ATP Freudenstadt Challenger Draw (Men's) - 2003

Click Here To Join The Freudenstadt Challenger Discussion!


Share This...


Freudenstadt Challenger Event Details:

2003-08-25Clay
OutdoorFreudenstadt, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Freudenstadt Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FGorka Fraile (Q) (ESP)Alexander Waske (5) (GER)3-6 6-3 6-4[H2H]
SFGorka Fraile (Q) (ESP)Juan-Albert Viloca-Puig (ESP)7-5 4-6 7-6(6)[H2H]
SFAlexander Waske (5) (GER)Irakli Labadze (2) (GEO)6-2 1-6 7-6(4)[H2H]
QFGorka Fraile (Q) (ESP)Jerome Haehnel (LL) (FRA)6-1 6-1[H2H]
QFJuan-Albert Viloca-Puig (ESP)Jiri Vanek (6) (CZE)6-2 7-6(4)[H2H]
QFAlexander Waske (5) (GER)Oscar Hernandez Perez (3) (ESP)6-4 7-6(5)[H2H]
QFIrakli Labadze (2) (GEO)Sergio Roitman (8) (ARG)6-1 6-2[H2H]
R16Gorka Fraile (Q) (ESP)Rogier Wassen (SE) (NLD)3-6 7-6(2) 7-6(5)[H2H]
R16Jerome Haehnel (LL) (FRA)Slimane Saoudi (DZA)6-4 6-4[H2H]
R16Juan-Albert Viloca-Puig (ESP)Igor Andreev (4) (RUS)3-6 6-3 6-4[H2H]
R16Jiri Vanek (6) (CZE)Michael Berrer (Q) (GER)6-3 6-2[H2H]
R16Alexander Waske (5) (GER)Ivaylo Traykov (BUL)6-4 1-6 6-3[H2H]
R16Oscar Hernandez Perez (3) (ESP)Juan-Pablo Guzman (ARG)6-0 6-1[H2H]
R16Sergio Roitman (8) (ARG)Lovro Zovko (LL) (CRO)6-1 6-4[H2H]
R16Irakli Labadze (2) (GEO)Nicolas Coutelot (FRA)6-4 6-4[H2H]
R32Gorka Fraile (Q) (ESP)Bertrand Contzler (Q) (FRA)6-2 6-0[H2H]
R32Rogier Wassen (SE) (NLD)Jan-Frode Andersen (NOR)6-4 6-2[H2H]
R32Slimane Saoudi (DZA)Gilles Muller (LUX)6-0 6-4[H2H]
R32Jerome Haehnel (LL) (FRA)Timo Nieminen (Q) (FIN)6-0 6-0[H2H]
R32Igor Andreev (4) (RUS)Markus Hantschk (GER)4-6 7-5 6-1[H2H]
R32Juan-Albert Viloca-Puig (ESP)Andreas Beck (WC) (GER)6-3 3-6 6-4[H2H]
R32Michael Berrer (Q) (GER)Daniel Elsner (SE) (GER)2-0 Retired[H2H]
R32Jiri Vanek (6) (CZE)Jochen Matschke (WC) (GER)6-4 6-0[H2H]
R32Alexander Waske (5) (GER)Marcello Craca (GER)6-2 7-5[H2H]
R32Ivaylo Traykov (BUL)Mariano Delfino (ARG)6-2 6-1[H2H]
R32Juan-Pablo Guzman (ARG)Ignacio Gonzalez-King (ARG)6-2 6-4[H2H]
R32Oscar Hernandez Perez (3) (ESP)Juan-Manuel Balcells (ESP)6-3 7-6(5)[H2H]
R32Sergio Roitman (8) (ARG)Evgeny Korolev (WC) (KAZ)7-6(8) 6-2[H2H]
R32Lovro Zovko (LL) (CRO)Francisco Costa (BRA)7-6(4) 6-3[H2H]
R32Nicolas Coutelot (FRA)Torsten Popp (WC) (GER)3-6 6-3 6-4[H2H]
R32Irakli Labadze (2) (GEO)Robin Vik (CZE)6-4 6-2[H2H]
Men's Doubles
FFranz Stauder (GER)
Alexander Waske (GER)
Mariusz Fyrstenberg (2) (POL)
Marcin Matkowski (POL)
6-4 7-5
SFFranz Stauder (GER)
Alexander Waske (GER)
Karsten Braasch (1) (GER)
Stephen Huss (AUS)
6-4 6-4
SFMariusz Fyrstenberg (2) (POL)
Marcin Matkowski (POL)
Marcello Craca (WC) (GER)
Sebastian Fitz (GER)
6-4 7-6(0)
QFKarsten Braasch (1) (GER)
Stephen Huss (AUS)
Francisco Costa (BRA)
Oscar Hernandez Perez (ESP)
6-7(1) 6-2 6-4
QFFranz Stauder (GER)
Alexander Waske (GER)
Irakli Labadze (4) (GEO)
Rogier Wassen (NLD)
6-3 2-0 Retired
QFMarcello Craca (WC) (GER)
Sebastian Fitz (GER)
Mariano Delfino (3) (ARG)
Lovro Zovko (CRO)
WO
QFMariusz Fyrstenberg (2) (POL)
Marcin Matkowski (POL)
Ignacio Gonzalez-King (ARG)
Sergio Roitman (ARG)
6-3 7-5
R16Karsten Braasch (1) (GER)
Stephen Huss (AUS)
Jerome Haehnel (Q) (FRA)
Timo Nieminen (FIN)
6-3 3-6 6-1
R16Francisco Costa (BRA)
Oscar Hernandez Perez (ESP)
Markus Hantschk (WC) (GER)
Niko Karagiannis (GRC)
6-2 6-2
R16Irakli Labadze (4) (GEO)
Rogier Wassen (NLD)
Juan-Pablo Guzman (ARG)
Christian Kordasz (ARG)
6-4 3-0 Retired
R16Franz Stauder (GER)
Alexander Waske (GER)
Igor Andreev (RUS)
Gorka Fraile (ESP)
6-4 6-2
R16Marcello Craca (WC) (GER)
Sebastian Fitz (GER)
Juan-Manuel Balcells (ESP)
Juan-Albert Viloca-Puig (ESP)
6-4 3-6 6-1
R16Mariano Delfino (3) (ARG)
Lovro Zovko (CRO)
Daniel Elsner (WC) (GER)
Jakub Herm-Zahlava (GER)
WO
R16Ignacio Gonzalez-King (ARG)
Sergio Roitman (ARG)
Lukasz Kubot (POL)
Gilles Muller (LUX)
6-2 6-4
R16Mariusz Fyrstenberg (2) (POL)
Marcin Matkowski (POL)
Christopher Kas (GER)
Bruno Soares (BRA)
2-6 6-2 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Bertrand Contzler (FRA)Lovro Zovko (1) (CRO)6-3 6-4[H2H]
Q1Gorka Fraile (ESP)Lukasz Kubot (POL)1-6 7-6(4) 6-4[H2H]
Q1Timo Nieminen (3) (FIN)Dieter Kindlmann (GER)1-6 6-2 7-6(6)[H2H]
Q1Michael Berrer (GER)Jerome Haehnel (6) (FRA)6-7(2) 7-5 6-4[H2H]
Q2Lovro Zovko (1) (CRO)Marc Steger (FRA)6-2 7-5[H2H]
Q2Bertrand Contzler (FRA)Jakub Herm-Zahlava (5) (GER)6-1 6-2[H2H]
Q2Gorka Fraile (ESP)Bruno Soares (BRA)7-5 1-6 7-5[H2H]
Q2Lukasz Kubot (POL)Lukas Dlouhy (CZE)6-2 4-6 6-2[H2H]
Q2Timo Nieminen (3) (FIN)David Miketa (CZE)6-1 6-4[H2H]
Q2Dieter Kindlmann (GER)Tobias Summerer (GER)6-4 7-6(4)[H2H]
Q2Michael Berrer (GER)Sebastien Lami (FRA)7-6(5) 7-5[H2H]
Q2Jerome Haehnel (6) (FRA)Christopher Kas (GER)6-2 6-4[H2H]
Q3Lovro Zovko (1) (CRO)ByeBye[H2H]
Q3Marc Steger (FRA)Felipe Parada (CHL)7-5 3-6 7-5[H2H]
Q3Bertrand Contzler (FRA)Daniel Krajnovic (CRO)6-1 6-3[H2H]
Q3Jakub Herm-Zahlava (5) (GER)Denis Reinert (WC) ()6-2 6-4[H2H]
Q3Gorka Fraile (ESP)Alexander Peya (2) (AUT)WO[H2H]
Q3Bruno Soares (BRA)Philipp Mullner (AUT)7-5 7-6(4)[H2H]
Q3Lukas Dlouhy (CZE)Sebastian Fitz (GER)7-5 6-4[H2H]
Q3Lukasz Kubot (POL)Marko Neunteibl (8) (AUT)6-1 7-6(5)[H2H]
Q3Timo Nieminen (3) (FIN)Ladislav Chramosta (CZE)6-3 6-1[H2H]
Q3David Miketa (CZE)Daniel Plasa (WC) (GER)6-4 6-2[H2H]
Q3Tobias Summerer (GER)Bastian Gronefeld (GER)6-4 6-1[H2H]
Q3Dieter Kindlmann (GER)Julien Jeanpierre (7) (FRA)WO[H2H]
Q3Michael Berrer (GER)Didac Perez-Minarro (4) (ESP)WO[H2H]
Q3Sebastien Lami (FRA)Christian Kauth (WC) ()6-1 6-2[H2H]
Q3Christopher Kas (GER)Daniel Muller (WC) (GER)7-6(6) 6-3[H2H]
Q3Jerome Haehnel (6) (FRA)Roman Valent (SUI)6-3 6-2[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jerome Haehnel (2) (FRA)
Timo Nieminen (FIN)
Lukas Dlouhy (1) (CZE)
David Miketa (CZE)
6-3 6-1
Q2Lukas Dlouhy (1) (CZE)
David Miketa (CZE)
Bye
Q2Jerome Haehnel (2) (FRA)
Timo Nieminen (FIN)
Norman Dittes (WC) ()
Marco Zelch ()
6-0 6-1