ATP Czech Republic F7 Futures Draw (Men's) - 2015

Click Here To Join The Czech Republic F7 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F7 Futures Event Details:

2015-11-23Carpet
IndoorCzech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F7 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJan Mertl (1) (CZE)Filip Veger (CRO)6-2 6-4[H2H]
SFJan Mertl (1) (CZE)Matej Vocel (CZE)6-7(5) 6-2 6-0[H2H]
SFFilip Veger (CRO)Niels Lootsma (NLD)6-2 6-3[H2H]
QFJan Mertl (1) (CZE)Tom Kocevar-Desman (7) (SLO)6-3 6-1[H2H]
QFMatej Vocel (CZE)Niels Desein (3) (BEL)7-5 7-5[H2H]
QFFilip Veger (CRO)Jan Hernych (4) (CZE)6-3 6-7(5) 6-2[H2H]
QFNiels Lootsma (NLD)Mats Moraing (GER)6-1 7-6(4)[H2H]
R16Jan Mertl (1) (CZE)Danylo Kalenichenko (UKR)4-6 7-6(6) 6-4[H2H]
R16Tom Kocevar-Desman (7) (SLO)Pavel Motl (CZE)4-6 7-5 7-6(5)[H2H]
R16Niels Desein (3) (BEL)Zdenek Kolar (CZE)3-6 7-5 6-3[H2H]
R16Matej Vocel (CZE)Filip Dolezel (CZE)6-3 4-6 6-4[H2H]
R16Filip Veger (CRO)Dzmitry Zhyrmont (5) (BLR)7-6(3) 6-3[H2H]
R16Jan Hernych (4) (CZE)Petr Michnev (CZE)6-4 4-6 6-3[H2H]
R16Mats Moraing (GER)Marcin Gawron (POL)6-4 3-6 7-6(5)[H2H]
R16Niels Lootsma (NLD)Yanais Laurent (FRA)7-5 6-4[H2H]
R32Jan Mertl (1) (CZE)Sander Arends (NLD)6-2 4-6 6-3[H2H]
R32Danylo Kalenichenko (UKR)Dominik Suc (CZE)6-2 6-3[H2H]
R32Pavel Motl (CZE)Alexander Perfilov (RUS)6-4 6-0[H2H]
R32Tom Kocevar-Desman (7) (SLO)Patrik Rikl (WC) (CZE)7-6(3) 6-4[H2H]
R32Niels Desein (3) (BEL)Filip Duda (WC) (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Zdenek Kolar (CZE)Victor Vlad Cornea (ROU)6-1 7-5[H2H]
R32Matej Vocel (CZE)David Poljak (WC) (CZE)7-5 6-1[H2H]
R32Filip Dolezel (CZE)Tomas Papik (CZE)2-6 7-5 7-6(2)[H2H]
R32Dzmitry Zhyrmont (5) (BLR)Dominik Recek (WC) (CZE)6-2 7-6(3)[H2H]
R32Filip Veger (CRO)Libor Salaba (CZE)6-1 6-2[H2H]
R32Petr Michnev (CZE)Peter Vajda (SVK)7-5 5-7 6-4[H2H]
R32Jan Hernych (4) (CZE)Patrik Fabian (SVK)7-6(5) 6-7(5) 6-4[H2H]
R32Mats Moraing (GER)Michal Konecny (8) (CZE)6-7(5) 6-4 6-1[H2H]
R32Marcin Gawron (POL)Pavel Nejedly (CZE)6-1 6-3[H2H]
R32Yanais Laurent (FRA)Vitaliy Sachko (UKR)6-2 6-4[H2H]
R32Niels Lootsma (NLD)Artem Smirnov (2) (UKR)7-6(1) 6-4[H2H]
Men's Doubles
FSander Arends (1) (NLD)
Adam Majchrowicz (POL)
Niels Desein (2) (BEL)
Libor Salaba (CZE)
6-3 6-4
SFSander Arends (1) (NLD)
Adam Majchrowicz (POL)
Filip Dolezel (CZE)
Petr Michnev (CZE)
6-4 6-3
SFNiels Desein (2) (BEL)
Libor Salaba (CZE)
Pavel Motl (CZE)
Matej Vocel (CZE)
5-7 6-2 10-2
QFSander Arends (1) (NLD)
Adam Majchrowicz (POL)
Zdenek Kolar (CZE)
David Poljak (CZE)
6-4 3-6 10-5
QFFilip Dolezel (CZE)
Petr Michnev (CZE)
Dusan Hajatko (CZE)
Michal Mateasko (CZE)
7-5 7-6(5)
QFPavel Motl (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Jan Mertl (CZE)
Karel Svoboda (CZE)
6-2 6-3
QFNiels Desein (2) (BEL)
Libor Salaba (CZE)
Pavel Staubert (CZE)
Dominik Suc (CZE)
6-3 6-3
R16Sander Arends (1) (NLD)
Adam Majchrowicz (POL)
Filip Veger (CRO)
Fran Zvonimir Zgombic ()
WO
R16Zdenek Kolar (CZE)
David Poljak (CZE)
Artem Smirnov (UKR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
WO
R16Filip Dolezel (CZE)
Petr Michnev (CZE)
Victor Vlad Cornea (3) (ROU)
Danylo Kalenichenko (UKR)
6-3 6-4
R16Dusan Hajatko (CZE)
Michal Mateasko (CZE)
Chris Anguelov ()
Alexander Perfilov (RUS)
6-4 6-4
R16Jan Mertl (CZE)
Karel Svoboda (CZE)
Lubomir Majsajdr (CZE)
Dominik Recek (CZE)
6-4 3-6 20-18
R16Pavel Motl (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Yanais Laurent (4) (FRA)
Niels Lootsma (NLD)
6-0 6-2
R16Pavel Staubert (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Tomas Papik (CZE)
Martin Suchanek (CZE)
7-6(3) 6-4
R16Niels Desein (2) (BEL)
Libor Salaba (CZE)
Joe Cooper (GBR)
Michal Konecny (CZE)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Matej Vocel (15) (CZE)Filip Brtnicky (1) (CZE)6-3 7-6(5)[H2H]
Q1Victor Vlad Cornea (2) (ROU)Petr Hajek (WC) ()7-6(4) 7-6(3)[H2H]
Q1Danylo Kalenichenko (3) (UKR)Vit Kopriva (10) (CZE)3-6 6-4 6-1[H2H]
Q1Peter Vajda (4) (SVK)Michal Mateasko (WC) (CZE)4-6 6-3 6-3[H2H]
Q1Vitaliy Sachko (5) (UKR)Daniel Orlita (WC) (CZE)6-0 6-3[H2H]
Q1Sander Arends (6) (NLD)Adam Majchrowicz (13) (POL)6-7(6) 6-4 6-2[H2H]
Q1Pavel Motl (WC) (CZE)Fran Zvonimir Zgombic (7) ()6-7(1) 6-3 6-4[H2H]
Q1Tomas Papik (8) (CZE)Filip Dolezel (12) (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q2Filip Brtnicky (1) (CZE)Piotr Grynkowski (POL)6-3 6-4[H2H]
Q2Matej Vocel (15) (CZE)Yann Wojcik ()6-7(1) 7-6(1) 6-2[H2H]
Q2Victor Vlad Cornea (2) (ROU)Maciej Kazanowski (POL)6-3 6-4[H2H]
Q2Petr Hajek (WC) ()Marek Rehacek (9) (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q2Danylo Kalenichenko (3) (UKR)Piotr Zbroja (POL)6-3 6-7(7) 6-4[H2H]
Q2Vit Kopriva (10) (CZE)Sergiy Sergiienko (UKR)7-6(2) 6-1[H2H]
Q2Peter Vajda (4) (SVK)Josef Kurka (CZE)7-6(5) 6-2[H2H]
Q2Michal Mateasko (WC) (CZE)Yvo Panak (16) (CZE)7-5 7-6(7)[H2H]
Q2Vitaliy Sachko (5) (UKR)Lukas Vejvara (WC) (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q2Daniel Orlita (WC) (CZE)Bastian Wagner (11) (GER)6-4 2-6 6-3[H2H]
Q2Sander Arends (6) (NLD)Dusan Hajatko (WC) (CZE)6-4 7-6(3)[H2H]
Q2Adam Majchrowicz (13) (POL)Jiri Vachtl (CZE)6-3 6-0[H2H]
Q2Fran Zvonimir Zgombic (7) ()David Pultr (CZE)7-6(5) 6-7(6) 6-3[H2H]
Q2Pavel Motl (WC) (CZE)Pavel Staubert (14) (CZE)6-4 7-6(5)[H2H]
Q2Tomas Papik (8) (CZE)Zdenek Derkas (CZE)6-3 6-0[H2H]
Q2Filip Dolezel (12) (CZE)Chris Anguelov ()6-0 6-4[H2H]