (ARG)Max Steinberger (POL)6-2 6-1[H2H]
Q3Juri Reckow (_GE)Alexander Wolfschmidt (_GE)6-4 7-5[H2H]
Q3Tom Diederich (LUX)Robi Tholl (LUX)6-4 6-2[H2H]
Q3Philipp Davydenko (q) (RUS)Lynn Max Kempen ()6-3 6-0[H2H]
Q3Lucas Gerch (q) ()Andres Urrea (COL)6-3 1-6 7-5[H2H]
Q3Max Lacount (GBR)Noah Prehn (GER)6-2 6-4[H2H]
Q3Nikolas Walterscheid-Tukic ()Maik Steiner ()6-4 6-2[H2H]
Q3Scott Puodziunas (AUS)Lucas Hellfritsch (_GE)6-3 6-3[H2H]
Q3Leon Hoeveler ()Gabriel Sanchez (MEX)6-3 6-7(7) 6-1[H2H]
Q3Mislav Bosnjak (AUS)Dennis Dragomirov ()6-1 6-7(3) 6-3[H2H]
Q3Tillmann Erdbories (GER)Dominik Langmajer (CZE)6-4 6-1[H2H]
Q3Joao Souza (4q) (BRA)Lucien Forrestier ()6-2 6-2[H2H]
Q3Arthur Reymond (q) (FRA)Alexander Christopher VON Kruger (CHI)6-1 7-5[H2H]
Q3Karol Drzewiecki (POL)Daniil Tsebrenko (UKR)7-5 6-3[H2H]
Q3Leonard Von Hindte (q) ()Paul Ohde (_GE)6-1 6-0[H2H]
Q3Tomislav Edward Papac (AUS)Kurt Lacount (GBR)6-2 6-4[H2H]
Q3Thomas Guy ()Tomas Krcma (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q3Ewan Moore (GBR)Benjamin Poetzing (_GE)6-2 6-1[H2H]
Q3Pavle Daljev (q) (SRB)Felipe Muzzi (BRA)6-1 6-4[H2H]
Q3Martin Nygaard ()Alexander ABOU Boutros (_GE)6-3 7-6(1)[H2H]
Q3Marvin Rehberg ()Roman Ruenger (_GE)6-1 6-3[H2H]
Q3Cameron Green (AUS)Johannes Heussner (_GE)6-3 6-1[H2H]
Q3Hamish Stewart (GBR)Kai Lemstra (_GE)6-3 6-4[H2H]
Q3Tim Heger (GER)Lennard Richter ()6-0 6-1[H2H]
Q3Christophe Tholl (LUX)Gabriele Moghini ()3-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Niklas Guttau (_GE)Marlon Vankan ()6-1 6-2[H2H]
Q3Marcel Marlon Sudzum (NLD)Oscar Moraing (GER)6-2 6-4[H2H]
Q3Tim Seibert (q) (_GE)Philipp Storjohann (_GE)6-3 6-2[H2H]
Q3Vadym Ursu (q) (UKR)Mario Stino ()7-5 6-4[H2H]