ATP Florianopolis Challenger Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Florianopolis Challenger Discussion!


Share This...


Florianopolis Challenger Event Details:

2009-10-19Clay
OutdoorFlorianopolis, Brazil
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Florianopolis Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FGuillaume Rufin (FRA)Pere Riba (5) (ESP)6-4 3-6 6-3 [H2H]
SFGuillaume Rufin (FRA)Andre Begemann (Q) (GER)6-3 6-1 [H2H]
SFPere Riba (5) (ESP)Gaston Gaudio (8WC) (ARG)6-3 6-2 [H2H]
QFGuillaume Rufin (FRA)Diego Junqueira (6) (ARG)6-2 6-4 [H2H]
QFAndre Begemann (Q) (GER)Blaz Kavcic (3) (SLO)2-6 7-5 6-1 [H2H]
QFGaston Gaudio (8WC) (ARG)Jonathan Dasnieres De Veigy (FRA)6-3 2-6 6-0 [H2H]
QFPere Riba (5) (ESP)Inigo Cervantes Huegun (ESP)6-3 7-6(8) [H2H]
R16Guillaume Rufin (FRA)Martin Alund (ARG)6-2 6-3 [H2H]
R16Diego Junqueira (6) (ARG)Rogerio Dutra Silva (BRA)7-5 6-3 [H2H]
R16Blaz Kavcic (3) (SLO)Carlos Poch-Gradin (ESP)2-6 7-5 6-3 [H2H]
R16Andre Begemann (Q) (GER)Juan-Martin Aranguren (7) (ARG)6-3 6-2 [H2H]
R16Gaston Gaudio (8WC) (ARG)Leonardo Kirche (BRA)7-5 6-1 [H2H]
R16Jonathan Dasnieres De Veigy (FRA)Lars Poerschke (GER)6-3 7-5 [H2H]
R16Pere Riba (5) (ESP)Guido Pella (ARG)4-6 7-5 7-5 [H2H]
R16Inigo Cervantes Huegun (ESP)Daniel Gimeno-Traver (2) (ESP)3-6 7-6(8) 6-1 [H2H]
R32Guillaume Rufin (FRA)Marcos Daniel (1) (BRA)6-4 6-4 [H2H]
R32Martin Alund (ARG)Andres Molteni (Q) (ARG)6-2 7-5 [H2H]
R32Rogerio Dutra Silva (BRA)Andre Miele (Q) (BRA)6-1 6-1 [H2H]
R32Diego Junqueira (6) (ARG)Eric Gomes (BRA)4-6 6-2 6-0 [H2H]
R32Blaz Kavcic (3) (SLO)Marcelo Demoliner (BRA)7-5 6-1 [H2H]
R32Carlos Poch-Gradin (ESP)Caio Zampieri (BRA)6-4 6-4 [H2H]
R32Andre Begemann (Q) (GER)Facundo Bagnis (ARG)6-4 6-4 [H2H]
R32Juan-Martin Aranguren (7) (ARG)Guillermo Olaso (ESP)6-2 7-6(3) [H2H]
R32Gaston Gaudio (8WC) (ARG)Franko Skugor (Q) (CRO)6-3 2-6 6-3 [H2H]
R32Leonardo Kirche (BRA)Franco Ferreiro (BRA)6-3 2-1 Retired[H2H]
R32Jonathan Dasnieres De Veigy (FRA)Guilherme Clezar (WC) (BRA)6-3 6-3 [H2H]
R32Lars Poerschke (GER)Thiago Alves (4WC) (BRA)3-6 7-6(5) 6-4 [H2H]
R32Pere Riba (5) (ESP)Benjamin Balleret (MON)7-6(6) 6-0 [H2H]
R32Guido Pella (ARG)Valter Mori-Filho (WC) (BRA)6-1 6-3 [H2H]
R32Inigo Cervantes Huegun (ESP)Tiago Lopes (BRA)7-6(5) 6-1 [H2H]
R32Daniel Gimeno-Traver (2) (ESP)Leonardo Tavares (POR)4-6 4-3 Retired[H2H]
Men's Doubles
FTomasz Bednarek (1) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Daniel Gimeno-Traver (2) (ESP)
Pere Riba (ESP)
6-1 6-4
SFTomasz Bednarek (1) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Andre Baran (WC) (BRA)
Rogerio Dutra Silva (BRA)
6-2 6-3
SFDaniel Gimeno-Traver (2) (ESP)
Pere Riba (ESP)
Andre Begemann (GER)
Leonardo Tavares (POR)
6-1 6-1
QFTomasz Bednarek (1) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Martin Alund (ARG)
Facundo Bagnis (ARG)
6-4 6-3
QFAndre Baran (WC) (BRA)
Rogerio Dutra Silva (BRA)
Marcos Daniel (3) (BRA)
Franco Ferreiro (BRA)
WO
QFAndre Begemann (GER)
Leonardo Tavares (POR)
Carlos Poch-Gradin (ESP)
Gonzalo Tur (ARG)
6-1 6-1
QFDaniel Gimeno-Traver (2) (ESP)
Pere Riba (ESP)
Lars Poerschke (GER)
Caio Zampieri (BRA)
6-3 6-1
R16Tomasz Bednarek (1) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Daniel Schmitt (WC) (BRA)
Alexandre Sola (CAN)
6-4 6-1
R16Martin Alund (ARG)
Facundo Bagnis (ARG)
Andres Molteni (ARG)
Guido Pella (ARG)
7-5 6-2
R16Marcos Daniel (3) (BRA)
Franco Ferreiro (BRA)
Eric Gomes (BRA)
Tiago Lopes (BRA)
6-3 6-1
R16Andre Baran (WC) (BRA)
Rogerio Dutra Silva (BRA)
Guilherme Clezar (WC) (BRA)
Thales Turini (BRA)
6-4 6-4
R16Carlos Poch-Gradin (ESP)
Gonzalo Tur (ARG)
Inigo Cervantes Huegun (ESP)
Guillermo Olaso (ESP)
3-6 6-3 [10-5]
R16Andre Begemann (GER)
Leonardo Tavares (POR)
Thiago Alves (4) (BRA)
Marcelo Demoliner (BRA)
4-6 6-4 [10-7]
R16Lars Poerschke (GER)
Caio Zampieri (BRA)
Benjamin Balleret (MON)
Jonathan Dasnieres De Veigy (FRA)
7-6(5) 7-6(5)
R16Daniel Gimeno-Traver (2) (ESP)
Pere Riba (ESP)
Leonardo Kirche (BRA)
Andre Miele (BRA)
6-3 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andre Begemann (1) (GER)Axel Michon (5) (FRA)6-0 6-3 [H2H]
Q1Andres Molteni (2) (ARG)Mateusz Kowalczyk (6) (POL)7-6(1) 6-3 [H2H]
Q1Franko Skugor (7) (CRO)Gonzalo Tur (3) (ARG)6-3 6-2 [H2H]
Q1Andre Miele (4) (BRA)Jose Pereira (8) (BRA)7-5 6-2 [H2H]
Q2Andre Begemann (1) (GER)Tomasz Bednarek (POL)2-6 6-0 6-0 [H2H]
Q2Axel Michon (5) (FRA)Marlon Oliveira (BRA)6-1 6-3 [H2H]
Q2Andres Molteni (2) (ARG)Tiago Slonik (BRA)6-2 6-4 [H2H]
Q2Mateusz Kowalczyk (6) (POL)Lucas Reis Duarte (WC) (BRA)6-2 6-1 [H2H]
Q2Gonzalo Tur (3) (ARG)Daniel Schmitt (WC) (BRA)6-1 6-3 [H2H]
Q2Franko Skugor (7) (CRO)Andre Baran (BRA)6-3 6-0 [H2H]
Q2Andre Miele (4) (BRA)Renato Pereira (WC) (BRA)6-3 2-6 6-3 [H2H]
Q2Jose Pereira (8) (BRA)Bruno Volkmann (BRA)6-4 6-3 [H2H]
Q3Andre Begemann (1) (GER)Bye
Q3Tomasz Bednarek (POL)Marcus Landerdahl (WC) (BRA)6-4 6-1 [H2H]
Q3Marlon Oliveira (BRA)Hugo Cesar Dojas (WC) (BRA)6-0 7-5 [H2H]
Q3Axel Michon (5) (FRA)Thales Turini (BRA)5-7 6-1 6-1 [H2H]
Q3Andres Molteni (2) (ARG)Bye
Q3Tiago Slonik (BRA)Leonard Macknight (WC) (USA)6-1 6-1 [H2H]
Q3Lucas Reis Duarte (WC) (BRA)Massimiliano Fornaciari (WC) (ITA)6-1 6-2 [H2H]
Q3Mateusz Kowalczyk (6) (POL)Lucas Izkovitz (WC) (BRA)6-3 6-3 [H2H]
Q3Gonzalo Tur (3) (ARG)Bye
Q3Daniel Schmitt (WC) (BRA)Alexandre Madeira Sola (WC) (BRA)6-1 6-1 [H2H]
Q3Andre Baran (BRA)Gustavo Kleine (BRA)6-1 6-1 [H2H]
Q3Franko Skugor (7) (CRO)Guilherme Gesser (WC) (BRA)6-0 6-2 [H2H]
Q3Andre Miele (4) (BRA)Martin Montalbetti (WC) (ARG)6-1 6-1 [H2H]
Q3Renato Pereira (WC) (BRA)Vinicius Morales Boemeke (WC) (BRA)6-0 6-0 [H2H]
Q3Bruno Volkmann (BRA)Idio Escobar (BRA)7-6(4) 7-5 [H2H]
Q3Jose Pereira (8) (BRA)Rafael Machado (WC) (BRA)6-1 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Florianopolis Challenger draw (Men's) 2009?
Who will win Florianopolis Challenger?