ATP Georgia F2 Futures Draw (Men's) - 2003

Click Here To Join The Georgia F2 Futures Discussion!


Share This...


Georgia F2 Futures Event Details:

2003-07-07Clay
OutdoorTbilisi, Georgia
Seeds:
View Past Years Draws: 2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Georgia F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FTeymuraz Gabashvili (5) (RUS)Martin Slanar (AUT)3-6 6-2 6-3[H2H]
SFMartin Slanar (AUT)Jaroslav Pospisil (6) (CZE)1-6 6-3 7-5[H2H]
SFTeymuraz Gabashvili (5) (RUS)Radim Zitko (2) (CZE)7-6(2) 7-5[H2H]
QFMartin Slanar (AUT)Sergei Demekhine (Q) (RUS)6-4 6-1[H2H]
QFJaroslav Pospisil (6) (CZE)Jan Minar (4) (CZE)6-1 6-1[H2H]
QFTeymuraz Gabashvili (5) (RUS)Irakli Ushangishvili (WC) (GEO)6-7(3) 6-3 7-5[H2H]
QFRadim Zitko (2) (CZE)Sergei Pozdnev (7) (RUS)6-4 6-1[H2H]
R16Sergei Demekhine (Q) (RUS)Mikhail Elgin (1) (RUS)3-6 7-6(6) 6-3[H2H]
R16Martin Slanar (AUT)Roman Kutac (CZE)6-2 6-1[H2H]
R16Jan Minar (4) (CZE)Alexander Markin (RUS)6-4 6-2[H2H]
R16Jaroslav Pospisil (6) (CZE)Alexander Pavlioutchenkov (RUS)6-1 6-3[H2H]
R16Teymuraz Gabashvili (5) (RUS)Kakha Maisuradze (LL) (GEO)6-2 6-1[H2H]
R16Irakli Ushangishvili (WC) (GEO)Philipp Mukhometov (3) (RUS)6-3 6-2[H2H]
R16Sergei Pozdnev (7) (RUS)Riccardo Desto (ITA)6-4 6-4[H2H]
R16Radim Zitko (2) (CZE)Igor Bogomaz (Q) (UKR)6-2 6-0[H2H]
R32Mikhail Elgin (1) (RUS)Nikolay Mishin (Q) (RUS)6-3 6-4[H2H]
R32Sergei Demekhine (Q) (RUS)Mikhail Ptukhin (Q) (RUS)6-4 6-2[H2H]
R32Martin Slanar (AUT)Ivan Syrov (RUS)6-1 6-2[H2H]
R32Roman Kutac (CZE)Andreas Fasching (8) (AUT)7-5 6-3[H2H]
R32Jan Minar (4) (CZE)Alexei Filenkov (RUS)6-1 6-3[H2H]
R32Alexander Markin (RUS)Nils Muschiol (DEU)7-5 6-2[H2H]
R32Alexander Pavlioutchenkov (RUS)Gouram Kostava (GEO)6-4 6-2[H2H]
R32Jaroslav Pospisil (6) (CZE)Dusan Karol (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Teymuraz Gabashvili (5) (RUS)Kostyantyn Dmytrenko (WC) (UKR)6-2 6-7(3) 6-1[H2H]
R32Kakha Maisuradze (LL) (GEO)Andrei Savchuk (WC) (UKR)6-4 7-6(4)[H2H]
R32Irakli Ushangishvili (WC) (GEO)David Kvernadze (Q) (GEO)6-2 6-2[H2H]
R32Philipp Mukhometov (3) (RUS)Timur Lomtatidze (Q) (RUS)6-0 6-3[H2H]
R32Sergei Pozdnev (7) (RUS)Zviad Tsertsvadze (Q) (GEO)6-4 6-2[H2H]
R32Riccardo Desto (ITA)Lado Chikhladze (WC) (GEO)6-4 6-0[H2H]
R32Igor Bogomaz (Q) (UKR)Alexander Sikanov (RUS)6-4 6-1[H2H]
R32Radim Zitko (2) (CZE)Vladimir Melnikov (Q) (RUS)6-3 6-2[H2H]
Men's Doubles
FDusan Karol (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Vladimir Kakulia (GEO)
Gouram Kostava (GEO)
6-3 6-3
SFVladimir Kakulia (GEO)
Gouram Kostava (GEO)
Jan Minar (CZE)
Martin Slanar (AUT)
WO
SFDusan Karol (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Jaroslav Pospisil (2) (CZE)
Radim Zitko (CZE)
7-5 6-4
QFJan Minar (CZE)
Martin Slanar (AUT)
Mikhail Elgin (1) (RUS)
Teymuraz Gabashvili (RUS)
6-3 6-2
QFVladimir Kakulia (GEO)
Gouram Kostava (GEO)
Alexander Pavlioutchenkov (4) (RUS)
Sergei Pozdnev (RUS)
6-2 6-2
QFDusan Karol (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Sergei Demekhine (3) (RUS)
Ivan Syrov (RUS)
WO
QFJaroslav Pospisil (2) (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Riccardo Desto (ITA)
Nils Muschiol (DEU)
6-4 6-1
R16Mikhail Elgin (1) (RUS)
Teymuraz Gabashvili (RUS)
Vladimir Melnikov (RUS)
Alexander Sikanov (RUS)
6-4 6-2
R16Jan Minar (CZE)
Martin Slanar (AUT)
David Kvernadze (WC) (GEO)
Omari Murgulia (GEO)
6-1 6-2
R16Alexander Pavlioutchenkov (4) (RUS)
Sergei Pozdnev (RUS)
Viktor Meskhi (GEO)
Irakli Ushangishvili (GEO)
6-4 1-6 6-2
R16Vladimir Kakulia (GEO)
Gouram Kostava (GEO)
Lado Chikhladze (WC) (GEO)
Vladimir Chikhladze (GEO)
6-4 6-2
R16Dusan Karol (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Alexander Markin (RUS)
Philipp Mukhometov (RUS)
6-2 4-6 6-1
R16Sergei Demekhine (3) (RUS)
Ivan Syrov (RUS)
Andreas Fasching (AUT)
Ervand Gasparyan (RUS)
6-4 6-1
R16Riccardo Desto (ITA)
Nils Muschiol (DEU)
Levan Grigolashvili (Q) (RUS)
Andrei Savchuk (UKR)
6-2 6-2
R16Jaroslav Pospisil (2) (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Nodar Itonishvili (WC) (GEO)
Georgi Revazishvili (GEO)
6-0 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Sergei Demekhine (1) (RUS)Hovhannes Davtyan (ARM)6-1 6-1[H2H]
Q1Vladimir Melnikov (2) (RUS)Ara Harutyunyan (ARM)6-2 6-4[H2H]
Q1David Kvernadze (3) (GEO)Kakha Maisuradze (GEO)6-3 6-4[H2H]
Q1Mikhail Ptukhin (RUS)Levan Loria (GEO)6-4 6-1[H2H]
Q1Timur Lomtatidze (RUS)Levan Grigolashvili (RUS)6-2 6-0[H2H]
Q1Nikolay Mishin (RUS)Georgi Revazishvili (GEO)6-1 6-3[H2H]
Q1Igor Bogomaz (UKR)Shota Pargalava (GEO)6-1 6-1[H2H]
Q1Zviad Tsertsvadze (GEO)Nodar Itonishvili (GEO)7-6(6) 6-2[H2H]
Q2Sergei Demekhine (1) (RUS)Konstantin Burchuladze (GEO)6-0 6-4[H2H]
Q2Hovhannes Davtyan (ARM)Fakhraddin Shirinov (AZE)WO[H2H]
Q2Vladimir Melnikov (2) (RUS)Ivane Kobiashvili (GEO)6-1 6-2[H2H]
Q2Ara Harutyunyan (ARM)Harutyun Saringulyan (ARM)6-1 3-1 Retired[H2H]
Q2David Kvernadze (3) (GEO)Andrei Volodine (RUS)6-3 6-4[H2H]
Q2Kakha Maisuradze (GEO)Levan Vadachkoria (RUS)6-0 3-1 Retired[H2H]
Q2Levan Loria (GEO)Levan Gigineishvili (GEO)6-4 6-1[H2H]
Q2Mikhail Ptukhin (RUS)Gio Navrozachvili (GEO)4-6 6-3 6-3[H2H]
Q2Levan Grigolashvili (RUS)Karen Marangozyan (ARM)6-4 7-5[H2H]
Q2Timur Lomtatidze (RUS)Ervand Gasparyan (RUS)7-5 6-4[H2H]
Q2Nikolay Mishin (RUS)Viktor Meskhi (GEO)7-5 6-1[H2H]
Q2Georgi Revazishvili (GEO)Vladimir Kakulia (GEO)7-5 6-3[H2H]
Q2Igor Bogomaz (UKR)Hayk Zohranyan (ARM)6-4 6-3[H2H]
Q2Shota Pargalava (GEO)Ruslan Shohalilov (UZB)6-1 6-2[H2H]
Q2Zviad Tsertsvadze (GEO)Levan Kvijinadze (GEO)6-0 6-0[H2H]
Q2Nodar Itonishvili (GEO)Omari Murgulia (GEO)6-3 6-2[H2H]
Q3Sergei Demekhine (1) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Konstantin Burchuladze (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Hovhannes Davtyan (ARM)Vladimir Nifontov (RUS)4-6 6-1 6-3[H2H]
Q3Fakhraddin Shirinov (AZE)ByeBye[H2H]
Q3Vladimir Melnikov (2) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Ivane Kobiashvili (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Ara Harutyunyan (ARM)ByeBye[H2H]
Q3Harutyun Saringulyan (ARM)ByeBye[H2H]
Q3David Kvernadze (3) (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Andrei Volodine (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Kakha Maisuradze (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Levan Vadachkoria (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Levan Loria (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Levan Gigineishvili (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Mikhail Ptukhin (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Gio Navrozachvili (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Levan Grigolashvili (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Karen Marangozyan (ARM)ByeBye[H2H]
Q3Ervand Gasparyan (RUS)George Khrikadze (GEO)7-5 7-6(3)[H2H]
Q3Timur Lomtatidze (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Viktor Meskhi (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Nikolay Mishin (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Georgi Revazishvili (GEO)Farid Shirinov (AZE)6-1 6-3[H2H]
Q3Vladimir Kakulia (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Igor Bogomaz (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Hayk Zohranyan (ARM)ByeBye[H2H]
Q3Shota Pargalava (GEO)Sergo Kutateladze (GEO)6-3 1-6 6-3[H2H]
Q3Ruslan Shohalilov (UZB)ByeBye[H2H]
Q3Zviad Tsertsvadze (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Levan Kvijinadze (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Nodar Itonishvili (GEO)Dmitry Postrekhin (UKR)6-2 6-2[H2H]
Q3Omari Murgulia (GEO)ByeBye[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Levan Grigolashvili (RUS)
Andrei Savchuk (UKR)
George Khrikadze (GEO)
Gio Navrozachvili (GEO)
6-7(3) 6-2 6-2
Q2Levan Grigolashvili (RUS)
Andrei Savchuk (UKR)
Sergo Kutateladze (GEO)
Shota Pargalava (GEO)
6-4 6-3
Q2George Khrikadze (GEO)
Gio Navrozachvili (GEO)
Niko Elerdashvili (WC) (GEO)
Hvicha Makatsaria (GEO)
6-2 7-5


What's your opinion on the ATP Georgia F2 Futures draw (Men's) 2003?
Who will win Georgia F2 Futures?