ATP Denmark Masters Draw (Men's) - 1996

Click Here To Join The Denmark Masters Discussion!


Share This...


Denmark Masters Event Details:

1996-06-29Clay
OutdoorOdense, Denmark
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Denmark Masters draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FBertrand Madsen (3) (HTI)Thomas Larsen (Q) (DNK)7-6 6-3[H2H]
SFBertrand Madsen (Q) (HTI)Lars Kirschner (GER)6-1 6-4[H2H]
SFThomas Larsen (DNK)Jeff Coetzee (Q) (RSA)6-1 6-3[H2H]
QFLars Kirschner (GER)Vladimir Platenik (8) (SVK)4-6 6-3 7-5[H2H]
QFBertrand Madsen (3) (HTI)Helge Koll-Frafjord (NOR)6-3 6-0[H2H]
QFJeff Coetzee (Q) (RSA)James Davidson ()6-1 6-3[H2H]
QFThomas Larsen (DNK)Johan Ortegren (WC) (SWE)6-1 6-2[H2H]
R16Lars Kirschner (GER)Robert Eriksson (SWE)1-6 6-1 7-6[H2H]
R16Vladimir Platenik (8) (SVK)Christian Dillschneider (Q) (SUI)6-2 6-3[H2H]
R16Bertrand Madsen (3) (HTI)Jon Hedman (Q) (SWE)6-0 6-0[H2H]
R16Helge Koll-Frafjord (NOR)Johan Hede (5) (SWE)4-6 7-6 6-3[H2H]
R16Jeff Coetzee (RSA)Jeremy Bayon (Q) (FRA)6-3 6-0[H2H]
R16James Davidson (LL) ()Marc Merry (NLD)6-2 4-6 7-6[H2H]
R16Thomas Larsen (DNK)Martin Sjoqvist (SWE)6-3 6-2[H2H]
R16Johan Ortegren (SWE)Martin Spottl (Q) (AUT)6-0 3-6 6-2[H2H]
R32Robert Eriksson (SWE)Patrik Langvardt (1) (DNK)6-4 7-5[H2H]
R32Lars Kirschner (GER)Jan-Axel Tribler (WC) ()6-1 6-2[H2H]
R32Christian Dillschneider (SUI)Niels Risum (WC) ()2-6 7-6 6-2[H2H]
R32Vladimir Platenik (8) (SVK)Morten Palm (WC) ()6-1 6-2[H2H]
R32Bertrand Madsen (3) (HTI)Helge Rosjo (Q) (NOR)6-1 6-2[H2H]
R32Jon Hedman (Q) (SWE)Per Thornadsson (SWE)6-3 4-6 6-3[H2H]
R32Helge Koll-Frafjord (NOR)David Roditi (Q) (MEX)6-3 6-0[H2H]
R32Johan Hede (5) (SWE)Mattias Pennonen (SWE)6-1 2-6 7-6[H2H]
R32Jeremy Bayon (Q) (FRA)Jonathan Printzlau (6) (DNK)6-3 7-6[H2H]
R32Jeff Coetzee (Q) (RSA)Ivo Heuberger (SUI)6-2 4-6 6-3[H2H]
R32Marc Merry (Q) (NLD)Nikolaj A. Hansen (WC) ()4-6 7-5 6-1[H2H]
R32James Davidson ()Paul C. Robinson (LL) (GBR)6-4 3-6 6-1[H2H]
R32Thomas Larsen (Q) (DNK)Daniel Andersson (8) (SWE)6-1 6-1[H2H]
R32Martin Sjoqvist (SWE)Coenie Van Wyk (RSA)6-1 6-2[H2H]
R32Johan Ortegren (SWE)Nenad Toroman (USA)6-7 6-3 6-2[H2H]
R32Martin Spottl (AUT)Jan-Frode Andersen (2) (NOR)6-2 6-4[H2H]
Men's Doubles
FHelge Koll-Frafjord (3) (NOR)
Thomas Larsen (DNK)
Jeff Coetzee (2) (RSA)
Jaco Van Der Westhuizen (RSA)
6-4 6-2
FPaul C. Robinson (1) (GBR)
David Roditi (MEX)
Jeff Coetzee (3) (RSA)
Jaco Van Der Westhuizen (RSA)
6-3 6-2
SFHelge Koll-Frafjord (3) (NOR)
Thomas Larsen (DNK)
Daniel Andersson (Q) (SWE)
Johan Ortegren (SWE)
7-5 7-6
SFJeff Coetzee (RSA)
Jaco Van Der Westhuizen (RSA)
Robert Eriksson (2) (SWE)
Patrik Langvardt (DNK)
6-2 2-6 6-3
SFPaul C. Robinson (1) (GBR)
David Roditi (MEX)
Robert Eriksson (4) (SWE)
Patrik Langvardt (DNK)
6-1 6-3
SFJeff Coetzee (3) (RSA)
Jaco Van Der Westhuizen (RSA)
Daniel Andersson (SWE)
Johan Ortegren (SWE)
1-6 6-4 6-2
QFDaniel Andersson (1) (SWE)
Johan Ortegren (SWE)
Ivo Heuberger (1) (SUI)
Vladimir Platenik (SVK)
7-6 7-5
QFPaul C. Robinson (1) (GBR)
David Roditi (MEX)
Nenad Toroman (USA)
Coenie Van Wyk (RSA)
6-1 7-6
QFHelge Koll-Frafjord (3) (NOR)
Thomas Larsen (DNK)
Nenad Toroman (3) (USA)
Coenie Van Wyk (RSA)
6-4 6-1
QFRobert Eriksson (4) (SWE)
Patrik Langvardt (DNK)
Mattias Pennonen (SWE)
Martin Sjoqvist (SWE)
6-1 4-6 6-1
QFJeff Coetzee (RSA)
Jaco Van Der Westhuizen (RSA)
Paul C. Robinson (GBR)
David Roditi (MEX)
6-3 6-4
QFJeff Coetzee (3) (RSA)
Jaco Van Der Westhuizen (RSA)
Niels Risum ()
Jan-Axel Tribler ()
7-5 7-5
QFDaniel Andersson (SWE)
Johan Ortegren (SWE)
Helge Koll-Frafjord (2) (NOR)
Thomas Larsen (DNK)
6-2 3-6 6-3
QFRobert Eriksson (SWE)
Patrik Langvardt (DNK)
Johan Hede (SWE)
Klas Pettersson (SWE)
6-1 6-0
R16Ivo Heuberger (1) (SUI)
Vladimir Platenik (SVK)
Christian Dillschneider (SUI)
Stefan Reist ()
6-4 6-2
R16Daniel Andersson (SWE)
Johan Ortegren (SWE)
Niels Risum (WC) ()
Jan-Axel Tribler ()
6-2 6-1
R16Helge Koll-Frafjord (3) (NOR)
Thomas Larsen (DNK)
Sebastien Graeff (MCO)
Rainer Gunther (GER)
WO
R16Nenad Toroman (USA)
Coenie Van Wyk (RSA)
Ulrik Bolling ()
Mikkel Jakobsen (DNK)
6-0 6-7 6-4
R16Paul C. Robinson (GBR)
David Roditi (MEX)
James Davidson ()
Bertrand Madsen (HTI)
6-1 7-5
R16Jeff Coetzee (RSA)
Jaco Van Der Westhuizen (RSA)
Mattias Pennonen (4) (SWE)
Martin Sjoqvist (SWE)
4-6 7-6 6-3
R16Johan Hede (SWE)
Klas Pettersson (SWE)
Marian Leysek (SVK)
Marc Merry (NLD)
2-6 6-3 6-4
R16Robert Eriksson (2) (SWE)
Patrik Langvardt (DNK)
Nikolaj A. Hansen ()
Jonathan Printzlau (DNK)
6-2 6-7 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mattias Pennonen (SWE)Jeremy Bayon (FRA)6-3 3-6 6-3[H2H]
Q1Nenad Toroman (USA)Nikolaj A. Hansen ()6-4 6-2[H2H]
Q1Mattias Pennonen (1) (SWE)Niels Risum (14) ()4-6 6-3 6-1[H2H]
Q1Jeff Coetzee (2WC) (RSA)Jeremy Bayon (FRA)7-6 7-6[H2H]
Q1Jon Hedman (3) (SWE)Gerald Wiring (11) ()6-3 6-4[H2H]
Q1Nenad Toroman (12) (USA)Bjorn Bellingrodt ()6-1 6-4[H2H]
Q1Christian Dillschneider (5) (SUI)Johan Ortegren (10) (SWE)4-6 7-5 6-3[H2H]
Q1Paul C. Robinson (9) (GBR)Klas Pettersson (6) (SWE)6-0 6-2[H2H]
Q1Jan-Frode Andersen (7) (NOR)Fredrik Bach (7) (NOR)6-1 4-6 6-0[H2H]
Q1Johan Hede (SWE)Marian Leysek (SVK)6-1 6-3[H2H]
Q2Mattias Pennonen (1) (SWE)Ulrik Bolling ()7-5 6-0[H2H]
Q2Niels Risum ()Kasper Warming (DNK)4-6 6-3 6-0[H2H]
Q2Jeff Coetzee (2WC) (RSA)Bhai Khan ()6-2 6-1[H2H]
Q2Jeremy Bayon (FRA)Jan-Mathias Skrzeczynski (SWE)6-4 6-3[H2H]
Q2Jon Hedman (3) (SWE)Mikkel Jakobsen (DNK)6-2 6-4[H2H]
Q2Gerald Wiring (14) ()Kristian Pless (WC) (DNK)7-5 6-3[H2H]
Q2Bjorn Bellingrodt (WC) ()Marius Lunde (4) (NOR)7-5 6-2[H2H]
Q2Nenad Toroman (13) (USA)Martin Hidegh ()6-1 7-6[H2H]
Q2Christian Dillschneider (5) (SUI)Vegard Fjeldheim ()6-4 6-4[H2H]
Q2Johan Ortegren (SWE)Henrik Rosvall (11) (SWE)6-2 7-6[H2H]
Q2Klas Pettersson (6) (SWE)Helge Rosjo (NOR)7-6 7-6[H2H]
Q2Paul C. Robinson (12) (GBR)Tim Sutor ()6-2 6-0[H2H]
Q2Fredrik Bach (7) (NOR)Niels Jorgen-Oggesen (WC) ()7-5 6-3[H2H]
Q2Jan-Frode Andersen (10) (NOR)David Roditi (MEX)7-6 6-1[H2H]
Q2Johan Hede (SWE)Jaco Van Der Westhuizen (8) (RSA)6-2 6-1[H2H]
Q2Marian Leysek (9) (SVK)Daniel Vejman (SWE)6-3 1-6 7-6[H2H]
Q3Mattias Pennonen (1) (SWE)ByeBye[H2H]
Q3Ulrik Bolling ()Jeppe Friburg ()6-1 6-2[H2H]
Q3Kasper Warming (DNK)Coenie Van Wyk (RSA)6-2 6-2[H2H]
Q3Niels Risum ()Marko Budic (SUI)7-5 6-2[H2H]
Q3Jeff Coetzee (2WC) (RSA)ByeBye[H2H]
Q3Bhai Khan ()Chris Folker ()6-3 6-3[H2H]
Q3Jan-Mathias Skrzeczynski (SWE)Stefan Reist (WC) ()6-3 6-1[H2H]
Q3Jeremy Bayon (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Jon Hedman (3) (SWE)ByeBye[H2H]
Q3Mikkel Jakobsen (DNK)Andreas Enersen (NOR)6-2 6-2[H2H]
Q3Kristian Pless (DNK)Yuri Makarov (LVA)6-2 6-1[H2H]
Q3Gerald Wiring ()Mattias Hoglund (14) (SWE)6-2 6-1[H2H]
Q3Marius Lunde (4) (NOR)ByeBye[H2H]
Q3Bjorn Bellingrodt ()Mik Ledvonova (WC) ()6-4 6-1[H2H]
Q3Martin Hidegh ()Steffen Magnussen ()7-5 7-5[H2H]
Q3Nenad Toroman (13) (USA)Armando Brunold (SUI)6-4 3-6 6-1[H2H]
Q3Christian Dillschneider (5) (SUI)ByeBye[H2H]
Q3Vegard Fjeldheim ()Thomas Oggesen (WC) ()6-3 6-2[H2H]
Q3Johan Ortegren (SWE)ByeBye[H2H]
Q3Henrik Rosvall (11) (SWE)Jeppe Nielsen (WC) ()7-6 7-6[H2H]
Q3Klas Pettersson (6) (SWE)ByeBye[H2H]
Q3Helge Rosjo (NOR)Jackie Chmielewski (SWE)6-0 6-1[H2H]
Q3Tim Sutor ()Lionel Bourroux (FRA)6-2 6-2[H2H]
Q3Paul C. Robinson (12) (GBR)Bob Borella (DNK)6-3 6-3[H2H]
Q3Fredrik Bach (7) (NOR)ByeBye[H2H]
Q3Niels Jorgen-Oggesen (WC) ()Jan Luternauer (WC) ()6-4 6-2[H2H]
Q3David Roditi (WC) (MEX)Marek Krasny ()6-1 6-1[H2H]
Q3Jan-Frode Andersen (10) (NOR)ByeBye[H2H]
Q3Jaco Van Der Westhuizen (8) (RSA)ByeBye[H2H]
Q3Johan Hede (SWE)Marcus Andresen (NOR)6-3 6-0[H2H]
Q3Daniel Vejman (SWE)Peer Wilczek (WC) ()4-6 6-4 6-3[H2H]
Q3Marian Leysek (9) (SVK)ByeBye[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Armando Brunold (SUI)
Jon Hedman (SWE)
Jeremy Bayon (FRA)
Lionel Bourroux (FRA)
7-6 6-3
Q1Daniel Andersson (2) (SWE)
Johan Ortegren (SWE)
Nenad Toroman (USA)
Coenie Van Wyk (RSA)
6-4 4-6 6-4
Q2Jeremy Bayon (FRA)
Lionel Bourroux (FRA)
Bhai Khan (1) ()
Marian Leysek (SVK)
6-0 6-2
Q2Armando Brunold (SUI)
Jon Hedman (SWE)
Jan-Mathias Skrzeczynski (SWE)
Daniel Vejman (SWE)
7-5 6-4
Q2Daniel Andersson (2) (SWE)
Johan Ortegren (SWE)
Andreas Enersen (NOR)
Vegard Fjeldheim ()
6-2 6-0
Q2Nenad Toroman (USA)
Coenie Van Wyk (RSA)
Marek Krasny (WC) ()
Niels Jorgen-Oggesen ()
6-1 7-5