ATP Germany F3 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Germany F3 Futures Discussion!


Share This...


Germany F3 Futures Event Details:

2010-01-25Carpet
IndoorKaarst, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FSergei Bubka (2) (UKR)Jesse Huta Galung (3) (NED)6-1 6-4 [H2H]
SFJesse Huta Galung (3) (NED)Daniel Danilovic (Q) (SWE)7-5 6-2 [H2H]
SFSergei Bubka (2) (UKR)Ladislav Chramosta (Q) (CZE)6-3 6-3 [H2H]
QFDaniel Danilovic (Q) (SWE)Richard Bloomfield (GBR)6-7(4) 6-4 7-6(7) [H2H]
QFJesse Huta Galung (3) (NED)Pavel Snobel (6) (CZE)6-4 6-2 [H2H]
QFLadislav Chramosta (Q) (CZE)Dennis Bloemke (GER)7-5 6-2 [H2H]
QFSergei Bubka (2) (UKR)Florin Mergea (LL) (ROU)6-4 6-4 [H2H]
R16Daniel Danilovic (Q) (SWE)Ante Pavic (Q) (CRO)4-6 6-4 6-2 [H2H]
R16Richard Bloomfield (GBR)Kevin Deden (Q) (GER)6-3 7-5 [H2H]
R16Jesse Huta Galung (3) (NED)Roman Jebavy (Q) (CZE)6-2 6-2 [H2H]
R16Pavel Snobel (6) (CZE)Antal Van Der Duim (Q) (NED)6-3 6-1 [H2H]
R16Ladislav Chramosta (Q) (CZE)Mislav Hizak (Q) (CRO)7-6(4) 7-6(2) [H2H]
R16Dennis Bloemke (GER)Jonathan Eysseric (FRA)7-6(4) 6-1 [H2H]
R16Florin Mergea (LL) (ROU)Milos Raonic (5) (CAN)6-3 6-4 [H2H]
R16Sergei Bubka (2) (UKR)Thomas Schoorel (NED)4-6 6-1 6-4 [H2H]
R32Daniel Danilovic (Q) (SWE)Niels Desein (1) (BEL)4-6 6-3 7-6(3) [H2H]
R32Ante Pavic (Q) (CRO)Sebastian Rieschick (GER)6-3 4-6 6-4 [H2H]
R32Kevin Deden (Q) (GER)James Mcgee (IRL)6-3 6-7(3) 6-2 [H2H]
R32Richard Bloomfield (GBR)Denis Matsukevitch (8) (RUS)4-6 7-6(5) 7-5 [H2H]
R32Jesse Huta Galung (3) (NED)Holger Fischer (Q) (GER)3-6 6-4 6-4 [H2H]
R32Roman Jebavy (Q) (CZE)Andrei Mlendea (ROU)6-3 4-6 6-4 [H2H]
R32Antal Van Der Duim (Q) (NED)Malte Stropp (WC) (GER)6-2 6-2 [H2H]
R32Pavel Snobel (6) (CZE)Alexandros-Ferdinandos Georgoudas (WC) (GER)6-4 6-2 [H2H]
R32Ladislav Chramosta (Q) (CZE)Aldin Setkic (7) (BIH)7-5 6-3 [H2H]
R32Mislav Hizak (Q) (CRO)Dusan Lajovic (LL) (SCG)6-4 7-5 [H2H]
R32Jonathan Eysseric (FRA)Mikhail Ledovskikh (RUS)4-6 7-5 6-3 [H2H]
R32Dennis Bloemke (GER)Valery Rudnev (4) (RUS)7-5 6-1 [H2H]
R32Milos Raonic (5) (CAN)Ludovic Walter (FRA)6-4 7-6(4) [H2H]
R32Florin Mergea (LL) (ROU)Antony Dupuis (FRA)7-6(4) Retired[H2H]
R32Thomas Schoorel (NED)Max Hertl (WC) (GER)6-0 6-2 [H2H]
R32Sergei Bubka (2) (UKR)Grzegorz Panfil (POL)7-6(4) 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FMike Scheidweiler (LUX)
Ludovic Walter (FRA)
Daniel Danilovic (3) (SWE)
Pavel Snobel (CZE)
7-6(10) 6-7(6) [10-4]
SFMike Scheidweiler (LUX)
Ludovic Walter (FRA)
Martin Emmrich (1) (GER)
Sebastian Rieschick (GER)
6-3 6-4
SFDaniel Danilovic (3) (SWE)
Pavel Snobel (CZE)
Andre Mordhorst (WC) (GER)
Malte Stropp (GER)
6-3 6-2
QFMartin Emmrich (1) (GER)
Sebastian Rieschick (GER)
Jesse Huta Galung (NED)
Andrei Mlendea (ROU)
6-1 6-4
QFMike Scheidweiler (LUX)
Ludovic Walter (FRA)
Enrico Iannuzzi (ITA)
Federico Raffaelli (ITA)
3-6 6-1 [10-5]
QFDaniel Danilovic (3) (SWE)
Pavel Snobel (CZE)
Dennis Bloemke (GER)
Marc Meigel (GER)
5-7 6-3 [13-11]
QFAndre Mordhorst (WC) (GER)
Malte Stropp (GER)
Dawid Olejniczak (2) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
WO
R16Martin Emmrich (1) (GER)
Sebastian Rieschick (GER)
Bye
R16Jesse Huta Galung (NED)
Andrei Mlendea (ROU)
Steven Gallacher (NED)
Yannick Zenden (NED)
7-6(1) 6-1
R16Mike Scheidweiler (LUX)
Ludovic Walter (FRA)
James Mcgee (4) (IRL)
Milos Raonic (CAN)
6-1 6-4
R16Enrico Iannuzzi (ITA)
Federico Raffaelli (ITA)
Tristan Hallmann (WC) (GER)
Sebastian Jasyk (GER)
7-6(5) 6-3
R16Dennis Bloemke (GER)
Marc Meigel (GER)
Ladislav Chramosta (CZE)
Roman Jebavy (CZE)
7-6(3) 6-0
R16Daniel Danilovic (3) (SWE)
Pavel Snobel (CZE)
Yan Sabanin (RUS)
Roman Soldatov (RUS)
6-2 6-1
R16Andre Mordhorst (WC) (GER)
Malte Stropp (GER)
Alexandros-Ferdinandos Georgoudas (GER)
George Von Massow (GER)
7-5 7-6(6)
R16Dawid Olejniczak (2) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Kevin Deden (1) (GER)Ille Van Engelen (NED)6-3 6-4 [H2H]
Q1Ante Pavic (11) (CRO)Dusan Lajovic (2) (SCG)4-6 7-6(2) 6-2 [H2H]
Q1Daniel Danilovic (12) (SWE)Dawid Olejniczak (3) (POL)7-5 6-3 [H2H]
Q1Antal Van Der Duim (4) (NED)Blaz Rola (15) (SLO)6-3 6-1 [H2H]
Q1Roman Jebavy (5) (CZE)Florin Mergea (ROU)7-6(7) 6-4 [H2H]
Q1Mislav Hizak (6) (CRO)Piotr Gadomski (14) (POL)6-3 6-2 [H2H]
Q1Ladislav Chramosta (7) (CZE)Jean Zietsman (GER)7-6(2) 7-5 [H2H]
Q1Holger Fischer (10) (GER)Miliaan Niesten (8) (NED)2-6 6-2 6-2 [H2H]
Q2Kevin Deden (1) (GER)Alec Witmeur (BEL)6-2 6-1 [H2H]
Q2Ille Van Engelen (NED)Mateusz Szmigiel (13) (POL)6-1 3-6 7-5 [H2H]
Q2Dusan Lajovic (2) (SCG)Michael Lux (A) (GER)6-1 1-0 Default[H2H]
Q2Ante Pavic (11) (CRO)George Von Massow (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q2Dawid Olejniczak (3) (POL)Valentin Palas (ROU)6-4 6-3 [H2H]
Q2Daniel Danilovic (12) (SWE)Adnan Al Mahmoud (ROU)6-3 6-4 [H2H]
Q2Antal Van Der Duim (4) (NED)Enrico Iannuzzi (ITA)6-2 6-2 [H2H]
Q2Blaz Rola (15) (SLO)Sebastian Jasyk (WC) (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Roman Jebavy (5) (CZE)Nadin Teofil Indre (ROU)3-6 6-2 6-2 [H2H]
Q2Florin Mergea (ROU)Martin Emmrich (16) (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q2Mislav Hizak (6) (CRO)Ivan Kobzar (BLR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Piotr Gadomski (14) (POL)Marko Danis (SVK)7-6(3) 2-6 7-5 [H2H]
Q2Ladislav Chramosta (7) (CZE)Matthias Kolbe (GER)4-6 6-3 6-4 [H2H]
Q2Jean Zietsman (GER)Nikolai Fidirko (9) (BLR)6-4 6-1 [H2H]
Q2Miliaan Niesten (8) (NED)Andre Mordhorst (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Holger Fischer (10) (GER)Wesley Koolhof (NED)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Q3Kevin Deden (1) (GER)Francois Errard (FRA)6-1 6-3 [H2H]
Q3Alec Witmeur (BEL)Hermann Gertmann (GER)6-7(5) 6-3 6-2 [H2H]
Q3Ille Van Engelen (NED)Tristan Hallmann (WC) (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q3Mateusz Szmigiel (13) (POL)Martin Rmus (SLO)7-6(6) 6-3 [H2H]
Q3Dusan Lajovic (2) (SCG)David Eisenzapf (WC) (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q3Michael Lux (A) (GER)Marko Lazic (SLO)6-1 6-1 [H2H]
Q3George Von Massow (GER)Trutz Henssen (WC) (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Ante Pavic (11) (CRO)Marc Meigel (GER)6-7(5) 6-4 6-2 [H2H]
Q3Dawid Olejniczak (3) (POL)Steven Gallacher (NED)6-3 7-6(5) [H2H]
Q3Valentin Palas (ROU)Lars Martin (GER)7-5 6-3 [H2H]
Q3Adnan Al Mahmoud (ROU)Igor Rivchin (UZB)6-4 3-6 6-4 [H2H]
Q3Daniel Danilovic (12) (SWE)Franjo Raspudic (BIH)6-4 6-1 [H2H]
Q3Antal Van Der Duim (4) (NED)Yannick Zenden (NED)7-6(5) 7-5 [H2H]
Q3Enrico Iannuzzi (ITA)Andrey Deryagin (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q3Sebastian Jasyk (WC) (GER)Charlie Goode (GBR)3-6 6-0 6-1 [H2H]
Q3Blaz Rola (15) (SLO)Sven Lalic (BIH)6-2 6-3 [H2H]
Q3Roman Jebavy (5) (CZE)Yan Sabanin (RUS)6-4 6-7(5) 6-1 [H2H]
Q3Nadin Teofil Indre (ROU)Yannick Schmitter (WC) (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q3Florin Mergea (ROU)Paul Lemmen (WC) (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Martin Emmrich (16) (GER)Federico Raffaelli (ITA)7-5 6-0 [H2H]
Q3Mislav Hizak (6) (CRO)Milen Ianakiev (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Ivan Kobzar (BLR)Bob Huuskes (NED)6-3 6-4 [H2H]
Q3Marko Danis (SVK)Jens Heyndrickx (BEL)6-2 7-5 [H2H]
Q3Piotr Gadomski (14) (POL)Leif Berger (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q3Ladislav Chramosta (7) (CZE)Thomas Weigel (WC) (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q3Matthias Kolbe (GER)Clifford Enosoregbe (NGR)2-6 6-3 6-1 [H2H]
Q3Jean Zietsman (GER)Frederic De Fays (BEL)7-5 6-1 [H2H]
Q3Nikolai Fidirko (9) (BLR)Mats Moraing (GER)6-7(2) 6-4 6-4 [H2H]
Q3Miliaan Niesten (8) (NED)Christian Wickenhauser (A) (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q3Andre Mordhorst (GER)Rafal Gozdur (POL)6-2 6-1 [H2H]
Q3Wesley Koolhof (NED)Matthieu Roy (FRA)6-4 6-3 [H2H]
Q3Holger Fischer (10) (GER)Mischa Nowicki (GER)6-4 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F3 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Germany F3 Futures?