ATP Egypt F3 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Egypt F3 Futures Discussion!


Share This...


Egypt F3 Futures Event Details:

2017-01-30Hard
OutdoorEgypt
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Egypt F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FKarim-Mohamed Maamoun (2) (EGY)Aldin Setkic (1) (BIH)6-2 7-6(1)[H2H]
SFAldin Setkic (1) (BIH)Nicola Kuhn (GER)6-3 6-1[H2H]
SFKarim-Mohamed Maamoun (2) (EGY)Pablo Vivero Gonzalez (3) (ESP)6-3 6-4[H2H]
QFAldin Setkic (1) (BIH)Vit Kopriva (7) (CZE)6-2 6-4[H2H]
QFNicola Kuhn (GER)Lorenzo Frigerio (4) (ITA)6-2 5-7 6-1[H2H]
QFPablo Vivero Gonzalez (3) (ESP)Antoine Escoffier (8) (FRA)6-4 6-3[H2H]
QFKarim-Mohamed Maamoun (2) (EGY)Riccardo Bonadio (6) (ITA)6-2 6-1[H2H]
R16Aldin Setkic (1) (BIH)Sherif Sabry (EGY)6-3 6-0[H2H]
R16Vit Kopriva (7) (CZE)Olexiy Kolisnyk (UKR)6-4 6-4[H2H]
R16Lorenzo Frigerio (4) (ITA)Oleg Khotkov (UKR)7-6(4) 6-1[H2H]
R16Nicola Kuhn (GER)Jose Fco. Vidal Azorin (ESP)7-6(5) 7-5[H2H]
R16Antoine Escoffier (8) (FRA)Jakob Sude (GER)6-1 7-5[H2H]
R16Pablo Vivero Gonzalez (3) (ESP)Hiroyasu Ehara (JPN)6-0 6-3[H2H]
R16Riccardo Bonadio (6) (ITA)Michal Schmid (CZE)6-3 6-0[H2H]
R16Karim-Mohamed Maamoun (2) (EGY)Patrik Nema (SVK)6-2 7-6(5)[H2H]
R32Aldin Setkic (1) (BIH)Libor Salaba (CZE)6-7(4) 6-2 6-3[H2H]
R32Sherif Sabry (EGY)Bernardo Saraiva (BRA)6-2 6-2[H2H]
R32Olexiy Kolisnyk (UKR)Jurij Rodionov (AUT)6-3 7-5[H2H]
R32Vit Kopriva (7) (CZE)Keisuke Numajiri (JPN)6-2 6-4[H2H]
R32Lorenzo Frigerio (4) (ITA)Frederik Press ()6-2 6-1[H2H]
R32Oleg Khotkov (UKR)Ryoto Tachi (WC) (JPN)6-2 6-2[H2H]
R32Nicola Kuhn (GER)Ilija Vucic (SRB)7-6(3) 7-5[H2H]
R32Jose Fco. Vidal Azorin (ESP)Antoine Hoang (5) (FRA)2-6 7-6(2) 6-3[H2H]
R32Antoine Escoffier (8) (FRA)Daniil Zarichanskyy (UKR)6-2 6-2[H2H]
R32Jakob Sude (GER)Andres Ariel Fernandez Lopez (WC) (ARG)6-1 6-2[H2H]
R32Hiroyasu Ehara (JPN)Lukas Klein (SVK)6-3 7-6(3)[H2H]
R32Pablo Vivero Gonzalez (3) (ESP)Mitchell Thomas Mcdaniels (USA)7-6(6) 6-1[H2H]
R32Riccardo Bonadio (6) (ITA)Zhizhen Zhang (CHN)6-4 6-4[H2H]
R32Michal Schmid (CZE)Issam Haitham Taweel (SYR)4-6 6-2 6-4[H2H]
R32Patrik Nema (SVK)Hugo Largo (WC) (ESP)6-0 6-2[H2H]
R32Karim-Mohamed Maamoun (2) (EGY)Nicolas Uryson (WC) (ARG)6-4 6-2[H2H]
Men's Doubles
FSherif Sabry (EGY)
Issam Haitham Taweel (SYR)
Riccardo Bonadio (4) (ITA)
Lorenzo Frigerio (ITA)
Walkover
SFRiccardo Bonadio (4) (ITA)
Lorenzo Frigerio (ITA)
Chandril Sood (IND)
Lakshit Sood (IND)
6-3 6-3
SFSherif Sabry (EGY)
Issam Haitham Taweel (SYR)
Libor Salaba (3) (CZE)
Michal Schmid (CZE)
6-2 6-4
QFChandril Sood (IND)
Lakshit Sood (IND)
Michiel de Krom (NLD)
Roy Sarut De Valk ()
6-4 6-3
QFRiccardo Bonadio (4) (ITA)
Lorenzo Frigerio (ITA)
Jurij Rodionov (WC) (AUT)
Richard Waite (GER)
6-2 6-0
QFLibor Salaba (3) (CZE)
Michal Schmid (CZE)
Lukas Klein (SVK)
Patrik Nema (SVK)
WO
QFSherif Sabry (EGY)
Issam Haitham Taweel (SYR)
Oleg Prihodko (UKR)
Daniil Zarichanskyy (UKR)
6-3 7-5
R16Chandril Sood (IND)
Lakshit Sood (IND)
Karim-Mohamed Maamoun (1) (EGY)
Ilija Vucic (SRB)
7-6(4) 1-6 13-11
R16Michiel de Krom (NLD)
Roy Sarut De Valk ()
Andres Ariel Fernandez Lopez (WC) (ARG)
Nicolas Uryson (ARG)
6-2 6-3
R16Riccardo Bonadio (4) (ITA)
Lorenzo Frigerio (ITA)
Florent Diep (FRA)
Antoine Escoffier (FRA)
6-4 6-4
R16Jurij Rodionov (WC) (AUT)
Richard Waite (GER)
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP)
Pablo Vivero Gonzalez (ESP)
6-3 7-5
R16Lukas Klein (SVK)
Patrik Nema (SVK)
Nathan Eshmade (WC) (AUS)
Miles Seemann (USA)
6-3 6-2
R16Libor Salaba (3) (CZE)
Michal Schmid (CZE)
Petr Hajek ()
Vit Kopriva (CZE)
6-2 6-2
R16Sherif Sabry (EGY)
Issam Haitham Taweel (SYR)
Hiroyasu Ehara (JPN)
Keisuke Numajiri (JPN)
3-6 7-6(4) 10-6
R16Oleg Prihodko (UKR)
Daniil Zarichanskyy (UKR)
Bernardo Saraiva (2) (BRA)
Sem Verbeek (NLD)
6-3 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Frederik Press (11) ()Florent Diep (1) (FRA)4-6 6-1 7-6(4)[H2H]
Q1Keisuke Numajiri (JPN)Lakshit Sood (IND)7-5 6-2[H2H]
Q1Lukas Klein (12) (SVK)Petr Hajek (3) ()6-3 7-6(1)[H2H]
Q1Oleg Khotkov (4) (UKR)Dmytro Badanov (13) (UKR)4-6 6-2 7-5[H2H]
Q1Daniil Zarichanskyy (5) (UKR)Nathan Eshmade (16) (AUS)6-2 6-3[H2H]
Q1Jurij Rodionov (6) (AUT)Cesar Testoni (14) (REU)6-2 6-1[H2H]
Q1Mitchell Thomas Mcdaniels (7) (USA)Maxime Pauwels (BEL)7-5 6-2[H2H]
Q1Olexiy Kolisnyk (15) (UKR)Oleg Prihodko (8) (UKR)7-6(6) 0-6 6-3[H2H]
Q2Florent Diep (1) (FRA)Alexander Sazankov (RUS)6-4 6-4[H2H]
Q2Frederik Press (11) ()Samir Iftikhar (PAK)6-2 3-6 6-1[H2H]
Q2Keisuke Numajiri (JPN)Joy Vigani (2) (ITA)7-5 6-1[H2H]
Q2Lakshit Sood (IND)Niklas Johansson (SWE)3-6 7-5 6-1[H2H]
Q2Petr Hajek (3) ()Sergey Ksenzov (RUS)6-4 7-6(1)[H2H]
Q2Lukas Klein (12) (SVK)Filip Duda (CZE)7-5 6-3[H2H]
Q2Oleg Khotkov (4) (UKR)Bart Stevens (NLD)6-2 6-3[H2H]
Q2Dmytro Badanov (13) (UKR)Chandril Sood (IND)6-0 6-2[H2H]
Q2Daniil Zarichanskyy (5) (UKR)Bogdan Bobrov (RUS)6-2 6-4[H2H]
Q2Nathan Eshmade (16) (AUS)Martin Trefny (WC) (CZE)6-3 7-6(3)[H2H]
Q2Jurij Rodionov (6) (AUT)Adrian Bodmer (SUI)4-6 6-2 6-4[H2H]
Q2Cesar Testoni (14) (REU)Martin Simecek (WC) (CZE)6-3 6-0[H2H]
Q2Mitchell Thomas Mcdaniels (7) (USA)Michiel de Krom (NLD)6-1 6-4[H2H]
Q2Maxime Pauwels (BEL)Alexander Weis (ITA)7-6(6) 6-2[H2H]
Q2Oleg Prihodko (8) (UKR)Roy Sarut De Valk ()3-6 6-2 6-3[H2H]
Q2Olexiy Kolisnyk (15) (UKR)Aleksei Khomich (BLR)6-3 3-6 6-4[H2H]
Q3Florent Diep (1) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Alexander Sazankov (RUS)Michelangelo Endrizzi (ITA)6-3 6-3[H2H]
Q3Samir Iftikhar (PAK)Denis Merkulov (RUS)6-4 6-3[H2H]
Q3Frederik Press (11) ()Mats Hermans ()6-1 6-0[H2H]
Q3Joy Vigani (2) (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Keisuke Numajiri (JPN)Tomas Liska (SVK)6-2 6-1[H2H]
Q3Lakshit Sood (IND)Alexey Prokopchuk (UKR)3-6 6-0 6-4[H2H]
Q3Niklas Johansson (SWE)Aryan Goveas (9) (IND)5-7 6-4 6-2[H2H]
Q3Petr Hajek (3) ()ByeBye[H2H]
Q3Sergey Ksenzov (RUS)Michal Lusovsky (WC) (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q3Filip Duda (CZE)Nazar Khrustalev (RUS)6-2 6-3[H2H]
Q3Lukas Klein (12) (SVK)Nikita Gudozhnikov (RUS)6-1 2-6 6-2[H2H]
Q3Oleg Khotkov (4) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Bart Stevens (NLD)Rudolf Scudlik (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q3Chandril Sood (IND)Manuel Montalvo Hidalgo (ESP)6-4 5-7 6-3[H2H]
Q3Dmytro Badanov (13) (UKR)Ivan Krivic ()4-6 6-2 6-2[H2H]
Q3Daniil Zarichanskyy (5) (UKR)Edoardo Sardella (ITA)6-2 6-2[H2H]
Q3Bogdan Bobrov (RUS)Aditya Deswal (IND)6-2 6-3[H2H]
Q3Martin Trefny (WC) (CZE)Vadym Zrazhevskyy (UKR)6-4 6-3[H2H]
Q3Nathan Eshmade (16) (AUS)Lance-Pierre DU Toit (RSA)6-2 7-6(4)[H2H]
Q3Jurij Rodionov (6) (AUT)Veljko Blagojevic (SRB)6-2 6-1[H2H]
Q3Adrian Bodmer (SUI)Sagar Ahuja ()6-0 6-1[H2H]
Q3Martin Simecek (WC) (CZE)Vitalii Kotelianets (UKR)6-2 7-6(4)[H2H]
Q3Cesar Testoni (14) (REU)Joshua Luck ()2-6 6-4 6-2[H2H]
Q3Mitchell Thomas Mcdaniels (7) (USA)Dominik Suc (CZE)6-0 6-2[H2H]
Q3Michiel de Krom (NLD)Roman Boychuk (UKR)6-4 6-4[H2H]
Q3Alexander Weis (ITA)Riaan Du Toit (CAN)4-6 6-2 6-3[H2H]
Q3Maxime Pauwels (BEL)Nicolo Turchetti (10) (ITA)6-4 4-6 6-1[H2H]
Q3Oleg Prihodko (8) (UKR)Jan Zednik (CZE)6-0 6-1[H2H]
Q3Roy Sarut De Valk ()Sem Verbeek (NLD)6-7(6) 6-2 7-6(4)[H2H]
Q3Aleksei Khomich (BLR)Miles Seemann (USA)6-4 6-7(4) 6-2[H2H]
Q3Olexiy Kolisnyk (15) (UKR)Marco De Rossi (SMR)6-1 6-7(5) 7-5[H2H]