ATP France F19 Futures Draw (Men's) - 2002

Click Here To Join The France F19 Futures Discussion!


Share This...


France F19 Futures Event Details:

2002-10-07Carpet
IndoorForbach, France
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the France F19 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMartin Stepanek (7) (CZE)Michal Kokta (5) (CZE)6-4 6-3 [H2H]
SFMichal Kokta (5) (CZE)Pierre Berntsson (Q) (SWE)6-7(5) 6-1 6-4 [H2H]
SFMartin Stepanek (7) (CZE)Lars Uebel (GER)6-4 6-4 [H2H]
QFPierre Berntsson (Q) (SWE)Jean-Michel Pequery (SE) (FRA)6-1 1-0 Retired[H2H]
QFMichal Kokta (5) (CZE)Dmitri Sitak (RUS)6-3 6-1 [H2H]
QFMartin Stepanek (7) (CZE)Jeroen Masson (3) (RSA)7-5 6-0 [H2H]
QFLars Uebel (GER)Joachim Johansson (2Q) (SWE)7-6(4) 3-6 7-5 [H2H]
R16Jean-Michel Pequery (SE) (FRA)Christopher Koderisch (Q) (GER)7-6(6) 7-6(1) [H2H]
R16Pierre Berntsson (Q) (SWE)Stephane Bohli (SUI)7-5 6-1 [H2H]
R16Dmitri Sitak (RUS)Jean-Christophe Faurel (4) (FRA)3-6 7-5 6-3 [H2H]
R16Michal Kokta (5) (CZE)Julien Couly (FRA)7-6(3) 2-1 Retired[H2H]
R16Martin Stepanek (7) (CZE)Bart Van Delft (Q) (NED)6-4 6-4 [H2H]
R16Jeroen Masson (3) (RSA)Laurent Recouderc (WC) (FRA)6-4 6-0 [H2H]
R16Lars Uebel (GER)Bernard Parun (GER)6-2 6-2 [H2H]
R16Joachim Johansson (2Q) (SWE)Benjamin Kohlloeffel (GER)6-7(5) 6-2 7-6(5) [H2H]
R32Christopher Koderisch (Q) (GER)Marko Tkalec (1SE) (SLO)6-7(3) 6-1 6-3 [H2H]
R32Jean-Michel Pequery (SE) (FRA)Frank Moser (GER)6-4 6-2 [H2H]
R32Pierre Berntsson (Q) (SWE)Jerome Almagrida (Q) (FRA)7-6(3) 6-4 [H2H]
R32Stephane Bohli (SUI)Michael Lammer (6) (SUI)7-5 7-5 [H2H]
R32Jean-Christophe Faurel (4) (FRA)Nicolas Devilder (FRA)6-4 6-7(5) 7-5 [H2H]
R32Dmitri Sitak (RUS)Peter Mayer-Tischer (Q) (GER)6-4 6-1 [H2H]
R32Julien Couly (FRA)Jean-Claude Scherrer (SUI)2-6 6-4 7-6(4) [H2H]
R32Michal Kokta (5) (CZE)Remi Gilberton (Q) (FRA)6-2 7-6(5) [H2H]
R32Martin Stepanek (7) (CZE)Alexander Flock (GER)6-4 4-6 7-6(4) [H2H]
R32Bart Van Delft (Q) (NED)Gilles Simon (WC) (FRA)6-4 7-6(7) [H2H]
R32Laurent Recouderc (WC) (FRA)Emmanuel Greff (WC) (FRA)6-1 7-5 [H2H]
R32Jeroen Masson (3) (RSA)Boy Wijnmalen (LL) (NED)6-3 6-4 [H2H]
R32Lars Uebel (GER)Dimitri Lorin (8) (FRA)7-6(4) 6-2 [H2H]
R32Bernard Parun (GER)Julien Maigret (WC) (FRA)7-6(1) 6-4 [H2H]
R32Benjamin Kohlloeffel (GER)Djalmar Sistermans (Q) (NED)6-3 6-7(6) 6-3 [H2H]
R32Joachim Johansson (2Q) (SWE)Andreas Kauntz (LL) (GER)6-4 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FFrank Moser (1) (GER)
Bernard Parun (GER)
Herve Karcher (FRA)
Julien Mathieu (FRA)
6-1 3-6 6-1
SFFrank Moser (1) (GER)
Bernard Parun (GER)
Nicolas Devilder (3) (FRA)
Jean-Christophe Faurel (FRA)
WO
SFHerve Karcher (FRA)
Julien Mathieu (FRA)
Arjan Pondman (NED)
Remco Pondman (NED)
6-3 7-5
QFFrank Moser (1) (GER)
Bernard Parun (GER)
Romano Frantzen (NED)
Boy Wijnmalen (NED)
6-7(1) 6-3 6-3
QFNicolas Devilder (3) (FRA)
Jean-Christophe Faurel (FRA)
Janosch Blaha (GER)
Tobias Huelsen (GER)
6-2 7-5
QFArjan Pondman (NED)
Remco Pondman (NED)
Cyril Baudin (FRA)
Jeroen Masson (RSA)
7-5 6-0
QFHerve Karcher (FRA)
Julien Mathieu (FRA)
Stephane Bohli (2) (SUI)
Michael Lammer (SUI)
WO
R16Frank Moser (1) (GER)
Bernard Parun (GER)
Bye
R16Romano Frantzen (NED)
Boy Wijnmalen (NED)
Alexander Flock (GER)
Marc Pexa (GER)
6-3 7-6(5)
R16Nicolas Devilder (3) (FRA)
Jean-Christophe Faurel (FRA)
Maarten Meijs (NED)
Nicky Reijnders (NED)
6-2 6-3
R16Janosch Blaha (GER)
Tobias Huelsen (GER)
Christophe Nowicki (FRA)
Marc Saulle (FRA)
6-1 6-0
R16Arjan Pondman (NED)
Remco Pondman (NED)
Dimitri Lorin (FRA)
Dmitri Sitak (RUS)
WO
R16Cyril Baudin (FRA)
Jeroen Masson (RSA)
Michal Kokta (4) (CZE)
Martin Stepanek (CZE)
6-2 5-7 7-6(5)
R16Herve Karcher (FRA)
Julien Mathieu (FRA)
Gustavo Carbonari (ARG)
Adrian Graimprey (LUX)
6-3 7-5
R16Stephane Bohli (2) (SUI)
Michael Lammer (SUI)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Joachim Johansson (1) (SWE)Julien Mathieu (10) (FRA)7-6(3) 2-6 7-6(5) [H2H]
Q1Djalmar Sistermans (WC) (NED)Herve Karcher (FRA)6-2 6-4 [H2H]
Q1Peter Mayer-Tischer (11) (GER)Anthony Melhem (FRA)6-2 6-2 [H2H]
Q1Jerome Almagrida (15) (FRA)Boy Wijnmalen (4) (NED)3-6 6-4 6-2 [H2H]
Q1Christopher Koderisch (GER)Andreas Kauntz (5) (GER)6-4 7-6(6) [H2H]
Q1Pierre Berntsson (SWE)Francois Errard (FRA)6-3 7-5 [H2H]
Q1Bart Van Delft (7) (NED)Romano Frantzen (NED)6-4 6-2 [H2H]
Q1Remi Gilberton (FRA)Markus Dickhardt (GER)6-1 7-6(4) [H2H]
Q2Joachim Johansson (1) (SWE)Marc Pexa (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q2Julien Mathieu (10) (FRA)Mauro Commisso (ITA)6-1 6-0 [H2H]
Q2Herve Karcher (FRA)Christian Dillschneider (2) (SUI)4-6 6-3 6-2 [H2H]
Q2Djalmar Sistermans (WC) (NED)Nicolas Tourte (FRA)7-5 3-6 7-5 [H2H]
Q2Anthony Melhem (FRA)Andreas Spaniol (3) (GER)WO[H2H]
Q2Peter Mayer-Tischer (11) (GER)Adrian Graimprey (LUX)6-4 3-6 7-6(4) [H2H]
Q2Boy Wijnmalen (4) (NED)Janosch Blaha (GER)6-3 7-6(3) [H2H]
Q2Jerome Almagrida (15) (FRA)Ulrich Tippenhauer (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q2Andreas Kauntz (5) (GER)Petar Popovic (WC) (YUG)6-4 7-6(5) [H2H]
Q2Christopher Koderisch (GER)Franck Pepe (WC) (FRA)6-3 6-0 [H2H]
Q2Pierre Berntsson (SWE)Marc Steger (FRA)6-3 1-6 6-1 [H2H]
Q2Francois Errard (FRA)Tobias Steinel-Hansson (SWE)7-6(6) 6-4 [H2H]
Q2Bart Van Delft (7) (NED)Philip Horyna (SUI)6-4 7-6(3) [H2H]
Q2Romano Frantzen (NED)Konstantin Harle-Zettler (9) (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2Remi Gilberton (FRA)Remco Pondman (8) (NED)7-6(4) 4-6 6-4 [H2H]
Q2Markus Dickhardt (GER)Vladimir Portnov (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Joachim Johansson (1) (SWE)Gary Lugassy (FRA)3-6 6-3 7-5 [H2H]
Q3Marc Pexa (GER)Matthew Rutherford (USA)7-6(6) 6-7(5) 6-1 [H2H]
Q3Mauro Commisso (ITA)Christophe Nowicki (WC) (FRA)6-2 6-3 [H2H]
Q3Julien Mathieu (10) (FRA)Georges Matijasevic (FRA)7-5 1-6 7-6(4) [H2H]
Q3Christian Dillschneider (2) (SUI)Claude Farina (WC) (FRA)7-5 6-0 [H2H]
Q3Herve Karcher (FRA)Mathias Frenzel (GER)7-6(4) 1-0 Retired[H2H]
Q3Djalmar Sistermans (WC) (NED)Jochen Muller (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q3Nicolas Tourte (FRA)Filip Aniola (13) (POL)1-6 6-2 6-3 [H2H]
Q3Andreas Spaniol (3) (GER)Tobias Huelsen (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Anthony Melhem (FRA)Lars Poerschke (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Adrian Graimprey (LUX)Aleksey Malajko (GER)6-3 6-7(5) 6-3 [H2H]
Q3Peter Mayer-Tischer (11) (GER)Jonathan Laubut (FRA)6-7(7) 6-3 7-6(2) [H2H]
Q3Boy Wijnmalen (4) (NED)Maarten Meijs (NED)7-6(6) 6-4 [H2H]
Q3Janosch Blaha (GER)Nicky Reijnders (NED)6-3 6-2 [H2H]
Q3Ulrich Tippenhauer (GER)Fabio Benato (ITA)6-3 4-6 6-4 [H2H]
Q3Jerome Almagrida (15) (FRA)Alexandru Tanase (ROU)6-1 6-3 [H2H]
Q3Andreas Kauntz (5) (GER)Mariusz Lewandowski (POL)6-0 6-1 [H2H]
Q3Petar Popovic (WC) (YUG)Derek Fitzpatrick (USA)6-2 6-4 [H2H]
Q3Franck Pepe (WC) (FRA)Marc Saulle (WC) (FRA)6-2 6-0 [H2H]
Q3Christopher Koderisch (GER)Jochen Matschke (14) (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Marc Steger (FRA)Patrick Schnidrig (6) (SUI)7-6(5) 3-6 7-6(3) [H2H]
Q3Pierre Berntsson (SWE)Josselin Barbot (FRA)7-6(1) 3-6 6-3 [H2H]
Q3Francois Errard (FRA)Thomas Werkmann (GER)3-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Tobias Steinel-Hansson (SWE)Andrea Serra (16) (ITA)7-5 6-4 [H2H]
Q3Bart Van Delft (7) (NED)Clinton Thomson (AUS)6-1 6-2 [H2H]
Q3Philip Horyna (SUI)Arjan Pondman (NED)6-2 7-6(5) [H2H]
Q3Romano Frantzen (NED)Prabhjit Singh (IND)6-1 6-0 [H2H]
Q3Konstantin Harle-Zettler (9) (GER)Gregorio Espinosa Muller (WC) (ESP)7-6(10) 6-1 [H2H]
Q3Remco Pondman (8) (NED)Nicolas Benoit (WC) (FRA)5-7 6-3 6-2 [H2H]
Q3Remi Gilberton (FRA)Florian Nufer (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q3Markus Dickhardt (GER)Frederic Lajouane (FRA)4-6 7-6(5) 6-3 [H2H]
Q3Vladimir Portnov (RUS)Yann Dupuy (12) (FRA)6-1 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP France F19 Futures draw (Men's) 2002?
Who will win France F19 Futures?