ATP Egypt F17 Futures Draw (Men's) - 2015

Click Here To Join The Egypt F17 Futures Discussion!


Share This...


Egypt F17 Futures Event Details:

2015-05-04Hard
OutdoorEgypt
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Egypt F17 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDaniel Evans (8) ()Baris Erguden (5) (TUR)6-2 6-7(3) 6-3[H2H]
SFDaniel Evans (8) ()Tomas Papik (CZE)7-5 6-3[H2H]
SFBaris Erguden (5) (TUR)Adrian Andrzejczuk (POL)6-0 6-2[H2H]
QFDaniel Evans (8) ()Marko Tepavac (1) (SRB)6-1 3-6 6-3[H2H]
QFTomas Papik (CZE)Karim-Mohamed Maamoun (6) (EGY)7-6(5) 6-4[H2H]
QFAdrian Andrzejczuk (POL)Sherif Sabry (3) (EGY)6-4 7-5[H2H]
QFBaris Erguden (5) (TUR)Elmar Ejupovic (GER)4-6 6-3 6-4[H2H]
R16Marko Tepavac (1) (SRB)Karim Hossam (EGY)6-2 6-1[H2H]
R16Daniel Evans (8) ()Khalid Allouch (MAR)6-4 6-0[H2H]
R16Tomas Papik (CZE)Javier Pulgar-Garcia (4) (ESP)6-7(4) 7-6(5) 7-5[H2H]
R16Karim-Mohamed Maamoun (6) (EGY)Karol Drzewiecki (WC) (POL)6-2 6-1[H2H]
R16Adrian Andrzejczuk (POL)Tobias Simon (7) (GER)7-6(6) 2-6 7-6(2)[H2H]
R16Sherif Sabry (3) (EGY)Francesco Bessire (ITA)6-2 4-6 6-2[H2H]
R16Baris Erguden (5) (TUR)Alex Blumenberg (BRA)7-6(2) 6-4[H2H]
R16Elmar Ejupovic (GER)Cem Ilkel (2) (TUR)3-6 7-6(6) 6-2[H2H]
R32Marko Tepavac (1) (SRB)Marshall Tutu ()6-3 6-2[H2H]
R32Karim Hossam (EGY)Alexander Jhun (GBR)7-5 2-6 6-4[H2H]
R32Khalid Allouch (MAR)Mitchell Dobek (WC) (USA)7-5 7-6(1)[H2H]
R32Daniel Evans (8) ()Mehdi Jdi (MAR)6-4 6-0[H2H]
R32Javier Pulgar-Garcia (4) (ESP)Anton Desyatnik (WC) (RUS)6-4 6-3[H2H]
R32Tomas Papik (CZE)Lorenzo Frigerio (ITA)6-4 3-6 7-5[H2H]
R32Karol Drzewiecki (WC) (POL)Mazen Osama (EGY)6-1 6-1[H2H]
R32Karim-Mohamed Maamoun (6) (EGY)Anton Pavlov (EST)6-4 6-3[H2H]
R32Tobias Simon (7) (GER)Mikhail Pechalov (RUS)6-0 6-0[H2H]
R32Adrian Andrzejczuk (POL)Maciej Smola (WC) (POL)6-4 6-1[H2H]
R32Francesco Bessire (ITA)Kohlman Lawrence (USA)6-0 6-4[H2H]
R32Sherif Sabry (3) (EGY)Vadim Malakhov (RUS)6-1 6-1[H2H]
R32Baris Erguden (5) (TUR)Lloyd Segal ()6-2 6-3[H2H]
R32Alex Blumenberg (BRA)Bartosz Wojnar (POL)6-3 6-3[H2H]
R32Elmar Ejupovic (GER)Vladislav Gorodetsky (UKR)6-0 6-4[H2H]
R32Cem Ilkel (2) (TUR)Daniel Pashayan (RUS)6-4 6-4[H2H]
Men's Doubles
FKarim-Mohamed Maamoun (1) (EGY)
Sherif Sabry (EGY)
Baris Erguden (3) (TUR)
Cem Ilkel (TUR)
6-4 6-2
SFKarim-Mohamed Maamoun (1) (EGY)
Sherif Sabry (EGY)
Alex Blumenberg (BRA)
Marshall Tutu ()
6-2 6-1
SFBaris Erguden (3) (TUR)
Cem Ilkel (TUR)
Lorenzo Frigerio (2) (ITA)
Javier Pulgar-Garcia (ESP)
2-6 6-3 10-8
QFKarim-Mohamed Maamoun (1) (EGY)
Sherif Sabry (EGY)
Adrian Andrzejczuk (POL)
Bartosz Wojnar (POL)
7-5 6-7(6) 10-3
QFAlex Blumenberg (BRA)
Marshall Tutu ()
Karol Drzewiecki (4) (POL)
Maciej Smola (POL)
6-3 1-6 10-7
QFBaris Erguden (3) (TUR)
Cem Ilkel (TUR)
Anton Desyatnik (RUS)
Anton Pavlov (EST)
6-2 6-0
QFLorenzo Frigerio (2) (ITA)
Javier Pulgar-Garcia (ESP)
Khalid Allouch (MAR)
Mehdi Jdi (MAR)
6-3 6-3
R16Karim-Mohamed Maamoun (1) (EGY)
Sherif Sabry (EGY)
Bye
R16Adrian Andrzejczuk (POL)
Bartosz Wojnar (POL)
Vadim Malakhov (RUS)
Mikhail Pechalov (RUS)
6-3 6-2
R16Karol Drzewiecki (4) (POL)
Maciej Smola (POL)
Francesco Bessire (ITA)
Lloyd Segal ()
1-6 6-3 11-9
R16Alex Blumenberg (BRA)
Marshall Tutu ()
Erroll Lawrence (USA)
Kohlman Lawrence (USA)
6-3 6-2
R16Anton Desyatnik (RUS)
Anton Pavlov (EST)
Vladislav Gorodetsky (UKR)
Daniel Pashayan (RUS)
2-6 6-4 11-9
R16Baris Erguden (3) (TUR)
Cem Ilkel (TUR)
Karim Hossam (EGY)
Mazen Osama (EGY)
7-6(5) 1-6 10-3
R16Khalid Allouch (MAR)
Mehdi Jdi (MAR)
Mitchell Dobek (USA)
Drew Van Orderlain (USA)
6-4 5-7 10-5
R16Undecided
Lorenzo Frigerio (2) (ITA)
Javier Pulgar-Garcia (ESP)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Khalid Allouch (1) (MAR)UndecidedBYE[H2H]
Q1Alexander Jhun (2) (GBR)UndecidedBYE[H2H]
Q1Vladislav Gorodetsky (UKR)Erroll Lawrence (USA)6-3 7-6(5)[H2H]
Q1Daniel Pashayan (RUS)UndecidedBYE[H2H]
Q1Vadim Malakhov (RUS)Tristan Tringali (AUS)6-4 6-3[H2H]
Q1Mikhail Pechalov (RUS)UndecidedBYE[H2H]
Q1Kohlman Lawrence (USA)UndecidedBYE[H2H]
Q1Adrian Andrzejczuk (POL)Drew Van Orderlain (USA)1-6 6-3 6-2[H2H]