ATP Czech Republic F5 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Czech Republic F5 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F5 Futures Event Details:

2018-07-02Clay
OutdoorCzech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F5 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDavid Poljak (6) (CZE)Vit Kopriva (7) (CZE)6-4 6-4[H2H]
SFDavid Poljak (6) (CZE)Marek Jaloviec (1) (CZE)6-4 6-4[H2H]
SFVit Kopriva (7) (CZE)Patrik Rikl (8) (CZE)6-4 4-6 6-3[H2H]
QFMarek Jaloviec (1) (CZE)Alexander Vasilenko (RUS)7-6(4) 6-4[H2H]
QFDavid Poljak (6) (CZE)Oscar Jose Gutierrez (4) (BRA)6-4 6-1[H2H]
QFVit Kopriva (7) (CZE)Tomas Machac (q) (CZE)6-3 6-1[H2H]
QFPatrik Rikl (8) (CZE)Jan Mertl (CZE)7-6(4) 6-4[H2H]
R16Vit Kopriva (7) (CZE)Michal Franek (q) (CZE)3-6 6-1 6-3[H2H]
R16David Poljak (6) (CZE)Mikalai Haliak (BLR)6-2 5-2 ret.[H2H]
R16Oscar Jose Gutierrez (4) (BRA)Robin Stanek (CZE)6-2 6-4[H2H]
R16Marek Jaloviec (1) (CZE)Michal Konecny (CZE)6-3 6-3[H2H]
R16Jan Mertl (CZE)Pavel Kotov (3) (RUS)7-6(3) 6-3[H2H]
R16Tomas Machac (q) (CZE)Roman Safiullin (2) (RUS)6-1 6-4[H2H]
R16Patrik Rikl (8) (CZE)Pavel Nejedly (CZE)6-3 6-3[H2H]
R16Alexander Vasilenko (RUS)Tadeas Paroulek (CZE)6-2 6-2[H2H]
R32Tadeas Paroulek (CZE)Mark Mandlik (WC) (USA)6-2 1-6 6-2[H2H]
R32Robin Stanek (CZE)Samuel Hodor (q) (SVK)6-4 6-3[H2H]
R32Michal Franek (q) (CZE)Olexiy Kolisnyk (UKR)6-3 6-0[H2H]
R32Alexander Vasilenko (RUS)Rio Noguchi (5) (JPN)6-3 6-2[H2H]
R32Oscar Jose Gutierrez (4) (BRA)Petr Michnev (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Pavel Nejedly (CZE)Oleg Prihodko (UKR)6-3 6-1[H2H]
R32Michal Konecny (CZE)Marek Gengel (CZE)6-3 6-7(8) 7-5[H2H]
R32Roman Safiullin (2) (RUS)Roman Boychuk (q) (UKR)6-1 6-3[H2H]
R32Tomas Machac (q) (CZE)Daniel Rabas (WC) (CZE)6-1 6-1[H2H]
R32Patrik Rikl (8) (CZE)Guido Ivan Justo (q) ()6-3 6-2[H2H]
R32Mikalai Haliak (BLR)David Mrazek (LL) (CZE)6-1 6-1[H2H]
R32David Poljak (6) (CZE)Isa Mammetgulyyev (q) (TKM)6-0 6-4[H2H]
R32Jan Mertl (CZE)Antonin Stepanek (q) (CZE)3-6 6-1 6-2[H2H]
R32Marek Jaloviec (1) (CZE)Tomas Krcma (WC) (CZE)6-1 6-0[H2H]
R32Vit Kopriva (7) (CZE)Matvey Khomentovskiy (q) (RUS)6-2 6-1[H2H]
R32Pavel Kotov (3) (RUS)Dominik Langmajer (WC) (CZE)6-1 6-1[H2H]
Men's Doubles
FFilip Polasek (SVK)
Patrik Rikl (CZE)
Antonin Bolardt (CZE)
Tomas Machac (CZE)
7-6(2) 7-6(5)
SFFilip Polasek (SVK)
Patrik Rikl (CZE)
Matvey Khomentovskiy (RUS)
Roman Safiullin (RUS)
6-3 6-1
SFAntonin Bolardt (CZE)
Tomas Machac (CZE)
Jan Mertl (CZE)
Robin Stanek (CZE)
7-6(7) 4-6 13-11
QFMatvey Khomentovskiy (RUS)
Roman Safiullin (RUS)
Petr Michnev (CZE)
Pavel Nejedly (CZE)
6-4 6-4
QFFilip Polasek (SVK)
Patrik Rikl (CZE)
Olexiy Kolisnyk (UKR)
Oleg Prihodko (UKR)
6-2 6-4
QFAntonin Bolardt (CZE)
Tomas Machac (CZE)
Marek Gengel (CZE)
Michal Konecny (CZE)
6-1 6-1
QFJan Mertl (CZE)
Robin Stanek (CZE)
Pavel Kotov (RUS)
Alexander Vasilenko (RUS)
7-6(3) 3-6 10-3
R16Antonin Bolardt (CZE)
Tomas Machac (CZE)
Michal Franek (CZE)
David Mrazek (CZE)
7-5 2-6 10-6
R16Jan Mertl (CZE)
Robin Stanek (CZE)
Roman Boychuk (UKR)
Guido Ivan Justo ()
6-1 6-3
R16Pavel Kotov (RUS)
Alexander Vasilenko (RUS)
Ivo Minar (CZE)
Daniel Rabas (CZE)
6-4 6-3
R16Petr Michnev (CZE)
Pavel Nejedly (CZE)
Tomas Krcma (CZE)
Egor Matvievici (MDA)
6-2 6-1
R16Matvey Khomentovskiy (RUS)
Roman Safiullin (RUS)
Vit Kopriva (CZE)
David Poljak (CZE)
6-2 7-5
R16Filip Polasek (SVK)
Patrik Rikl (CZE)
Oscar Jose Gutierrez (BRA)
Rio Noguchi (JPN)
6-0 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Matvey Khomentovskiy (q) (RUS)Michal Lusovsky (CZE)6-4 7-5[H2H]
Q1Roman Boychuk (q) (UKR)Dominik Podsednik ()6-1 6-2[H2H]
Q1Tomas Machac (q) (CZE)Daniel Vrba (CZE)6-1 6-2[H2H]
Q1Samuel Hodor (q) (SVK)Egor Matvievici (MDA)6-3 6-1[H2H]
Q1Antonin Stepanek (q) (CZE)Piotr Grynkowski (POL)6-2 6-0[H2H]
Q1Michal Franek (q) (CZE)PHILIP Bachmaier (AUT)6-3 6-2[H2H]
Q1Guido Ivan Justo (q) ()David Mrazek (LL) (CZE)6-4 7-6(6)[H2H]
Q1Isa Mammetgulyyev (q) (TKM)Antonin Bolardt (CZE)6-4 4-6 6-3[H2H]
Q3Antonin Bolardt (CZE)Dominik Recek (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q3Daniel Vrba (CZE)Tomas Jirousek ()7-5 6-4[H2H]
Q3Tomas Machac (q) (CZE)Michael Paty (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q3Dominik Podsednik ()Vítek Rais (CZE)6-1 6-2[H2H]
Q3Roman Boychuk (q) (UKR)Zdenek Derkas (CZE)6-1 6-3[H2H]
Q3Michal Lusovsky (CZE)Frantisek Pechala (CZE)3-6 6-2 7-6(2)[H2H]
Q3Samuel Hodor (q) (SVK)Nikolas Lahky (SVK)6-4 3-6 6-2[H2H]
Q3Piotr Grynkowski (POL)Michal Skonieczny (POL)6-2 6-3[H2H]
Q3Antonin Stepanek (q) (CZE)Vojtech Vlkovsky ()6-3 7-6(6)[H2H]
Q3PHILIP Bachmaier (AUT)Vlad Corneliu Pop (ROU)6-4 6-1[H2H]
Q3Michal Franek (q) (CZE)Daniel Paty (CZE)6-1 6-4[H2H]
Q3Guido Ivan Justo (q) ()Marek Podlesak (CZE)6-3 6-1[H2H]
Q3David Mrazek (LL) (CZE)Peter Vajda (SVK)6-3 6-3[H2H]
Q3Isa Mammetgulyyev (q) (TKM)Adam Blecha (CZE)7-6(2) 3-6 6-3[H2H]
Q3Egor Matvievici (MDA)David Damian Brna (SVK)3-6 6-4 6-3[H2H]
Q3Matvey Khomentovskiy (q) (RUS)Albert SPRLAK Puk (CZE)6-3 6-4[H2H]