ATP Czech Republic F8 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Czech Republic F8 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F8 Futures Event Details:

2017-10-30Hard
IndoorCZE
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarek Jaloviec (1) (CZE)Petr Michnev (2) (CZE)4-6 7-5 6-3[H2H]
SFPetr Michnev (2) (CZE)Lukas Klein (SVK)6-2 6-4[H2H]
SFMarek Jaloviec (1) (CZE)Jan Satral (3q) (CZE)6-3 6-4[H2H]
QFPetr Michnev (2) (CZE)Michael Vrbensky (q) (CZE)6-3 6-3[H2H]
QFJan Satral (3q) (CZE)Patrik Rikl (WC) (CZE)4-6 6-4 7-6(10)[H2H]
QFMarek Jaloviec (1) (CZE)Matej Vocel (CZE)3-6 6-1 7-6(12)[H2H]
QFLukas Klein (SVK)Karol Drzewiecki (q) (POL)6-1 6-4[H2H]
R16Petr Michnev (2) (CZE)Yanais Laurent (FRA)6-3 6-1[H2H]
R16Jan Satral (3q) (CZE)David Juras (q) (SVK)6-2 6-3[H2H]
R16Marek Jaloviec (1) (CZE)Tadeas Paroulek (q) (CZE)6-3 6-3[H2H]
R16Karol Drzewiecki (q) (POL)Michal Konecny (4) (CZE)3-6 6-1 6-4[H2H]
R16Patrik Rikl (WC) (CZE)Robin Stanek (7) (CZE)7-6(3) 6-4[H2H]
R16Matej Vocel (CZE)Marek Semjan (q) (SVK)6-4 7-6(4)[H2H]
R16Lukas Klein (SVK)Petr Nouza (CZE)6-3 6-4[H2H]
R16Michael Vrbensky (q) (CZE)Petr Hajek ()6-2 7-6(4)[H2H]
R32Marek Semjan (q) (SVK)Maxime Tchoutakian (FRA)5-7 6-4 6-2[H2H]
R32Michal Konecny (4) (CZE)Vitaliy Sachko (UKR)6-3 6-3[H2H]
R32Petr Michnev (2) (CZE)Piotr Matuszewski (POL)6-2 7-6(4)[H2H]
R32Jan Satral (3q) (CZE)Ondrej Krstev (CZE)6-4 6-4[H2H]
R32Marek Jaloviec (1) (CZE)Andrej Glvac (WC) (SVK)6-1 6-2[H2H]
R32Yanais Laurent (FRA)Dominik Nazaruk (q) (POL)6-4 4-6 6-1[H2H]
R32Robin Stanek (7) (CZE)David Poljak (CZE)6-7(6) 6-4 6-4[H2H]
R32Karol Drzewiecki (q) (POL)Patrik Obal (q) (SVK)7-6(5) 6-4[H2H]
R32Patrik Rikl (WC) (CZE)Szymon Walkow (POL)6-2 6-4[H2H]
R32Matej Vocel (CZE)Tomas Papik (6) (CZE)6-3 6-4[H2H]
R32Lukas Klein (SVK)Dominik Langmajer (WC) (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Petr Nouza (CZE)Niels Lootsma (5) (NLD)7-6(4) 7-6(8)[H2H]
R32Petr Hajek ()Louis Wessels ()6-3 7-6(3)[H2H]
R32David Juras (q) (SVK)Maciej Smola (POL)7-6(7) 6-1[H2H]
R32Tadeas Paroulek (q) (CZE)Nikolas Lahky (WC) (SVK)6-3 6-0[H2H]
R32Michael Vrbensky (q) (CZE)Marek Gengel (8) (CZE)6-4 6-2[H2H]
Men's Doubles
FKarol Drzewiecki (POL)
Maciej Smola (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Szymon Walkow (POL)
7-6(4) 6-7(4) 10-8
SFKarol Drzewiecki (POL)
Maciej Smola (POL)
Antonin Bolardt (CZE)
Vitaliy Sachko (UKR)
6-0 6-1
SFMateusz Kowalczyk (POL)
Szymon Walkow (POL)
Marek Jaloviec (CZE)
Petr Michnev (CZE)
6-4 6-4
QFMarek Jaloviec (CZE)
Petr Michnev (CZE)
Niels Lootsma (NLD)
David Poljak (CZE)
6-2 5-7 10-7
QFKarol Drzewiecki (POL)
Maciej Smola (POL)
Yanais Laurent (FRA)
Maxime Tchoutakian (FRA)
6-2 6-4
QFMateusz Kowalczyk (POL)
Szymon Walkow (POL)
Alexey Aleshchev (RUS)
Marko Osmakcic (SUI)
7-5 6-0
QFAntonin Bolardt (CZE)
Vitaliy Sachko (UKR)
Tadeas Paroulek (CZE)
Jiri Vachtl (CZE)
6-2 7-5
R16Marek Jaloviec (CZE)
Petr Michnev (CZE)
Robin Stanek (CZE)
Matej Vocel (CZE)
w/o
R16Tadeas Paroulek (CZE)
Jiri Vachtl (CZE)
Marek Gengel (CZE)
Tomas Papik (CZE)
w/o
R16Mateusz Kowalczyk (POL)
Szymon Walkow (POL)
Petr Hajek ()
Michal Konecny (CZE)
6-4 7-6(4)
R16Yanais Laurent (FRA)
Maxime Tchoutakian (FRA)
Patrik Jancovic (SVK)
Nikolas Lahky (SVK)
6-1 6-2
R16Niels Lootsma (NLD)
David Poljak (CZE)
Piotr Matuszewski (POL)
Louis Wessels ()
6-3 6-2
R16Antonin Bolardt (CZE)
Vitaliy Sachko (UKR)
Lukasz Kozielski (POL)
Nikita Mashtakov (UKR)
6-2 6-2
R16Alexey Aleshchev (RUS)
Marko Osmakcic (SUI)
Petr Nouza (CZE)
David Skoch (CZE)
w/o
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Marek Semjan (q) (SVK)Marko Osmakcic (SUI)6-4 6-4[H2H]
Q1Jan Satral (3q) (CZE)Dusan Rajic (SRI)6-1 6-3[H2H]
Q1Karol Drzewiecki (q) (POL)Yvo Panak (CZE)6-1 6-4[H2H]
Q1Dominik Nazaruk (q) (POL)Nikita Mashtakov (UKR)3-6 6-1 6-2[H2H]
Q1Patrik Obal (q) (SVK)Alexey Aleshchev (RUS)5-7 7-6(2) 6-3[H2H]
Q1David Juras (q) (SVK)Levente Godry (HUN)3-6 7-5 6-4[H2H]
Q1Tadeas Paroulek (q) (CZE)Antonin Bolardt (CZE)3-6 7-5 6-2[H2H]
Q1Michael Vrbensky (q) (CZE)David Damian Brna (SVK)6-2 6-4[H2H]
Q3Marek Semjan (q) (SVK)David Mrazek (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q3Jan Satral (3q) (CZE)Daniel Rabas (CZE)6-1 6-4[H2H]
Q3Levente Godry (HUN)Stepan Holis (CZE)6-0 6-4[H2H]
Q3Yvo Panak (CZE)Albert SPRLAK Puk (CZE)6-4 7-5[H2H]
Q3Karol Drzewiecki (q) (POL)Tomas Charlos ()6-3 7-6(2)[H2H]
Q3Marko Osmakcic (SUI)Leonard Von Hindte ()6-3 6-3[H2H]
Q3Alexey Aleshchev (RUS)Tomas Liska (SVK)6-4 6-2[H2H]
Q3Dominik Nazaruk (q) (POL)Dominik Barton (CZE)3-6 6-4 7-5[H2H]
Q3Patrik Obal (q) (SVK)Pavel Motl (CZE)6-1 6-2[H2H]
Q3Nikita Mashtakov (UKR)Kris Krawcewicz (AUT)6-7(4) 6-2 6-3[H2H]
Q3Antonin Bolardt (CZE)Lukasz Kozielski (POL)6-4 6-4[H2H]
Q3Dusan Rajic (SRI)Dominik Recek (CZE)2-6 6-3 6-3[H2H]
Q3David Damian Brna (SVK)Gregor Ramskogler (AUT)6-3 6-4[H2H]
Q3David Juras (q) (SVK)Vitalii Shcherba (UKR)7-5 6-3[H2H]
Q3Tadeas Paroulek (q) (CZE)Piotr Grynkowski (POL)6-2 5-7 6-3[H2H]
Q3Michael Vrbensky (q) (CZE)Martin Fekiac (SVK)6-3 6-4[H2H]