ATP Georgia F1 Futures Draw (Men's) - 2001

Click Here To Join The Georgia F1 Futures Discussion!


Share This...


Georgia F1 Futures Event Details:

2001-07-16Clay
OutdoorTbilisi, Georgia
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Georgia F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMikhail Elgin (5Q) (RUS)Dmitriy Tomashevich (2) (UZB)6-2 6-3[H2H]
SFMikhail Elgin (5Q) (RUS)Carlos Rexach-Itoiz (3) (ESP)4-6 6-3 6-1[H2H]
SFDmitriy Tomashevich (2) (UZB)Sergei Pozdnev (4) (RUS)6-4 6-4[H2H]
QFMikhail Elgin (5Q) (RUS)Irakli Ushangishvili (WC) (GEO)6-7(5) 6-4 7-6(4)[H2H]
QFCarlos Rexach-Itoiz (3) (ESP)Alexey Gavrilov (RUS)6-1 2-6 6-4[H2H]
QFSergei Pozdnev (4) (RUS)Sergei Yaroshenko (UKR)6-1 6-1[H2H]
QFDmitriy Tomashevich (2) (UZB)Raimonds Sproga (LVA)6-2 1-6 7-6(3)[H2H]
R16Irakli Ushangishvili (WC) (GEO)Artem Derepasko (1) (RUS)7-5 6-4[H2H]
R16Mikhail Elgin (5Q) (RUS)Alexander Sikanov (RUS)6-4 6-4[H2H]
R16Carlos Rexach-Itoiz (3) (ESP)Georgi Revazishvili (WC) (GEO)6-0 6-4[H2H]
R16Alexey Gavrilov (RUS)Aleksandr Yarmola (UKR)1-6 6-3 6-3[H2H]
R16Sergei Yaroshenko (UKR)Sergei Krotiouk (7) (RUS)6-2 7-5[H2H]
R16Sergei Pozdnev (4) (RUS)Pavel Lobanov (Q) (RUS)3-6 6-4 6-1[H2H]
R16Raimonds Sproga (LVA)Andrei Dernovskiy (UKR)7-5 6-1[H2H]
R16Dmitriy Tomashevich (2) (UZB)Mikhail Chaduneli (Q) (GEO)6-3 6-4[H2H]
R32Artem Derepasko (1) (RUS)Nikolai Dyachok (Q) (UKR)6-2 6-4[H2H]
R32Irakli Ushangishvili (WC) (GEO)Abdul-Hamid Makhkamov (UZB)6-1 6-3[H2H]
R32Alexander Sikanov (RUS)Andrey Merinov (Q) (RUS)6-1 6-2[H2H]
R32Mikhail Elgin (5Q) (RUS)Dias Doskarayev (Q) (KAZ)6-3 6-3[H2H]
R32Carlos Rexach-Itoiz (3) (ESP)Yevgeni Bondarchuk (Q) (UKR)6-4 6-4[H2H]
R32Georgi Revazishvili (WC) (GEO)Vladimir Chikhladze (WC) (GEO)6-4 6-7(7) 6-3[H2H]
R32Aleksandr Yarmola (UKR)Olivier Ramos (FRA)3-6 7-5 7-6(4)[H2H]
R32Alexey Gavrilov (RUS)Francesc Lleal-Garres (8) (ESP)6-2 6-1[H2H]
R32Sergei Krotiouk (7) (RUS)Alexander Bessonov (LL) (UKR)6-2 6-2[H2H]
R32Sergei Yaroshenko (UKR)Markus Krenn (AUT)6-4 6-3[H2H]
R32Pavel Lobanov (Q) (RUS)Dmitri Sokolov (LL) (UKR)7-5 7-6(5)[H2H]
R32Sergei Pozdnev (4) (RUS)Evgueni Smirnov (RUS)6-2 6-2[H2H]
R32Andrei Dernovskiy (UKR)Alexey Kedryuk (6) (KAZ)6-2 6-4[H2H]
R32Raimonds Sproga (LVA)Vladimir Kakulia (WC) (GEO)6-3 6-2[H2H]
R32Mikhail Chaduneli (Q) (GEO)Mirian Korkashvili (LL) (GEO)6-2 5-7 6-2[H2H]
R32Dmitriy Tomashevich (2) (UZB)Vladimir Bistryavichus (Q) (UZB)6-4 7-6(4)[H2H]
Men's Doubles
FArtem Derepasko (4) (RUS)
Abdul-Hamid Makhkamov (UZB)
Alexander Sikanov (RUS)
Aleksandr Yarmola (UKR)
7-5 6-2
SFAlexander Sikanov (RUS)
Aleksandr Yarmola (UKR)
Mikhail Elgin (RUS)
Andrey Merinov (RUS)
6-1 7-6(3)
SFArtem Derepasko (4) (RUS)
Abdul-Hamid Makhkamov (UZB)
Francesc Lleal-Garres (2) (ESP)
Carlos Rexach-Itoiz (ESP)
7-6(4) 7-6(6)
QFAlexander Sikanov (RUS)
Aleksandr Yarmola (UKR)
Vladimir Chikhladze (WC) (GEO)
Irakli Ushangishvili (GEO)
6-3 6-2
QFMikhail Elgin (RUS)
Andrey Merinov (RUS)
Sergei Pozdnev (3) (RUS)
Evgueni Smirnov (RUS)
6-3 6-2
QFArtem Derepasko (4) (RUS)
Abdul-Hamid Makhkamov (UZB)
Yevgeni Bondarchuk (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
6-3 4-6 6-4
QFFrancesc Lleal-Garres (2) (ESP)
Carlos Rexach-Itoiz (ESP)
Markus Krenn (AUT)
Olivier Ramos (FRA)
6-4 4-6 6-3
R16Alexander Sikanov (RUS)
Aleksandr Yarmola (UKR)
Alexey Kedryuk (1) (KAZ)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
6-2 6-3
R16Vladimir Chikhladze (WC) (GEO)
Irakli Ushangishvili (GEO)
Konstantin Burchuladze (GEO)
Mirian Korkashvili (GEO)
6-2 7-6(4)
R16Sergei Pozdnev (3) (RUS)
Evgueni Smirnov (RUS)
Pavel Lobanov (Q) (RUS)
Vadim Sergueev (RUS)
6-3 3-6 6-2
R16Mikhail Elgin (RUS)
Andrey Merinov (RUS)
Andrei Dernovskiy (UKR)
Nikolai Dyachok (UKR)
6-0 6-4
R16Yevgeni Bondarchuk (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
Alexey Gavrilov (RUS)
Sergei Krotiouk (RUS)
6-2 7-5
R16Artem Derepasko (4) (RUS)
Abdul-Hamid Makhkamov (UZB)
Georgi Revazishvili (WC) (GEO)
Zviad Tsertsvadze (GEO)
6-2 6-0
R16Markus Krenn (AUT)
Olivier Ramos (FRA)
Lukas Fricker (WC) (SUI)
Dominik Jauslin ()
6-7(3) 6-3 6-4
R16Francesc Lleal-Garres (2) (ESP)
Carlos Rexach-Itoiz (ESP)
Vladimir Bistryavichus (UZB)
Raimonds Sproga (LVA)
6-4 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mikhail Elgin (1) (RUS)Mirian Korkashvili (GEO)6-3 6-3[H2H]
Q1Pavel Lobanov (2) (RUS)Konstantin Burchuladze (GEO)1-6 6-3 6-3[H2H]
Q1Nikolai Dyachok (3) (UKR)Omari Murgulia (GEO)6-2 6-4[H2H]
Q1Yevgeni Bondarchuk (4) (UKR)Alexander Bessonov (UKR)6-3 6-3[H2H]
Q1Dias Doskarayev (KAZ)Dmitri Sokolov (5) (UKR)6-3 6-3[H2H]
Q1Andrey Merinov (6) (RUS)Georgi Tiktopulo (GEO)6-2 6-4[H2H]
Q1Mikhail Chaduneli (GEO)Otar Enukidze (GEO)6-3 6-7(5) 6-3[H2H]
Q1Vladimir Bistryavichus (UZB)Artur Khachatryan (ARM)6-0 6-2[H2H]
Q2Mikhail Elgin (1) (RUS)Lukas Fricker (SUI)6-4 6-1[H2H]
Q2Mirian Korkashvili (GEO)Dimitry Gasparyan (GEO)6-2 6-1[H2H]
Q2Pavel Lobanov (2) (RUS)Vachtang Chigladze (GEO)6-1 7-5[H2H]
Q2Konstantin Burchuladze (GEO)Nika Chkartishvilil (GEO)6-2 6-1[H2H]
Q2Nikolai Dyachok (3) (UKR)Dominik Jauslin ()6-1 6-2[H2H]
Q2Omari Murgulia (GEO)Zurab Zhvania (GEO)6-2 6-1[H2H]
Q2Yevgeni Bondarchuk (4) (UKR)Levan Loria (GEO)6-1 6-0[H2H]
Q2Alexander Bessonov (UKR)Lasha Janashia (GEO)6-3 6-2[H2H]
Q2Dmitri Sokolov (5) (UKR)Zviad Tsertsvadze (GEO)6-4 4-6 6-3[H2H]
Q2Dias Doskarayev (KAZ)Vladimir Chikhladze (GEO)6-0 6-3[H2H]
Q2Andrey Merinov (6) (RUS)Shota Pargalava (GEO)6-1 6-0[H2H]
Q2Georgi Tiktopulo (GEO)Nodar Asatiani (GEO)7-5 7-5[H2H]
Q2Mikhail Chaduneli (GEO)Vadim Sergueev (RUS)6-3 6-1[H2H]
Q2Otar Enukidze (GEO)Jimsher Enukidze (GEO)1-6 6-0 6-2[H2H]
Q2Vladimir Bistryavichus (UZB)Zurab Jvarsheishvil (GEO)6-0 6-0[H2H]
Q2Artur Khachatryan (ARM)Vakhtang Mumladze (GEO)6-1 6-0[H2H]
Q3Mikhail Elgin (1) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Lukas Fricker (SUI)ByeBye[H2H]
Q3Mirian Korkashvili (GEO)David Paichadze (GEO)6-0 6-0[H2H]
Q3Dimitry Gasparyan (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Pavel Lobanov (2) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Vachtang Chigladze (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Konstantin Burchuladze (GEO)Edgar Simonyan (GEO)6-3 6-2[H2H]
Q3Nika Chkartishvilil (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Nikolai Dyachok (3) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Dominik Jauslin ()ByeBye[H2H]
Q3Omari Murgulia (GEO)Alexei Filenkov (RUS)3-6 6-4 6-4[H2H]
Q3Zurab Zhvania (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Yevgeni Bondarchuk (4) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Levan Loria (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Alexander Bessonov (UKR)Michael Chokheli (GEO)2-6 6-4 6-2[H2H]
Q3Lasha Janashia (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Dmitri Sokolov (5) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Zviad Tsertsvadze (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Vladimir Chikhladze (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Dias Doskarayev (KAZ)ByeBye[H2H]
Q3Andrey Merinov (6) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Shota Pargalava (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Nodar Asatiani (GEO)Gurami Gotua (GEO)6-3 6-0[H2H]
Q3Georgi Tiktopulo (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Vadim Sergueev (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Mikhail Chaduneli (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Jimsher Enukidze (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Otar Enukidze (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Zurab Jvarsheishvil (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Vladimir Bistryavichus (UZB)ByeBye[H2H]
Q3Artur Khachatryan (ARM)ByeBye[H2H]
Q3Vakhtang Mumladze (GEO)ByeBye[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Pavel Lobanov (1) (RUS)
Vadim Sergueev (RUS)
Lado Chikhladze (GEO)
Vladimir Kakulia (GEO)
6-3 0-6 7-6(5)
Q2Pavel Lobanov (1) (RUS)
Vadim Sergueev (RUS)
Nika Chkartishvilil (WC) (GEO)
Georgi Tiktopulo (GEO)
6-4 6-3
Q2Lado Chikhladze (GEO)
Vladimir Kakulia (GEO)
Alexander Bessonov (UKR)
Alexei Filenkov (RUS)
6-3 6-1