ATP Germany F16 Futures Draw (Men's) - 2006

Click Here To Join The Germany F16 Futures Discussion!


Share This...


Germany F16 Futures Event Details:

2006-09-11Clay
OutdoorFriedberg, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F16 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarcel Zimmermann (4) (GER)Felipe Parada (6) (CHI)7-5 6-2 [H2H]
SFMarcel Zimmermann (4) (GER)David Klier (8) (GER)6-1 6-1 [H2H]
SFFelipe Parada (6) (CHI)Grega Zemlja (2) (SLO)6-4 7-5 [H2H]
QFDavid Klier (8) (GER)Evgeny Kirillov (RUS)6-3 6-2 [H2H]
QFMarcel Zimmermann (4) (GER)Dustin Brown (7) (JAM)1-6 6-3 6-3 [H2H]
QFFelipe Parada (6) (CHI)Rameez Junaid (3) (AUS)6-1 7-6(1) [H2H]
QFGrega Zemlja (2) (SLO)Christoph Steiner (AUT)6-2 6-2 [H2H]
R16Evgeny Kirillov (RUS)Martin Fischer (AUT)6-7(5) 6-4 6-1 [H2H]
R16David Klier (8) (GER)Photos Kallias (CYP)6-3 6-2 [H2H]
R16Marcel Zimmermann (4) (GER)Patrick Taubert (Q) (GER)6-4 6-0 [H2H]
R16Dustin Brown (7) (JAM)Petr Frelich (LL) (CZE)6-4 6-4 [H2H]
R16Felipe Parada (6) (CHI)Martin Fafl (Q) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
R16Rameez Junaid (3) (AUS)Armin Sandbichler (AUT)7-5 3-6 6-4 [H2H]
R16Christoph Steiner (AUT)Jakub Hasek (5) (CZE)6-1 6-4 [H2H]
R16Grega Zemlja (2) (SLO)Jerome Becker (GER)6-2 7-5 [H2H]
R32Evgeny Kirillov (RUS)Tobias Summerer (1SE) (GER)5-7 Retired[H2H]
R32Martin Fischer (AUT)Dean Jackson (WC) (GER)6-1 7-5 [H2H]
R32Photos Kallias (CYP)Daniel Muller (WC) (GER)6-2 6-2 [H2H]
R32David Klier (8) (GER)Tom Dennhardt (Q) (GER)6-0 6-1 [H2H]
R32Marcel Zimmermann (4) (GER)Krisjanis Stabins (Q) (LAT)6-3 6-2 [H2H]
R32Patrick Taubert (Q) (GER)Filip Zeman (LL) (CZE)6-3 7-6(6) [H2H]
R32Petr Frelich (LL) (CZE)Jan Hejtmanek (Q) (CZE)6-2 2-6 7-5 [H2H]
R32Dustin Brown (7) (JAM)Marek Semjan (SVK)6-3 6-3 [H2H]
R32Felipe Parada (6) (CHI)Philipp Oswald (AUT)6-4 6-3 [H2H]
R32Martin Fafl (Q) (CZE)Marc Meigel (WC) (GER)6-4 7-6(4) [H2H]
R32Armin Sandbichler (AUT)Stefan Seifert (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Rameez Junaid (3) (AUS)Karlis Lejnieks (LL) (LAT)6-1 6-1 [H2H]
R32Jakub Hasek (5) (CZE)David Thurner (WC) (GER)7-5 3-6 6-3 [H2H]
R32Christoph Steiner (AUT)Max Raditschnigg (AUT)6-3 6-4 [H2H]
R32Jerome Becker (GER)Daniel Stoehr (Q) (GER)6-4 6-0 [H2H]
R32Grega Zemlja (2) (SLO)Steven Moneke (Q) (GER)4-6 6-3 7-5 [H2H]
Men's Doubles
FDavid Klier (2) (GER)
Daniel Muller (GER)
Daniel Stoehr (GER)
Guido Troester (GER)
Default
SFDaniel Stoehr (GER)
Guido Troester (GER)
Dustin Brown (1) (JAM)
Felipe Parada (CHI)
7-6(3) 6-3
SFDavid Klier (2) (GER)
Daniel Muller (GER)
Korbinian Kramer (GER)
David Thurner (GER)
6-3 6-3
QFDustin Brown (1) (JAM)
Felipe Parada (CHI)
Markus Geissler (GER)
Lorenz Ilg (GER)
6-2 6-2
QFDaniel Stoehr (GER)
Guido Troester (GER)
Nils Muschiol (3) (GER)
Victor Schmid (GER)
WO
QFKorbinian Kramer (GER)
David Thurner (GER)
Milan Krivohlavek (4WC) (CZE)
Jiri Zavadil (CZE)
6-4 6-4
QFDavid Klier (2) (GER)
Daniel Muller (GER)
Martin Fafl (CZE)
Filip Zeman (CZE)
6-1 6-1
R16Dustin Brown (1) (JAM)
Felipe Parada (CHI)
Bye
R16Markus Geissler (GER)
Lorenz Ilg (GER)
Maximilian Bader (GER)
Patrik Eberle (GER)
6-1 6-1
R16Nils Muschiol (3) (GER)
Victor Schmid (GER)
Bye
R16Daniel Stoehr (GER)
Guido Troester (GER)
Dean Jackson (GER)
Marc Meigel (GER)
6-3 7-6(5)
R16Korbinian Kramer (GER)
David Thurner (GER)
Bye
R16Milan Krivohlavek (4WC) (CZE)
Jiri Zavadil (CZE)
Bye
R16Martin Fafl (CZE)
Filip Zeman (CZE)
Thomas Gilner (GER)
Patrick Kuhn (GER)
6-2 7-5
R16David Klier (2) (GER)
Daniel Muller (GER)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jan Hejtmanek (CZE)Victor Schmid (9) (GER)7-6(3) 3-6 6-4 [H2H]
Q1Tom Dennhardt (GER)Filip Zeman (2) (CZE)6-1 7-6(4) [H2H]
Q1Daniel Stoehr (WC) (GER)Petr Frelich (3) (CZE)6-2 6-4 [H2H]
Q1Steven Moneke (GER)Andre Wiesler (16) (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q1Oskars Vaskis (LAT)Karlis Lejnieks (5) (LAT)4-6 6-2 6-1 [H2H]
Q1Martin Fafl (CZE)Mike Steinherr (6) (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q1Patrick Taubert (10) (GER)Tim Koniarski (GER)6-3 7-5 [H2H]
Q1Krisjanis Stabins (15) (LAT)Thomas Gilner (8) (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q2Jan Hejtmanek (CZE)Daniel Lustig (1) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q2Victor Schmid (9) (GER)Markus Geissler (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q2Filip Zeman (2) (CZE)Cosmin Georgescu (ROU)6-2 6-4 [H2H]
Q2Tom Dennhardt (GER)Nils Muschiol (12) (GER)7-6(4) 4-6 6-1 [H2H]
Q2Petr Frelich (3) (CZE)Sebastian Dietz (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Daniel Stoehr (WC) (GER)Fabian Schmid (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q2Steven Moneke (GER)David Grueber (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q2Andre Wiesler (16) (GER)Guido Troester (GER)6-2 6-7(4) 6-4 [H2H]
Q2Karlis Lejnieks (5) (LAT)Christian Lichtenegger (GER)6-4 6-7(3) 7-5 [H2H]
Q2Oskars Vaskis (LAT)Julian Bley (13) (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2Mike Steinherr (6) (GER)Stepan Kohout (CZE)6-2 6-2 [H2H]
Q2Martin Fafl (CZE)Calin Paar (GER)6-3 3-6 6-1 [H2H]
Q2Tim Koniarski (GER)Antonin Adamcik (CZE)6-3 6-1 [H2H]
Q2Patrick Taubert (10) (GER)David Pultr (CZE)6-4 6-3 [H2H]
Q2Thomas Gilner (8) (GER)Vladislav Shamin (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q2Krisjanis Stabins (15) (LAT)Markus Ingold (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Daniel Lustig (1) (CZE)Bye
Q3Jan Hejtmanek (CZE)Tomas Toman (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Markus Geissler (GER)Ura Mukovoz (RUS)7-5 6-3 [H2H]
Q3Victor Schmid (9) (GER)Martin Gloeggler (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q3Filip Zeman (2) (CZE)Kai Herda (GER)4-6 7-6(4) 1-0 Retired[H2H]
Q3Cosmin Georgescu (ROU)Kostas Zaraklanis (GRE)6-1 6-1 [H2H]
Q3Tom Dennhardt (GER)Ladislav Drapal (GER)6-0 6-4 [H2H]
Q3Nils Muschiol (12) (GER)Aleksandar Bajin (WC) (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q3Petr Frelich (3) (CZE)Marko Milovanovic (YUG)6-1 6-2 [H2H]
Q3Sebastian Dietz (GER)Maximilian Hofmann (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q3Fabian Schmid (GER)Daniel Pfeiffer (GER)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q3Daniel Stoehr (WC) (GER)Markus Schiller (11) (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q3Steven Moneke (GER)Denis Bejtulahi (4) (YUG)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q3David Grueber (GER)Patrik Eberle (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q3Guido Troester (GER)Benedik Grosche (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q3Andre Wiesler (16) (GER)Lorenz Ilg (GER)6-0 6-2 [H2H]
Q3Karlis Lejnieks (5) (LAT)Maximilian Bader (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q3Christian Lichtenegger (GER)Martin Kothera (CZE)6-2 6-1 [H2H]
Q3Oskars Vaskis (LAT)Richard Waite (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q3Julian Bley (13) (GER)Nicolas Steiner (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q3Mike Steinherr (6) (GER)Joseph Mayr (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q3Stepan Kohout (CZE)Korbinian Kramer (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q3Martin Fafl (CZE)Jan Pavlicek (CZE)6-3 6-3 [H2H]
Q3Calin Paar (GER)Marek Michalicka (14) (CZE)6-1 3-6 6-4 [H2H]
Q3Antonin Adamcik (CZE)Milan Petercak (7) (SVK)6-1 6-1 [H2H]
Q3Tim Koniarski (GER)Alexey Iremashvili (RUS)1-6 6-4 6-4 [H2H]
Q3David Pultr (CZE)Oliver Vorwald (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Patrick Taubert (10) (GER)Ralph Regus (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q3Thomas Gilner (8) (GER)Stefan Thurner (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q3Vladislav Shamin (RUS)Artur Latipov (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q3Markus Ingold (GER)Gerhard Hemm (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Krisjanis Stabins (15) (LAT)Patrick Kuhn (GER)6-2 1-6 6-3 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F16 Futures draw (Men's) 2006?
Who will win Germany F16 Futures?