ATP Freudenstadt Challenger Draw (Men's) - 2000

Click Here To Join The Freudenstadt Challenger Discussion!


Share This...


Freudenstadt Challenger Event Details:

2000-08-28Clay
OutdoorFreudenstadt, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Freudenstadt Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMichal Tabara (4) (CZE)Jan-Frode Andersen (NOR)6-4 6-4[H2H]
SFMichal Tabara (4) (CZE)Edwin Kempes (7) (NLD)6-4 6-1[H2H]
SFJan-Frode Andersen (NOR)Tomas Zib (6) (CZE)6-4 6-4[H2H]
QFEdwin Kempes (7) (NLD)Emilio Benfele-Alvarez (1WC) (ESP)6-4 6-2[H2H]
QFMichal Tabara (4) (CZE)Luis Horna (PER)7-5 7-6(3)[H2H]
QFTomas Zib (6) (CZE)Juan-Albert Viloca-Puig (ESP)6-3 6-2[H2H]
QFJan-Frode Andersen (NOR)Francisco Costa (8) (BRA)6-4 6-4[H2H]
R16Emilio Benfele-Alvarez (1WC) (ESP)Alexander Waske (Q) (GER)7-6(4) 7-6(3)[H2H]
R16Edwin Kempes (7) (NLD)Renzo Furlan (PR) (ITA)5-7 7-5 6-3[H2H]
R16Michal Tabara (4) (CZE)Oscar Burrieza-Lopez (ESP)6-1 6-3[H2H]
R16Luis Horna (PER)Tomas Behrend (5) (GER)6-3 6-4[H2H]
R16Tomas Zib (6) (CZE)Yuriy Schukin (Q) (KAZ)6-0 7-6(1)[H2H]
R16Juan-Albert Viloca-Puig (ESP)Oscar Serrano-Gamez (ESP)6-4 5-7 7-5[H2H]
R16Francisco Costa (8) (BRA)Nicolas Thomann (SE) (FRA)7-6(10) 7-6(2)[H2H]
R16Jan-Frode Andersen (NOR)Michel De Ville (Q) (BEL)6-4 6-4[H2H]
R32Emilio Benfele-Alvarez (1WC) (ESP)Melle Van Gemerden (NLD)4-6 6-3 6-4[H2H]
R32Alexander Waske (Q) (GER)Ricardo Schlachter (Q) (BRA)7-5 6-4[H2H]
R32Renzo Furlan (PR) (ITA)Irakli Labadze (GEO)6-2 2-6 7-5[H2H]
R32Edwin Kempes (7) (NLD)Salvador Navarro-Gutierrez (ESP)6-1 6-3[H2H]
R32Michal Tabara (4) (CZE)Jakub Herm-Zahlava (WC) (GER)6-2 6-2[H2H]
R32Oscar Burrieza-Lopez (ESP)Oleg Ogorodov (UZB)6-4 7-5[H2H]
R32Luis Horna (PER)Werner Eschauer (AUT)6-4 6-3[H2H]
R32Tomas Behrend (5) (GER)Nikolay Davydenko (RUS)2-6 6-0 7-6(10)[H2H]
R32Tomas Zib (6) (CZE)Stefano Tarallo (ITA)7-5 6-3[H2H]
R32Yuriy Schukin (Q) (KAZ)Ionut Moldovan (SE) (ROU)6-3 7-6(4)[H2H]
R32Oscar Serrano-Gamez (ESP)Simon Greul (WC) (GER)6-1 6-1[H2H]
R32Juan-Albert Viloca-Puig (ESP)Federico Browne (3) (ARG)6-4 3-0 Retired[H2H]
R32Francisco Costa (8) (BRA)Axel Pretzsch (GER)7-5 6-3[H2H]
R32Nicolas Thomann (SE) (FRA)Nils Muschiol (WC) (GER)6-4 6-1[H2H]
R32Jan-Frode Andersen (NOR)Julian Knowle (AUT)3-6 7-5 6-3[H2H]
R32Michel De Ville (Q) (BEL)German Puentes-Alcaniz (2) (ESP)6-4 6-4[H2H]
Men's Doubles
FIonut Moldovan (ROU)
Yuriy Schukin (KAZ)
Julian Knowle (LL) (AUT)
Jean-Claude Scherrer (SUI)
3-6 6-3 6-4
SFJulian Knowle (LL) (AUT)
Jean-Claude Scherrer (SUI)
Tomas Behrend (GER)
Edwin Kempes (NLD)
6-3 6-4
SFIonut Moldovan (ROU)
Yuriy Schukin (KAZ)
Michal Tabara (CZE)
Tomas Zib (CZE)
6-4 6-4
QFTomas Behrend (GER)
Edwin Kempes (NLD)
Salvador Navarro-Gutierrez (1) (ESP)
German Puentes-Alcaniz (ESP)
6-4 6-1
QFJulian Knowle (LL) (AUT)
Jean-Claude Scherrer (SUI)
Marcus Hilpert (3) (GER)
Thomas Strengberger (AUT)
4-6 6-2 6-4
QFMichal Tabara (CZE)
Tomas Zib (CZE)
Irakli Labadze (GEO)
Todd Perry (AUS)
6-3 6-4
QFIonut Moldovan (ROU)
Yuriy Schukin (KAZ)
Jordan Kerr (2) (AUS)
Damien Roberts (RSA)
6-4 6-4
R16Salvador Navarro-Gutierrez (1) (ESP)
German Puentes-Alcaniz (ESP)
Davide Scala (Q) (ITA)
Melle Van Gemerden (NLD)
7-6(2) 6-3
R16Tomas Behrend (GER)
Edwin Kempes (NLD)
Robert Lindstedt (SWE)
Fredrik Loven (SWE)
7-5 6-7(7) 7-5
R16Marcus Hilpert (3) (GER)
Thomas Strengberger (AUT)
Oscar Burrieza-Lopez (ESP)
Juan Gisbert-Schultze (ESP)
6-7(2) 3-0 Retired
R16Julian Knowle (LL) (AUT)
Jean-Claude Scherrer (SUI)
Patrick Sommer (WC) (GER)
Alexander Waske (GER)
6-3 2-3 Retired
R16Michal Tabara (CZE)
Tomas Zib (CZE)
Nicolas Nitsche (WC) ()
Kai Schmid (GER)
6-1 6-3
R16Irakli Labadze (GEO)
Todd Perry (AUS)
Brandon Coupe (4) (USA)
Steven Randjelovic (AUS)
6-4 7-6(13)
R16Ionut Moldovan (ROU)
Yuriy Schukin (KAZ)
Djalmar Sistermans (NLD)
Andreas Tattermusch (GER)
3-6 6-3 6-4
R16Jordan Kerr (2) (AUS)
Damien Roberts (RSA)
Emilio Benfele-Alvarez (WC) (ESP)
Luis Horna (PER)
6-4 4-6 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Yuriy Schukin (1) (KAZ)Paul Baccanello (7) (AUS)6-4 6-2[H2H]
Q1Ricardo Schlachter (8) (BRA)Jean-Claude Scherrer (SUI)6-4 6-4[H2H]
Q1Alexander Waske (3) (GER)Wolfgang Schranz (5) (AUT)6-3 7-5[H2H]
Q1Michel De Ville (BEL)Mathias Frenzel (WC) (GER)6-0 6-1[H2H]
Q2Yuriy Schukin (1) (KAZ)Marcus Sarstrand (SWE)6-7(3) 6-4 6-4[H2H]
Q2Paul Baccanello (7) (AUS)Davide Scala (ITA)6-3 6-0[H2H]
Q2Jean-Claude Scherrer (SUI)Flavio Saretta (2) (BRA)4-6 6-2 7-6(5)[H2H]
Q2Ricardo Schlachter (8) (BRA)Steven Randjelovic (AUS)6-2 6-4[H2H]
Q2Alexander Waske (3) (GER)Pavel Riha (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q2Wolfgang Schranz (5) (AUT)Andreas Tattermusch (GER)7-6(2) 6-4[H2H]
Q2Mathias Frenzel (WC) (GER)Sergey Vassine (WC) (BLR)4-6 6-3 6-3[H2H]
Q2Michel De Ville (BEL)Jurgen Melzer (6) (AUT)6-3 6-3[H2H]
Q3Yuriy Schukin (1) (KAZ)Matthias A. Muller ()6-7(6) 2-2 Retired[H2H]
Q3Marcus Sarstrand (SWE)Fredrik Loven (SWE)7-6(5) 2-6 6-4[H2H]
Q3Davide Scala (ITA)Leandro Rosa (BRA)6-4 6-1[H2H]
Q3Paul Baccanello (7) (AUS)Djalmar Sistermans (WC) (NLD)6-4 6-3[H2H]
Q3Flavio Saretta (2) (BRA)Marcus Hilpert (WC) (GER)7-6(4) 6-1[H2H]
Q3Jean-Claude Scherrer (SUI)Mehdi Tahiri (MAR)3-6 7-5 6-3[H2H]
Q3Steven Randjelovic (AUS)Thomas Messmer (GER)6-1 6-4[H2H]
Q3Ricardo Schlachter (8) (BRA)Frank Pokorny (GER)7-6(5) 6-4[H2H]
Q3Alexander Waske (3) (GER)Nicolas Nitsche (WC) ()5-7 6-2 6-4[H2H]
Q3Pavel Riha (CZE)Eduardo Frick (BRA)6-3 6-2[H2H]
Q3Andreas Tattermusch (GER)Patrick Sommer (GER)6-1 6-0[H2H]
Q3Wolfgang Schranz (5) (AUT)Felix Hardt (GER)6-2 6-4[H2H]
Q3Mathias Frenzel (WC) (GER)Ricardo Mello (4) (BRA)6-3 6-3[H2H]
Q3Sergey Vassine (WC) (BLR)Kai Schmid (WC) (GER)5-7 7-6(4) 6-3[H2H]
Q3Michel De Ville (BEL)Thomas Strengberger (AUT)7-6(4) 4-6 7-6(0)[H2H]
Q3Jurgen Melzer (6) (AUT)Marcio Carlsson (BRA)6-1 6-2[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Davide Scala (WC) (ITA)
Melle Van Gemerden (NLD)
Julian Knowle (1) (AUT)
Jean-Claude Scherrer (SUI)
6-2 6-4
Q2Julian Knowle (1) (AUT)
Jean-Claude Scherrer (SUI)
Marcio Carlsson (BRA)
Ricardo Schlachter (BRA)
6-3 6-3
Q2Davide Scala (WC) (ITA)
Melle Van Gemerden (NLD)
Paul Baccanello (2) (AUS)
Haydn Wakefield (RSA)
4-6 6-4 6-4