ATP Egypt F15 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Egypt F15 Futures Discussion!


Share This...


Egypt F15 Futures Event Details:

2016-07-11Hard
OutdoorEgypt
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Egypt F15 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FTomas Papik (2) (CZE)Luca Pancaldi (1) (ITA)6-3 6-4[H2H]
SFLuca Pancaldi (1) (ITA)Alan Gadjiev (UZB)6-3 6-3[H2H]
SFTomas Papik (2) (CZE)Jarmere Jenkins (USA)6-3 6-7(5) 6-2[H2H]
QFLuca Pancaldi (1) (ITA)Issam Haitham Taweel (8) (SYR)6-3 7-6(1)[H2H]
QFAlan Gadjiev (UZB)Kamil Gajewski (POL)6-4 2-6 7-6(4)[H2H]
QFJarmere Jenkins (USA)Majed Kilani (5) (TUN)6-2 6-2[H2H]
QFTomas Papik (2) (CZE)Quentin Robert (7) (FRA)6-3 6-1[H2H]
R16Luca Pancaldi (1) (ITA)James Ibrahim (AUS)6-2 6-0[H2H]
R16Issam Haitham Taweel (8) (SYR)Adrian Andrzejczuk (POL)6-3 6-2[H2H]
R16Kamil Gajewski (POL)Manuel Mazzella (4) (ITA)7-6(3) 6-7(4) 6-3[H2H]
R16Alan Gadjiev (UZB)Aria Harajchi (6) ()6-2 6-2[H2H]
R16Majed Kilani (5) (TUN)Antonio Zucca (ITA)4-6 6-1 6-1[H2H]
R16Jarmere Jenkins (USA)Jose Fco. Vidal Azorin (3) (ESP)7-6(4) 6-2[H2H]
R16Quentin Robert (7) (FRA)Olexiy Kolisnyk (UKR)7-6(5) 6-1[H2H]
R16Tomas Papik (2) (CZE)Alexandru Danes (FRA)7-5 6-2[H2H]
R32Luca Pancaldi (1) (ITA)Akram El Sallaly (WC) (EGY)6-4 6-3[H2H]
R32James Ibrahim (AUS)Andres Ariel Fernandez Lopez (WC) (ARG)6-1 3-6 6-0[H2H]
R32Adrian Andrzejczuk (POL)Nikita Gudozhnikov (RUS)6-4 6-0[H2H]
R32Issam Haitham Taweel (8) (SYR)Hugo Largo (ESP)6-3 6-1[H2H]
R32Manuel Mazzella (4) (ITA)Hugo Schott (FRA)6-4 6-4[H2H]
R32Kamil Gajewski (POL)Oleg Khotkov (UKR)4-6 7-5 6-2[H2H]
R32Alan Gadjiev (UZB)Dante Gennaro (ARG)7-6(5) 6-3[H2H]
R32Aria Harajchi (6) ()Mehdi Naqvi (WC) (GBR)6-1 6-2[H2H]
R32Majed Kilani (5) (TUN)Gustavo Guerses (BRA)6-2 6-0[H2H]
R32Antonio Zucca (ITA)Dmytro Kovalevych (UKR)6-2 4-6 7-6(5)[H2H]
R32Jarmere Jenkins (USA)Riccardo Chessari (ITA)6-2 6-0[H2H]
R32Jose Fco. Vidal Azorin (3) (ESP)Anirudh Chandrasekar (IND)7-6(3) 6-0[H2H]
R32Quentin Robert (7) (FRA)Blazo N Djurovic (WC) (AUS)6-2 6-4[H2H]
R32Olexiy Kolisnyk (UKR)Arturs Lazdins ()6-4 6-3[H2H]
R32Alexandru Danes (FRA)Keelan Oakley ()4-6 6-3 4-2 Retired[H2H]
R32Tomas Papik (2) (CZE)Mikhail Korovin (RUS)6-3 7-6(5)[H2H]
Men's Doubles
FAdrian Andrzejczuk (WC) (POL)
Mateusz Smolicki (POL)
Dylan Gee (GBR)
Zeljko Milovic (SRB)
7-5 6-2
SFDylan Gee (GBR)
Zeljko Milovic (SRB)
Majed Kilani (3) (TUN)
Tomas Papik (CZE)
7-6(4) 7-6(2)
SFAdrian Andrzejczuk (WC) (POL)
Mateusz Smolicki (POL)
Riccardo Chessari (WC) (ITA)
Marco Di Prima (ITA)
6-4 6-1
QFDylan Gee (GBR)
Zeljko Milovic (SRB)
Olexiy Kolisnyk (1) (UKR)
Anatoliy Petrenko (UKR)
6-3 6-4
QFMajed Kilani (3) (TUN)
Tomas Papik (CZE)
Manuel Mazzella (ITA)
Antonio Zucca (ITA)
6-1 6-2
QFRiccardo Chessari (WC) (ITA)
Marco Di Prima (ITA)
Milen Ianakiev (4) ()
Keelan Oakley ()
WO
QFAdrian Andrzejczuk (WC) (POL)
Mateusz Smolicki (POL)
Jarmere Jenkins (USA)
Anderson Reed (USA)
6-4 2-6 12-10
R16Olexiy Kolisnyk (1) (UKR)
Anatoliy Petrenko (UKR)
Flavio De Lucia (WC) (ITA)
Federico Scara (ITA)
7-5 7-5
R16Dylan Gee (GBR)
Zeljko Milovic (SRB)
Daniele Catini (ITA)
Mostafa Hatem (EGY)
6-2 6-1
R16Majed Kilani (3) (TUN)
Tomas Papik (CZE)
Quentin Robert (FRA)
Hugo Schott (FRA)
6-4 6-1
R16Manuel Mazzella (ITA)
Antonio Zucca (ITA)
Sagar Ahuja ()
Akram El Sallaly (EGY)
6-3 7-5
R16Riccardo Chessari (WC) (ITA)
Marco Di Prima (ITA)
Gokul Suresh (IND)
Manish Sureshkumar (IND)
7-6(3) 6-2
R16Milen Ianakiev (4) ()
Keelan Oakley ()
Oleg Khotkov (UKR)
Arturs Lazdins ()
3-6 6-4 11-9
R16Adrian Andrzejczuk (WC) (POL)
Mateusz Smolicki (POL)
Anirudh Chandrasekar (IND)
Vignesh Peranamallur (IND)
6-2 6-3
R16Jarmere Jenkins (USA)
Anderson Reed (USA)
Dante Gennaro (2) (ARG)
Gustavo Guerses (BRA)
6-1 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alexandru Danes (FRA)Marco Di Prima (ITA)6-2 4-6 7-5[H2H]
Q1Nikita Gudozhnikov (RUS)Arturs Lazdins (2) ()6-3 6-4[H2H]
Q1James Ibrahim (AUS)Olexiy Kolisnyk (3) (UKR)6-4 5-7 6-2[H2H]
Q1Gustavo Guerses (4) (BRA)Mateusz Smolicki (POL)6-3 4-6 6-3[H2H]
Q1Alan Gadjiev (UZB)Mikhail Galyamov (RUS)6-3 6-1[H2H]
Q1Antonio Zucca (9) (ITA)Anirudh Chandrasekar (IND)3-6 6-4 6-1[H2H]
Q1Riccardo Chessari (ITA)Melik Feler (FRA)7-5 7-6(2)[H2H]
Q1Dmytro Kovalevych (WC) (UKR)Hugo Largo (ESP)7-6(3) 7-5[H2H]
Q2Alexandru Danes (FRA)Denis Milchenko (WC) (UKR)7-6(6) 6-4[H2H]
Q2Marco Di Prima (ITA)Ksawery Pociej (POL)6-3 4-0 Retired[H2H]
Q2Arturs Lazdins (2) ()Roberto Pepe (ITA)6-4 6-2[H2H]
Q2Nikita Gudozhnikov (RUS)Emiliano Franco Vecchia (ARG)6-2 2-6 6-3[H2H]
Q2Olexiy Kolisnyk (3) (UKR)Denis Pisarchuk (RUS)6-3 6-4[H2H]
Q2James Ibrahim (AUS)Kshitij Kamal (WC) (IND)6-4 6-2[H2H]
Q2Gustavo Guerses (4) (BRA)David Poole (AUS)6-3 6-3[H2H]
Q2Mateusz Smolicki (POL)Norbert Nagyi (WC) (AUT)6-2 6-7(4) 6-2[H2H]
Q2Alan Gadjiev (UZB)Milen Ianakiev (5) ()6-3 3-6 6-3[H2H]
Q2Mikhail Galyamov (RUS)Dylan Gee (10) (GBR)7-6(3) 7-6(4)[H2H]
Q2Anirudh Chandrasekar (IND)Vignesh Peranamallur (6) (IND)7-6(2) 6-0[H2H]
Q2Antonio Zucca (9) (ITA)Edoardo Zecchinelli (ITA)7-5 7-5[H2H]
Q2Melik Feler (FRA)Daniele Catini (7) (ITA)6-7(5) 6-4 6-3[H2H]
Q2Riccardo Chessari (ITA)Flavio De Lucia (ITA)6-3 3-6 7-6(1)[H2H]
Q2Hugo Largo (ESP)Michael Atlesonn Staff (NOR)6-0 6-0[H2H]
Q2Dmytro Kovalevych (WC) (UKR)Daniele Pepe (ITA)6-2 6-3[H2H]
Q3Alexandru Danes (FRA)Zeljko Milovic (1) (SRB)6-4 6-4[H2H]
Q3Denis Milchenko (WC) (UKR)Christopher Tasker (USA)6-3 6-2[H2H]
Q3Marco Di Prima (ITA)Alexandr Melnitskiy (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q3Ksawery Pociej (POL)Tomas Gorvalan (ARG)6-4 7-5[H2H]
Q3Arturs Lazdins (2) ()Ashraf EL Sayed (EGY)6-1 6-0[H2H]
Q3Roberto Pepe (ITA)Ignacio Martinez (MEX)6-4 3-6 6-1[H2H]
Q3Emiliano Franco Vecchia (ARG)Peter Mick (SVK)7-6(4) 7-5[H2H]
Q3Nikita Gudozhnikov (RUS)Sagar Ahuja ()6-3 6-7(4) 6-3[H2H]
Q3Olexiy Kolisnyk (3) (UKR)Pratheek Mandalapu (USA)6-0 6-0[H2H]
Q3Denis Pisarchuk (RUS)Vito Dell'elba (WC) (ITA)6-4 6-2[H2H]
Q3James Ibrahim (AUS)Tarun Anirudh Chilakalapudi (IND)6-4 6-0[H2H]
Q3Kshitij Kamal (WC) (IND)Saif Manna (USA)6-1 6-1[H2H]
Q3Gustavo Guerses (4) (BRA)Sai Saran Reddy Byreddy (IND)3-6 6-2 6-3[H2H]
Q3David Poole (AUS)Ahmed Bayoumy (WC) (EGY)6-2 6-4[H2H]
Q3Mateusz Smolicki (POL)Anatoliy Petrenko (UKR)6-2 6-4[H2H]
Q3Norbert Nagyi (WC) (AUT)Federico Scara (ITA)7-5 6-4[H2H]
Q3Milen Ianakiev (5) ()Mohit Jain (IND)6-3 6-2[H2H]
Q3Alan Gadjiev (UZB)Luca Potenza (ITA)6-3 6-4[H2H]
Q3Mikhail Galyamov (RUS)Alexey Prokopchuk (UKR)6-2 6-2[H2H]
Q3Dylan Gee (10) (GBR)Rohit Jain (IND)6-1 6-2[H2H]
Q3Vignesh Peranamallur (6) (IND)Omar El-Moslemany (EGY)6-0 6-4[H2H]
Q3Anirudh Chandrasekar (IND)Udit Yadav (IND)6-2 6-2[H2H]
Q3Edoardo Zecchinelli (ITA)Fernando Agustin Ordonez (WC) (ARG)6-3 6-2[H2H]
Q3Antonio Zucca (9) (ITA)Shumpei Namba (JPN)6-1 6-2[H2H]
Q3Daniele Catini (7) (ITA)Yannick Lenaerts (BEL)6-4 6-1[H2H]
Q3Melik Feler (FRA)Medhir Goyal (IND)6-2 6-2[H2H]
Q3Flavio De Lucia (ITA)Giuseppe Ricciardi (ITA)6-4 4-6 6-2[H2H]
Q3Riccardo Chessari (ITA)Mostafa Hatem (12) (EGY)4-6 7-6(0) 6-1[H2H]
Q3Hugo Largo (ESP)Gokul Suresh (8) (IND)6-3 6-4[H2H]
Q3Michael Atlesonn Staff (NOR)Muhammad Ragy (WC) (EGY)6-1 6-0[H2H]
Q3Dmytro Kovalevych (WC) (UKR)Jack Oswald (GBR)6-1 6-0[H2H]
Q3Daniele Pepe (ITA)Manish Sureshkumar (11) (IND)6-1 3-6 7-5[H2H]