ATP Estonia F3 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Estonia F3 Futures Discussion!


Share This...


Estonia F3 Futures Event Details:

2014-10-27Carpet
IndoorTartu, Estonia
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Estonia F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDzmitry Zhyrmont (2) (BLR)Andrey Rublev (6Q) (RUS)6-4 6-2[H2H]
SFAndrey Rublev (6Q) (RUS)Evgeny Karlovskiy (Q) (RUS)6-4 6-4[H2H]
SFDzmitry Zhyrmont (2) (BLR)Yaraslau Shyla (4) (BLR)6-1 6-4[H2H]
QFEvgeny Karlovskiy (Q) (RUS)Anton Zaitsev (1) (RUS)4-6 6-4 6-0[H2H]
QFAndrey Rublev (6Q) (RUS)Vladimir Ivanov (3) (EST)6-3 6-4[H2H]
QFYaraslau Shyla (4) (BLR)Ivan Nedelko (7) (RUS)6-4 6-3[H2H]
QFDzmitry Zhyrmont (2) (BLR)Alexander Vasilenko (5) (RUS)6-3 6-4[H2H]
R16Anton Zaitsev (1) (RUS)Daniil Medvedev (RUS)3-6 6-2 7-5[H2H]
R16Evgeny Karlovskiy (Q) (RUS)Dmitry Mnushkin (Q) (RUS)3-6 6-3 6-2[H2H]
R16Vladimir Ivanov (3) (EST)Yan Sabanin (RUS)7-6(6) 7-6(3)[H2H]
R16Andrey Rublev (6Q) (RUS)Anton Pavlov (WC) (EST)6-3 6-3[H2H]
R16Ivan Nedelko (7) (RUS)Denis Kapric (GER)6-2 7-6(3)[H2H]
R16Yaraslau Shyla (4) (BLR)Janis Podzus (LVA)7-6(4) 4-6 6-2[H2H]
R16Alexander Vasilenko (5) (RUS)Evgeny Elistratov (RUS)6-7(2) 7-6(6) 6-3[H2H]
R16Dzmitry Zhyrmont (2) (BLR)Kristjan Tamm (WC) (EST)6-0 6-2[H2H]
R32Anton Zaitsev (1) (RUS)Aliaksandr Halinko (Q) (BLR)6-0 6-4[H2H]
R32Daniil Medvedev (RUS)Christoffer Solberg (SWE)7-6(10) 3-6 6-3[H2H]
R32Evgeny Karlovskiy (Q) (RUS)Alexander Igoshin (RUS)6-4 4-6 6-1[H2H]
R32Dmitry Mnushkin (Q) (RUS)Richard Muzaev (8) (RUS)7-5 3-6 4-3 Default[H2H]
R32Vladimir Ivanov (3) (EST)Alexander Bublik (RUS)6-2 6-4[H2H]
R32Yan Sabanin (RUS)Andrei Andrukhou (Q) (BLR)6-3 5-7 6-2[H2H]
R32Anton Pavlov (WC) (EST)Pirmin Haenle (GER)7-6(5) 6-4[H2H]
R32Andrey Rublev (6Q) (RUS)Johan Claesson (LL) (SWE)6-2 6-4[H2H]
R32Ivan Nedelko (7) (RUS)Mika Julin (Q) (FIN)6-0 0-6 7-5[H2H]
R32Denis Kapric (GER)Alan Braschinsky (WC) (EST)6-0 6-2[H2H]
R32Janis Podzus (LVA)Vladimir Polyakov ()6-3 6-2[H2H]
R32Yaraslau Shyla (4) (BLR)Richard Solberg (Q) (SWE)6-0 6-1[H2H]
R32Alexander Vasilenko (5) (RUS)Vitaly Kozyukov (RUS)6-4 6-3[H2H]
R32Evgeny Elistratov (RUS)Hendrik Inno (WC) (EST)6-2 2-6 6-1[H2H]
R32Kristjan Tamm (WC) (EST)Mika Kosonen (Q) (FIN)3-6 7-5 6-3[H2H]
R32Dzmitry Zhyrmont (2) (BLR)Chris Anguelov ()6-2 6-3[H2H]
Men's Doubles
FAlexander Vasilenko (1) (RUS)
Anton Zaitsev (RUS)
Evgeny Elistratov (4) (RUS)
Vladimir Polyakov ()
6-3 6-3
SFAlexander Vasilenko (1) (RUS)
Anton Zaitsev (RUS)
Vladimir Ivanov (3) (EST)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
6-2 6-4
SFEvgeny Elistratov (4) (RUS)
Vladimir Polyakov ()
Chris Anguelov ()
Mika Julin (FIN)
6-2 1-6 [11-9]
QFAlexander Vasilenko (1) (RUS)
Anton Zaitsev (RUS)
Alexander Bublik (RUS)
Daniil Medvedev (RUS)
6-4 7-6(4)
QFVladimir Ivanov (3) (EST)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Johan Claesson (A) (SWE)
Magnus Ohrvall (SWE)
6-4 6-1
QFEvgeny Elistratov (4) (RUS)
Vladimir Polyakov ()
Alexander Igoshin (RUS)
Richard Muzaev (RUS)
7-6(1) 7-6(6)
QFChris Anguelov ()
Mika Julin (FIN)
Denis Kapric (GER)
Anton Pavlov (EST)
6-2 4-6 [10-8]
R16Alexander Vasilenko (1) (RUS)
Anton Zaitsev (RUS)
Evgeny Karlovskiy (RUS)
Vitaly Kozyukov (RUS)
6-1 6-4
R16Alexander Bublik (RUS)
Daniil Medvedev (RUS)
Christoffer Solberg (SWE)
Richard Solberg (SWE)
7-6(7) 6-3
R16Vladimir Ivanov (3) (EST)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Ivan Nedelko (RUS)
Andrei Soltoianu (MDA)
6-2 6-1
R16Johan Claesson (A) (SWE)
Magnus Ohrvall (SWE)
Alan Braschinsky (WC) (EST)
Karl Kiur Saar (EST)
6-4 4-6 [10-3]
R16Alexander Igoshin (RUS)
Richard Muzaev (RUS)
Andrei Andrukhou (BLR)
Aliaksandr Halinko (BLR)
6-4 2-6 [10-5]
R16Evgeny Elistratov (4) (RUS)
Vladimir Polyakov ()
Tristan Stayt (WC) (NZL)
Siim Tuus (EST)
6-4 6-0
R16Chris Anguelov ()
Mika Julin (FIN)
Valentin Bazunov (RUS)
Timofey Skripkin (RUS)
6-4 6-3
R16Denis Kapric (GER)
Anton Pavlov (EST)
Pirmin Haenle (2) (GER)
Yan Sabanin (RUS)
6-4 4-6 [10-6]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andrey Rublev (1) (RUS)Magnus Ohrvall (SWE)6-3 7-6(5)[H2H]
Q1Evgeny Karlovskiy (2WC) (RUS)Janis Mellups ()6-2 6-2[H2H]
Q1Aliaksandr Halinko (3) (BLR)Siim Tuus (EST)6-3 6-1[H2H]
Q1Mika Julin (FIN)Valentin Bazunov (RUS)6-0 7-5[H2H]
Q1Andrei Andrukhou (BLR)Johan Claesson (SWE)5-7 6-2 6-2[H2H]
Q1Mika Kosonen (FIN)Ville-Petteri Ahti (FIN)7-5 6-7(9) 6-4[H2H]
Q1Dmitry Mnushkin (RUS)Pyry Hyrkkonen (FIN)6-0 6-4[H2H]
Q1Richard Solberg (SWE)Verneri Tuomi (FIN)6-4 6-3[H2H]
Q2Andrey Rublev (1) (RUS)ByeBye[H2H]
Q2Magnus Ohrvall (SWE)Panu Virtanen (FIN)6-2 6-3[H2H]
Q2Evgeny Karlovskiy (2WC) (RUS)Kris-Oliver Maiberg (EST)6-2 6-1[H2H]
Q2Janis Mellups ()Artur Erik Lindmaa (EST)7-5 6-2[H2H]
Q2Aliaksandr Halinko (3) (BLR)Oskar Lusti (EST)6-3 6-3[H2H]
Q2Siim Tuus (EST)Alexey Manuyko (WC) (EST)6-2 6-1[H2H]
Q2Valentin Bazunov (RUS)Valtteri Ahti (FIN)4-6 6-0 6-4[H2H]
Q2Mika Julin (FIN)Henri Nelk (EST)6-0 6-1[H2H]
Q2Andrei Andrukhou (BLR)Leevi Saatela (FIN)6-3 6-2[H2H]
Q2Johan Claesson (SWE)Andrea Bergomi (ITA)6-1 6-7(6) 7-6(3)[H2H]
Q2Mika Kosonen (FIN)Madis Sprenk (EST)6-2 6-3[H2H]
Q2Ville-Petteri Ahti (FIN)Karl Kiur Saar (EST)6-3 6-2[H2H]
Q2Dmitry Mnushkin (RUS)Andrei Soltoianu (MDA)6-2 6-2[H2H]
Q2Pyry Hyrkkonen (FIN)Timofey Skripkin (RUS)6-2 6-1[H2H]
Q2Verneri Tuomi (FIN)Tristan Stayt (NZL)6-3 6-1[H2H]
Q2Richard Solberg (SWE)Kristofer Sven Kliimand (EST)6-2 7-6(3)[H2H]