ATP Germany F16 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Germany F16 Futures Discussion!


Share This...


Germany F16 Futures Event Details:

2018-10-22Hard
IndoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F16 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAltug Celikbilek (4) (TUR)Louis Wessels (2) ()6-2 2-6 6-4[H2H]
SFAltug Celikbilek (4) (TUR)Christopher Heyman (1) (BEL)6-1 6-4[H2H]
SFLouis Wessels (2) ()Evgeny Tyurnev (3) (RUS)6-1 3-0 ret.[H2H]
QFChristopher Heyman (1) (BEL)Giovanni Fonio (5) (ITA)6-4 6-3[H2H]
QFEvgeny Tyurnev (3) (RUS)Stefan Seifert (GER)7-5 6-4[H2H]
QFLouis Wessels (2) ()Arthur Reymond (q) (FRA)6-4 4-6 7-5[H2H]
QFAltug Celikbilek (4) (TUR)Dominik Boehler (7) ()6-3 6-4[H2H]
R16Giovanni Fonio (5) (ITA)Max Wiskandt (WC) ()5-7 6-4 6-1[H2H]
R16Louis Wessels (2) ()Michael Geerts (BEL)6-2 6-3[H2H]
R16Dominik Boehler (7) ()Roy de Valk (q) (NLD)6-3 7-5[H2H]
R16Arthur Reymond (q) (FRA)Matthias Haim (6) (AUT)6-3 6-4[H2H]
R16Stefan Seifert (GER)Artem Dubrivnyy (8) (RUS)2-6 7-5 6-1[H2H]
R16Christopher Heyman (1) (BEL)Leopold Zima (WC) (_GE)6-2 6-3[H2H]
R16Altug Celikbilek (4) (TUR)Piotr Matuszewski (q) (POL)6-1 6-4[H2H]
R16Evgeny Tyurnev (3) (RUS)Jonas Trinker (AUT)6-0 6-1[H2H]
R32Stefan Seifert (GER)Johann Willems (q) ()4-6 6-3 6-2[H2H]
R32Jonas Trinker (AUT)Pavle Daljev (LL) (SRB)3-6 6-1 6-1[H2H]
R32Evgeny Tyurnev (3) (RUS)Valentin Guenther ()6-2 6-2[H2H]
R32Michael Geerts (BEL)Luka Pavlovic (FRA)6-1 6-0[H2H]
R32Leopold Zima (WC) (_GE)Julian Onken ()4-6 6-3 6-2[H2H]
R32Max Wiskandt (WC) ()Benjamin Dhoe (BEL)6-3 6-0[H2H]
R32Giovanni Fonio (5) (ITA)Leonard Von Hindte ()7-6(4) 6-4[H2H]
R32Altug Celikbilek (4) (TUR)Flemming Peters (q) ()6-0 2-6 6-4[H2H]
R32Arthur Reymond (q) (FRA)Maxence Bertimon (q) (FRA)6-2 4-6 6-2[H2H]
R32Artem Dubrivnyy (8) (RUS)Erik Crepaldi (ITA)6-4 6-3[H2H]
R32Piotr Matuszewski (q) (POL)Maximilian Todorov (q) ()3-6 6-1 6-3[H2H]
R32Louis Wessels (2) ()Osman Torski (WC) ()7-5 6-3[H2H]
R32Matthias Haim (6) (AUT)Bastien Presuhn (WC) (_GE)7-6(5) 7-6(9)[H2H]
R32Roy de Valk (q) (NLD)Facundo Juarez (ARG)7-6(3) 4-6 6-3[H2H]
R32Dominik Boehler (7) ()Paul Cayre (q) (FRA)6-4 6-3[H2H]
R32Christopher Heyman (1) (BEL)Maxime Pauwels (BEL)4-6 7-5 7-6(2)[H2H]
Men's Doubles
FAltug Celikbilek (TUR)
Alexander Mannapov (RUS)
Michael Geerts (BEL)
Christopher Heyman (BEL)
6-3 1-6 10-7
SFMichael Geerts (BEL)
Christopher Heyman (BEL)
Niklas Guttau (_GE)
Leonard Von Hindte ()
6-2 6-1
SFAltug Celikbilek (TUR)
Alexander Mannapov (RUS)
Roy de Valk (NLD)
Glenn Smits (NLD)
7-5 6-4
QFMichael Geerts (BEL)
Christopher Heyman (BEL)
Benjamin Dhoe (BEL)
Flemming Peters ()
6-3 6-3
QFNiklas Guttau (_GE)
Leonard Von Hindte ()
Karol Beck (SVK)
Artem Dubrivnyy (RUS)
6-4 6-1
QFAltug Celikbilek (TUR)
Alexander Mannapov (RUS)
Piotr Matuszewski (POL)
Mateusz Terczynski (POL)
6-2 7-5
QFRoy de Valk (NLD)
Glenn Smits (NLD)
Erik Crepaldi (ITA)
Wilco Geenen (NLD)
7-6(3) 6-7(4) 10-8
R16Karol Beck (SVK)
Artem Dubrivnyy (RUS)
Matthias Haim (AUT)
Julian Onken ()
7-5 6-0
R16Niklas Guttau (_GE)
Leonard Von Hindte ()
Amadatus Admiraal (NLD)
Tillmann Erdbories (GER)
w/o
R16Michael Geerts (BEL)
Christopher Heyman (BEL)
Fynn Kuenkler (_GE)
Bastien Presuhn (_GE)
6-4 6-1
R16Piotr Matuszewski (POL)
Mateusz Terczynski (POL)
Max Wiskandt ()
Leopold Zima (_GE)
6-3 7-6(4)
R16Altug Celikbilek (TUR)
Alexander Mannapov (RUS)
Paul Cayre (FRA)
Arthur Reymond (FRA)
6-4 6-3
R16Erik Crepaldi (ITA)
Wilco Geenen (NLD)
David Eisenzapf ()
Sebastian Schoenholz (_GE)
7-6(4) 6-3
R16Roy de Valk (NLD)
Glenn Smits (NLD)
Pelle Boerma ()
Lucas Hellfritsch (_GE)
6-0 6-2
R16Benjamin Dhoe (BEL)
Flemming Peters ()
Maxence Bertimon (FRA)
Sizya Ernest Kivanda (GBR)
6-2 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Paul Cayre (q) (FRA)Mateusz Terczynski (POL)6-1 6-2[H2H]
Q1Maxence Bertimon (q) (FRA)Pavle Daljev (LL) (SRB)7-6(3) 6-1[H2H]
Q1Johann Willems (q) ()Karlo Cubelic (_GE)6-3 6-4[H2H]
Q1Arthur Reymond (q) (FRA)Fynn Kuenkler (_GE)4-6 6-3 6-2[H2H]
Q1Piotr Matuszewski (q) (POL)Kevin Kaczynski (GER)w/o[H2H]
Q1Roy de Valk (q) (NLD)Sizya Ernest Kivanda (GBR)6-4 6-3[H2H]
Q1Flemming Peters (q) ()Tillmann Erdbories (GER)3-6 6-2 6-3[H2H]
Q1Maximilian Todorov (q) ()Pelle Boerma ()6-2 7-6(4)[H2H]
Q2Flemming Peters (q) ()Patric Prinoth (ITA)3-6 6-4 7-6(6)[H2H]
Q2Karlo Cubelic (_GE)Jordi Walder (_GE)6-4 3-6 7-6(2)[H2H]
Q2Johann Willems (q) ()Herman Meeuwes Mattheo Knoop ()6-4 6-3[H2H]
Q2Pavle Daljev (LL) (SRB)Johan Claesson (SWE)6-3 3-6 6-1[H2H]
Q2Maxence Bertimon (q) (FRA)Martin Nygaard ()6-3 6-1[H2H]
Q2Mateusz Terczynski (POL)Alexander Mannapov (RUS)6-2 6-2[H2H]
Q2Paul Cayre (q) (FRA)Jakob Cadonau ()6-4 6-2[H2H]
Q2Tillmann Erdbories (GER)Tim Heger (GER)7-6(5) 7-6(4)[H2H]
Q2Fynn Kuenkler (_GE)Adrian Obert (GER)w/o[H2H]
Q2Maximilian Todorov (q) ()Patryk Kosinski (POL)6-2 6-0[H2H]
Q2Pelle Boerma ()Jim Walder (_GE)3-6 6-4 6-4[H2H]
Q2Sizya Ernest Kivanda (GBR)Amadatus Admiraal (NLD)6-3 6-3[H2H]
Q2Roy de Valk (q) (NLD)Patrick Mayer (GER) ()6-3 6-2[H2H]
Q2Piotr Matuszewski (q) (POL)Patrick Zahraj (_GE)6-3 6-3[H2H]
Q2Kevin Kaczynski (GER)Martins Rocens (LAT)3-6 7-5 6-3[H2H]
Q2Arthur Reymond (q) (FRA)Benito Sanchez Martinez ()6-1 6-2[H2H]
Q3Herman Meeuwes Mattheo Knoop ()Daniil Tsebrenko (UKR)3-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Johan Claesson (SWE)Noel Larwig (_GE)7-6(4) 6-1[H2H]
Q3Martin Nygaard ()Christoffer Sander Norby ()6-2 2-6 6-4[H2H]
Q3Patrick Zahraj (_GE)David Novotny ()4-6 6-3 6-3[H2H]
Q3Martins Rocens (LAT)Cheraag Bajwa (GBR)6-2 7-5[H2H]
Q3Alexander Mannapov (RUS)Lynn Max Kempen ()7-5 6-1[H2H]
Q3Karlo Cubelic (_GE)Nenad Vladusic (SRB)6-2 7-5[H2H]
Q3Patric Prinoth (ITA)Igor Tinyakov ()7-6(4) 7-6(4)[H2H]
Q3Tillmann Erdbories (GER)Marius Ruzgas (SWE)6-1 7-6(5)[H2H]
Q3Pelle Boerma ()Christian Braun ()6-2 6-2[H2H]
Q3Fynn Kuenkler (_GE)Vincent Jonah Strauch ()5-7 6-4 6-2[H2H]
Q3Benito Sanchez Martinez ()Lucas Hellfritsch (_GE)6-4 2-6 6-3[H2H]
Q3Roy de Valk (q) (NLD)David Eisenzapf ()6-4 3-6 6-3[H2H]
Q3Sizya Ernest Kivanda (GBR)Niklas Guttau (_GE)7-5 6-4[H2H]
Q3Maximilian Todorov (q) ()Laurin Kroeger ()6-3 6-1[H2H]
Q3Jakob Cadonau ()Leon Hoeveler ()6-3 6-4[H2H]