ATP Eisenach Challenger Draw (Men's) - 1998

Click Here To Join The Eisenach Challenger Discussion!


Share This...


Eisenach Challenger Event Details:

1998-06-22Clay
OutdoorEisenach, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Eisenach Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FEdwin Kempes (NLD)Marco Meneschincheri (6) (ITA)7-6 6-3[H2H]
SFEdwin Kempes (NLD)Charles Auffray (FRA)6-1 6-2[H2H]
SFMarco Meneschincheri (6) (ITA)Dirk Dier (2) (GER)6-3 6-0[H2H]
QFEdwin Kempes (NLD)Stefan Koubek (1) (AUT)4-6 6-0 7-5[H2H]
QFCharles Auffray (FRA)Rene Nicklisch (WC) (GER)7-5 6-3[H2H]
QFMarco Meneschincheri (6) (ITA)Oleg Ogorodov (UZB)6-4 4-6 6-3[H2H]
QFDirk Dier (2) (GER)Agustin Garizzio (ARG)6-1 6-2[H2H]
R16Stefan Koubek (1) (AUT)Ivan Ljubicic (CRO)6-3 7-6[H2H]
R16Edwin Kempes (NLD)Francisco Costa (BRA)6-2 7-6[H2H]
R16Charles Auffray (FRA)Jakub Herm-Zahlava (WC) (GER)3-6 6-1 6-3[H2H]
R16Rene Nicklisch (WC) (GER)Marcus Hilpert (Q) (GER)6-4 6-2[H2H]
R16Marco Meneschincheri (6) (ITA)Markus Hantschk (GER)7-5 7-5[H2H]
R16Oleg Ogorodov (UZB)Marcio Carlsson (3) (BRA)6-4 6-0[H2H]
R16Agustin Garizzio (ARG)Andrey Cherkasov (7WC) (RUS)7-6 6-3[H2H]
R16Dirk Dier (2) (GER)Jan Weinzierl (Q) (GER)6-3 6-2[H2H]
R32Stefan Koubek (1) (AUT)Thomas Larsen (DNK)6-1 6-2[H2H]
R32Ivan Ljubicic (CRO)Carl-Philip Hagman (WC) ()6-2 6-1[H2H]
R32Edwin Kempes (NLD)Diego Hipperdinger (ESP)6-4 6-2[H2H]
R32Francisco Costa (BRA)Jaime Oncins (8) (BRA)4-6 7-6 7-5[H2H]
R32Charles Auffray (FRA)Francisco Roig (4) (ESP)4-6 6-4 6-4[H2H]
R32Jakub Herm-Zahlava (WC) (GER)Olivier Mutis (FRA)6-1 3-6 6-3[H2H]
R32Marcus Hilpert (Q) (GER)Andrey Merinov (Q) (RUS)6-3 6-1[H2H]
R32Rene Nicklisch (WC) (GER)Renzo Furlan (5) (ITA)6-3 6-4[H2H]
R32Marco Meneschincheri (6) (ITA)Jan-Frode Andersen (NOR)6-4 6-2[H2H]
R32Markus Hantschk (GER)Andrei Stoliarov (RUS)6-3 6-3[H2H]
R32Oleg Ogorodov (UZB)Wolfgang Schranz (AUT)7-5 6-3[H2H]
R32Marcio Carlsson (3) (BRA)Johannes Unterberger (Q) (AUT)6-7 7-5 6-3[H2H]
R32Andrey Cherkasov (7WC) (RUS)Gabrio Castrichella (ITA)6-4 6-4[H2H]
R32Agustin Garizzio (ARG)Regis Lavergne (FRA)6-2 3-6 6-3[H2H]
R32Jan Weinzierl (Q) (GER)Tomas Behrend (GER)2-6 7-5 6-4[H2H]
R32Dirk Dier (2) (GER)Federico Browne (ARG)7-6 7-6[H2H]
Men's Doubles
FJaime Oncins (BRA)
Cristiano Testa (BRA)
Rene Nicklisch (GER)
Patrick Sommer (GER)
6-1 6-3
SFRene Nicklisch (GER)
Patrick Sommer (GER)
Regis Lavergne (FRA)
Jason Weir-Smith ()
7-6 4-6 6-4
SFJaime Oncins (BRA)
Cristiano Testa (BRA)
James Greenhalgh (3) (NZL)
Dejan Petrovic (SRB)
6-1 6-0
QFRegis Lavergne (FRA)
Jason Weir-Smith ()
Chris Mahony (AUS)
Grant Silcock (AUS)
3-6 6-3 6-4
QFRene Nicklisch (GER)
Patrick Sommer (GER)
Georg Blumauer (4) (AUT)
Marcus Hilpert (GER)
6-0 6-2
QFJames Greenhalgh (3) (NZL)
Dejan Petrovic (SRB)
Andrey Merinov (WC) (RUS)
Andrei Stoliarov (RUS)
6-2 6-3
QFJaime Oncins (BRA)
Cristiano Testa (BRA)
Dirk Dier (GER)
Lars Koslowski (GER)
6-4 7-5
R16Regis Lavergne (FRA)
Jason Weir-Smith ()
Francisco Costa (1) (BRA)
Nenad Zimonjic (SRB)
3-6 7-6 7-6
R16Chris Mahony (AUS)
Grant Silcock (AUS)
Federico Browne (ARG)
Marcio Carlsson (BRA)
7-6 6-4
R16Georg Blumauer (4) (AUT)
Marcus Hilpert (GER)
Jeremy Sutter (Q) (USA)
Johannes Unterberger (AUT)
6-3 6-4
R16Rene Nicklisch (GER)
Patrick Sommer (GER)
Carl-Philip Hagman (WC) ()
Marco Meneschincheri (ITA)
7-5 6-1
R16Andrey Merinov (WC) (RUS)
Andrei Stoliarov (RUS)
Gabrio Castrichella (ITA)
Damian Furmanski (ARG)
1-6 6-3 6-2
R16James Greenhalgh (3) (NZL)
Dejan Petrovic (SRB)
Simon Aspelin (SWE)
Chris Tontz (USA)
2-6 6-4 7-5
R16Jaime Oncins (BRA)
Cristiano Testa (BRA)
Renzo Furlan (WC) (ITA)
Ivan Ljubicic (CRO)
7-6 7-5
R16Dirk Dier (GER)
Lars Koslowski (GER)
Andrey Cherkasov (2) (RUS)
Oleg Ogorodov (UZB)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andrey Merinov (1) (RUS)Grant Silcock (7) (AUS)6-4 6-4[H2H]
Q1Johannes Unterberger (8) (AUT)Raemon Sluiter (2) (NLD)6-3 7-6[H2H]
Q1Jan Weinzierl (3) (GER)Cristiano Testa (6) (BRA)6-3 6-2[H2H]
Q1Marcus Hilpert (5) (GER)Federico Dondo (4) (URU)6-3 6-4[H2H]
Q2Andrey Merinov (1) (RUS)Lars Koslowski (GER)3-6 6-1 6-3[H2H]
Q2Grant Silcock (7) (AUS)Martin Spelda (CZE)7-6 3-6 6-3[H2H]
Q2Raemon Sluiter (2) (NLD)Gonzalo Rodriguez (URU)7-5 Retired[H2H]
Q2Johannes Unterberger (8) (AUT)Alexei Belov (RUS)6-0 6-0[H2H]
Q2Jan Weinzierl (3) (GER)Armin Lohbauer (BRA)6-1 6-1[H2H]
Q2Cristiano Testa (6) (BRA)Tomas Vancura ()6-3 6-1[H2H]
Q2Federico Dondo (4) (URU)Axel Kuhn (WC) ()6-0 6-0[H2H]
Q2Marcus Hilpert (5) (GER)Timo Fleischfresser (GER)6-4 5-7 6-2[H2H]
Q3Andrey Merinov (1) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Lars Koslowski (GER)Andreas Rohrich (WC) ()6-0 6-0[H2H]
Q3Martin Spelda (CZE)Rene Heidbrink (GER)3-6 4-3 Retired[H2H]
Q3Grant Silcock (7) (AUS)ByeBye[H2H]
Q3Raemon Sluiter (2) (NLD)ByeBye[H2H]
Q3Gonzalo Rodriguez (URU)ByeBye[H2H]
Q3Alexei Belov (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Johannes Unterberger (8) (AUT)ByeBye[H2H]
Q3Jan Weinzierl (3) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Armin Lohbauer (BRA)Jeremy Sutter (USA)3-6 6-2 7-6[H2H]
Q3Tomas Vancura ()Dino Bohm (GER)6-2 4-6 6-1[H2H]
Q3Cristiano Testa (6) (BRA)ByeBye[H2H]
Q3Federico Dondo (4) (URU)ByeBye[H2H]
Q3Axel Kuhn (WC) ()Andreas Pein ()6-4 6-3[H2H]
Q3Timo Fleischfresser (GER)Alexander Fiedler ()6-2 6-3[H2H]
Q3Marcus Hilpert (5) (GER)ByeBye[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jeremy Sutter (1) (USA)
Johannes Unterberger (AUT)
Alexander Fiedler (2) ()
Armin Lohbauer (BRA)
6-3 6-1
Q2Jeremy Sutter (1) (USA)
Johannes Unterberger (AUT)
Axel Kuhn (WC) ()
Andreas Rohrich ()
6-1 6-2
Q2Alexander Fiedler (2) ()
Armin Lohbauer (BRA)
Andreas Pein ()
Martin Spelda (CZE)
6-1 6-3