ATP Czech Republic F8 Futures Draw (Men's) - 2015

Click Here To Join The Czech Republic F8 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F8 Futures Event Details:

2015-11-30Carpet
IndoorCzech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FArtem Smirnov (2) (UKR)Michal Konecny (5) (CZE)6-2 6-2[H2H]
SFMichal Konecny (5) (CZE)Danylo Kalenichenko (UKR)6-4 6-7(9) 6-2[H2H]
SFArtem Smirnov (2) (UKR)Vaclav Safranek (4) (CZE)7-6(8) 6-3[H2H]
QFMichal Konecny (5) (CZE)Tomas Papik (CZE)6-3 7-6(4)[H2H]
QFDanylo Kalenichenko (UKR)Patrik Fabian (8) (SVK)3-6 6-3 6-2[H2H]
QFVaclav Safranek (4) (CZE)Libor Salaba (6) (CZE)6-2 7-5[H2H]
QFArtem Smirnov (2) (UKR)Mats Moraing (7) (GER)5-7 6-3 7-6(4)[H2H]
R16Tomas Papik (CZE)Vit Kopriva (WC) (CZE)6-2 7-6(3)[H2H]
R16Michal Konecny (5) (CZE)Niels Lootsma (NLD)6-1 6-3[H2H]
R16Danylo Kalenichenko (UKR)Erik Crepaldi (3) (ITA)7-6(4) 4-6 6-3[H2H]
R16Patrik Fabian (8) (SVK)Jan Blecha (CZE)6-2 6-2[H2H]
R16Libor Salaba (6) (CZE)Pavel Nejedly (CZE)6-4 6-2[H2H]
R16Vaclav Safranek (4) (CZE)Fran Zvonimir Zgombic ()6-4 6-0[H2H]
R16Mats Moraing (7) (GER)Petr Michnev (CZE)6-7(5) 7-6(6) 6-4[H2H]
R16Artem Smirnov (2) (UKR)Peter Vajda (SVK)6-4 2-6 6-4[H2H]
R32Tomas Papik (CZE)Jan Mertl (1) (CZE)7-6(4) 6-3[H2H]
R32Vit Kopriva (WC) (CZE)Alexander Perfilov (RUS)2-6 6-3 6-4[H2H]
R32Niels Lootsma (NLD)Patrik Rikl (WC) (CZE)7-6(2) 6-4[H2H]
R32Michal Konecny (5) (CZE)Matej Vocel (WC) (CZE)6-3 6-1[H2H]
R32Erik Crepaldi (3) (ITA)Yvo Panak (CZE)6-2 6-1[H2H]
R32Danylo Kalenichenko (UKR)Vitaliy Sachko (UKR)6-3 6-4[H2H]
R32Jan Blecha (CZE)Sander Arends (NLD)6-0 3-6 7-6(2)[H2H]
R32Patrik Fabian (8) (SVK)Filip Veger (CRO)6-4 4-1 Retired[H2H]
R32Libor Salaba (6) (CZE)Filip Dolezel (CZE)7-6(7) 6-1[H2H]
R32Pavel Nejedly (CZE)Zdenek Kolar (CZE)3-6 7-5 6-2[H2H]
R32Fran Zvonimir Zgombic ()Adam Majchrowicz (POL)6-4 6-3[H2H]
R32Vaclav Safranek (4) (CZE)Dominik Suc (CZE)7-5 6-2[H2H]
R32Mats Moraing (7) (GER)David Poljak (WC) (CZE)6-2 6-2[H2H]
R32Petr Michnev (CZE)Yann Wojcik ()6-0 7-6(3)[H2H]
R32Peter Vajda (SVK)Victor Vlad Cornea (ROU)7-5 6-0[H2H]
R32Artem Smirnov (2) (UKR)Pavel Staubert (CZE)6-2 6-2[H2H]
Men's Doubles
FFilip Dolezel (CZE)
Petr Michnev (CZE)
Patrik Rikl (WC) (CZE)
Matej Vocel (CZE)
6-1 6-4
SFPatrik Rikl (WC) (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Mateusz Kowalczyk (1) (POL)
Adam Majchrowicz (POL)
7-6(5) 6-4
SFFilip Dolezel (CZE)
Petr Michnev (CZE)
Erik Crepaldi (4) (ITA)
Vaclav Safranek (CZE)
7-6(5) 7-6(4)
QFMateusz Kowalczyk (1) (POL)
Adam Majchrowicz (POL)
Sergiy Sergiienko (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
7-5 6-3
QFPatrik Rikl (WC) (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Pavel Staubert (CZE)
Dominik Suc (CZE)
7-6(5) 7-6(2)
QFErik Crepaldi (4) (ITA)
Vaclav Safranek (CZE)
Zdenek Derkas (WC) (CZE)
Marek Gengel (CZE)
6-1 6-2
QFFilip Dolezel (CZE)
Petr Michnev (CZE)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Peter Vajda (SVK)
7-6(5) 7-5
R16Mateusz Kowalczyk (1) (POL)
Adam Majchrowicz (POL)
Zdenek Kolar (CZE)
David Poljak (CZE)
7-6(5) 6-2
R16Sergiy Sergiienko (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Vit Kopriva (CZE)
Vitaliy Sachko (UKR)
6-1 6-1
R16Patrik Rikl (WC) (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Victor Vlad Cornea (5) (ROU)
Patrick Grigoriu (ROU)
6-3 6-4
R16Pavel Staubert (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Undecided
WO
R16Zdenek Derkas (WC) (CZE)
Marek Gengel (CZE)
Patryk Janik (POL)
Maciej Kazanowski (POL)
6-1 6-1
R16Erik Crepaldi (4) (ITA)
Vaclav Safranek (CZE)
Joe Cooper (GBR)
Michal Konecny (CZE)
6-4 6-2
R16Danylo Kalenichenko (UKR)
Peter Vajda (SVK)
Petr Hajek (WC) ()
Pavel Motl (CZE)
6-7(5) 6-0 17-15
R16Filip Dolezel (CZE)
Petr Michnev (CZE)
Sander Arends (2) (NLD)
Niels Lootsma (NLD)
6-3 3-6 10-7
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tomas Papik (1) (CZE)Yann Wojcik (15) ()6-4 6-3[H2H]
Q1Jan Blecha (2) (CZE)Michal Marko (14) (SVK)6-1 3-6 7-5[H2H]
Q1Sander Arends (3) (NLD)Pavel Motl (WC) (CZE)2-6 7-5 6-2[H2H]
Q1Fran Zvonimir Zgombic (4) ()Jakub Jastrzebski (POL)6-3 6-2[H2H]
Q1Yvo Panak (9) (CZE)Marek Rehacek (5) (CZE)6-3 7-5[H2H]
Q1Filip Dolezel (6) (CZE)Jan Minar (WC) (CZE)6-7(6) 7-5 6-4[H2H]
Q1Adam Majchrowicz (7) (POL)Marek Gengel (WC) (CZE)5-7 6-0 7-6(2)[H2H]
Q1Pavel Staubert (8) (CZE)Zdenek Derkas (10) (CZE)7-5 6-3[H2H]
Q2Tomas Papik (1) (CZE)ByeBye[H2H]
Q2Yann Wojcik (15) ()Tomas Musil (CZE)6-7(6) 7-6(5) 7-6(5)[H2H]
Q2Jan Blecha (2) (CZE)ByeBye[H2H]
Q2Michal Marko (14) (SVK)Joe Cooper (GBR)6-3 6-1[H2H]
Q2Sander Arends (3) (NLD)ByeBye[H2H]
Q2Pavel Motl (WC) (CZE)Sergiy Sergiienko (16) (UKR)6-3 6-3[H2H]
Q2Fran Zvonimir Zgombic (4) ()Patryk Janik (POL)6-2 6-4[H2H]
Q2Jakub Jastrzebski (POL)David Pultr (12) (CZE)7-6(1) 6-3[H2H]
Q2Marek Rehacek (5) (CZE)Daniel Vrba (CZE)4-6 6-3 6-0[H2H]
Q2Yvo Panak (9) (CZE)Maciej Kazanowski (POL)6-1 6-1[H2H]
Q2Filip Dolezel (6) (CZE)Daniel Orlita (WC) (CZE)7-5 3-0 Retired[H2H]
Q2Jan Minar (WC) (CZE)Dominik Recek (13) (CZE)7-6(4) 6-2[H2H]
Q2Adam Majchrowicz (7) (POL)Petr Hajek (WC) ()3-6 6-4 6-4[H2H]
Q2Marek Gengel (WC) (CZE)Chris Anguelov (11) ()6-1 6-0[H2H]
Q2Pavel Staubert (8) (CZE)Filip Duda (WC) (CZE)6-3 6-2[H2H]
Q2Zdenek Derkas (10) (CZE)Claudiu Mircea (ROU)6-4 6-2[H2H]