ATP Furth Challenger Draw (Men's) - 1999

Click Here To Join The Furth Challenger Discussion!


Share This...


Furth Challenger Event Details:

1999-06-01Clay
OutdoorFurth, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Furth Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRonald Agenor (Q) (USA)Tomas Zib (CZE)6-2 7-6[H2H]
SFRonald Agenor (Q) (USA)Dirk Dier (GER)6-3 6-2[H2H]
SFTomas Zib (CZE)Tomas Behrend (GER)0-6 6-1 7-6[H2H]
QFRonald Agenor (Q) (USA)Juan-Albert Viloca-Puig (8) (ESP)3-6 7-6 6-2[H2H]
QFDirk Dier (GER)Lucas Arnold Ker (6) (ARG)6-4 6-3[H2H]
QFTomas Zib (CZE)Christian Vinck (GER)6-4 6-4[H2H]
QFTomas Behrend (GER)Guillermo Canas (2) (ARG)0-6 6-1 7-6[H2H]
R16Ronald Agenor (Q) (USA)Nicolas Massu (CHL)6-2 6-3[H2H]
R16Juan-Albert Viloca-Puig (8) (ESP)Johan Van Herck (BEL)4-6 6-4 6-3[H2H]
R16Dirk Dier (GER)Michael Kohlmann (3) (GER)6-2 7-6[H2H]
R16Lucas Arnold Ker (6) (ARG)Bjorn Phau (WC) (GER)3-6 6-2 6-3[H2H]
R16Christian Vinck (GER)Jakub Herm-Zahlava (WC) (GER)6-1 6-0[H2H]
R16Tomas Zib (CZE)Alex Lopez-Moron (ESP)6-3 3-6 6-1[H2H]
R16Tomas Behrend (GER)Marcio Carlsson (BRA)6-4 6-3[H2H]
R16Guillermo Canas (2) (ARG)Andrey Cherkasov (RUS)6-4 6-3[H2H]
R32Ronald Agenor (Q) (USA)Hendrik Dreekmann (1WC) (GER)6-4 7-6[H2H]
R32Nicolas Massu (CHL)Carsten Arriens (Q) (GER)6-3 7-5[H2H]
R32Johan Van Herck (BEL)Marcos Ondruska (RSA)4-6 7-5 6-2[H2H]
R32Juan-Albert Viloca-Puig (8) (ESP)Rogier Wassen (NLD)7-6 6-1[H2H]
R32Michael Kohlmann (3) (GER)Thomas Larsen (DNK)7-6 6-1[H2H]
R32Dirk Dier (GER)Eduardo Nicolas-Espin (Q) (ESP)4-6 6-1 6-4[H2H]
R32Bjorn Phau (WC) (GER)Oleg Ogorodov (UZB)3-6 6-3 7-6[H2H]
R32Lucas Arnold Ker (6) (ARG)Jan-Frode Andersen (NOR)6-2 7-6[H2H]
R32Christian Vinck (GER)Axel Pretzsch (5) (GER)6-2 6-1[H2H]
R32Jakub Herm-Zahlava (WC) (GER)Alex Calatrava (Q) (ESP)6-3 4-6 6-3[H2H]
R32Alex Lopez-Moron (ESP)Christophe Van Garsse (BEL)6-3 6-1[H2H]
R32Tomas Zib (CZE)Carlos Costa (4) (ESP)6-0 6-1[H2H]
R32Tomas Behrend (GER)Markus Hantschk (7) (GER)6-2 4-6 6-0[H2H]
R32Marcio Carlsson (BRA)Jiri Vanek (CZE)2-6 6-4 6-2[H2H]
R32Andrey Cherkasov (RUS)Lars Uebel (WC) (GER)6-4 6-1[H2H]
R32Guillermo Canas (2) (ARG)Alejandro Hernandez (MEX)6-3 5-7 6-3[H2H]
Men's Doubles
FNebojsa Djordjevic (2) ()
Marcos Ondruska (RSA)
Diego Del Rio (3) (ARG)
Martin Rodriguez (ARG)
4-6 6-3 6-4
SFDiego Del Rio (3) (ARG)
Martin Rodriguez (ARG)
Thomas Shimada (JPN)
Myles Wakefield (RSA)
6-3 7-6
SFNebojsa Djordjevic (2) ()
Marcos Ondruska (RSA)
Emilio Benfele-Alvarez (Q) (ESP)
Juan-Albert Viloca-Puig (ESP)
6-3 6-3
QFThomas Shimada (JPN)
Myles Wakefield (RSA)
Andrey Cherkasov (WC) (RUS)
Andrei Stoliarov (RUS)
5-7 6-2 6-1
QFDiego Del Rio (3) (ARG)
Martin Rodriguez (ARG)
Sasa Hirszon (CRO)
Jaime Oncins (BRA)
6-4 2-6 6-1
QFEmilio Benfele-Alvarez (Q) (ESP)
Juan-Albert Viloca-Puig (ESP)
Andrew Painter (AUS)
Byron Talbot (RSA)
7-5 2-6 6-4
QFNebojsa Djordjevic (2) ()
Marcos Ondruska (RSA)
Federico Browne (ARG)
Aleksandar Kitinov ()
6-3 6-4
R16Thomas Shimada (JPN)
Myles Wakefield (RSA)
Paul Rosner (1) (RSA)
Jack Waite (USA)
7-5 7-5
R16Andrey Cherkasov (WC) (RUS)
Andrei Stoliarov (RUS)
Juan-Manuel Balcells (ESP)
Eduardo Nicolas-Espin (ESP)
2-6 6-3 6-2
R16Diego Del Rio (3) (ARG)
Martin Rodriguez (ARG)
Marcus Hilpert (WC) (GER)
Adam Peterson (USA)
6-0 6-3
R16Sasa Hirszon (CRO)
Jaime Oncins (BRA)
Filippo Messori (ITA)
Filippo Veglio (SUI)
6-3 6-2
R16Andrew Painter (AUS)
Byron Talbot (RSA)
Sander Groen (NLD)
Ali Hamadeh (LBN)
6-4 6-4
R16Emilio Benfele-Alvarez (Q) (ESP)
Juan-Albert Viloca-Puig (ESP)
Massimo Ardinghi (4) (ITA)
Alex Lopez-Moron (ESP)
4-6 7-6 6-4
R16Federico Browne (ARG)
Aleksandar Kitinov ()
Ronald Agenor (WC) (USA)
Frank Stettner (GER)
6-3 7-5
R16Nebojsa Djordjevic (2) ()
Marcos Ondruska (RSA)
Karsten Braasch (GER)
Dirk Dier (GER)
4-6 7-6 7-6
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ronald Agenor (1) (USA)Marcus Hilpert (GER)6-1 6-1[H2H]
Q1Carsten Arriens (GER)Werner Eschauer (AUT)6-1 2-6 6-3[H2H]
Q1Alex Calatrava (3) (ESP)Rainer Falenti (AUT)6-4 6-3[H2H]
Q1Eduardo Nicolas-Espin (4WC) (ESP)Andrei Stoliarov (6) (RUS)6-4 6-2[H2H]
Q2Ronald Agenor (1) (USA)Markus Wislsperger (GER)6-4 6-7 6-0[H2H]
Q2Marcus Hilpert (GER)Frank Stettner (WC) (GER)6-3 6-3[H2H]
Q2Carsten Arriens (GER)Filippo Messori (ITA)0-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Werner Eschauer (AUT)Federico Browne (7) (ARG)6-2 6-3[H2H]
Q2Alex Calatrava (3) (ESP)Michel Kratochvil (SUI)7-6 6-3[H2H]
Q2Rainer Falenti (AUT)Juan-Manuel Balcells (ESP)6-3 3-6 6-3[H2H]
Q2Eduardo Nicolas-Espin (4WC) (ESP)Sebastian Jaeger (GER)6-2 6-4[H2H]
Q2Andrei Stoliarov (6) (RUS)Razvan Sabau (ROU)6-3 6-7 6-0[H2H]
Q3Ronald Agenor (1) (USA)Mehdi Tahiri (MAR)6-3 6-3[H2H]
Q3Markus Wislsperger (GER)Aleksandar Kitinov ()7-6 6-1[H2H]
Q3Marcus Hilpert (GER)Emilio Benfele-Alvarez (ESP)6-3 2-6 6-4[H2H]
Q3Frank Stettner (WC) (GER)Andres Schneiter (8) (ARG)7-6 6-3[H2H]
Q3Filippo Messori (ITA)Wolfgang Schranz (2) (AUT)5-7 6-2 7-5[H2H]
Q3Carsten Arriens (GER)Alexandre Strambini (SUI)6-2 6-0[H2H]
Q3Werner Eschauer (AUT)Mashiska Washington (USA)6-3 6-1[H2H]
Q3Federico Browne (7) (ARG)Philipp Hammer (WC) (GER)6-0 6-2[H2H]
Q3Alex Calatrava (3) (ESP)Milan Vopicka (CZE)6-3 7-6[H2H]
Q3Michel Kratochvil (SUI)Adam Peterson (USA)6-1 6-2[H2H]
Q3Rainer Falenti (AUT)Florian Mayer (WC) (GER)6-0 6-2[H2H]
Q3Juan-Manuel Balcells (ESP)Luis Horna (5) (PER)WO[H2H]
Q3Eduardo Nicolas-Espin (4WC) (ESP)Marc Wagner (WC) ()6-3 6-1[H2H]
Q3Sebastian Jaeger (GER)Alexander Nikolic ()6-0 6-2[H2H]
Q3Razvan Sabau (ROU)Dusan Vemic (SRB)6-4 5-7 7-6[H2H]
Q3Andrei Stoliarov (6) (RUS)Steven Randjelovic (AUS)6-2 6-0[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Emilio Benfele-Alvarez (WC) (ESP)
Juan-Albert Viloca-Puig (ESP)
Dusan Vemic (SRB)
Jason Weir-Smith ()
3-6 6-4 6-4
Q2Dusan Vemic (SRB)
Jason Weir-Smith ()
Simon Aspelin (1) (SWE)
Chris Tontz (USA)
7-6 6-4
Q2Emilio Benfele-Alvarez (WC) (ESP)
Juan-Albert Viloca-Puig (ESP)
Tobias Hildebrand (2) (SWE)
Johan Landsberg (SWE)
6-7 7-6 7-6