ATP Egypt F4 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Egypt F4 Futures Discussion!


Share This...


Egypt F4 Futures Event Details:

2009-03-23Clay
Outdoor6th of October City, Egypt
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Egypt F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FReda El Amrani (Q) (MAR)Andrey Kuznetsov (RUS)1-6 6-1 6-1 [H2H]
SFReda El Amrani (Q) (MAR)Sherif Sabry (WC) (EGY)6-4 6-3 [H2H]
SFAndrey Kuznetsov (RUS)Karim Maamoun (4WC) (EGY)7-6(3) 4-6 6-3 [H2H]
QFSherif Sabry (WC) (EGY)Teodor-Dacian Craciun (1) (ROU)2-6 6-4 6-0 [H2H]
QFReda El Amrani (Q) (MAR)Mikhail Vasiliev (5) (RUS)6-3 6-0 [H2H]
QFKarim Maamoun (4WC) (EGY)Giulio Torroni (ITA)7-5 1-6 6-3 [H2H]
QFAndrey Kuznetsov (RUS)Marcin Gawron (2) (POL)WO[H2H]
R16Teodor-Dacian Craciun (1) (ROU)Radu Albot (MDA)7-5 7-6(5) [H2H]
R16Sherif Sabry (WC) (EGY)Guillaume Rufin (FRA)6-7(4) 6-1 6-2 [H2H]
R16Reda El Amrani (Q) (MAR)Axel Michon (Q) (FRA)3-6 7-6(7) 6-4 [H2H]
R16Mikhail Vasiliev (5) (RUS)Predrag Rusevski (MKD)7-6(4) 7-6(2) [H2H]
R16Giulio Torroni (ITA)Matteo Volante (ITA)7-6(6) 6-3 [H2H]
R16Karim Maamoun (4WC) (EGY)Carlos Calderon-Rodriguez (ESP)6-2 6-4 [H2H]
R16Andrey Kuznetsov (RUS)Aljaz Bedene (Q) (SLO)6-0 6-2 [H2H]
R16Marcin Gawron (2) (POL)Artemon Apostu-Efremov (Q) (ROU)6-3 2-6 6-3 [H2H]
R32Teodor-Dacian Craciun (1) (ROU)Mehdi Ziadi (MAR)6-3 6-4 [H2H]
R32Radu Albot (MDA)Andraz Bedene (Q) (SLO)7-5 6-7(4) 7-5 [H2H]
R32Guillaume Rufin (FRA)Javier Marti (ESP)6-1 7-6(4) [H2H]
R32Sherif Sabry (WC) (EGY)Robert Varga (6) (UKR)6-1 6-4 [H2H]
R32Reda El Amrani (Q) (MAR)Talal Ouahabi (3) (MAR)6-7(4) 6-3 6-1 [H2H]
R32Axel Michon (Q) (FRA)Michal Navratil (CZE)7-6(2) 6-2 [H2H]
R32Predrag Rusevski (MKD)Mateusz Kowalczyk (POL)6-2 6-4 [H2H]
R32Mikhail Vasiliev (5) (RUS)Mohamed Mamoun (PR) (EGY)3-6 6-2 7-5 [H2H]
R32Matteo Volante (ITA)Mounir El Aarej (7) (MAR)3-1 Retired[H2H]
R32Giulio Torroni (ITA)Dusan Lajovic (Q) (SCG)7-6(4) 7-5 [H2H]
R32Carlos Calderon-Rodriguez (ESP)Lazare Kukhalashvili (Q) (GEO)6-4 6-2 [H2H]
R32Karim Maamoun (4WC) (EGY)Gabriel Wanderley (Q) (BRA)6-3 6-2 [H2H]
R32Aljaz Bedene (Q) (SLO)Anas Fattar (8) (MAR)5-7 6-1 6-1 [H2H]
R32Andrey Kuznetsov (RUS)Alexander Somogyi (SVK)7-5 6-0 [H2H]
R32Artemon Apostu-Efremov (Q) (ROU)Mohamed Safwat (WC) (EGY)6-3 6-0 [H2H]
R32Marcin Gawron (2) (POL)Mahmoud Ezz (WC) (EGY)6-2 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FMounir El Aarej (MAR)
Talal Ouahabi (MAR)
Mohamed Mamoun (2) (EGY)
Predrag Rusevski (MKD)
6-4 4-6 [13-11]
SFMounir El Aarej (MAR)
Talal Ouahabi (MAR)
Carlos Calderon-Rodriguez (ESP)
Javier Marti (ESP)
3-6 6-4 [16-14]
SFMohamed Mamoun (2) (EGY)
Predrag Rusevski (MKD)
Radu Albot (MDA)
Artemon Apostu-Efremov (ROU)
6-1 6-2
QFMounir El Aarej (MAR)
Talal Ouahabi (MAR)
Marcin Gawron (1) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
6-0 6-0
QFCarlos Calderon-Rodriguez (ESP)
Javier Marti (ESP)
Teodor-Dacian Craciun (4) (ROU)
Michal Navratil (CZE)
6-7(1) 6-1 [10-8]
QFRadu Albot (MDA)
Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Robert Varga (UKR)
Mikhail Vasiliev (RUS)
3-6 7-5 [10-7]
QFMohamed Mamoun (2) (EGY)
Predrag Rusevski (MKD)
Andrey Kuznetsov (RUS)
Younes Rachidi (MAR)
7-5 7-6(12)
R16Marcin Gawron (1) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Andriej Kapas (POL)
Alexander Somogyi (SVK)
7-6(5) 6-7(3) [10-5]
R16Mounir El Aarej (MAR)
Talal Ouahabi (MAR)
Tarek El Esawy (WC) (EGY)
Seif Eldin El Sherbini (EGY)
6-2 6-0
R16Teodor-Dacian Craciun (4) (ROU)
Michal Navratil (CZE)
Pascal Brunner (LL) (AUT)
Patrick Telawetz (AUT)
7-5 6-3
R16Carlos Calderon-Rodriguez (ESP)
Javier Marti (ESP)
Giulio Torroni (ITA)
Matteo Volante (ITA)
6-3 6-3
R16Radu Albot (MDA)
Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Reda El Amrani (MAR)
Anas Fattar (MAR)
7-5 6-3
R16Robert Varga (UKR)
Mikhail Vasiliev (RUS)
Karim Maamoun (3) (EGY)
Sherif Sabry (EGY)
7-5 7-6(5)
R16Andrey Kuznetsov (RUS)
Younes Rachidi (MAR)
Lazare Kukhalashvili (GEO)
Vlademyros Mavropoulos-Stoliarenko (GRE)
6-3 6-4
R16Mohamed Mamoun (2) (EGY)
Predrag Rusevski (MKD)
Mahmoud Ezz (WC) (EGY)
Mohamed Safwat (EGY)
6-2 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Reda El Amrani (1) (MAR)Victor Kozin (RUS)6-1 6-3 [H2H]
Q1Lazare Kukhalashvili (2) (GEO)Vlademyros Mavropoulos-Stoliarenko (10) (GRE)7-5 6-1 [H2H]
Q1Dusan Lajovic (11WC) (SCG)Andriej Kapas (3) (POL)7-6(4) 6-7(4) 6-4 [H2H]
Q1Aljaz Bedene (SLO)Patrick Telawetz (4) (AUT)6-3 6-7(2) 7-6(5) [H2H]
Q1Andraz Bedene (SLO)Pascal Brunner (16) (AUT)6-4 7-6(7) [H2H]
Q1Axel Michon (6) (FRA)Nicolas Grammare (FRA)5-7 6-2 6-1 [H2H]
Q1Artemon Apostu-Efremov (7) (ROU)Dimitar Grabul (9) (MKD)6-2 6-2 [H2H]
Q1Gabriel Wanderley (15) (BRA)Younes Rachidi (8) (MAR)7-5 2-6 7-6(3) [H2H]
Q2Reda El Amrani (1) (MAR)Joel Akerberg (SWE)6-3 6-1 [H2H]
Q2Victor Kozin (RUS)Jerome Inzerillo (12) (FRA)6-3 6-2 [H2H]
Q2Lazare Kukhalashvili (2) (GEO)Ibrahem Shams (EGY)4-6 6-1 6-2 [H2H]
Q2Vlademyros Mavropoulos-Stoliarenko (10) (GRE)Hossam Meligy (EGY)6-2 6-1 [H2H]
Q2Andriej Kapas (3) (POL)Nikolai Fidirko (BLR)7-6(2) 7-6(3) [H2H]
Q2Dusan Lajovic (11WC) (SCG)Daniel Vidal (ESP)6-0 6-1 [H2H]
Q2Patrick Telawetz (4) (AUT)Omar Erramy (MAR)3-6 6-1 6-2 [H2H]
Q2Aljaz Bedene (SLO)Stepan Khotulev (13) (RUS)6-3 6-0 [H2H]
Q2Andraz Bedene (SLO)Motaz Abou El Khair (5WC) (EGY)6-3 6-3 [H2H]
Q2Pascal Brunner (16) (AUT)Yasser Adel Sayed (WC) (EGY)6-1 6-4 [H2H]
Q2Axel Michon (6) (FRA)Karim Hossam (WC) (EGY)6-1 6-2 [H2H]
Q2Nicolas Grammare (FRA)Martin Nilsson (SWE)6-7(4) 6-3 6-3 [H2H]
Q2Artemon Apostu-Efremov (7) (ROU)Omar Hedayet (EGY)6-3 6-3 [H2H]
Q2Dimitar Grabul (9) (MKD)Ahmed Nazir (EGY)7-6(0) 6-3 [H2H]
Q2Younes Rachidi (8) (MAR)Karim-Mohamed Maamoun (WC) (EGY)6-2 6-3 [H2H]
Q2Gabriel Wanderley (15) (BRA)Enric Guaita-Pais (ESP)7-6(7) 1-6 6-0 [H2H]
Q3Reda El Amrani (1) (MAR)Bye
Q3Joel Akerberg (SWE)Ramy Kamal Aita (WC) (EGY)0-6 6-2 6-3 [H2H]
Q3Victor Kozin (RUS)Tarek El Esawy (EGY)6-2 6-1 [H2H]
Q3Jerome Inzerillo (12) (FRA)Yuri Matyychuk (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q3Lazare Kukhalashvili (2) (GEO)Bye
Q3Ibrahem Shams (EGY)Adam Kos (CZE)6-1 6-0 [H2H]
Q3Hossam Meligy (EGY)Tarek Ahmed El Khateeb (EGY)6-4 6-7(5) 6-4 [H2H]
Q3Vlademyros Mavropoulos-Stoliarenko (10) (GRE)Bye
Q3Andriej Kapas (3) (POL)Bye
Q3Nikolai Fidirko (BLR)Omar Said (EGY)6-2 6-0 [H2H]
Q3Daniel Vidal (ESP)Zaki Al Abdullah (KSA)4-6 6-1 6-1 [H2H]
Q3Dusan Lajovic (11WC) (SCG)Laerte Di Falco (ITA)6-1 7-5 [H2H]
Q3Patrick Telawetz (4) (AUT)Bye
Q3Omar Erramy (MAR)Ruslan Chomaev (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q3Aljaz Bedene (SLO)Mark Mourice (EGY)6-0 6-0 [H2H]
Q3Stepan Khotulev (13) (RUS)Beka Buchukuri (GEO)6-2 6-2 [H2H]
Q3Motaz Abou El Khair (5WC) (EGY)Bye
Q3Andraz Bedene (SLO)Mohamed Moussa (WC) (EGY)6-4 6-2 [H2H]
Q3Yasser Adel Sayed (WC) (EGY)Georgy Burtsev (RUS)6-3 6-0 [H2H]
Q3Pascal Brunner (16) (AUT)Alberto Tosti-Croce (ITA)6-1 6-3 [H2H]
Q3Axel Michon (6) (FRA)Bye
Q3Karim Hossam (WC) (EGY)Ahmed Abu-Zekry (EGY)6-1 6-4 [H2H]
Q3Martin Nilsson (SWE)Adrian Vodislav (ROU)6-3 5-7 6-4 [H2H]
Q3Nicolas Grammare (FRA)Maxim Kanakov (14) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q3Artemon Apostu-Efremov (7) (ROU)Bye
Q3Omar Hedayet (EGY)Stanislav Shvetsov (RUS)6-4 6-2 [H2H]
Q3Ahmed Nazir (EGY)Nikki Roenn (GBR)6-1 6-7(4) 6-4 [H2H]
Q3Dimitar Grabul (9) (MKD)Bye
Q3Younes Rachidi (8) (MAR)Bye
Q3Karim-Mohamed Maamoun (WC) (EGY)David Pantovic (YUG)6-3 6-0 [H2H]
Q3Enric Guaita-Pais (ESP)Juan Pablo Ortiz (WC) (ARG)6-3 4-6 6-1 [H2H]
Q3Gabriel Wanderley (15) (BRA)Alexander Pfann (AUT)6-4 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Egypt F4 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Egypt F4 Futures?