ATP Georgia F2 Futures Draw (Men's) - 2000

Click Here To Join The Georgia F2 Futures Discussion!


Share This...


Georgia F2 Futures Event Details:

2000-07-17Clay
OutdoorTbilisi, Georgia
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Georgia F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FArtem Derepasko (1) (RUS)Dimitri Lorin (2) (FRA)6-1 6-1[H2H]
SFArtem Derepasko (1) (RUS)Sergei Pozdnev (RUS)6-1 6-2[H2H]
SFDimitri Lorin (2) (FRA)Orest Tereshchuk (UKR)6-1 6-4[H2H]
QFArtem Derepasko (1) (RUS)Evgueni Smirnov (Q) (RUS)6-1 6-1[H2H]
QFSergei Pozdnev (RUS)Sebastian Fitz (6) (GER)6-4 7-6(5)[H2H]
QFOrest Tereshchuk (UKR)Martin Hromec (4) (SVK)6-3 7-6(1)[H2H]
QFDimitri Lorin (2) (FRA)Artemon Apostu-Efremov (8) (ROU)6-4 6-2[H2H]
R16Artem Derepasko (1) (RUS)Dmitri Sitak (Q) (RUS)6-1 6-0[H2H]
R16Evgueni Smirnov (Q) (RUS)Carlos Rexach-Itoiz (7) (ESP)6-4 3-6 6-4[H2H]
R16Sergei Pozdnev (RUS)Kirill Ivanov-Smolensky (3) (RUS)6-4 6-0[H2H]
R16Sebastian Fitz (6) (GER)Martin Slanar (LL) (AUT)6-3 6-2[H2H]
R16Orest Tereshchuk (UKR)Igor Brukner (5) (CZE)1-6 6-3 6-1[H2H]
R16Martin Hromec (4) (SVK)Andrei Youzhny (RUS)6-3 6-2[H2H]
R16Artemon Apostu-Efremov (8) (ROU)Jernej Karner (SLO)7-6(2) 6-2[H2H]
R16Dimitri Lorin (2) (FRA)Givi Samkharadze (WC) (GEO)6-2 7-5[H2H]
R32Artem Derepasko (1) (RUS)Sergei Krotiouk (RUS)6-2 6-0[H2H]
R32Dmitri Sitak (Q) (RUS)German Berkovic (WC) (RUS)6-2 6-2[H2H]
R32Evgueni Smirnov (Q) (RUS)Alexey Kedryuk (Q) (KAZ)6-7(7) 7-6(5) 6-3[H2H]
R32Carlos Rexach-Itoiz (7) (ESP)Alexey Gavrilov (Q) (RUS)6-4 6-3[H2H]
R32Kirill Ivanov-Smolensky (3) (RUS)Abdul-Hamid Makhkamov (UZB)6-4 7-5[H2H]
R32Sergei Pozdnev (RUS)Goran Bosalevski (Q) (HKG)6-0 7-5[H2H]
R32Martin Slanar (LL) (AUT)Aleksandr Yarmola (Q) (UKR)6-3 6-3[H2H]
R32Sebastian Fitz (6) (GER)Victor Ribas (Q) ()6-2 6-3[H2H]
R32Igor Brukner (5) (CZE)Irakli Ushangishvili (WC) (GEO)6-3 6-4[H2H]
R32Orest Tereshchuk (UKR)Andrei Nossov (RUS)6-2 7-6(1)[H2H]
R32Andrei Youzhny (RUS)Cesar Ferrer-Victoria (ESP)7-5 6-2[H2H]
R32Martin Hromec (4) (SVK)Alexander Sikanov (RUS)6-4 6-4[H2H]
R32Artemon Apostu-Efremov (8) (ROU)Robert Nita (Q) (ROU)6-1 6-3[H2H]
R32Jernej Karner (SLO)Anton Kokurin (UZB)6-2 6-3[H2H]
R32Givi Samkharadze (WC) (GEO)Timur Beniaschvili (WC) (RUS)6-1 6-0[H2H]
R32Dimitri Lorin (2) (FRA)Evgueni Plougarev (MDA)6-1 6-3[H2H]
Men's Doubles
FIgor Brukner (1) (CZE)
Martin Hromec (SVK)
Artem Derepasko (2) (RUS)
Kirill Ivanov-Smolensky (RUS)
6-2 6-7(5) 7-6(6)
SFIgor Brukner (1) (CZE)
Martin Hromec (SVK)
Alexey Kedryuk (3) (KAZ)
Orest Tereshchuk (UKR)
7-5 7-6(5)
SFArtem Derepasko (2) (RUS)
Kirill Ivanov-Smolensky (RUS)
Sebastian Fitz (GER)
Andrei Youzhny (RUS)
6-4 7-5
QFIgor Brukner (1) (CZE)
Martin Hromec (SVK)
Konstantin Burchuladze (WC) (GEO)
Mirian Korkashvili (GEO)
6-2 6-1
QFAlexey Kedryuk (3) (KAZ)
Orest Tereshchuk (UKR)
Anton Kokurin (UZB)
Abdul-Hamid Makhkamov (UZB)
6-3 6-4
QFSebastian Fitz (GER)
Andrei Youzhny (RUS)
Alexey Gavrilov (RUS)
Alexander Sikanov (RUS)
6-3 Retired
QFArtem Derepasko (2) (RUS)
Kirill Ivanov-Smolensky (RUS)
Evgueni Plougarev (Q) (MDA)
Victor Ribas ()
WO
R16Igor Brukner (1) (CZE)
Martin Hromec (SVK)
Robert Nita (ROU)
Martin Slanar (AUT)
6-4 6-3
R16Konstantin Burchuladze (WC) (GEO)
Mirian Korkashvili (GEO)
Sergei Krotiouk (RUS)
Evgueni Smirnov (RUS)
4-6 7-6(5) 7-6(5)
R16Alexey Kedryuk (3) (KAZ)
Orest Tereshchuk (UKR)
Jason Marshall (USA)
Carlos Rexach-Itoiz (ESP)
7-5 6-4
R16Anton Kokurin (UZB)
Abdul-Hamid Makhkamov (UZB)
Timur Beniaschvili (WC) (RUS)
German Berkovic (RUS)
6-1 6-3
R16Alexey Gavrilov (RUS)
Alexander Sikanov (RUS)
Andrei Nossov (RUS)
Rouslan Nourmatov (RUS)
6-3 6-2
R16Sebastian Fitz (GER)
Andrei Youzhny (RUS)
Artemon Apostu-Efremov (4) (ROU)
Sergei Pozdnev (RUS)
2-6 6-3 7-6(5)
R16Evgueni Plougarev (Q) (MDA)
Victor Ribas ()
Vladimir Margalitadze (WC) (GEO)
Irakli Ushangishvili (GEO)
6-4 6-4
R16Artem Derepasko (2) (RUS)
Kirill Ivanov-Smolensky (RUS)
Ibrahim Kimmerling (GER)
Manfredi Magris (ITA)
6-1 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Goran Bosalevski (HKG)Michael Chokheli (GEO)7-6(2) 7-5[H2H]
Q1Evgueni Smirnov (2) (RUS)Zviad Tsertsvadze (GEO)6-1 6-1[H2H]
Q1Alexey Kedryuk (3) (KAZ)Pavel Ivanov (RUS)4-6 6-0 6-3[H2H]
Q1Aleksandr Yarmola (4) (UKR)Robert Schumann ()4-6 6-3 6-4[H2H]
Q1Alexey Gavrilov (5) (RUS)Alexei Filenkov (RUS)6-2 6-4[H2H]
Q1Victor Ribas (6) ()Rouslan Nourmatov (RUS)6-3 6-4[H2H]
Q1Robert Nita (7) (ROU)Martin Slanar (9) (AUT)6-2 6-3[H2H]
Q1Dmitri Sitak (RUS)Georgyi Margishvili (GEO)6-3 7-6(4)[H2H]
Q2Goran Bosalevski (HKG)Alex Bogomolov Jr. (1) (RUS)1-6 6-4 7-5[H2H]
Q2Michael Chokheli (GEO)David Tabukashvili (GEO)6-0 6-3[H2H]
Q2Evgueni Smirnov (2) (RUS)Georgi Revazishvili (GEO)6-3 6-0[H2H]
Q2Zviad Tsertsvadze (GEO)Omari Murgulia (GEO)6-2 5-7 6-1[H2H]
Q2Alexey Kedryuk (3) (KAZ)Jason Marshall (USA)6-3 7-6(4)[H2H]
Q2Pavel Ivanov (RUS)Timur Lomtatidze (RUS)6-2 6-3[H2H]
Q2Aleksandr Yarmola (4) (UKR)Maxim Batiukin (RUS)6-3 6-7(8) 6-1[H2H]
Q2Robert Schumann ()Jelko Viskovich (AUS)2-6 6-3 6-3[H2H]
Q2Alexey Gavrilov (5) (RUS)Mikhail Kartachov (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q2Alexei Filenkov (RUS)George Nachkebia (GEO)7-5 7-5[H2H]
Q2Victor Ribas (6) ()Otar Enukidze (GEO)6-3 6-2[H2H]
Q2Rouslan Nourmatov (RUS)Denis Svistynenko (RUS)6-1 6-2[H2H]
Q2Robert Nita (7) (ROU)Vadim Sergueev (RUS)6-0 6-2[H2H]
Q2Martin Slanar (9) (AUT)Matwe Middelkoop (NLD)7-5 6-2[H2H]
Q2Dmitri Sitak (RUS)Manfredi Magris (8) (ITA)6-2 6-3[H2H]
Q2Georgyi Margishvili (GEO)Lasha Janashia (GEO)6-0 6-0[H2H]
Q3Alex Bogomolov Jr. (1) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Goran Bosalevski (HKG)Dean Graham (GBR)6-1 6-1[H2H]
Q3David Tabukashvili (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Michael Chokheli (GEO)Tigran Martirosyan (ARM)7-6(5) 7-5[H2H]
Q3Evgueni Smirnov (2) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Georgi Revazishvili (GEO)Levan Guelachvili (GEO)2-6 6-3 6-1[H2H]
Q3Zviad Tsertsvadze (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Omari Murgulia (GEO)Georgi Tiktopulo (GEO)6-3 6-4[H2H]
Q3Alexey Kedryuk (3) (KAZ)ByeBye[H2H]
Q3Jason Marshall (USA)Jimsher Enukidze (GEO)6-0 5-7 6-1[H2H]
Q3Timur Lomtatidze (RUS)Vladimir Chikhladze (GEO)6-4 6-2[H2H]
Q3Pavel Ivanov (RUS)Yevgeny Leontenko (UKR)6-1 6-2[H2H]
Q3Aleksandr Yarmola (4) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Maxim Batiukin (RUS)Konstantin Burchuladze (GEO)6-3 6-2[H2H]
Q3Jelko Viskovich (AUS)ByeBye[H2H]
Q3Robert Schumann ()Oscar Roman (MEX)7-5 6-1[H2H]
Q3Alexey Gavrilov (5) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Mikhail Kartachov (RUS)Dimitry Gasparyan (GEO)6-2 3-6 6-1[H2H]
Q3Alexei Filenkov (RUS)Chris Lai (USA)6-3 6-1[H2H]
Q3George Nachkebia (GEO)Vachtang Chigladze (GEO)6-2 6-4[H2H]
Q3Victor Ribas (6) ()ByeBye[H2H]
Q3Otar Enukidze (GEO)Artur Khachatryan (ARM)6-2 1-6 6-1[H2H]
Q3Rouslan Nourmatov (RUS)Patrick Copic ()6-4 6-4[H2H]
Q3Denis Svistynenko (RUS)Vladimir Kakulia (GEO)6-4 3-6 7-6(5)[H2H]
Q3Robert Nita (7) (ROU)ByeBye[H2H]
Q3Vadim Sergueev (RUS)Ibrahim Kimmerling (GER)2-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Matwe Middelkoop (NLD)Zurab Zhvania (GEO)4-6 6-3 6-1[H2H]
Q3Martin Slanar (9) (AUT)ByeBye[H2H]
Q3Manfredi Magris (8) (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Dmitri Sitak (RUS)Mikhail Chaduneli (GEO)6-2 7-6(5)[H2H]
Q3Lasha Janashia (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Georgyi Margishvili (GEO)Mirian Korkashvili (GEO)6-4 6-4[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Evgueni Plougarev (1) (MDA)
Victor Ribas ()
Goran Bosalevski (HKG)
Jelko Viskovich (AUS)
1-6 6-1 7-6(5)
Q2Evgueni Plougarev (1) (MDA)
Victor Ribas ()
Otar Enukidze (WC) (GEO)
Georgi Revazishvili (GEO)
6-4 6-2
Q2Goran Bosalevski (HKG)
Jelko Viskovich (AUS)
Mikhail Chaduneli (A) (GEO)
Vladimir Chikhladze (GEO)
7-6(7) 6-4