ATP Georgia F1 Futures Draw (Men's) - 2003

Click Here To Join The Georgia F1 Futures Discussion!


Share This...


Georgia F1 Futures Event Details:

2003-06-30Clay
OutdoorTbilisi, Georgia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Georgia F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FTeimuraz Gabashvili (6) (RUS)Jan Minar (5) (CZE)6-4 6-1 [H2H]
SFJan Minar (5) (CZE)Mikhail Elgin (1) (RUS)6-3 6-7(4) 6-2 [H2H]
SFTeimuraz Gabashvili (6) (RUS)Radim Zitko (3) (CZE)4-6 6-3 6-2 [H2H]
QFMikhail Elgin (1) (RUS)Sergei Pozdnev (8) (RUS)6-4 6-4 [H2H]
QFJan Minar (5) (CZE)Martin Slanar (AUT)6-3 6-4 [H2H]
QFRadim Zitko (3) (CZE)Jaroslav Pospisil (7) (CZE)7-5 6-4 [H2H]
QFTeimuraz Gabashvili (6) (RUS)Nikolay Mishin (Q) (RUS)6-1 6-3 [H2H]
R16Mikhail Elgin (1) (RUS)Riccardo Desto (ITA)6-4 6-4 [H2H]
R16Sergei Pozdnev (8) (RUS)Igor Bogomaz (Q) (UKR)7-6(5) 6-1 [H2H]
R16Martin Slanar (AUT)Philipp Mukhometov (4) (RUS)7-6(1) 7-5 [H2H]
R16Jan Minar (5) (CZE)Gilles Kremer (LUX)6-1 6-3 [H2H]
R16Jaroslav Pospisil (7) (CZE)Augustin Gensse (FRA)6-2 6-0 [H2H]
R16Radim Zitko (3) (CZE)Gouram Kostava (GEO)6-2 6-3 [H2H]
R16Teimuraz Gabashvili (6) (RUS)Sergei Demekhine (RUS)6-1 6-1 [H2H]
R16Nikolay Mishin (Q) (RUS)Orest Tereshchuk (2Q) (UKR)1-6 6-2 6-4 [H2H]
R32Mikhail Elgin (1) (RUS)Andrei Savchuk (WC) (UKR)6-2 6-4 [H2H]
R32Riccardo Desto (ITA)Farid Shirinov (Q) (AZE)7-6(3) 6-1 [H2H]
R32Igor Bogomaz (Q) (UKR)David Kvernadze (WC) (GEO)6-4 6-3 [H2H]
R32Sergei Pozdnev (8) (RUS)Nils Muschiol (GER)4-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Philipp Mukhometov (4) (RUS)Omari Murgulia (WC) (GEO)6-1 6-0 [H2H]
R32Martin Slanar (AUT)Alexander Pavlioutchenkov (RUS)6-3 4-6 6-2 [H2H]
R32Gilles Kremer (LUX)Ivan Syrov (RUS)6-4 6-4 [H2H]
R32Jan Minar (5) (CZE)Georgi Revazishvili (LL) (GEO)6-1 6-1 [H2H]
R32Jaroslav Pospisil (7) (CZE)Irakli Ushangishvili (Q) (GEO)6-1 5-7 6-2 [H2H]
R32Augustin Gensse (FRA)Alexander Markin (RUS)6-2 2-6 7-5 [H2H]
R32Gouram Kostava (GEO)Levan Grigolashvili (LL) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
R32Radim Zitko (3) (CZE)Kostyantyn Dmytrenko (WC) (UKR)6-3 6-0 [H2H]
R32Teimuraz Gabashvili (6) (RUS)Hovhannes Davtyan (Q) (ARM)6-0 6-2 [H2H]
R32Sergei Demekhine (RUS)Hayk Zohranyan (Q) (ARM)6-3 6-2 [H2H]
R32Nikolay Mishin (Q) (RUS)Vladimir Melnikov (Q) (RUS)5-7 7-6(5) 6-3 [H2H]
R32Orest Tereshchuk (2Q) (UKR)Alexei Filenkov (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Men's Doubles
FJaroslav Pospisil (3) (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Mikhail Elgin (1) (RUS)
Orest Tereshchuk (UKR)
1-6 7-5 7-5
SFMikhail Elgin (1) (RUS)
Orest Tereshchuk (UKR)
Philipp Mukhometov (4) (RUS)
Sergei Pozdnev (RUS)
6-0 7-6(5)
SFJaroslav Pospisil (3) (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Teimuraz Gabashvili (2) (RUS)
Alexander Pavlioutchenkov (RUS)
6-4 6-4
QFMikhail Elgin (1) (RUS)
Orest Tereshchuk (UKR)
Augustin Gensse (FRA)
Vladimir Melnikov (RUS)
7-6(7) 6-2
QFPhilipp Mukhometov (4) (RUS)
Sergei Pozdnev (RUS)
Vladimir Kakulia (WC) (GEO)
Gouram Kostava (GEO)
6-2 6-3
QFJaroslav Pospisil (3) (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Sergei Demekhine (RUS)
Ivan Syrov (RUS)
6-1 6-2
QFTeimuraz Gabashvili (2) (RUS)
Alexander Pavlioutchenkov (RUS)
Viktor Meskhi (WC) (GEO)
Farid Shirinov (AZE)
6-1 6-3
R16Mikhail Elgin (1) (RUS)
Orest Tereshchuk (UKR)
Nodar Itonishvili (GEO)
Irakli Ushangishvili (GEO)
6-0 6-0
R16Augustin Gensse (FRA)
Vladimir Melnikov (RUS)
David Kvernadze (GEO)
Vladimir Nifontov (RUS)
6-2 6-4
R16Philipp Mukhometov (4) (RUS)
Sergei Pozdnev (RUS)
Riccardo Desto (ITA)
Nikolay Mishin (RUS)
6-4 2-6 6-0
R16Vladimir Kakulia (WC) (GEO)
Gouram Kostava (GEO)
Ervand Gasparyan (Q) (RUS)
Timur Lomtatidze (RUS)
6-2 7-6(4)
R16Sergei Demekhine (RUS)
Ivan Syrov (RUS)
Gilles Kremer (LUX)
Nils Muschiol (GER)
7-6(3) 3-6 6-0
R16Jaroslav Pospisil (3) (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Jan Minar (CZE)
Martin Slanar (AUT)
6-1 6-7(4) 6-4
R16Viktor Meskhi (WC) (GEO)
Farid Shirinov (AZE)
Kakha Maisuradze (WC) (GEO)
Georgi Revazishvili (GEO)
4-6 6-1 7-5
R16Teimuraz Gabashvili (2) (RUS)
Alexander Pavlioutchenkov (RUS)
Alexei Filenkov (RUS)
Alexander Markin (RUS)
6-1 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Orest Tereshchuk (1WC) (UKR)Vladimir Kakulia (GEO)6-4 6-1 [H2H]
Q1Irakli Ushangishvili (2) (GEO)George Khrikadze (GEO)6-1 6-3 [H2H]
Q1Vladimir Melnikov (3) (RUS)Timur Lomtatidze (RUS)5-7 6-1 6-3 [H2H]
Q1Igor Bogomaz (WC) (UKR)Viktor Meskhi (GEO)6-2 6-1 [H2H]
Q1Hovhannes Davtyan (ARM)Levan Grigolashvili (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q1Farid Shirinov (AZE)Nodar Itonishvili (GEO)7-5 6-2 [H2H]
Q1Nikolay Mishin (RUS)Georgi Revazishvili (GEO)6-0 7-6(2) [H2H]
Q1Hayk Zohranyan (ARM)Kakha Maisuradze (GEO)6-2 4-6 6-2 [H2H]
Q2Orest Tereshchuk (1WC) (UKR)Vladimir Nifontov (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q2Vladimir Kakulia (GEO)Karen Marangozyan (ARM)4-6 6-2 6-2 [H2H]
Q2Irakli Ushangishvili (2) (GEO)David Meparishvili (GEO)6-2 6-3 [H2H]
Q2George Khrikadze (GEO)Ivane Kobiashvili (GEO)6-1 6-3 [H2H]
Q2Vladimir Melnikov (3) (RUS)Nodar Asatiani (GEO)6-1 6-4 [H2H]
Q2Timur Lomtatidze (RUS)Levan Loria (GEO)6-3 6-2 [H2H]
Q2Igor Bogomaz (WC) (UKR)Ara Harutyunyan (ARM)6-2 6-4 [H2H]
Q2Viktor Meskhi (GEO)Mikhail Ptukhin (RUS)6-1 7-6(4) [H2H]
Q2Hovhannes Davtyan (ARM)Levan Gigineishvili (GEO)6-2 6-1 [H2H]
Q2Levan Grigolashvili (RUS)Ruslan Shohalilov (UZB)6-3 6-0 [H2H]
Q2Farid Shirinov (AZE)Konstantin Burchuladze (GEO)7-6(2) 7-6(4) [H2H]
Q2Nodar Itonishvili (GEO)Talat Rahimov (AZE)7-6(7) 6-4 [H2H]
Q2Nikolay Mishin (RUS)Ervand Gasparyan (WC) (RUS)7-5 6-1 [H2H]
Q2Georgi Revazishvili (GEO)Andrei Volodine (WC) (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q2Hayk Zohranyan (ARM)Zviad Tsertsvadze (GEO)6-1 6-2 [H2H]
Q2Kakha Maisuradze (GEO)Shalva Gumberidze (GEO)6-2 6-0 [H2H]
Q3Orest Tereshchuk (1WC) (UKR)Bye
Q3Vladimir Nifontov (RUS)Bye
Q3Vladimir Kakulia (GEO)Shota Pargalava (GEO)7-5 7-6(5) [H2H]
Q3Karen Marangozyan (ARM)Bye
Q3Irakli Ushangishvili (2) (GEO)Bye
Q3David Meparishvili (GEO)Bye
Q3George Khrikadze (GEO)Dmitry Postrekhin (UKR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Ivane Kobiashvili (GEO)Bye
Q3Vladimir Melnikov (3) (RUS)Bye
Q3Nodar Asatiani (GEO)Bye
Q3Timur Lomtatidze (RUS)Mirian Patarkatsishvili (GEO)6-1 6-1 [H2H]
Q3Levan Loria (GEO)Bye
Q3Ara Harutyunyan (ARM)Bye
Q3Igor Bogomaz (WC) (UKR)Bye
Q3Viktor Meskhi (GEO)Vladimir Chikhladze (GEO)6-2 6-2 [H2H]
Q3Mikhail Ptukhin (RUS)Bye
Q3Hovhannes Davtyan (ARM)Bye
Q3Levan Gigineishvili (GEO)Bye
Q3Levan Grigolashvili (RUS)Harutyun Saringulyan (ARM)2-6 7-5 6-2 [H2H]
Q3Ruslan Shohalilov (UZB)Bye
Q3Konstantin Burchuladze (GEO)Bye
Q3Farid Shirinov (AZE)Bye
Q3Nodar Itonishvili (GEO)Gio Navrozachvili (GEO)6-1 6-0 [H2H]
Q3Talat Rahimov (AZE)Bye
Q3Nikolay Mishin (RUS)Bye
Q3Ervand Gasparyan (WC) (RUS)Bye
Q3Georgi Revazishvili (GEO)Sandro Lominashvili (GEO)6-3 6-0 [H2H]
Q3Andrei Volodine (WC) (RUS)Levan Vadachkoria (RUS)3-6 6-1 6-3 [H2H]
Q3Hayk Zohranyan (ARM)Bye
Q3Zviad Tsertsvadze (GEO)Bye
Q3Kakha Maisuradze (GEO)Zura Tarkashvili (GEO)6-2 6-0 [H2H]
Q3Shalva Gumberidze (GEO)Bye


What's your opinion on the ATP Georgia F1 Futures draw (Men's) 2003?
Who will win Georgia F1 Futures?