ATP Germany F4 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Germany F4 Futures Discussion!


Share This...


Germany F4 Futures Event Details:

2009-01-26Carpet
IndoorMettmann, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FLukas Rosol (1) (CZE)Stephane Robert (FRA)7-6(6) 6-4 [H2H]
SFLukas Rosol (1) (CZE)Ruben Bemelmans (4) (BEL)4-6 6-3 6-4 [H2H]
SFStephane Robert (FRA)Julian Reister (5) (GER)7-6(6) 6-2 [H2H]
QFLukas Rosol (1) (CZE)James Ward (6) (GBR)6-0 6-4 [H2H]
QFRuben Bemelmans (4) (BEL)Jerzy Janowicz (8) (POL)3-6 6-3 3-3 Retired[H2H]
QFStephane Robert (FRA)Farrukh Dustov (UZB)7-6(8) 6-3 [H2H]
QFJulian Reister (5) (GER)Josh Goodall (2) (GBR)6-3 6-2 [H2H]
R16Lukas Rosol (1) (CZE)Marc Meigel (WC) (GER)7-6(3) 7-5 [H2H]
R16James Ward (6) (GBR)Denis Matsukevitch (Q) (RUS)6-3 6-3 [H2H]
R16Ruben Bemelmans (4) (BEL)Ervin Eleskovic (Q) (SWE)6-3 6-2 [H2H]
R16Jerzy Janowicz (8) (POL)Petru-Alexandru Luncanu (ROU)6-4 6-2 [H2H]
R16Farrukh Dustov (UZB)Andre Begemann (Q) (GER)7-6(6) 3-6 6-4 [H2H]
R16Stephane Robert (FRA)Marsel Khamdamov (3) (UZB)6-4 7-5 [H2H]
R16Julian Reister (5) (GER)Karlis Lejnieks (LAT)6-2 6-4 [H2H]
R16Josh Goodall (2) (GBR)Peter Torebko (LL) (GER)6-4 7-5 [H2H]
R32Lukas Rosol (1) (CZE)Ludovic Walter (FRA)6-2 6-3 [H2H]
R32Marc Meigel (WC) (GER)Sebastian Rieschick (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Denis Matsukevitch (Q) (RUS)Chris Eaton (GBR)4-6 6-0 6-3 [H2H]
R32James Ward (6) (GBR)Artem Smirnov (Q) (UKR)6-4 7-5 [H2H]
R32Ruben Bemelmans (4) (BEL)Darko Madjarovski (YUG)6-2 6-2 [H2H]
R32Ervin Eleskovic (Q) (SWE)Baptiste Bayet (Q) (FRA)6-0 6-3 [H2H]
R32Petru-Alexandru Luncanu (ROU)Arjan Pastoors (Q) (NED)6-4 6-1 [H2H]
R32Jerzy Janowicz (8) (POL)Robert Varga (Q) (UKR)7-6(9) 6-3 [H2H]
R32Andre Begemann (Q) (GER)Jan Minar (7) (CZE)6-3 6-7(1) 6-4 [H2H]
R32Farrukh Dustov (UZB)Pirmin Haenle (LL) (GER)6-7(6) 7-6(3) 6-3 [H2H]
R32Stephane Robert (FRA)Jonathan Marray (PR) (GBR)6-0 6-4 [H2H]
R32Marsel Khamdamov (3) (UZB)Nikolai Fidirko (Q) (BLR)4-6 6-1 6-1 [H2H]
R32Julian Reister (5) (GER)Yannick Hanfmann (WC) (GER)6-3 6-1 [H2H]
R32Karlis Lejnieks (LAT)Neil Pauffley (LL) (GBR)6-3 6-1 [H2H]
R32Peter Torebko (LL) (GER)Leif Berger (WC) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R32Josh Goodall (2) (GBR)Philip Davydenko (WC) (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Men's Doubles
FJosh Goodall (2) (GBR)
James Ward (GBR)
Nikolai Fidirko (BLR)
Neil Pauffley (GBR)
4-6 6-0 [10-4]
SFNikolai Fidirko (BLR)
Neil Pauffley (GBR)
Illya Marchenko (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
7-5 1-6 [10-8]
SFJosh Goodall (2) (GBR)
James Ward (GBR)
Farrukh Dustov (UZB)
Denis Matsukevitch (RUS)
7-5 4-6 [10-7]
QFNikolai Fidirko (BLR)
Neil Pauffley (GBR)
Jan Minar (1) (CZE)
Lukas Rosol (CZE)
6-1 6-1
QFIllya Marchenko (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Darko Madjarovski (YUG)
Sebastian Rieschick (GER)
6-2 6-2
QFFarrukh Dustov (UZB)
Denis Matsukevitch (RUS)
Julien Maes (FRA)
Fabrice Martin (FRA)
6-4 6-2
QFJosh Goodall (2) (GBR)
James Ward (GBR)
Leif Berger (WC) (GER)
Michael Lux (GER)
6-3 6-4
R16Jan Minar (1) (CZE)
Lukas Rosol (CZE)
Bye
R16Nikolai Fidirko (BLR)
Neil Pauffley (GBR)
Lars Martin (WC) (GER)
Igor Rivchin (UZB)
6-4 6-0
R16Illya Marchenko (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Chris Eaton (3) (GBR)
Jonathan Marray (GBR)
7-6(6) 2-6 [10-7]
R16Darko Madjarovski (YUG)
Sebastian Rieschick (GER)
Petru-Alexandru Luncanu (ROU)
Marc Meigel (GER)
6-4 6-3
R16Farrukh Dustov (UZB)
Denis Matsukevitch (RUS)
Peter Torebko (GER)
Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)
6-3 7-5
R16Julien Maes (FRA)
Fabrice Martin (FRA)
Stephane Robert (4) (FRA)
Ludovic Walter (FRA)
2-6 6-3 [10-8]
R16Leif Berger (WC) (GER)
Michael Lux (GER)
Yan Sabanin (RUS)
Roman Soldatov (RUS)
6-4 3-6 [10-7]
R16Josh Goodall (2) (GBR)
James Ward (GBR)
Benedikt Eger (WC) (GER)
Julien Lorenz (GER)
6-2 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andre Begemann (1) (GER)Peter Torebko (11) (GER)6-4 6-7(7) 6-1 [H2H]
Q1Artem Smirnov (2) (UKR)Martin Emmrich (10) (GER)WO[H2H]
Q1Ervin Eleskovic (3) (SWE)Neil Pauffley (GBR)6-3 6-4 [H2H]
Q1Robert Varga (4) (UKR)Frederic De Fays (12) (BEL)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q1Denis Matsukevitch (5) (RUS)Kevin Schimmel (NED)6-3 6-2 [H2H]
Q1Nikolai Fidirko (BLR)Clinton Thomson (6) (AUS)7-5 7-6(7) [H2H]
Q1Arjan Pastoors (NED)Pirmin Haenle (7) (GER)3-6 6-3 6-4 [H2H]
Q1Baptiste Bayet (16) (FRA)Maxime Authom (8) (BEL)6-4 6-1 [H2H]
Q2Andre Begemann (1) (GER)Jan-Lennard Struff (GER)6-7(6) 7-6(0) 6-3 [H2H]
Q2Peter Torebko (11) (GER)Phillip-Arthur Karwasz (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Artem Smirnov (2) (UKR)Konstantin Gerlakh (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q2Martin Emmrich (10) (GER)Nico Schinke (GER)WO[H2H]
Q2Ervin Eleskovic (3) (SWE)Sebastian Hafner (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q2Neil Pauffley (GBR)Evthimios Karaliolios (15) (NED)7-5 6-4 [H2H]
Q2Robert Varga (4) (UKR)Tomislav Brkic (BIH)2-6 6-1 6-1 [H2H]
Q2Frederic De Fays (12) (BEL)Maik Burlage (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q2Denis Matsukevitch (5) (RUS)Rene D'hooghe (NED)6-3 6-1 [H2H]
Q2Kevin Schimmel (NED)Alexandre Folie (14) (BEL)7-5 6-2 [H2H]
Q2Clinton Thomson (6) (AUS)Igor Rivchin (WC) (UZB)6-2 6-2 [H2H]
Q2Nikolai Fidirko (BLR)Patrick Eichenberger (13) (SUI)6-3 6-3 [H2H]
Q2Pirmin Haenle (7) (GER)Fabian Nickel (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q2Arjan Pastoors (NED)Andrei Plotniy (9WC) (RUS)7-6(1) 7-5 [H2H]
Q2Maxime Authom (8) (BEL)Michael Lux (WC) (GER)6-7(5) 6-2 6-4 [H2H]
Q2Baptiste Bayet (16) (FRA)Patrick Pradella (GER)WO[H2H]
Q3Andre Begemann (1) (GER)Bye
Q3Jan-Lennard Struff (GER)Alexander Hillbricht (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q3Phillip-Arthur Karwasz (GER)Julien Lorenz (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q3Peter Torebko (11) (GER)Bye
Q3Artem Smirnov (2) (UKR)Bye
Q3Konstantin Gerlakh (RUS)Philipp Born (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q3Nico Schinke (GER)Yan Sabanin (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q3Martin Emmrich (10) (GER)Bye
Q3Ervin Eleskovic (3) (SWE)Bye
Q3Sebastian Hafner (GER)Bojan Szumanski (POL)WO[H2H]
Q3Neil Pauffley (GBR)Fabio Biasion (GER)6-0 6-4 [H2H]
Q3Evthimios Karaliolios (15) (NED)Felix Tilse (GER)WO[H2H]
Q3Robert Varga (4) (UKR)Bye
Q3Tomislav Brkic (BIH)Thomas Knights (GBR)6-2 6-3 [H2H]
Q3Maik Burlage (GER)Ralph Regus (GER)7-5 2-0 Retired[H2H]
Q3Frederic De Fays (12) (BEL)Riccardo Maiga (SUI)7-6(5) 6-4 [H2H]
Q3Denis Matsukevitch (5) (RUS)Bye
Q3Rene D'hooghe (NED)Carlo Bueckmann (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q3Kevin Schimmel (NED)Vladimir Molkanov (RUS)6-4 6-4 [H2H]
Q3Alexandre Folie (14) (BEL)Fabian Dinescu (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Clinton Thomson (6) (AUS)Bye
Q3Igor Rivchin (WC) (UZB)Marc-Julien Gelhaus (GER)2-6 6-1 7-5 [H2H]
Q3Nikolai Fidirko (BLR)Igor Khoroshilov (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q3Patrick Eichenberger (13) (SUI)Artur Romanowski (POL)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q3Pirmin Haenle (7) (GER)Bye
Q3Fabian Nickel (GER)Jan Unger (GER)WO[H2H]
Q3Arjan Pastoors (NED)Enzo Brox (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q3Andrei Plotniy (9WC) (RUS)Bye
Q3Maxime Authom (8) (BEL)Bye
Q3Michael Lux (WC) (GER)Kevin Klerkx (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q3Patrick Pradella (GER)Andreas Mies (WC) (GER)1-6 6-4 7-5 [H2H]
Q3Baptiste Bayet (16) (FRA)Roman Soldatov (RUS)6-0 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F4 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Germany F4 Futures?