ATP Czech Republic F6 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Czech Republic F6 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F6 Futures Event Details:

2016-07-11Clay
OutdoorCzech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F6 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FVaclav Safranek (1) (CZE)Pavel Nejedly (WC) (CZE)6-1 6-2[H2H]
SFVaclav Safranek (1) (CZE)Julian Onken ()6-1 6-1[H2H]
SFPavel Nejedly (WC) (CZE)Petr Michnev (4) (CZE)6-4 1-6 6-3[H2H]
QFVaclav Safranek (1) (CZE)Filip Dolezel (WC) (CZE)6-4 6-1[H2H]
QFJulian Onken ()Cristobal Saavedra-Corvalan (3) (CHL)6-4 6-1[H2H]
QFPetr Michnev (4) (CZE)Laslo Urrutia Fuentes (CHL)6-3 3-6 6-3[H2H]
QFPavel Nejedly (WC) (CZE)David Pichler (AUT)6-2 6-1[H2H]
R16Vaclav Safranek (1) (CZE)Michal Franek (CZE)6-3 7-6(0)[H2H]
R16Filip Dolezel (WC) (CZE)Matej Maruscak (SVK)6-2 6-4[H2H]
R16Cristobal Saavedra-Corvalan (3) (CHL)Matej Vocel (CZE)4-6 6-3 6-2[H2H]
R16Julian Onken ()Eros Siringo (ITA)6-2 6-1[H2H]
R16Laslo Urrutia Fuentes (CHL)Vit Kopriva (CZE)1-6 6-2 6-3[H2H]
R16Petr Michnev (4) (CZE)Gibril Diarra (AUT)6-1 7-5[H2H]
R16David Pichler (AUT)Marek Semjan (SVK)6-3 6-1[H2H]
R16Pavel Nejedly (WC) (CZE)Roman Jebavy (CZE)6-1 7-5[H2H]
R32Vaclav Safranek (1) (CZE)Petr Hajek (WC) ()6-3 6-4[H2H]
R32Michal Franek (CZE)Danylo Kalenichenko (UKR)6-2 6-1[H2H]
R32Filip Dolezel (WC) (CZE)Vitaliy Sachko (UKR)6-4 6-7(4) 6-3[H2H]
R32Matej Maruscak (SVK)Marko Stosic ()6-3 6-4[H2H]
R32Cristobal Saavedra-Corvalan (3) (CHL)Robin Kern (GER)6-3 5-7 7-5[H2H]
R32Matej Vocel (CZE)Lukas Vejvara (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Julian Onken ()Tomas Musil (CZE)6-2 6-0[H2H]
R32Eros Siringo (ITA)Dominik Kellovsky (7) (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Laslo Urrutia Fuentes (CHL)Dusan Lojda (5) (CZE)6-3 6-0[H2H]
R32Vit Kopriva (CZE)Lukas Klein (WC) (SVK)6-4 6-3[H2H]
R32Gibril Diarra (AUT)David Damian Brna (SVK)6-2 6-0[H2H]
R32Petr Michnev (4) (CZE)David Poljak (CZE)6-2 4-6 6-4[H2H]
R32Marek Semjan (SVK)Martin Blasko (8) (SVK)5-7 6-4 6-1[H2H]
R32David Pichler (AUT)Leon Schutt (GER)4-6 6-3 6-4[H2H]
R32Roman Jebavy (CZE)Vadym Ursu (UKR)6-2 6-3[H2H]
R32Pavel Nejedly (WC) (CZE)Libor Salaba (2) (CZE)6-7(5) 7-5 6-4[H2H]
Men's Doubles
FDanylo Kalenichenko (2) (UKR)
David Pichler (AUT)
Dominik Kellovsky (4) (CZE)
Vaclav Safranek (CZE)
6-4 4-6 [10-8]
SFDominik Kellovsky (4) (CZE)
Vaclav Safranek (CZE)
Roman Jebavy (1) (CZE)
Libor Salaba (CZE)
7-6(5) 6-4
SFDanylo Kalenichenko (2) (UKR)
David Pichler (AUT)
Filip Dolezel (3) (CZE)
Petr Michnev (CZE)
3-6 6-3 10-6
QFRoman Jebavy (1) (CZE)
Libor Salaba (CZE)
David Poljak (CZE)
Matej Vocel (CZE)
3-6 6-1 10-4
QFDominik Kellovsky (4) (CZE)
Vaclav Safranek (CZE)
Petr Hajek ()
Pavel Motl (CZE)
6-3 6-2
QFFilip Dolezel (3) (CZE)
Petr Michnev (CZE)
Julian Onken ()
Leon Schutt (GER)
7-5 6-4
QFDanylo Kalenichenko (2) (UKR)
David Pichler (AUT)
Vit Kopriva (CZE)
Laslo Urrutia Fuentes (CHL)
6-4 7-5
R16Roman Jebavy (1) (CZE)
Libor Salaba (CZE)
Grigory Potemkin (RUS)
Vadym Ursu (UKR)
6-0 6-1
R16David Poljak (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Petr Nouza (WC) (CZE)
David Skoch (CZE)
6-3 7-5
R16Dominik Kellovsky (4) (CZE)
Vaclav Safranek (CZE)
Martin Hlavacka (WC) (CZE)
Radek Koudela (CZE)
6-3 6-0
R16Petr Hajek ()
Pavel Motl (CZE)
Laerte Di Falco (ITA)
Eros Siringo (ITA)
6-4 Retired
R16Julian Onken ()
Leon Schutt (GER)
Matej Maruscak (SVK)
Pavel Nejedly (CZE)
1-6 6-4 10-7
R16Filip Dolezel (3) (CZE)
Petr Michnev (CZE)
Jakub Schiel (WC) (CZE)
Dan Skacel (CZE)
6-0 6-2
R16Vit Kopriva (CZE)
Laslo Urrutia Fuentes (CHL)
Martin Blasko (SVK)
Lukas Klein (SVK)
1-6 6-4 10-5
R16Danylo Kalenichenko (2) (UKR)
David Pichler (AUT)
Mauricio Alvarez-Guzman (CHL)
Cristobal Saavedra-Corvalan (CHL)
6-1 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1David Damian Brna (SVK)Antonin Bolardt (CZE)6-2 1-6 6-3[H2H]
Q1Lukas Vejvara (11) (CZE)Matej Vocel (2) (CZE)1-6 6-4 7-5[H2H]
Q1Marek Semjan (3) (SVK)Jakub Filipsky (CZE)6-4 3-6 6-4[H2H]
Q1Michal Franek (4) (CZE)Dominik Recek (14) (CZE)6-3 6-2[H2H]
Q1David Simunek (5) (CZE)Marko Stosic (10) ()4-2 Retired[H2H]
Q1Tomas Musil (CZE)Domen Gostincar ()6-1 7-6(5)[H2H]
Q1Matej Maruscak (12) (SVK)Petr Nouza (CZE)6-3 6-3[H2H]
Q1Eros Siringo (8) (ITA)Pavel Motl (15) (CZE)4-6 6-1 7-5[H2H]
Q2David Damian Brna (SVK)Laerte Di Falco (ITA)2-6 6-1 6-3[H2H]
Q2Antonin Bolardt (CZE)Nenad Vladusic (SRB)6-4 6-2[H2H]
Q2Matej Vocel (2) (CZE)Radek Koudela (WC) (CZE)6-1 6-0[H2H]
Q2Lukas Vejvara (11) (CZE)Adam Blecha (CZE)7-5 6-4[H2H]
Q2Marek Semjan (3) (SVK)Daniel Rabas (CZE)4-6 7-5 6-4[H2H]
Q2Jakub Filipsky (CZE)Daniel Orlita (13) (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q2Michal Franek (4) (CZE)Patrik Obal (SVK)6-3 6-2[H2H]
Q2Dominik Recek (14) (CZE)Javier Naser ()6-2 7-5[H2H]
Q2David Simunek (5) (CZE)Jakub Jastrzebski (POL)6-1 6-2[H2H]
Q2Marko Stosic (10) ()Roman Boychuk (UKR)5-7 6-3 7-6(5)[H2H]
Q2Tomas Musil (CZE)Filip Guziur (CZE)3-6 6-1 6-2[H2H]
Q2Domen Gostincar ()Marek Rehacek (9) (CZE)4-6 6-3 6-2[H2H]
Q2Petr Nouza (CZE)Radek Danis (CZE)6-0 6-2[H2H]
Q2Matej Maruscak (12) (SVK)Jakub Schiel (CZE)6-0 6-1[H2H]
Q2Eros Siringo (8) (ITA)Lorenzo Schmid (ITA)6-3 6-3[H2H]
Q2Pavel Motl (15) (CZE)Karol Krawczynski (POL)6-3 6-1[H2H]
Q3Laerte Di Falco (ITA)Nikolas Lahky (SVK)6-3 6-2[H2H]
Q3David Damian Brna (SVK)Marek Lukacovic (SVK)6-1 6-0[H2H]
Q3Nenad Vladusic (SRB)Daniel Trcka (WC) (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q3Antonin Bolardt (CZE)Adam Bronka (WC) (AUS)6-0 6-4[H2H]
Q3Matej Vocel (2) (CZE)Leonard Sauer (WC) (_GE)6-0 6-1[H2H]
Q3Radek Koudela (WC) (CZE)Patrik Lapin (SVK)6-1 6-3[H2H]
Q3Adam Blecha (CZE)Josef Vagner (CZE)6-3 6-0[H2H]
Q3Lukas Vejvara (11) (CZE)Stepan Holis (CZE)6-0 5-7 6-3[H2H]
Q3Marek Semjan (3) (SVK)Samuel Hodor (SVK)6-3 1-0 Retired[H2H]
Q3Daniel Rabas (CZE)Nicolas Dvorak ()7-6(2) 6-3[H2H]
Q3Jakub Filipsky (CZE)Marek Nerusil (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q3Daniel Orlita (13) (CZE)Taher Daifallah (WC) (AUT)6-0 6-1[H2H]
Q3Michal Franek (4) (CZE)Adam Kulich (SVK)6-3 6-2[H2H]
Q3Patrik Obal (SVK)Patryk Garwacki (POL)6-3 6-2[H2H]
Q3Javier Naser ()Daniel Kopeinigg (AUT)6-7(3) 6-3 7-6(5)[H2H]
Q3Dominik Recek (14) (CZE)Lukas Jelenik (SVK)6-0 6-1[H2H]
Q3David Simunek (5) (CZE)Andrej Glvac (SVK)7-6(2) 6-3[H2H]
Q3Jakub Jastrzebski (POL)Jakub Novak (SVK)6-2 6-0[H2H]
Q3Roman Boychuk (UKR)Oliver Levi (GBR)6-0 6-0[H2H]
Q3Marko Stosic (10) ()Daniel Janko (CZE)0-6 6-1 6-4[H2H]
Q3Tomas Musil (CZE)Bartosz Wojnar (6) (POL)6-3 6-3[H2H]
Q3Filip Guziur (CZE)Clemens Wagner (AUT)6-1 6-1[H2H]
Q3Domen Gostincar ()Patrik Maly (CZE)6-1 7-6(3)[H2H]
Q3Marek Rehacek (9) (CZE)MICHAL Selecky (SVK)6-3 6-1[H2H]
Q3Petr Nouza (CZE)Peter Balla (7) (HUN)6-1 6-2[H2H]
Q3Radek Danis (CZE)Ethan Tulliani (WC) (AUS)6-3 6-0[H2H]
Q3Jakub Schiel (CZE)Martin Hlavacka (WC) (CZE)6-3 3-6 6-2[H2H]
Q3Matej Maruscak (12) (SVK)Ondrej Ctverak (WC) (CZE)6-1 7-5[H2H]
Q3Eros Siringo (8) (ITA)Robin Bulant (CZE)6-4 6-4[H2H]
Q3Lorenzo Schmid (ITA)Petar Pjevcevic (SRB)6-1 6-1[H2H]
Q3Karol Krawczynski (POL)Michal Marko (SVK)7-5 6-2[H2H]
Q3Pavel Motl (15) (CZE)Mauricio Alvarez-Guzman (CHL)7-6(3) 6-4[H2H]