ATP Germany F12 Futures Draw (Men's) - 2005

Click Here To Join The Germany F12 Futures Discussion!


Share This...


Germany F12 Futures Event Details:

2005-08-22Clay
OutdoorMunchen-Unterfohring, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F12 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJesse Huta Galung (PR) (NED)Dominik Meffert (GER)7-6(3) 0-6 6-3 [H2H]
SFJesse Huta Galung (PR) (NED)Maximilian Abel (8) (GER)7-6(4) 6-3 [H2H]
SFDominik Meffert (GER)Stefan Seifert (Q) (GER)6-3 6-2 [H2H]
QFMaximilian Abel (8) (GER)Philipp Oswald (Q) (AUT)6-7(5) 6-3 6-1 [H2H]
QFJesse Huta Galung (PR) (NED)Nick Van Der Meer (NED)7-5 6-1 [H2H]
QFDominik Meffert (GER)Jakub Hasek (3) (CZE)7-5 6-1 [H2H]
QFStefan Seifert (Q) (GER)Norbert Mazany (Q) (HUN)6-1 1-1 Retired[H2H]
R16Philipp Oswald (Q) (AUT)Marc Meigel (WC) (GER)6-3 7-6(2) [H2H]
R16Maximilian Abel (8) (GER)Mischa Zverev (GER)2-6 7-6(3) 7-5 [H2H]
R16Jesse Huta Galung (PR) (NED)Dominique Coene (4) (BEL)6-4 4-6 7-5 [H2H]
R16Nick Van Der Meer (NED)Bernard Parun (GER)6-3 7-6(3) [H2H]
R16Dominik Meffert (GER)Tobias Koeck (AUT)6-3 6-2 [H2H]
R16Jakub Hasek (3) (CZE)Pavel Riha (Q) (CZE)6-4 6-2 [H2H]
R16Norbert Mazany (Q) (HUN)Martin Emmrich (Q) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R16Stefan Seifert (Q) (GER)Jean-Francois Bachelot (2) (FRA)6-4 3-6 6-3 [H2H]
R32Philipp Oswald (Q) (AUT)Konstantin Gruber (1) (AUT)6-0 3-2 Retired[H2H]
R32Marc Meigel (WC) (GER)Michael Schneider (WC) (GER)6-2 5-0 Retired[H2H]
R32Mischa Zverev (GER)Patrick Prader (Q) (ITA)6-2 6-4 [H2H]
R32Maximilian Abel (8) (GER)Lado Chikhladze (GEO)7-5 7-6(1) [H2H]
R32Dominique Coene (4) (BEL)Mike Steinherr (WC) (GER)6-1 6-1 [H2H]
R32Jesse Huta Galung (PR) (NED)Jose Statham (NZL)6-2 7-6(4) [H2H]
R32Bernard Parun (GER)Herbert Wiltschnig (AUT)6-4 6-2 [H2H]
R32Nick Van Der Meer (NED)Ladislav Chramosta (7) (CZE)7-6(5) Retired[H2H]
R32Tobias Koeck (AUT)Peter Mayer-Tischer (6) (GER)5-7 6-3 6-4 [H2H]
R32Dominik Meffert (GER)Martin Slanar (Q) (AUT)6-2 7-6(4) [H2H]
R32Pavel Riha (Q) (CZE)Dustin Brown (JAM)6-7(2) 6-3 7-6(6) [H2H]
R32Jakub Hasek (3) (CZE)Thomas Holzer (LL) (ITA)6-1 6-4 [H2H]
R32Martin Emmrich (Q) (GER)Steven Korteling (5) (NED)4-6 6-2 6-2 [H2H]
R32Norbert Mazany (Q) (HUN)Patrick Knobloch (GER)6-3 7-6(7) [H2H]
R32Stefan Seifert (Q) (GER)Aleksandar Bajin (Q) (GER)7-6(3) 6-0 [H2H]
R32Jean-Francois Bachelot (2) (FRA)Aljoscha Thron (WC) (GER)7-5 3-6 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FMartin Slanar (AUT)
Herbert Wiltschnig (AUT)
Aleksandar Bajin (GER)
Mike Steinherr (GER)
7-6(2) 6-3
SFAleksandar Bajin (GER)
Mike Steinherr (GER)
Ladislav Chramosta (4) (CZE)
Jakub Hasek (CZE)
WO
SFMartin Slanar (AUT)
Herbert Wiltschnig (AUT)
Lado Chikhladze (GEO)
Wolfgang Nadvornik (GER)
6-1 6-1
QFAleksandar Bajin (GER)
Mike Steinherr (GER)
Peter Mayer-Tischer (1) (GER)
Bernard Parun (GER)
6-4 7-6(5)
QFLadislav Chramosta (4) (CZE)
Jakub Hasek (CZE)
Konstantin Gruber (AUT)
Philipp Oswald (AUT)
WO
QFMartin Slanar (AUT)
Herbert Wiltschnig (AUT)
Dustin Brown (3) (JAM)
Mischa Zverev (GER)
6-4 6-4
QFLado Chikhladze (GEO)
Wolfgang Nadvornik (GER)
Dominique Coene (2) (BEL)
Tobias Koeck (AUT)
WO
R16Peter Mayer-Tischer (1) (GER)
Bernard Parun (GER)
Bye
R16Aleksandar Bajin (GER)
Mike Steinherr (GER)
Konstantin Milgram (RUS)
Florian Niederloehne (GER)
6-0 6-3
R16Ladislav Chramosta (4) (CZE)
Jakub Hasek (CZE)
Bye
R16Konstantin Gruber (AUT)
Philipp Oswald (AUT)
Florian Liegsalz (GER)
Dennis Schwarz (GER)
6-1 6-3
R16Martin Slanar (AUT)
Herbert Wiltschnig (AUT)
Maximilian Schmuck (GER)
Mikal Statham (NZL)
7-6(4) 6-2
R16Dustin Brown (3) (JAM)
Mischa Zverev (GER)
Bye
R16Lado Chikhladze (GEO)
Wolfgang Nadvornik (GER)
Norbert Mazany (HUN)
Michael Schneider (GER)
7-6(3) 6-1
R16Dominique Coene (2) (BEL)
Tobias Koeck (AUT)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Patrick Prader (ITA)Thomas Holzer (1) (ITA)7-6(7) 7-6(5) [H2H]
Q1Philipp Oswald (2) (AUT)Dimitar Kutrovsky (15) (BUL)6-3 6-4 [H2H]
Q1Stefan Seifert (3) (GER)Alexy Tsyrenov (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q1Martin Slanar (4) (AUT)Christoph Radecke (12) (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q1Norbert Mazany (WC) (HUN)Vytis Balsiukas (LTU)6-3 6-4 [H2H]
Q1Pavel Riha (10) (CZE)Dariusz Kuligowski (GER)1-6 7-5 6-2 [H2H]
Q1Aleksandar Bajin (13) (GER)Jan Marek (7) (CZE)5-7 6-3 6-2 [H2H]
Q1Martin Emmrich (8) (GER)Jochen Schoettler (GER)7-6(3) 6-4 [H2H]
Q2Thomas Holzer (1) (ITA)Maximilian Wimmer (GER)6-3 6-0 [H2H]
Q2Patrick Prader (ITA)Tim Grohmann (GER)4-6 6-2 7-6(5) [H2H]
Q2Philipp Oswald (2) (AUT)Patrick Taubert (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q2Dimitar Kutrovsky (15) (BUL)Richard Ruckelshausen (AUT)6-7(4) 6-3 6-4 [H2H]
Q2Stefan Seifert (3) (GER)Tobias Hinzmann (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q2Alexy Tsyrenov (RUS)Karl Wishart (GBR)4-6 6-4 6-4 [H2H]
Q2Martin Slanar (4) (AUT)Patrick Kuhn (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Christoph Radecke (12) (GER)Aleksandar Cucuz (SUI)6-3 3-6 7-5 [H2H]
Q2Vytis Balsiukas (LTU)Tim Koniarski (GER)6-3 4-6 6-1 [H2H]
Q2Norbert Mazany (WC) (HUN)Phillip Regnat (GER)6-3 7-6(1) [H2H]
Q2Dariusz Kuligowski (GER)Daniel Stoehr (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q2Pavel Riha (10) (CZE)Michael Hengherr (GER)7-6(1) 6-1 [H2H]
Q2Jan Marek (7) (CZE)Paul Ricar (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q2Aleksandar Bajin (13) (GER)Eiko Reinhardt (GER)6-0 6-2 [H2H]
Q2Martin Emmrich (8) (GER)Jan Pavlicek (CZE)6-0 6-0 [H2H]
Q2Jochen Schoettler (GER)Laurent Bram (11) (LUX)6-2 6-3 [H2H]
Q3Thomas Holzer (1) (ITA)Till Marks (GER)7-6(2) 6-1 [H2H]
Q3Maximilian Wimmer (GER)Daniel Winnewisser (WC) (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q3Tim Grohmann (GER)Klaus Moser (GER)6-3 3-6 6-4 [H2H]
Q3Patrick Prader (ITA)Dominik Quaiser (WC) (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Philipp Oswald (2) (AUT)Mikal Statham (NZL)6-4 6-2 [H2H]
Q3Patrick Taubert (GER)Florian Liegsalz (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q3Richard Ruckelshausen (AUT)Wolfgang Doerner (GER)2-6 7-5 6-2 [H2H]
Q3Dimitar Kutrovsky (15) (BUL)Valentino Pest (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Stefan Seifert (3) (GER)Florian Boehner (WC) (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q3Tobias Hinzmann (GER)Roman Bicek (CZE)3-6 7-6(3) 7-6(3) [H2H]
Q3Karl Wishart (GBR)Daniel Ollert (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Alexy Tsyrenov (RUS)Joshua Crowe (14) (AUS)7-5 6-1 [H2H]
Q3Martin Slanar (4) (AUT)Dennis Schwarz (WC) (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Patrick Kuhn (GER)Pavel Cerny (CZE)6-0 6-3 [H2H]
Q3Aleksandar Cucuz (SUI)Pavel Chalomov (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Christoph Radecke (12) (GER)Krisjanis Stabins (LAT)7-6(4) 6-1 [H2H]
Q3Vytis Balsiukas (LTU)Gero Kretschmer (5) (GER)4-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Tim Koniarski (GER)Benedik Grosche (WC) (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q3Phillip Regnat (GER)Kostas Zaraklanis (GRE)6-3 6-0 [H2H]
Q3Norbert Mazany (WC) (HUN)Sergei Bubka (9) (UKR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Dariusz Kuligowski (GER)Clinton Thomson (6) (AUS)6-2 6-3 [H2H]
Q3Daniel Stoehr (GER)Markus Berg (SWE)6-2 6-2 [H2H]
Q3Michael Hengherr (GER)Vaclav Kucera (CZE)3-6 6-2 6-0 [H2H]
Q3Pavel Riha (10) (CZE)Maximilian Schmuck (WC) (GER)4-6 6-1 6-1 [H2H]
Q3Jan Marek (7) (CZE)Dominic Metzger (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Paul Ricar (GER)Tihomir Lebo (SUI)3-6 6-2 7-6(6) [H2H]
Q3Eiko Reinhardt (GER)Konstantin Milgram (RUS)6-2 5-7 6-3 [H2H]
Q3Aleksandar Bajin (13) (GER)Daniel Boehner (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Martin Emmrich (8) (GER)Peter Gojowczyk (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q3Jan Pavlicek (CZE)David Simson (AUT)6-2 3-6 7-5 [H2H]
Q3Jochen Schoettler (GER)Fakhraddin Shirinov (AZE)6-3 6-3 [H2H]
Q3Laurent Bram (11) (LUX)Pirmin Haenle (GER)6-2 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F12 Futures draw (Men's) 2005?
Who will win Germany F12 Futures?