ATP Georgia F3 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Georgia F3 Futures Discussion!


Share This...


Georgia F3 Futures Event Details:

2018-07-23Clay
OutdoorGeorgia
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Georgia F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAlexandar Lazarov (5) (BUL)Maksim Tikhomirov (USA)6-3 6-2[H2H]
SFMaksim Tikhomirov (USA)Vadim Alekseenko (q) (UKR)6-0 5-7 7-6(9)[H2H]
SFAlexandar Lazarov (5) (BUL)Gabi Adrian Boitan (ROU)6-2 6-0[H2H]
QFAlexandar Lazarov (5) (BUL)George Tsivadze (GEO)7-5 ret.[H2H]
QFGabi Adrian Boitan (ROU)Roman Khassanov (7) (KAZ)6-3 6-1[H2H]
QFMaksim Tikhomirov (USA)Vasile-Alexandru Ghilea (q) (ROU)5-7 6-2 6-3[H2H]
QFVadim Alekseenko (q) (UKR)Kristian Lozan (1) (RUS)4-6 6-2 6-1[H2H]
R16Maksim Tikhomirov (USA)Saba Purtseladze (WC) ()6-1 6-2[H2H]
R16Kristian Lozan (1) (RUS)Yan Bondarevskiy (RUS)6-2 2-6 7-5[H2H]
R16Gabi Adrian Boitan (ROU)Oleg Khotkov (UKR)7-6(2) 2-0 ret.[H2H]
R16Roman Khassanov (7) (KAZ)Dominik Nazaruk (q) (POL)7-5 7-5[H2H]
R16George Tsivadze (GEO)Issam Haitham Taweel (SYR)6-4 6-3[H2H]
R16Alexandar Lazarov (5) (BUL)Shahin Khaledan (SE) ()6-3 6-3[H2H]
R16Vasile-Alexandru Ghilea (q) (ROU)Aleksandre Metreveli (WC) (GEO)7-6(6) 6-2[H2H]
R16Vadim Alekseenko (q) (UKR)Vladyslav Orlov (6) (UKR)1-6 6-4 6-3[H2H]
R32Roman Khassanov (7) (KAZ)Yan Sabanin (RUS)6-2 3-6 7-6(3)[H2H]
R32George Tsivadze (GEO)Anton Desyatnik (RUS)6-2 4-6 6-3[H2H]
R32Dominik Nazaruk (q) (POL)Vladislav Melnic (ROU)6-3 3-6 6-3[H2H]
R32Shahin Khaledan (SE) ()Zura Tkemaladze (WC) (GEO)7-5 6-2[H2H]
R32Yan Bondarevskiy (RUS)Maxim Ratniuk (UKR)7-5 6-0[H2H]
R32Aleksandre Metreveli (WC) (GEO)Saida'lo Saidkarimov (UZB)6-4 6-4[H2H]
R32Vadim Alekseenko (q) (UKR)Martin Dimitrov (q) ()3-6 7-6(4) 6-2[H2H]
R32Saba Purtseladze (WC) ()Nikoloz Davlianidze (WC) (GEO)6-4 7-6(3)[H2H]
R32Vasile-Alexandru Ghilea (q) (ROU)Oleg Prihodko (8) (UKR)5-7 7-5 6-2[H2H]
R32Vladyslav Orlov (6) (UKR)Grigoriy Lomakin (KAZ)6-4 6-1[H2H]
R32Kristian Lozan (1) (RUS)Alexey Baryshev (q) (RUS)6-2 6-1[H2H]
R32Alexandar Lazarov (5) (BUL)Ivan Kalinin (q) (RUS)6-0 6-3[H2H]
R32Issam Haitham Taweel (SYR)Alexander Igoshin (4) (RUS)5-7 7-5 6-3[H2H]
R32Oleg Khotkov (UKR)Viktor Nikitin (q) ()6-3 6-3[H2H]
R32Maksim Tikhomirov (USA)Kirill Kivattsev (3) (RUS)4-0 ret.[H2H]
R32Gabi Adrian Boitan (ROU)Bogdan Ionut Apostol (2) (ROU)1-6 6-1 6-4[H2H]
Men's Doubles
FGrigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
Vladyslav Orlov (UKR)
Oleg Prihodko (UKR)
6-7(8) 7-6(5) 10-8
SFVladyslav Orlov (UKR)
Oleg Prihodko (UKR)
Roman Khassanov (KAZ)
Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)
6-3 6-0
SFGrigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
Ivan Kalinin (RUS)
Kirill Kivattsev (RUS)
w/o
QFIvan Kalinin (RUS)
Kirill Kivattsev (RUS)
Oleg Khotkov (UKR)
Saida'lo Saidkarimov (UZB)
w/o
QFGrigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
Victor Gurevich (USA)
Maksim Tikhomirov (USA)
6-3 6-4
QFRoman Khassanov (KAZ)
Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)
Gleb Alekseenko (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
6-4 6-7(4) 12-10
QFVladyslav Orlov (UKR)
Oleg Prihodko (UKR)
Kevin Portmann (ITA)
Issam Haitham Taweel (SYR)
6-1 6-4
R16Ivan Kalinin (RUS)
Kirill Kivattsev (RUS)
Yuri Khachatryan (BUL)
Benjamin Niv (BUL)
6-1 7-5
R16Oleg Khotkov (UKR)
Saida'lo Saidkarimov (UZB)
Mykhailo Kvantaliani (UKR)
Zura Tkemaladze (GEO)
6-1 7-5
R16Grigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
Nikoloz Davlianidze (GEO)
Saba Purtseladze ()
6-2 ret.
R16Victor Gurevich (USA)
Maksim Tikhomirov (USA)
Egor Matvievici (MDA)
Guga Tavadze (GEO)
6-2 6-2
R16Gleb Alekseenko (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
Anton Desyatnik (RUS)
David Georgadze ()
w/o
R16Roman Khassanov (KAZ)
Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)
Oleg Besednikov (RUS)
Dmitry Myagkov ()
3-6 6-2 12-10
R16Kevin Portmann (ITA)
Issam Haitham Taweel (SYR)
Dominik Nazaruk (POL)
Yann Wojcik ()
7-6(5) ret.
R16Vladyslav Orlov (UKR)
Oleg Prihodko (UKR)
Gabi Adrian Boitan (ROU)
Vladislav Melnic (ROU)
6-2 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Vadim Alekseenko (q) (UKR)Franco Feitt (ARG)3-1 ret.[H2H]
Q1Alexey Baryshev (q) (RUS)Alexandr Chepelev (RUS)w/o[H2H]
Q1Vasile-Alexandru Ghilea (q) (ROU)Mykhailo Kvantaliani (UKR)6-0 6-2[H2H]
Q1Martin Dimitrov (q) ()Yann Wojcik ()6-4 6-4[H2H]
Q1Dominik Nazaruk (q) (POL)Gleb Alekseenko (UKR)6-1 6-3[H2H]
Q1Ivan Kalinin (q) (RUS)Petr Arkhipov (RUS)6-3 6-3[H2H]
Q1Anton Desyatnik (RUS)Oleg Besednikov (RUS)6-4 7-6(3)[H2H]
Q1Viktor Nikitin (q) ()Svyatoslav Shainyan (RUS)w/o[H2H]
Q2Vasile-Alexandru Ghilea (q) (ROU)Sorin Andrei Iordache (ROU)6-1 6-2[H2H]
Q2Mykhailo Kvantaliani (UKR)Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)6-1 6-1[H2H]
Q2Alexandr Chepelev (RUS)Koray Kirci (TUR)6-4 6-3[H2H]
Q2Franco Feitt (ARG)Vlad Nicolae Catalinoiu (ROU)6-4 6-0[H2H]
Q2Vadim Alekseenko (q) (UKR)Daniele Catini (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q2Martin Dimitrov (q) ()Pavel Kravchenko (RUS)6-2 6-4[H2H]
Q2Yann Wojcik ()Roman Blokhin (RUS)6-3 2-6 7-6(2)[H2H]
Q2Svyatoslav Shainyan (RUS)Felipe Derdoy (ARG)6-4 6-1[H2H]
Q2Alexey Baryshev (q) (RUS)David Georgadze ()4-6 6-3 7-6(4)[H2H]
Q2Anton Desyatnik (RUS)Tamerlan Evloev (RUS)6-1 6-3[H2H]
Q2Oleg Besednikov (RUS)Guga Tavadze (GEO)6-4 4-6 6-3[H2H]
Q2Ivan Kalinin (q) (RUS)Yuri Khachatryan (BUL)7-6(5) 6-3[H2H]
Q2Viktor Nikitin (q) ()Dmitry Myagkov ()4-6 6-4 6-4[H2H]
Q2Gleb Alekseenko (UKR)Colin Palmer ()6-2 6-1[H2H]
Q2Dominik Nazaruk (q) (POL)Vladislav Sveridenko ()6-2 3-6 6-4[H2H]
Q2Petr Arkhipov (RUS)Stepan Beresnev (RUS)6-4 6-3[H2H]
Q3Roman Blokhin (RUS)Victor Gurevich (USA)7-6 ret.[H2H]
Q3Pavel Kravchenko (RUS)Anwar Elkamony (EGY)6-1 6-0[H2H]
Q3Daniele Catini (ITA)Ilya Filichev ()6-2 6-4[H2H]
Q3Vlad Nicolae Catalinoiu (ROU)Renat Sakhabutdinov (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q3Mykhailo Kvantaliani (UKR)Lautaro Agustin Falabella (ARG)6-2 6-3[H2H]
Q3Sorin Andrei Iordache (ROU)Akramzhon Avezmetov ()6-1 6-4[H2H]
Q3Stepan Beresnev (RUS)Vadim Kutsenko (RUS)6-4 6-4[H2H]
Q3Yuri Khachatryan (BUL)Alexander Vishnevskiy ()6-0 6-3[H2H]
Q3Colin Palmer ()Adam Bronka (AUS)7-6(3) 4-6 6-0[H2H]
Q3Guga Tavadze (GEO)Klim Kozyrev (RUS)6-2 3-6 6-2[H2H]
Q3Tamerlan Evloev (RUS)Dmitry Orlov ()2-6 6-2 6-3[H2H]
Q3Viktor Nikitin (q) ()Yohei Otsuka (JPN)6-2 6-4[H2H]
Q3Svyatoslav Shainyan (RUS)Boris Neiman (RUS)6-1 6-4[H2H]
Q3David Georgadze ()Kevin Portmann (ITA)6-2 6-0[H2H]
Q3Vladislav Sveridenko ()Nel Ferrer (ESP)6-4 6-1[H2H]
Q3Alexandr Chepelev (RUS)Egor Matvievici (MDA)6-3 6-2[H2H]