ATP Germany F11 Futures Draw (Men's) - 2008

Click Here To Join The Germany F11 Futures Discussion!


Share This...


Germany F11 Futures Event Details:

2008-07-14Clay
OutdoorEspelkamp, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F11 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FFederico Torresi (1) (ITA)Franz Stauder (WC) (GER)2-6 6-4 7-5 [H2H]
SFFederico Torresi (1) (ITA)Gaston-Arturo Grimolizzi (3) (ARG)6-3 6-3 [H2H]
SFFranz Stauder (WC) (GER)Stefan Seifert (2) (GER)6-1 6-1 [H2H]
QFFederico Torresi (1) (ITA)Oscar Sabate-Bretos (6) (ESP)1-6 7-6(3) 6-4 [H2H]
QFGaston-Arturo Grimolizzi (3) (ARG)Jakub Lustyk (Q) (CZE)6-3 6-0 [H2H]
QFFranz Stauder (WC) (GER)Nikola Ciric (YUG)7-6(3) 6-7(9) 6-4 [H2H]
QFStefan Seifert (2) (GER)Ante Nakic-Alfirevic (8) (CRO)6-3 4-6 6-4 [H2H]
R16Federico Torresi (1) (ITA)Andre Begemann (SE) (GER)6-4 2-6 6-4 [H2H]
R16Oscar Sabate-Bretos (6) (ESP)Patrick Pradella (Q) (GER)6-1 6-1 [H2H]
R16Gaston-Arturo Grimolizzi (3) (ARG)Patricio Konortoff (ARG)6-2 6-1 [H2H]
R16Jakub Lustyk (Q) (CZE)Kristijan Mesaros (7) (CRO)6-2 6-7(4) 7-5 [H2H]
R16Nikola Ciric (YUG)David Canudas-Fernandez (5) (ESP)6-4 6-3 [H2H]
R16Franz Stauder (WC) (GER)Jiri Skoloudik (4) (CZE)7-5 6-4 [H2H]
R16Ante Nakic-Alfirevic (8) (CRO)Evthimios Karaliolios (Q) (NED)7-6(6) 6-2 [H2H]
R16Stefan Seifert (2) (GER)Marek Michalicka (Q) (CZE)7-6(4) 2-6 6-3 [H2H]
R32Federico Torresi (1) (ITA)Peter Torebko (GER)6-1 6-4 [H2H]
R32Andre Begemann (SE) (GER)Kevin Deden (GER)6-3 7-6(6) [H2H]
R32Patrick Pradella (Q) (GER)Bojan Szumanski (POL)6-2 6-1 [H2H]
R32Oscar Sabate-Bretos (6) (ESP)Jeremy Jahn (GER)6-4 6-1 [H2H]
R32Gaston-Arturo Grimolizzi (3) (ARG)Jan-Lennard Struff (WC) (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Patricio Konortoff (ARG)David Thurner (WC) (GER)3-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Jakub Lustyk (Q) (CZE)Bas Van Der Valk (NED)6-2 6-4 [H2H]
R32Kristijan Mesaros (7) (CRO)Morgan Lesur (Q) (BEL)6-1 6-4 [H2H]
R32David Canudas-Fernandez (5) (ESP)Miliaan Niesten (Q) (NED)6-4 6-2 [H2H]
R32Nikola Ciric (YUG)Edualdo Bonet-De Gispert (LL) (ESP)6-0 7-6(1) [H2H]
R32Franz Stauder (WC) (GER)Michal Navratil (CZE)6-2 6-4 [H2H]
R32Jiri Skoloudik (4) (CZE)Krisjanis Stabins (Q) (LAT)6-3 6-2 [H2H]
R32Ante Nakic-Alfirevic (8) (CRO)Michel Meijer (Q) (NED)5-7 6-3 6-3 [H2H]
R32Evthimios Karaliolios (Q) (NED)Soren Goritzka (WC) (GER)6-2 4-6 6-1 [H2H]
R32Marek Michalicka (Q) (CZE)Adrian Sikora (SVK)7-6(1) 6-2 [H2H]
R32Stefan Seifert (2) (GER)Jiri Kosler (LL) (CZE)6-2 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FRoy Bruggeling (2) (NED)
Bas Van Der Valk (NED)
Peter Torebko (3) (GER)
Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)
6-2 6-3
SFPeter Torebko (3) (GER)
Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)
Gaston-Arturo Grimolizzi (1) (ARG)
Federico Torresi (ITA)
6-3 6-2
SFRoy Bruggeling (2) (NED)
Bas Van Der Valk (NED)
Christoph Thiemann (GER)
Marcel Thiemann (GER)
6-0 6-3
QFGaston-Arturo Grimolizzi (1) (ARG)
Federico Torresi (ITA)
Patrick Pradella (GER)
Jan-Lennard Struff (GER)
6-2 4-6 [10-4]
QFPeter Torebko (3) (GER)
Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)
Andre Begemann (GER)
Soren Goritzka (GER)
6-3 6-4
QFChristoph Thiemann (GER)
Marcel Thiemann (GER)
Robin Albrecht (4) (GER)
Gunnar Hildebrandt (GER)
7-6(1) 7-5
QFRoy Bruggeling (2) (NED)
Bas Van Der Valk (NED)
Jan-Henrik Langhorst (GER)
Franz Stauder (GER)
7-6(2) 6-3
R16Gaston-Arturo Grimolizzi (1) (ARG)
Federico Torresi (ITA)
Bye
R16Patrick Pradella (GER)
Jan-Lennard Struff (GER)
Lion Bischoff (WC) (GER)
Wanja Claus (GER)
6-0 6-0
R16Peter Torebko (3) (GER)
Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)
Evthimios Karaliolios (NED)
Miliaan Niesten (NED)
6-3 6-4
R16Andre Begemann (GER)
Soren Goritzka (GER)
Krisjanis Stabins (LAT)
Oskars Vaskis (LAT)
WO
R16Christoph Thiemann (GER)
Marcel Thiemann (GER)
Jan Bezdecka (CZE)
Marek Michalicka (CZE)
5-7 6-3 [10-7]
R16Robin Albrecht (4) (GER)
Gunnar Hildebrandt (GER)
Josef Hrabal (CZE)
Michal Navratil (CZE)
3-6 6-2 [10-5]
R16Jan-Henrik Langhorst (GER)
Franz Stauder (GER)
David Canudas-Fernandez (ESP)
Guillem Collado-Castells (ESP)
6-2 6-3
R16Roy Bruggeling (2) (NED)
Bas Van Der Valk (NED)
Pierre Clad (GBR)
Michael Hayes (IRL)
6-0 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Michel Meijer (1) (NED)Guillem Collado-Castells (ESP)6-0 6-4 [H2H]
Q1Marek Michalicka (2) (CZE)Jan Bezdecka (CZE)6-1 6-0 [H2H]
Q1Morgan Lesur (BEL)Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (3) (GER)0-6 6-3 6-3 [H2H]
Q1Miliaan Niesten (4) (NED)Edualdo Bonet-De Gispert (9) (ESP)6-4 6-2 [H2H]
Q1Evthimios Karaliolios (NED)Julien Dubail (5) (BEL)6-7(3) 6-4 7-5 [H2H]
Q1Patrick Pradella (GER)Jiri Kosler (6) (CZE)6-4 6-1 [H2H]
Q1Krisjanis Stabins (12) (LAT)Artjom Agamov (GER)6-7(2) 6-4 6-3 [H2H]
Q1Jakub Lustyk (10) (CZE)Philipp Hammer (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q2Michel Meijer (1) (NED)Michael Hayes (IRL)6-3 1-6 6-2 [H2H]
Q2Guillem Collado-Castells (ESP)Jan-Henrik Langhorst (WC) (GER)6-7(4) 6-0 6-0 [H2H]
Q2Marek Michalicka (2) (CZE)Tomas Rohan (CZE)6-3 6-4 [H2H]
Q2Jan Bezdecka (CZE)Magnus Grewe (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (3) (GER)Igor Lakhno (UKR)6-2 3-6 6-1 [H2H]
Q2Morgan Lesur (BEL)Fritz Felix Trimpe (GER)6-0 6-4 [H2H]
Q2Miliaan Niesten (4) (NED)Gunnar Hildebrandt (WC) (GER)6-1 3-6 7-5 [H2H]
Q2Edualdo Bonet-De Gispert (9) (ESP)Tomas Toman (CZE)6-4 4-6 7-6(1) [H2H]
Q2Julien Dubail (5) (BEL)Roy Bruggeling (NED)6-3 7-6(4) [H2H]
Q2Evthimios Karaliolios (NED)Sergio Barberan-Miquel (11) (ESP)6-0 5-0 Retired[H2H]
Q2Jiri Kosler (6) (CZE)Ulrich Tippenhauer (GER)5-7 6-1 6-1 [H2H]
Q2Patrick Pradella (GER)Deni Zmak (13) (CRO)6-1 7-6(4) [H2H]
Q2Artjom Agamov (GER)Josef Hrabal (7) (CZE)6-4 2-6 7-5 [H2H]
Q2Krisjanis Stabins (12) (LAT)Jens Vorkefeld (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Philipp Hammer (GER)Christoph Hodl (8) (AUT)6-3 6-1 [H2H]
Q2Jakub Lustyk (10) (CZE)Tomislav Brkic (BIH)7-6(5) 6-0 [H2H]
Q3Michel Meijer (1) (NED)Bye
Q3Michael Hayes (IRL)Mats Moraing (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Jan-Henrik Langhorst (WC) (GER)Oskars Vaskis (LAT)6-4 6-1 [H2H]
Q3Guillem Collado-Castells (ESP)Bye
Q3Marek Michalicka (2) (CZE)Bye
Q3Tomas Rohan (CZE)Pierre Clad (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Jan Bezdecka (CZE)Wanja Claus (WC) (GER)4-6 6-4 6-1 [H2H]
Q3Magnus Grewe (GER)Bye
Q3Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (3) (GER)Bye
Q3Igor Lakhno (UKR)Bye
Q3Fritz Felix Trimpe (GER)Johannes Markel (GER)7-6(3) 7-6(3) [H2H]
Q3Morgan Lesur (BEL)Bye
Q3Miliaan Niesten (4) (NED)Bye
Q3Gunnar Hildebrandt (WC) (GER)Lion Bischoff (WC) (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q3Tomas Toman (CZE)David Sodek (CZE)6-2 6-7(5) 6-4 [H2H]
Q3Edualdo Bonet-De Gispert (9) (ESP)Bye
Q3Julien Dubail (5) (BEL)Bye
Q3Roy Bruggeling (NED)Anthony Lesur (FRA)6-1 3-1 Retired[H2H]
Q3Evthimios Karaliolios (NED)Gaetano Marrone (WC) (ITA)6-1 3-0 Retired[H2H]
Q3Sergio Barberan-Miquel (11) (ESP)Bye
Q3Jiri Kosler (6) (CZE)Bye
Q3Ulrich Tippenhauer (GER)Pavle Daljev (SRB)6-2 6-2 [H2H]
Q3Patrick Pradella (GER)Rene Ruegamer (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q3Deni Zmak (13) (CRO)Bye
Q3Josef Hrabal (7) (CZE)Bye
Q3Artjom Agamov (GER)Alexander Zeller (GER)7-5 6-2 [H2H]
Q3Jens Vorkefeld (GER)Dan Cottier (GBR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Krisjanis Stabins (12) (LAT)Bye
Q3Christoph Hodl (8) (AUT)Bye
Q3Philipp Hammer (GER)Nikolai Fidirko (BLR)3-6 7-5 6-2 [H2H]
Q3Tomislav Brkic (BIH)Victor Schebolta (WC) (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Jakub Lustyk (10) (CZE)Bye


What's your opinion on the ATP Germany F11 Futures draw (Men's) 2008?
Who will win Germany F11 Futures?