ATP Czech Republic F5 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Czech Republic F5 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F5 Futures Event Details:

2014-10-27Grass
OutdoorOpava, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F5 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJan Mertl (1) (CZE)Jaroslav Pospisil (2) (CZE)6-1 6-1[H2H]
SFJan Mertl (1) (CZE)Marek Jaloviec (CZE)6-2 6-2[H2H]
SFJaroslav Pospisil (2) (CZE)Ivo Klec (4) (SVK)6-3 7-5[H2H]
QFJan Mertl (1) (CZE)Pavel Nejedly (WC) (CZE)3-6 6-4 6-3[H2H]
QFMarek Jaloviec (CZE)Adrian Sikora (3) (SVK)6-4 6-4[H2H]
QFIvo Klec (4) (SVK)Michal Schmid (5) (CZE)7-6(5) 5-7 7-6(5)[H2H]
QFJaroslav Pospisil (2) (CZE)Michal Konecny (7) (CZE)6-4 6-2[H2H]
R16Jan Mertl (1) (CZE)Matej Maruscak (Q) (SVK)6-2 6-2[H2H]
R16Pavel Nejedly (WC) (CZE)Daniel Knoflicek (Q) (CZE)6-2 1-0 Retired[H2H]
R16Adrian Sikora (3) (SVK)David Poljak (WC) (CZE)6-0 6-2[H2H]
R16Marek Jaloviec (CZE)Libor Salaba (CZE)6-1 6-1[H2H]
R16Michal Schmid (5) (CZE)Michal Milko (LL) (SVK)7-5 6-4[H2H]
R16Ivo Klec (4) (SVK)Dominik Suc (CZE)7-6(4) 6-4[H2H]
R16Michal Konecny (7) (CZE)Zdenek Kolar (WC) (CZE)6-3 6-4[H2H]
R16Jaroslav Pospisil (2) (CZE)Pavel Staubert (Q) (CZE)6-4 6-0[H2H]
R32Jan Mertl (1) (CZE)Alex Molcan (Q) (SVK)6-4 6-1[H2H]
R32Matej Maruscak (Q) (SVK)Jan Kuncik (CZE)6-2 6-4[H2H]
R32Pavel Nejedly (WC) (CZE)Nerman Fatic (BIH)6-2 6-4[H2H]
R32Daniel Knoflicek (Q) (CZE)Jan Satral (6) (CZE)7-6(2) 6-3[H2H]
R32Adrian Sikora (3) (SVK)Danylo Kalenichenko (UKR)4-6 6-2 6-2[H2H]
R32David Poljak (WC) (CZE)Patrik Fabian (Q) (SVK)6-4 4-6 7-6(3)[H2H]
R32Marek Jaloviec (CZE)Bastian Wagner (GER)6-0 3-0 Retired[H2H]
R32Libor Salaba (CZE)Vadim Alekseenko (8) (UKR)6-4 6-4[H2H]
R32Michal Schmid (5) (CZE)Jan Blecha (CZE)6-4 6-4[H2H]
R32Michal Milko (LL) (SVK)Tomas Musil (Q) (CZE)7-6(2) 6-2[H2H]
R32Dominik Suc (CZE)Juraj Masar (SVK)5-7 6-2 6-4[H2H]
R32Ivo Klec (4) (SVK)Patrik Rikl (WC) (CZE)6-4 7-6(2)[H2H]
R32Michal Konecny (7) (CZE)Marek Routa (Q) (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Zdenek Kolar (WC) (CZE)Petr Michnev (Q) (CZE)6-2 2-6 6-3[H2H]
R32Pavel Staubert (Q) (CZE)Arkadiusz Kocyla (POL)2-1 Retired[H2H]
R32Jaroslav Pospisil (2) (CZE)Vlad Victor Cornea (ROU)6-4 5-7 6-1[H2H]
Men's Doubles
FJaroslav Pospisil (1) (CZE)
Jan Satral (CZE)
Patrick Grigoriu (2) (ROU)
Costin Paval (ROU)
7-6(4) 6-3
SFJaroslav Pospisil (1) (CZE)
Jan Satral (CZE)
Vlad Victor Cornea (4) (ROU)
Danylo Kalenichenko (UKR)
6-1 6-4
SFPatrick Grigoriu (2) (ROU)
Costin Paval (ROU)
Jan Michalek (CZE)
Dominik Suc (CZE)
6-1 7-6(6)
QFJaroslav Pospisil (1) (CZE)
Jan Satral (CZE)
Zdenek Kolar (CZE)
David Poljak (CZE)
6-1 6-2
QFVlad Victor Cornea (4) (ROU)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Krystof Janosik (CZE)
Pavel Staubert (CZE)
6-2 6-3
QFJan Michalek (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Michal Konecny (3) (CZE)
Libor Salaba (CZE)
6-2 5-7 [10-8]
QFPatrick Grigoriu (2) (ROU)
Costin Paval (ROU)
David Rikl (CZE)
Patrik Rikl (CZE)
7-6(2) 6-2
R16Jaroslav Pospisil (1) (CZE)
Jan Satral (CZE)
Bye
R16Zdenek Kolar (CZE)
David Poljak (CZE)
Daniel Knoflicek (CZE)
Ondrej Krstev (CZE)
WO
R16Vlad Victor Cornea (4) (ROU)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Bye
R16Krystof Janosik (CZE)
Pavel Staubert (CZE)
Jan Kuncik (CZE)
Martin Suchanek (CZE)
6-4 6-3
R16Jan Michalek (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Filip Dolezel (CZE)
Petr Michnev (CZE)
7-6(3) 6-7(7) [10-8]
R16Michal Konecny (3) (CZE)
Libor Salaba (CZE)
Bye
R16David Rikl (CZE)
Patrik Rikl (CZE)
Vadim Alekseenko (UKR)
Arkadiusz Kocyla (POL)
WO
R16Patrick Grigoriu (2) (ROU)
Costin Paval (ROU)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Patrik Fabian (1WC) (SVK)Yvo Panak (CZE)7-5 7-6(7)[H2H]
Q1Petr Michnev (14) (CZE)Michal Milko (2) (SVK)7-6(4) 6-0[H2H]
Q1Tomas Musil (CZE)Krystof Janosik (CZE)3-6 6-4 6-3[H2H]
Q1Pavel Staubert (4) (CZE)Jakub Oravec (11) (SVK)6-4 6-2[H2H]
Q1Daniel Knoflicek (5) (CZE)Martin Blasko (9) (SVK)5-7 6-3 7-6(1)[H2H]
Q1Alex Molcan (SVK)Alexander Mozgovoy (6) (RUS)6-2 6-1[H2H]
Q1Matej Maruscak (13) (SVK)Ondrej Krstev (WC) (CZE)6-0 6-2[H2H]
Q1Marek Routa (WC) (CZE)Piotr Grynkowski (POL)7-6(1) 6-3[H2H]
Q2Patrik Fabian (1WC) (SVK)ByeBye[H2H]
Q2Yvo Panak (CZE)Jan Zednik (CZE)3-6 6-2 6-1[H2H]
Q2Michal Milko (2) (SVK)Piotr Zbroja (POL)6-2 6-2[H2H]
Q2Petr Michnev (14) (CZE)Ivan Kocourek (CZE)6-4 6-4[H2H]
Q2Tomas Musil (CZE)Robert Rumler (3) (CZE)4-6 7-6(3) 6-4[H2H]
Q2Krystof Janosik (CZE)Juraj Simcak (15) (SVK)6-4 6-2[H2H]
Q2Pavel Staubert (4) (CZE)Dominik Recek (CZE)6-4 6-4[H2H]
Q2Jakub Oravec (11) (SVK)Mateusz Terczynski (POL)7-6(5) 6-4[H2H]
Q2Daniel Knoflicek (5) (CZE)Miroslav Chyba (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q2Martin Blasko (9) (SVK)Zdenek Derkas (WC) (CZE)6-1 6-4[H2H]
Q2Alexander Mozgovoy (6) (RUS)Marek Rehacek (WC) (CZE)5-7 6-4 6-1[H2H]
Q2Alex Molcan (SVK)Filip Dolezel (12) (CZE)6-7(3) 6-4 6-4[H2H]
Q2Ondrej Krstev (WC) (CZE)Dominik Sproch (7) (SVK)6-3 7-5[H2H]
Q2Matej Maruscak (13) (SVK)Jan Michalek (CZE)6-1 5-7 6-3[H2H]
Q2Piotr Grynkowski (POL)Lukas Marsoun (8) (CZE)7-5 4-6 7-6(7)[H2H]
Q2Marek Routa (WC) (CZE)Patryk Janik (10) (POL)6-0 7-5[H2H]