ATP Germany F11 Futures Draw (Men's) - 2006

Click Here To Join The Germany F11 Futures Discussion!


Share This...


Germany F11 Futures Event Details:

2006-08-07Clay
OutdoorEssen, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F11 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FTobias Kamke (6) (GER)Maxime Authom (BEL)6-1 6-4 [H2H]
SFTobias Kamke (6) (GER)Stefan Seifert (GER)6-2 6-2 [H2H]
SFMaxime Authom (BEL)Nikolai Soloviev (Q) (RUS)6-4 6-1 [H2H]
QFTobias Kamke (6) (GER)Julian Reister (1) (GER)2-6 7-5 6-4 [H2H]
QFStefan Seifert (GER)Petr Kralert (CZE)6-3 3-1 Retired[H2H]
QFMaxime Authom (BEL)Kevin Deden (GER)7-5 6-4 [H2H]
QFNikolai Soloviev (Q) (RUS)Niels Desein (BEL)0-6 6-3 6-2 [H2H]
R16Julian Reister (1) (GER)Marc Sieber (WC) (GER)4-1 Retired[H2H]
R16Tobias Kamke (6) (GER)Marius Alfs (WC) (GER)6-3 6-1 [H2H]
R16Stefan Seifert (GER)Florian Stephan (LL) (GER)6-1 6-1 [H2H]
R16Petr Kralert (CZE)Andreas Kauntz (Q) (GER)6-1 1-6 6-1 [H2H]
R16Maxime Authom (BEL)Photos Kallias (5) (CYP)6-3 6-2 [H2H]
R16Kevin Deden (GER)Mikael Ekman (LL) (SWE)7-5 6-2 [H2H]
R16Nikolai Soloviev (Q) (RUS)Jonathan Dasnieres De Veigy (FRA)6-3 6-2 [H2H]
R16Niels Desein (BEL)Dustin Brown (2) (JAM)WO[H2H]
R32Julian Reister (1) (GER)Torsten Wietoska (Q) (GER)6-2 6-0 [H2H]
R32Marc Sieber (WC) (GER)Antal Van Der Duim (NED)7-5 6-3 [H2H]
R32Marius Alfs (WC) (GER)Ruben Bemelmans (WC) (BEL)6-4 2-6 6-4 [H2H]
R32Tobias Kamke (6) (GER)Peter Torebko (WC) (GER)6-4 6-1 [H2H]
R32Florian Stephan (LL) (GER)Binh Bui (Q) (GER)6-1 6-3 [H2H]
R32Stefan Seifert (GER)Jan Unger (LL) (GER)6-3 6-1 [H2H]
R32Petr Kralert (CZE)Marc Meigel (Q) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R32Andreas Kauntz (Q) (GER)Filip Urban (7) (POL)6-4 6-4 [H2H]
R32Photos Kallias (5) (CYP)Alexander Flock (Q) (GER)6-2 6-7(11) 7-5 [H2H]
R32Maxime Authom (BEL)Marius Zay (GER)7-6(9) 6-1 [H2H]
R32Kevin Deden (GER)Boy Westerhof (NED)6-0 6-2 [H2H]
R32Mikael Ekman (LL) (SWE)Jeroen Masson (3) (RSA)7-6(11) 6-2 [H2H]
R32Nikolai Soloviev (Q) (RUS)Michel Koning (8) (NED)6-0 6-2 [H2H]
R32Jonathan Dasnieres De Veigy (FRA)Nikolas Holzen (Q) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R32Niels Desein (BEL)Mark Joachim (Q) (GER)4-6 6-4 6-0 [H2H]
R32Dustin Brown (2) (JAM)Martin Emmrich (GER)6-4 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FRuben Bemelmans (2) (BEL)
Niels Desein (BEL)
Antal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
1-6 7-5 7-5
SFAntal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
Jonathan Dasnieres De Veigy (FRA)
Bastien Lobbrecht (FRA)
3-0 Retired
SFRuben Bemelmans (2) (BEL)
Niels Desein (BEL)
Bobbie Altelaar (WC) (NED)
Bart Cordemeijer (NED)
3-6 6-4 7-6(2)
QFAntal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
Oscar Sabate-Bretos (ESP)
Peter Torebko (GER)
6-0 6-2
QFJonathan Dasnieres De Veigy (FRA)
Bastien Lobbrecht (FRA)
Andrei Plotniy (RUS)
Alexy Tsyrenov (RUS)
6-4 6-4
QFBobbie Altelaar (WC) (NED)
Bart Cordemeijer (NED)
Christian Hojnacki (GER)
Florian Stephan (GER)
6-1 6-2
QFRuben Bemelmans (2) (BEL)
Niels Desein (BEL)
Ilya Belyaev (RUS)
Photos Kallias (CYP)
6-4 6-1
R16Antal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
Bye
R16Oscar Sabate-Bretos (ESP)
Peter Torebko (GER)
Joshua U Scholl (USA)
Marco Ziha (YUG)
6-0 7-6(3)
R16Jonathan Dasnieres De Veigy (FRA)
Bastien Lobbrecht (FRA)
Bye
R16Andrei Plotniy (RUS)
Alexy Tsyrenov (RUS)
Fabio Biasion (GER)
Wojtek Vetter (GER)
6-1 6-0
R16Bobbie Altelaar (WC) (NED)
Bart Cordemeijer (NED)
Sebastian Fanselow (GER)
Daniel Rua (ARG)
6-0 6-2
R16Christian Hojnacki (GER)
Florian Stephan (GER)
Bye
R16Ilya Belyaev (RUS)
Photos Kallias (CYP)
Dominik Pfeiffer (GER)
Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)
6-4 6-1
R16Ruben Bemelmans (2) (BEL)
Niels Desein (BEL)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alexander Flock (1) (GER)Daniel Puttkammer (GER)3-6 6-3 6-2 [H2H]
Q1Andreas Kauntz (GER)Mikael Ekman (2) (SWE)6-1 6-4 [H2H]
Q1Binh Bui (GER)Jan Unger (GER)6-2 4-6 6-3 [H2H]
Q1Nikolas Holzen (GER)Ron Hinzmann (WC) (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q1Marc Meigel (5) (GER)Oscar Sabate-Bretos (ESP)6-2 6-3 [H2H]
Q1Mark Joachim (6) (GER)Dean Jackson (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q1Nikolai Soloviev (RUS)Vladislav Shamin (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q1Torsten Wietoska (WC) (GER)Florian Stephan (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Alexander Flock (1) (GER)Jan Menzen (GER)6-4 6-0 [H2H]
Q2Daniel Puttkammer (GER)Andrei Plotniy (RUS)6-4 6-4 [H2H]
Q2Mikael Ekman (2) (SWE)Ilya Belyaev (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q2Andreas Kauntz (GER)Ivo Mijic (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q2Binh Bui (GER)Marco Mokrzycki (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q2Jan Unger (GER)Leo Rosenberg (USA)6-1 6-3 [H2H]
Q2Nikolas Holzen (GER)Gilles Kremer (4) (LUX)4-6 7-6(1) 7-5 [H2H]
Q2Ron Hinzmann (WC) (GER)Joshua U Scholl (WC) (USA)3-6 6-4 6-0 [H2H]
Q2Marc Meigel (5) (GER)Till Heilshorn (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q2Oscar Sabate-Bretos (ESP)Stanislav Glukhov (RUS)6-4 6-0 [H2H]
Q2Mark Joachim (6) (GER)Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q2Dean Jackson (GER)Julien Lorenz (GER)2-6 6-3 7-6(5) [H2H]
Q2Vladislav Shamin (RUS)Danny Heidecker (GER)6-3 7-6(5) [H2H]
Q2Nikolai Soloviev (RUS)Marco Ziha (YUG)6-2 6-0 [H2H]
Q2Torsten Wietoska (WC) (GER)Lennart Beckhaus (8WC) (GER)7-5 5-7 6-4 [H2H]
Q2Florian Stephan (GER)Patric Gunther (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q3Alexander Flock (1) (GER)Tobias Reitz (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q3Jan Menzen (GER)Vlad Stefan (ROU)6-2 6-4 [H2H]
Q3Andrei Plotniy (RUS)Daniel Rua (ARG)6-2 6-1 [H2H]
Q3Daniel Puttkammer (GER)Satoshi Suzuki (JPN)6-2 6-0 [H2H]
Q3Mikael Ekman (2) (SWE)Boris Tevelev (WC) (LTU)6-0 6-0 [H2H]
Q3Ilya Belyaev (RUS)Jean Zietsman (GER)2-6 6-4 7-5 [H2H]
Q3Andreas Kauntz (GER)Olaf De Weerdt (BEL)6-4 6-3 [H2H]
Q3Ivo Mijic (GER)Jan Guler (SUI)6-1 6-2 [H2H]
Q3Marco Mokrzycki (GER)Alexy Tsyrenov (3) (RUS)6-4 3-6 6-4 [H2H]
Q3Binh Bui (GER)Alexander Zeller (GER)6-3 7-5 [H2H]
Q3Jan Unger (GER)Daniel La Forgia (AUS)6-4 6-2 [H2H]
Q3Leo Rosenberg (USA)Michael Gaerthoeffner (GER)6-1 7-5 [H2H]
Q3Gilles Kremer (4) (LUX)Tobias Hinzmann (GER)6-3 7-6(5) [H2H]
Q3Nikolas Holzen (GER)Tobias Schneider (WC) (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q3Ron Hinzmann (WC) (GER)David Thomas (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Joshua U Scholl (WC) (USA)Marc Rosner (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q3Marc Meigel (5) (GER)Hagen Henny (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Till Heilshorn (GER)Pascal Benz (GER)3-6 6-3 6-3 [H2H]
Q3Stanislav Glukhov (RUS)Ruslan Chomaev (RUS)6-5 Retired[H2H]
Q3Oscar Sabate-Bretos (ESP)Pascal Wilkat (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Mark Joachim (6) (GER)Carlos Garcia-De Andoain (ESP)6-2 6-0 [H2H]
Q3Holger Zuehlsdorff-Pavlovic (GER)Phillip Regnat (GER)6-3 6-0 [H2H]
Q3Julien Lorenz (GER)Christian Honjacki (WC) (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Dean Jackson (GER)Tobias Fanselow (WC) (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Danny Heidecker (GER)Mauro Piras (7) (GER)1-6 6-3 6-3 [H2H]
Q3Vladislav Shamin (RUS)Andre Mordhorst (GER)5-7 6-4 6-1 [H2H]
Q3Marco Ziha (YUG)Nicolas Plath (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q3Nikolai Soloviev (RUS)Martin Gloeggler (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Lennart Beckhaus (8WC) (GER)Nies-Henning Lampe (GER)2-6 7-6(3) 6-3 [H2H]
Q3Torsten Wietoska (WC) (GER)Aleksander Djuranovic (GER)6-7(1) 6-3 6-4 [H2H]
Q3Patric Gunther (GER)Aleksey Malajko (GER)6-4 0-6 6-2 [H2H]
Q3Florian Stephan (GER)Max Zerhusen (GER)6-4 4-6 7-5 [H2H]


What's your opinion on the ATP Germany F11 Futures draw (Men's) 2006?
Who will win Germany F11 Futures?