ATP Germany F3 Futures Draw (Men's) - 2012

Click Here To Join The Germany F3 Futures Discussion!


Share This...


Germany F3 Futures Event Details:

2012-01-23Carpet
IndoorKaarst, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJesse Huta Galung (2) (NED)Jan Mertl (1) (CZE)6-1 3-2 Retired[H2H]
SFJan Mertl (1) (CZE)Marco Crugnola (4) (ITA)7-5 6-4 [H2H]
SFJesse Huta Galung (2) (NED)Philipp Oswald (3) (AUT)6-3 6-3 [H2H]
QFJan Mertl (1) (CZE)Grzegorz Panfil (6) (POL)6-2 6-4 [H2H]
QFMarco Crugnola (4) (ITA)Yasutaka Uchiyama (JPN)6-3 7-5(5) [H2H]
QFPhilipp Oswald (3) (AUT)Oscar Otte (Q) (GER)7-6(6) 6-3 [H2H]
QFJesse Huta Galung (2) (NED)Alexander Flock (GER)6-4 6-1 [H2H]
R16Jan Mertl (1) (CZE)Matthias Wunner (Q) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R16Grzegorz Panfil (6) (POL)Bastian Trinker (AUT)6-2 6-7(2) 6-3 [H2H]
R16Marco Crugnola (4) (ITA)Francois-Arthur Vibert (FRA)6-2 6-2 [H2H]
R16Yasutaka Uchiyama (JPN)Hiroki Moriya (5) (JPN)6-1 6-3 [H2H]
R16Oscar Otte (Q) (GER)Peter Heller (WC) (GER)6-4 6-3 [H2H]
R16Philipp Oswald (3) (AUT)Patrick Elias (WC) (GER)WO[H2H]
R16Alexander Flock (GER)Alexey Vatutin (LL) (RUS)6-3 6-3 [H2H]
R16Jesse Huta Galung (2) (NED)Yann Marti (SUI)6-3 6-2 [H2H]
R32Jan Mertl (1) (CZE)Jan Kuncik (Q) (CZE)3-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Matthias Wunner (Q) (GER)Marvin Netuschil (GER)6-2 6-4 [H2H]
R32Bastian Trinker (AUT)Martins Podzus (Q) (LAT)6-3 6-3 [H2H]
R32Grzegorz Panfil (6) (POL)Marcus Weiglhofer (Q) (AUT)7-5 6-7(6) 6-1 [H2H]
R32Marco Crugnola (4) (ITA)Michal Schmid (CZE)6-4 6-2 [H2H]
R32Francois-Arthur Vibert (FRA)Janis Podzus (Q) (LAT)7-6(3) 6-7(7) 7-6(6) [H2H]
R32Yasutaka Uchiyama (JPN)Andrei Plotniy (WC) (RUS)7-6(6) 6-3 [H2H]
R32Hiroki Moriya (5) (JPN)Tom Schonenberg (WC) (GER)7-6(4) 5-7 6-1 [H2H]
R32Oscar Otte (Q) (GER)Jean Zietsman (LL) (GER)7-5 3-6 6-4 [H2H]
R32Peter Heller (WC) (GER)Mick Lescure (Q) (FRA)6-4 6-2 [H2H]
R32Patrick Elias (WC) (GER)Andrea Falgheri (PR) (ITA)6-3 6-4 [H2H]
R32Philipp Oswald (3) (AUT)Sandro Ehrat (SUI)6-2 6-3 [H2H]
R32Alexey Vatutin (LL) (RUS)Ivan Bjelica (7) (YUG)3-6 7-6(6) 7-6(4) [H2H]
R32Alexander Flock (GER)Albano Olivetti (FRA)5-7 6-4 7-6(3) [H2H]
R32Yann Marti (SUI)Tobias Simon (Q) (GER)7-6(2) 6-2 [H2H]
R32Jesse Huta Galung (2) (NED)Nils Langer (GER)6-3 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FAlexander Flock (3) (GER)
Nils Langer (GER)
Marco Crugnola (1) (ITA)
Philipp Oswald (AUT)
6-4 6-3
SFMarco Crugnola (1) (ITA)
Philipp Oswald (AUT)
Jan Blecha (CZE)
Jan Mertl (CZE)
6-2 6-3
SFAlexander Flock (3) (GER)
Nils Langer (GER)
Marvin Netuschil (GER)
Matthias Wunner (GER)
6-2 6-2
QFMarco Crugnola (1) (ITA)
Philipp Oswald (AUT)
Maximilian Dinslaken (GER)
Oscar Otte (GER)
7-6(7) 6-4
QFJan Blecha (CZE)
Jan Mertl (CZE)
Janis Podzus (LAT)
Martins Podzus (LAT)
6-4 6-7(6) [10-8]
QFAlexander Flock (3) (GER)
Nils Langer (GER)
Ivan Bjelica (YUG)
Matthias Schramm (GER)
7-5 6-4
QFMarvin Netuschil (GER)
Matthias Wunner (GER)
Andrei Daescu (2) (ROU)
Florin Mergea (ROU)
2-6 6-2 [10-3]
R16Marco Crugnola (1) (ITA)
Philipp Oswald (AUT)
Bye
R16Maximilian Dinslaken (GER)
Oscar Otte (GER)
Andrei Plotniy (RUS)
Ronald Wind (NED)
7-5 7-6(6)
R16Jan Blecha (CZE)
Jan Mertl (CZE)
Bobbie De Goeijen (4) (NED)
Jesse Huta Galung (NED)
6-3 6-2
R16Janis Podzus (LAT)
Martins Podzus (LAT)
Max Hertl (WC) (GER)
Marius Meiszies (GER)
6-2 6-3
R16Ivan Bjelica (YUG)
Matthias Schramm (GER)
Joop Bos (NED)
Xander Spong (NED)
6-0 6-4
R16Alexander Flock (3) (GER)
Nils Langer (GER)
Kevin Deden (WC) (GER)
Tom Schonenberg (GER)
6-4 6-3
R16Marvin Netuschil (GER)
Matthias Wunner (GER)
Leon Hoeveler (GER)
Tim Suchan (GER)
6-0 6-0
R16Andrei Daescu (2) (ROU)
Florin Mergea (ROU)
Peter Heller (GER)
Ralf Steinbach (GER)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Oscar Otte (GER)Sidney De Boer (NED)6-3 7-6(4) [H2H]
Q1Tobias Simon (GER)Alexey Vatutin (2) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q1Mick Lescure (9) (FRA)Jean Zietsman (3) (GER)3-6 6-3 6-2 [H2H]
Q1Marcus Weiglhofer (4) (AUT)Yannick Ebbinghaus (12) (NED)6-4 4-6 6-4 [H2H]
Q1Martins Podzus (LAT)Jacob Ahlstrom (SWE)6-1 6-3 [H2H]
Q1Matthias Wunner (16) (GER)Xander Spong (6) (NED)6-2 7-5 [H2H]
Q1Janis Podzus (LAT)Johann Willems (GER)6-3 7-5 [H2H]
Q1Jan Kuncik (8) (CZE)Jan Blecha (14) (CZE)6-3 6-4 [H2H]
Q2Sidney De Boer (NED)Rasmus Schwarz (DEN)7-5 6-4 [H2H]
Q2Oscar Otte (GER)Tim Nekic (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q2Alexey Vatutin (2) (RUS)Joop Bos (NED)6-2 4-6 7-5 [H2H]
Q2Tobias Simon (GER)Florian Barth (GER)6-4 6-7(4) 6-2 [H2H]
Q2Jean Zietsman (3) (GER)Demian Raab (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q2Mick Lescure (9) (FRA)Max Hertl (WC) (GER)6-3 6-7 7-5 [H2H]
Q2Marcus Weiglhofer (4) (AUT)Colin Van Beem (NED)6-4 6-2 [H2H]
Q2Yannick Ebbinghaus (12) (NED)Alessandro Arginelli (ITA)6-2 6-2 [H2H]
Q2Martins Podzus (LAT)Teri Groll (FRA)6-3 6-3 [H2H]
Q2Jacob Ahlstrom (SWE)Tobias Leipold (GER)4-6 7-5 6-3 [H2H]
Q2Xander Spong (6) (NED)Ronald Wind (NED)6-1 6-4 [H2H]
Q2Matthias Wunner (16) (GER)Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)Default[H2H]
Q2Johann Willems (GER)David Eisenzapf (WC) (GER)6-4 7-6(2) [H2H]
Q2Janis Podzus (LAT)Julian Onken (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q2Jan Kuncik (8) (CZE)Thorben Michaelis (WC) (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q2Jan Blecha (14) (CZE)Matthias Schramm (WC) (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Rasmus Schwarz (DEN)Leon Hoeveler (A) (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q3Sidney De Boer (NED)Torben Hornung (GER)7-6(1) 3-6 6-3 [H2H]
Q3Oscar Otte (GER)Darius Neica (ROU)6-0 5-1 Retired[H2H]
Q3Tim Nekic (GER)Otakar Lucak (10) (CZE)6-4 7-5 [H2H]
Q3Alexey Vatutin (2) (RUS)Bobbie De Goeijen (NED)3-6 6-2 6-1 [H2H]
Q3Joop Bos (NED)Patrick Mayer (WC) (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Tobias Simon (GER)Peter Mick (SVK)6-2 6-2 [H2H]
Q3Florian Barth (GER)Ralf Steinbach (11) (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q3Jean Zietsman (3) (GER)Pavle Daljev (SRB)6-2 6-1 [H2H]
Q3Demian Raab (GER)Daniel Pashayan (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q3Max Hertl (WC) (GER)Steven De Boer (NED)6-4 6-3 [H2H]
Q3Mick Lescure (9) (FRA)Vincent Jaensch-Mueller (GER)7-5 6-0 [H2H]
Q3Marcus Weiglhofer (4) (AUT)Manuel Steinbach (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q3Colin Van Beem (NED)Marco Kirschner (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Alessandro Arginelli (ITA)Hermann Gertmann (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q3Yannick Ebbinghaus (12) (NED)Yannick Staschen (GER)6-3 7-5 [H2H]
Q3Martins Podzus (LAT)Enrico Alonso De Pedro (5) (GER)6-4 2-6 6-1 [H2H]
Q3Teri Groll (FRA)Nelis De Meyer (BEL)7-5 6-0 [H2H]
Q3Tobias Leipold (GER)Eric Baum (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Jacob Ahlstrom (SWE)Bastian Wagner (15) (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Xander Spong (6) (NED)Oleksiy Odazhyu (UKR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Ronald Wind (NED)David Johansson (WC) (SWE)6-4 6-1 [H2H]
Q3Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)Adam Novak (CZE)4-6 6-4 6-0 [H2H]
Q3Matthias Wunner (16) (GER)Stefan De Jong (NED)6-3 6-0 [H2H]
Q3Johann Willems (GER)Jakob Sude (7) (GER)4-6 6-2 6-4 [H2H]
Q3David Eisenzapf (WC) (GER)Michael Lux (GER)6-3 2-3 Default[H2H]
Q3Julian Onken (GER)Jessy Kalambay (SUI)6-3 6-2 [H2H]
Q3Janis Podzus (LAT)Mario Eckardt (13) (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Jan Kuncik (8) (CZE)Sebastian Wagner (GER)7-6(9) 6-2 [H2H]
Q3Thorben Michaelis (WC) (GER)Mark-Flavius Andres (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q3Matthias Schramm (WC) (GER)Viktor Simaghin (WC) (GER)6-0 6-2 [H2H]
Q3Jan Blecha (14) (CZE)Urs Thurau (WC) (GER)6-0 6-0 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F3 Futures draw (Men's) 2012?
Who will win Germany F3 Futures?