ATP Germany F17 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Germany F17 Futures Discussion!


Share This...


Germany F17 Futures Event Details:

2009-08-31Clay
OutdoorKempten, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F17 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDennis Bloemke (GER)Sascha Heinemann (Q) (GER)7-6(2) 3-6 6-2 [H2H]
SFSascha Heinemann (Q) (GER)Jiri Skoloudik (1) (CZE)6-4 2-0 Retired[H2H]
SFDennis Bloemke (GER)Robin Roshardt (SUI)6-2 6-4 [H2H]
QFJiri Skoloudik (1) (CZE)Radim Zitko (8) (CZE)4-6 7-6(5) 6-3 [H2H]
QFSascha Heinemann (Q) (GER)Marius Zay (6) (GER)7-6(6) 7-6(4) [H2H]
QFDennis Bloemke (GER)Steven Moneke (GER)6-1 6-4 [H2H]
QFRobin Roshardt (SUI)James Lemke (5) (AUS)7-5 6-0 [H2H]
R16Jiri Skoloudik (1) (CZE)Richard Waite (GER)6-3 6-2 [H2H]
R16Radim Zitko (8) (CZE)Adrian Sikora (Q) (SVK)6-4 7-6(2) [H2H]
R16Sascha Heinemann (Q) (GER)Pirmin Haenle (3) (GER)1-6 6-1 6-2 [H2H]
R16Marius Zay (6) (GER)Piotr Gadomski (Q) (POL)6-4 6-0 [H2H]
R16Steven Moneke (GER)Florian Nufer (Q) (GER)6-4 6-7(4) 6-1 [H2H]
R16Dennis Bloemke (GER)Peter Torebko (4WC) (GER)6-2 6-4 [H2H]
R16James Lemke (5) (AUS)Dominik Pfeiffer (GER)6-4 6-1 [H2H]
R16Robin Roshardt (SUI)Tim Goransson (2) (SWE)1-6 6-4 6-4 [H2H]
R32Jiri Skoloudik (1) (CZE)David Thurner (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Richard Waite (GER)Jarryd Maher (AUS)6-3 6-7(4) 7-6(4) [H2H]
R32Adrian Sikora (Q) (SVK)Sami Reinwein (Q) (GER)6-3 2-6 6-2 [H2H]
R32Radim Zitko (8) (CZE)Phillip Regnat (GER)6-2 6-2 [H2H]
R32Pirmin Haenle (3) (GER)Mathieu Goven (FRA)6-0 3-6 7-6(4) [H2H]
R32Sascha Heinemann (Q) (GER)Marko Krickovic (WC) (GER)6-4 6-3 [H2H]
R32Piotr Gadomski (Q) (POL)Andre Straka (Q) (GER)3-6 6-2 7-6(3) [H2H]
R32Marius Zay (6) (GER)David Sodek (CZE)7-5 3-0 Retired[H2H]
R32Florian Nufer (Q) (GER)Dimitrios Kleftakos (7WC) (GER)6-3 7-6(3) [H2H]
R32Steven Moneke (GER)Radu Albot (MDA)6-4 6-2 [H2H]
R32Dennis Bloemke (GER)David Zimmermann (Q) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R32Peter Torebko (4WC) (GER)Daniel Stoehr (GER)6-3 6-1 [H2H]
R32James Lemke (5) (AUS)Peter Heller (WC) (GER)6-0 6-4 [H2H]
R32Dominik Pfeiffer (GER)Jeremy Jahn (GER)6-4 6-7(5) 6-2 [H2H]
R32Robin Roshardt (SUI)Massimo Capone (ITA)6-2 6-1 [H2H]
R32Tim Goransson (2) (SWE)Mateusz Szmigiel (Q) (POL)5-7 6-3 7-5 [H2H]
Men's Doubles
FRadu Albot (1) (MDA)
Jiri Skoloudik (CZE)
James Lemke (4) (AUS)
Richard Waite (GER)
6-1 6-2
SFRadu Albot (1) (MDA)
Jiri Skoloudik (CZE)
Rafal Gozdur (3) (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
6-2 6-4
SFJames Lemke (4) (AUS)
Richard Waite (GER)
Dennis Bloemke (2) (GER)
Jarryd Maher (AUS)
6-1 6-3
QFRadu Albot (1) (MDA)
Jiri Skoloudik (CZE)
Peter Heller (GER)
Marko Krickovic (GER)
7-6(3) 6-1
QFRafal Gozdur (3) (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
Piotr Gadomski (POL)
Jakub Piter (POL)
7-5 6-1
QFJames Lemke (4) (AUS)
Richard Waite (GER)
Pirmin Haenle (GER)
Daniel Stoehr (GER)
6-2 7-6(4)
QFDennis Bloemke (2) (GER)
Jarryd Maher (AUS)
Dominik Pfeiffer (GER)
Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)
6-4 6-2
R16Radu Albot (1) (MDA)
Jiri Skoloudik (CZE)
Bye
R16Peter Heller (GER)
Marko Krickovic (GER)
Hidekazu Ina (JPN)
Tetsuo Uchino (JPN)
6-0 6-0
R16Rafal Gozdur (3) (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
Bye
R16Piotr Gadomski (POL)
Jakub Piter (POL)
Richard Brown (TRI)
Geoffrey Gehrke (USA)
6-1 6-3
R16Pirmin Haenle (GER)
Daniel Stoehr (GER)
Michal Schmid (CZE)
Radim Zitko (CZE)
6-4 2-6 [10-6]
R16James Lemke (4) (AUS)
Richard Waite (GER)
Bye
R16Dominik Pfeiffer (GER)
Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)
Michael Ess (GER)
Peter Schmidt (GER)
6-1 6-0
R16Dennis Bloemke (2) (GER)
Jarryd Maher (AUS)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Adrian Sikora (1) (SVK)Adam Fabik (CZE)2-6 6-1 6-3 [H2H]
Q1Florian Nufer (GER)Michal Schmid (2) (CZE)4-6 6-2 6-2 [H2H]
Q1Sascha Heinemann (GER)Jean Zietsman (3) (GER)7-6(6) 6-7(6) 6-3 [H2H]
Q1David Zimmermann (GER)Philipp Staible (GER)1-6 6-3 7-5 [H2H]
Q1Andre Straka (5) (GER)Adrien Gillming (FRA)WO[H2H]
Q1Mateusz Szmigiel (11) (POL)Rafal Gozdur (6) (POL)6-1 7-5 [H2H]
Q1Sami Reinwein (GER)Markus Bartosch (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q1Piotr Gadomski (8) (POL)Jakub Piter (POL)6-4 6-4 [H2H]
Q2Adrian Sikora (1) (SVK)Daniel Uhlig (GER)6-3 7-5 [H2H]
Q2Adam Fabik (CZE)Maximilian Kuhn (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q2Michal Schmid (2) (CZE)Jonas Luetjen (GER)7-5 6-3 [H2H]
Q2Florian Nufer (GER)Christian Bartmann (GER)6-3 7-5 [H2H]
Q2Jean Zietsman (3) (GER)Alexander Hillbricht (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q2Sascha Heinemann (GER)Yannick Maden (GER)6-1 3-0 Retired[H2H]
Q2Philipp Staible (GER)Joss Espasandin (4) (SUI)6-4 6-2 [H2H]
Q2David Zimmermann (GER)Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)6-0 6-4 [H2H]
Q2Andre Straka (5) (GER)Tobias Simon (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q2Adrien Gillming (FRA)Claes Goransson (SWE)4-6 6-2 7-5 [H2H]
Q2Rafal Gozdur (6) (POL)Alexander Ritschard (SUI)6-0 6-3 [H2H]
Q2Mateusz Szmigiel (11) (POL)Ken Groll (FRA)6-2 6-2 [H2H]
Q2Sami Reinwein (GER)Luca Roshardt (7) (SUI)6-3 6-1 [H2H]
Q2Markus Bartosch (GER)Till Guttenberger (WC) (GER)7-5 7-6(1) [H2H]
Q2Piotr Gadomski (8) (POL)Jerome Benoit (SUI)6-3 6-2 [H2H]
Q2Jakub Piter (POL)Igor Lakhno (UKR)6-0 4-6 7-6(3) [H2H]
Q3Adrian Sikora (1) (SVK)Bye
Q3Daniel Uhlig (GER)Julian Onken (GER)6-7(4) 7-5 6-0 [H2H]
Q3Adam Fabik (CZE)David Gaissert (GER)7-5 7-6(5) [H2H]
Q3Maximilian Kuhn (GER)Pascal Domnik (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Michal Schmid (2) (CZE)Bye
Q3Jonas Luetjen (GER)Daniel Winnewisser (GER)5-4 Retired[H2H]
Q3Florian Nufer (GER)Stefan Pamler (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q3Christian Bartmann (GER)Patryk Gewert (POL)6-2 6-0 [H2H]
Q3Jean Zietsman (3) (GER)Bye
Q3Alexander Hillbricht (GER)Miguel Parada-Mendez (CHI)7-5 6-3 [H2H]
Q3Yannick Maden (GER)Tomas Hrabec (CZE)6-3 6-1 [H2H]
Q3Sascha Heinemann (GER)Marcel Thiel (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q3Joss Espasandin (4) (SUI)Bye
Q3Philipp Staible (GER)Sebastian Baettger (GER)6-3 4-6 6-2 [H2H]
Q3Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)Mario Gehrlein (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3David Zimmermann (GER)Hasier Pastor (ESP)6-0 6-3 [H2H]
Q3Andre Straka (5) (GER)Bye
Q3Tobias Simon (GER)Peter Schmidt (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q3Claes Goransson (SWE)Michael Ess (GER)6-0 6-2 [H2H]
Q3Adrien Gillming (FRA)Fabian Pronnet (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q3Rafal Gozdur (6) (POL)Bye
Q3Alexander Ritschard (SUI)Teodor Apostu (ROU)6-3 6-1 [H2H]
Q3Ken Groll (FRA)Markus Ingold (GER)5-7 2-0 Retired[H2H]
Q3Mateusz Szmigiel (11) (POL)Marco Kirschner (GER)WO[H2H]
Q3Luca Roshardt (7) (SUI)Bye
Q3Sami Reinwein (GER)Fabio Fidone (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q3Till Guttenberger (WC) (GER)Bastian Parada (CHI)3-6 6-3 6-1 [H2H]
Q3Markus Bartosch (GER)Teri Groll (9) (FRA)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q3Piotr Gadomski (8) (POL)Bye
Q3Jerome Benoit (SUI)Kevin Schupbach (SUI)6-4 6-3 [H2H]
Q3Igor Lakhno (UKR)George Von Massow (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Jakub Piter (POL)Fredrik Ask (10) (NOR)6-4 4-6 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F17 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Germany F17 Futures?