ATP Estonia F3 Futures Draw (Men's) - 2015

Click Here To Join The Estonia F3 Futures Discussion!


Share This...


Estonia F3 Futures Event Details:

2015-11-02Hard
IndoorEstonia
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Estonia F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDzmitry Zhyrmont (1) (BLR)Clement Geens (4) (BEL)4-6 6-4 6-0[H2H]
SFDzmitry Zhyrmont (1) (BLR)Evgeny Tyurnev (RUS)6-2 6-0[H2H]
SFClement Geens (4) (BEL)Hannes Wagner ()6-2 6-2[H2H]
QFDzmitry Zhyrmont (1) (BLR)Anton Zaitcev (8) (RUS)6-3 7-6(6)[H2H]
QFEvgeny Tyurnev (RUS)Vladimir Ivanov (3) (EST)3-6 6-3 7-6(3)[H2H]
QFClement Geens (4) (BEL)Petr Michnev (CZE)6-4 7-6(4)[H2H]
QFHannes Wagner ()Martins Podzus (LVA)1-6 7-6(2) 6-3[H2H]
R16Dzmitry Zhyrmont (1) (BLR)Miliaan Niesten (NLD)6-3 3-6 6-3[H2H]
R16Anton Zaitcev (8) (RUS)Vitaly Kozyukov (RUS)7-6(3) 6-1[H2H]
R16Vladimir Ivanov (3) (EST)Evgeny Karlovskiy (RUS)6-3 6-4[H2H]
R16Evgeny Tyurnev (RUS)Paul Woerner (GER)6-3 0-6 6-3[H2H]
R16Petr Michnev (CZE)Romain Barbosa (6) (PRT)6-3 6-4[H2H]
R16Clement Geens (4) (BEL)Alexander Vasilenko (RUS)6-4 7-6(3)[H2H]
R16Martins Podzus (LVA)Kenneth Raisma (WC) (EST)7-6(9) 6-2[H2H]
R16Hannes Wagner ()Niels Lootsma (NLD)6-4 6-4[H2H]
R32Dzmitry Zhyrmont (1) (BLR)Mikelis Libietis (LVA)6-4 6-3[H2H]
R32Miliaan Niesten (NLD)Markus Kerner (WC) (EST)6-2 6-1[H2H]
R32Vitaly Kozyukov (RUS)Richard Muzaev (RUS)7-6(5) 6-1[H2H]
R32Anton Zaitcev (8) (RUS)Vladimir Polyakov ()4-6 6-3 6-3[H2H]
R32Vladimir Ivanov (3) (EST)David Poljak (CZE)6-4 6-3[H2H]
R32Evgeny Karlovskiy (RUS)Adrian Obert (GER)6-4 6-0[H2H]
R32Evgeny Tyurnev (RUS)Omar Salman (BEL)6-3 6-4[H2H]
R32Paul Woerner (GER)Evgeny Elistratov (7) (RUS)6-3 6-0[H2H]
R32Romain Barbosa (6) (PRT)Henrik Sillanpaa (FIN)6-1 6-3[H2H]
R32Petr Michnev (CZE)Janis Podzus (LVA)7-6(5) 2-6 6-4[H2H]
R32Alexander Vasilenko (RUS)Christian Hirschmueller (GER)6-3 6-3[H2H]
R32Clement Geens (4) (BEL)Anton Pavlov (EST)6-2 7-6(4)[H2H]
R32Martins Podzus (LVA)Antal Van Der Duim (5) (NLD)6-3 3-6 7-6(3)[H2H]
R32Kenneth Raisma (WC) (EST)Kristofer Siimar (WC) (EST)6-2 6-0[H2H]
R32Niels Lootsma (NLD)Mattias Siimar (WC) (EST)6-4 6-3[H2H]
R32Hannes Wagner ()Filip Horansky (2) (SVK)4-1 Retired[H2H]
Men's Doubles
FNiels Lootsma (NLD)
Kenneth Raisma (EST)
Alexander Vasilenko (1) (RUS)
Anton Zaitcev (RUS)
4-6 6-4 [10-8]
SFAlexander Vasilenko (1) (RUS)
Anton Zaitcev (RUS)
Vitaly Kozyukov (RUS)
Ilya Lebedev (RUS)
6-7(3) 6-1 11-9
SFNiels Lootsma (NLD)
Kenneth Raisma (EST)
Mikelis Libietis (2) (LVA)
Max Schnur (USA)
6-4 6-7(5) 10-7
QFAlexander Vasilenko (1) (RUS)
Anton Zaitcev (RUS)
Adrian Obert (GER)
Paul Woerner (GER)
7-5 6-1
QFVitaly Kozyukov (RUS)
Ilya Lebedev (RUS)
Evgeny Karlovskiy (3) (RUS)
Evgeny Tyurnev (RUS)
4-6 6-3 10-5
QFNiels Lootsma (NLD)
Kenneth Raisma (EST)
Evgeny Elistratov (RUS)
Vladimir Polyakov ()
7-5 3-6 10-3
QFMikelis Libietis (2) (LVA)
Max Schnur (USA)
Clement Geens (BEL)
Omar Salman (BEL)
6-1 6-2
R16Alexander Vasilenko (1) (RUS)
Anton Zaitcev (RUS)
Henri Nael (WC) (EST)
Dmitri Sitak (RUS)
7-6(5) 1-6 10-5
R16Adrian Obert (GER)
Paul Woerner (GER)
Christian Hirschmueller (GER)
David Novotny ()
3-6 6-0 10-4
R16Evgeny Karlovskiy (3) (RUS)
Evgeny Tyurnev (RUS)
Kristofer Siimar (WC) (EST)
Mattias Siimar (EST)
6-4 6-2
R16Vitaly Kozyukov (RUS)
Ilya Lebedev (RUS)
Anton Pavlov (WC) (EST)
Martin Valdo Randpere (EST)
6-4 6-4
R16Evgeny Elistratov (RUS)
Vladimir Polyakov ()
Vladimir Ivanov (EST)
Markus Kerner (EST)
2-6 6-2 10-7
R16Niels Lootsma (NLD)
Kenneth Raisma (EST)
Rick De Groot ()
Antal Van Der Duim (NLD)
7-6(2) 6-3
R16Clement Geens (BEL)
Omar Salman (BEL)
Pavel Krainik (CAN)
Antoine Richard (CAN)
7-6(4) 6-2
R16Mikelis Libietis (2) (LVA)
Max Schnur (USA)
Romain Barbosa (PRT)
David Poljak (CZE)
7-5 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Christian Hirschmueller (1) (GER)Tomislav Draganja (14) (CRO)6-3 6-0[H2H]
Q1Hannes Wagner (2) ()Ville-Petteri Ahti (FIN)6-2 6-4[H2H]
Q1Richard Muzaev (3) (RUS)Krisjanis Stabins (LVA)6-1 7-6(6)[H2H]
Q1Vladimir Polyakov (13) ()Ilya Lebedev (4) (RUS)6-3 6-4[H2H]
Q1Vitaly Kozyukov (5) (RUS)Panu Virtanen (15) (FIN)6-1 6-1[H2H]
Q1Adrian Obert (9) (GER)Adrian Andrzejczuk (6) (POL)6-4 6-1[H2H]
Q1David Poljak (7) (CZE)Antoine Richard (11) (CAN)7-5 6-1[H2H]
Q1Paul Woerner (8) (GER)Eero Vasa (10) (FIN)7-6(6) 4-6 6-2[H2H]
Q2Christian Hirschmueller (1) (GER)Daniil Glinka (WC) (_ES)6-1 6-4[H2H]
Q2Tomislav Draganja (14) (CRO)Robin Erik Parts (_ES)6-4 6-3[H2H]
Q2Hannes Wagner (2) ()Siim Troost (WC) (_ES)6-1 6-4[H2H]
Q2Ville-Petteri Ahti (FIN)Pavel Krainik (12) (CAN)6-4 3-6 6-4[H2H]
Q2Richard Muzaev (3) (RUS)Alex Hedman (FIN)6-4 7-6(2)[H2H]
Q2Krisjanis Stabins (LVA)Ivan Liutarevich (16) (BLR)7-6(4) 6-2[H2H]
Q2Ilya Lebedev (4) (RUS)Hendrik Inno (EST)6-3 6-0[H2H]
Q2Vladimir Polyakov (13) ()Henri Nael (EST)6-1 6-2[H2H]
Q2Vitaly Kozyukov (5) (RUS)David Novotny ()6-3 6-2[H2H]
Q2Panu Virtanen (15) (FIN)Mika Kosonen (FIN)4-6 6-1 6-3[H2H]
Q2Adrian Andrzejczuk (6) (POL)Karl Kiur Saar (EST)5-7 6-0 6-1[H2H]
Q2Adrian Obert (9) (GER)Pavel Belov (WC) (_ES)6-0 6-1[H2H]
Q2David Poljak (7) (CZE)Martin Valgmae (WC) (_ES)6-0 6-2[H2H]
Q2Antoine Richard (11) (CAN)Andrei Molyak (WC) (RUS)6-2 6-4[H2H]
Q2Paul Woerner (8) (GER)Johannes Seeman (WC) (_ES)6-1 6-1[H2H]
Q2Eero Vasa (10) (FIN)Oskar Lusti (EST)6-4 6-2[H2H]