ATP Georgia F2 Futures Draw (Men's) - 2001

Click Here To Join The Georgia F2 Futures Discussion!


Share This...


Georgia F2 Futures Event Details:

2001-07-23Clay
OutdoorTbilisi, Georgia
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Georgia F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FArtem Derepasko (1) (RUS)Olivier Ramos (7) (FRA)6-3 6-2[H2H]
SFArtem Derepasko (1) (RUS)Alexey Kedryuk (6) (KAZ)1-6 6-3 6-3[H2H]
SFOlivier Ramos (7) (FRA)Alexander Sikanov (RUS)6-4 6-4[H2H]
QFArtem Derepasko (1) (RUS)Francesc Lleal-Garres (8) (ESP)6-1 6-1[H2H]
QFAlexey Kedryuk (6) (KAZ)Alexey Gavrilov (RUS)6-1 7-5[H2H]
QFAlexander Sikanov (RUS)Mikhail Elgin (5) (RUS)4-6 6-3 7-5[H2H]
QFOlivier Ramos (7) (FRA)Pavel Lobanov (RUS)6-0 6-1[H2H]
R16Artem Derepasko (1) (RUS)Otar Enukidze (Q) (GEO)6-1 6-2[H2H]
R16Francesc Lleal-Garres (8) (ESP)Dias Doskarayev (Q) (KAZ)4-6 6-3 6-4[H2H]
R16Alexey Gavrilov (RUS)Carlos Rexach-Itoiz (3) (ESP)7-6(2) 4-6 6-2[H2H]
R16Alexey Kedryuk (6) (KAZ)Sergei Yaroshenko (UKR)6-4 6-4[H2H]
R16Mikhail Elgin (5) (RUS)Raimonds Sproga (LVA)WO[H2H]
R16Alexander Sikanov (RUS)Markus Krenn (AUT)6-1 3-6 7-6(5)[H2H]
R16Olivier Ramos (7) (FRA)Andrei Dernovskiy (UKR)6-2 2-6 6-2[H2H]
R16Pavel Lobanov (RUS)Dmitriy Tomashevich (2) (UZB)4-6 6-4 6-3[H2H]
R32Artem Derepasko (1) (RUS)Mikhail Chaduneli (WC) (GEO)6-2 6-0[H2H]
R32Otar Enukidze (Q) (GEO)Alexander Bessonov (Q) (UKR)6-1 2-0 Retired[H2H]
R32Dias Doskarayev (Q) (KAZ)Irakli Ushangishvili (WC) (GEO)0-6 7-6(4) 7-6(6)[H2H]
R32Francesc Lleal-Garres (8) (ESP)Aleksandr Yarmola (UKR)6-2 2-6 6-2[H2H]
R32Carlos Rexach-Itoiz (3) (ESP)Dmitri Sokolov (Q) (UKR)6-1 2-6 6-0[H2H]
R32Alexey Gavrilov (RUS)Yevgeni Bondarchuk (Q) (UKR)6-3 7-5[H2H]
R32Sergei Yaroshenko (UKR)Georgi Revazishvili (WC) (GEO)6-1 6-0[H2H]
R32Alexey Kedryuk (6) (KAZ)Nikolai Dyachok (LL) (UKR)6-3 5-7 6-1[H2H]
R32Mikhail Elgin (5) (RUS)Evgueni Smirnov (RUS)6-4 6-3[H2H]
R32Raimonds Sproga (LVA)Mirian Korkashvili (WC) (GEO)6-2 6-4[H2H]
R32Alexander Sikanov (RUS)Alexei Filenkov (LL) (RUS)6-1 6-2[H2H]
R32Markus Krenn (AUT)Sergei Pozdnev (4) (RUS)7-5 7-6(4)[H2H]
R32Olivier Ramos (7) (FRA)Abdul-Hamid Makhkamov (UZB)6-3 7-5[H2H]
R32Andrei Dernovskiy (UKR)Vladimir Bistryavichus (Q) (UZB)6-3 4-1 Retired[H2H]
R32Pavel Lobanov (RUS)Andrey Merinov (Q) (RUS)5-4 Retired[H2H]
R32Dmitriy Tomashevich (2) (UZB)Dimitry Gasparyan (Q) (GEO)6-1 6-2[H2H]
Men's Doubles
FArtem Derepasko (3) (RUS)
Mikhail Elgin (RUS)
Francesc Lleal-Garres (2) (ESP)
Carlos Rexach-Itoiz (ESP)
WO
SFArtem Derepasko (3) (RUS)
Mikhail Elgin (RUS)
Alexey Kedryuk (1) (KAZ)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
6-4 6-3
SFFrancesc Lleal-Garres (2) (ESP)
Carlos Rexach-Itoiz (ESP)
Vladimir Chikhladze (WC) (GEO)
Irakli Ushangishvili (GEO)
6-2 7-5
QFAlexey Kedryuk (1) (KAZ)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
Alexey Gavrilov (RUS)
Evgueni Smirnov (RUS)
1-6 7-5 6-3
QFArtem Derepasko (3) (RUS)
Mikhail Elgin (RUS)
Alexander Sikanov (RUS)
Aleksandr Yarmola (UKR)
3-6 6-3 6-3
QFVladimir Chikhladze (WC) (GEO)
Irakli Ushangishvili (GEO)
Abdul-Hamid Makhkamov (4) (UZB)
Sergei Pozdnev (RUS)
6-7(3) 6-3 6-4
QFFrancesc Lleal-Garres (2) (ESP)
Carlos Rexach-Itoiz (ESP)
Yevgeni Bondarchuk (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
6-4 6-4
R16Alexey Kedryuk (1) (KAZ)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
Michael Chokheli (WC) (GEO)
Zviad Tsertsvadze (GEO)
6-1 6-2
R16Alexey Gavrilov (RUS)
Evgueni Smirnov (RUS)
Markus Krenn (AUT)
Olivier Ramos (FRA)
6-4 6-2
R16Artem Derepasko (3) (RUS)
Mikhail Elgin (RUS)
Lukas Fricker (Q) (SUI)
Dominik Jauslin ()
6-1 6-3
R16Alexander Sikanov (RUS)
Aleksandr Yarmola (UKR)
Pavel Lobanov (LL) (RUS)
Dmitri Sokolov (UKR)
6-2 4-6 6-2
R16Vladimir Chikhladze (WC) (GEO)
Irakli Ushangishvili (GEO)
Alexander Bessonov (UKR)
Mikhail Chaduneli (GEO)
6-4 7-6(5)
R16Abdul-Hamid Makhkamov (4) (UZB)
Sergei Pozdnev (RUS)
Georgi Revazishvili (WC) (GEO)
Georgi Tiktopulo (GEO)
6-1 6-1
R16Yevgeni Bondarchuk (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
Konstantin Burchuladze (GEO)
Mirian Korkashvili (GEO)
6-1 7-5
R16Francesc Lleal-Garres (2) (ESP)
Carlos Rexach-Itoiz (ESP)
Andrei Dernovskiy (UKR)
Nikolai Dyachok (UKR)
6-4 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Dias Doskarayev (KAZ)Nikolai Dyachok (1) (UKR)6-4 6-1[H2H]
Q1Yevgeni Bondarchuk (2) (UKR)Vachtang Chigladze (GEO)6-0 6-1[H2H]
Q1Dmitri Sokolov (3) (UKR)Alexei Filenkov (RUS)7-6(3) 6-4[H2H]
Q1Andrey Merinov (4) (RUS)Michael Chokheli (GEO)4-6 6-3 6-0[H2H]
Q1Otar Enukidze (GEO)Lukas Fricker (SUI)0-6 6-3 6-2[H2H]
Q1Vladimir Bistryavichus (UZB)Georgi Tiktopulo (GEO)6-1 6-2[H2H]
Q1Dimitry Gasparyan (GEO)Vadim Sergueev (RUS)5-7 6-2 6-0[H2H]
Q1Alexander Bessonov (UKR)Zviad Tsertsvadze (GEO)6-4 5-7 6-1[H2H]
Q2Nikolai Dyachok (1) (UKR)ByeBye[H2H]
Q2Dias Doskarayev (KAZ)Dominik Jauslin ()6-0 6-0[H2H]
Q2Yevgeni Bondarchuk (2) (UKR)ByeBye[H2H]
Q2Vachtang Chigladze (GEO)Nika Chkartishvilil (GEO)6-2 4-6 7-5[H2H]
Q2Dmitri Sokolov (3) (UKR)ByeBye[H2H]
Q2Alexei Filenkov (RUS)Levan Loria (GEO)6-0 6-1[H2H]
Q2Andrey Merinov (4) (RUS)ByeBye[H2H]
Q2Michael Chokheli (GEO)Zurab Zhvania (GEO)6-2 6-1[H2H]
Q2Otar Enukidze (GEO)ByeBye[H2H]
Q2Lukas Fricker (SUI)Vladimir Chikhladze (GEO)6-0 6-2[H2H]
Q2Vladimir Bistryavichus (UZB)ByeBye[H2H]
Q2Georgi Tiktopulo (GEO)Shota Pargalava (GEO)4-6 6-4 6-2[H2H]
Q2Vadim Sergueev (RUS)ByeBye[H2H]
Q2Dimitry Gasparyan (GEO)Jimsher Enukidze (GEO)6-3 6-3[H2H]
Q2Alexander Bessonov (UKR)Alexander Strokov (RUS)6-3 6-0[H2H]
Q2Zviad Tsertsvadze (GEO)Artur Khachatryan (ARM)6-4 6-4[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Lukas Fricker (SUI)
Dominik Jauslin ()
Pavel Lobanov (RUS)
Dmitri Sokolov (UKR)
6-2 6-4
Q2Pavel Lobanov (RUS)
Dmitri Sokolov (UKR)
Bye
Q2Lukas Fricker (SUI)
Dominik Jauslin ()
Nika Chkartishvilil (GEO)
Dias Doskarayev (KAZ)
6-1 6-2