ATP Czech Republic F4 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Czech Republic F4 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F4 Futures Event Details:

2018-06-25Clay
OutdoorCzech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FLukas Rosol (1) (CZE)Peter Torebko (6) (GER)6-4 6-0[H2H]
SFPeter Torebko (6) (GER)Roman Safiullin (2) (RUS)6-4 6-3[H2H]
SFLukas Rosol (1) (CZE)Tadeas Paroulek (LL) (CZE)6-4 6-2[H2H]
QFLukas Rosol (1) (CZE)Pascal Brunner (8) (AUT)7-5 6-1[H2H]
QFPeter Torebko (6) (GER)Jan Mertl (CZE)7-6(2) 6-4[H2H]
QFTadeas Paroulek (LL) (CZE)Marko Miladinovic (JE) (_SR)3-6 6-2 6-1[H2H]
QFRoman Safiullin (2) (RUS)Alexander Vasilenko (RUS)6-2 6-3[H2H]
R16Pascal Brunner (8) (AUT)Rio Noguchi (q) (JPN)6-1 6-3[H2H]
R16Marko Miladinovic (JE) (_SR)Rafael Matos (7) (BRA)6-3 6-4[H2H]
R16Alexander Vasilenko (RUS)Manuel Guinard (5) (FRA)5-7 6-3 6-3[H2H]
R16Lukas Rosol (1) (CZE)Vit Kopriva (WC) (CZE)6-2 6-2[H2H]
R16Roman Safiullin (2) (RUS)Patrik Rikl (WC) (CZE)2-6 6-3 4-3 ret.[H2H]
R16Jan Mertl (CZE)Michal Konecny (CZE)6-4 5-7 6-2[H2H]
R16Tadeas Paroulek (LL) (CZE)Tomas Jirousek (q) ()6-3 6-2[H2H]
R16Peter Torebko (6) (GER)Sven Lah (q) (SLO)7-5 6-3[H2H]
R32Peter Torebko (6) (GER)Olexiy Kolisnyk (UKR)7-6(1) 6-1[H2H]
R32Pascal Brunner (8) (AUT)David Pichler (AUT)6-0 6-1[H2H]
R32Vit Kopriva (WC) (CZE)Dominik Kellovsky (q) (CZE)4-6 6-3 6-0[H2H]
R32Lukas Rosol (1) (CZE)Tomas Krcma (WC) (CZE)6-1 6-0[H2H]
R32Marko Miladinovic (JE) (_SR)David Poljak (CZE)4-6 6-1 6-2[H2H]
R32Sven Lah (q) (SLO)Danylo Kalenichenko (UKR)6-4 6-4[H2H]
R32Tomas Jirousek (q) ()Samuel Puskar (q) (SVK)6-2 6-4[H2H]
R32Alexander Vasilenko (RUS)Samm Butler (q) (GBR)6-4 6-2[H2H]
R32Rio Noguchi (q) (JPN)Robin Stanek (CZE)7-6(2) 6-1[H2H]
R32Rafael Matos (7) (BRA)Daniel Rabas (WC) (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Roman Safiullin (2) (RUS)Tomas Machac (q) (CZE)7-6(1) 6-2[H2H]
R32Jan Mertl (CZE)Oscar Jose Gutierrez (3) (BRA)7-6(3) 6-3[H2H]
R32Tadeas Paroulek (LL) (CZE)Mariano Kestelboim (4) (ARG)7-5 6-3[H2H]
R32Manuel Guinard (5) (FRA)Marco Bortolotti (ITA)7-6(5) 3-1 ret.[H2H]
R32Patrik Rikl (WC) (CZE)Pavel Nejedly (CZE)6-7(5) 6-4 6-1[H2H]
R32Michal Konecny (CZE)Matvey Khomentovskiy (q) (RUS)6-3 7-5[H2H]
Men's Doubles
FGabor Borsos (HUN)
David Pichler (AUT)
Rafael Matos (BRA)
Marcelo Zormann (BRA)
1-6 6-2 10-6
SFGabor Borsos (HUN)
David Pichler (AUT)
Vlad Victor Cornea (ROU)
Mariano Kestelboim (ARG)
6-1 6-1
SFRafael Matos (BRA)
Marcelo Zormann (BRA)
Jan Mertl (CZE)
Michael Vrbensky (CZE)
6-3 7-6(4)
QFGabor Borsos (HUN)
David Pichler (AUT)
Matvey Khomentovskiy (RUS)
Roman Safiullin (RUS)
4-6 6-1 10-5
QFVlad Victor Cornea (ROU)
Mariano Kestelboim (ARG)
Antonin Bolardt (CZE)
Marek Rehacek (CZE)
7-5 7-5
QFJan Mertl (CZE)
Michael Vrbensky (CZE)
Marek Gengel (CZE)
Dominik Kellovsky (CZE)
6-4 7-6(4)
QFRafael Matos (BRA)
Marcelo Zormann (BRA)
Antonin Stepanek (CZE)
Lukas Vejvara (CZE)
6-4 6-1
R16Rafael Matos (BRA)
Marcelo Zormann (BRA)
Oscar Jose Gutierrez (BRA)
Peter Torebko (GER)
3-6 6-3 10-5
R16Antonin Bolardt (CZE)
Marek Rehacek (CZE)
Samm Butler (GBR)
Alexander Vasilenko (RUS)
4-6 6-4 11-9
R16Antonin Stepanek (CZE)
Lukas Vejvara (CZE)
Vit Kopriva (CZE)
Robin Stanek (CZE)
4-6 7-5 10-6
R16Marek Gengel (CZE)
Dominik Kellovsky (CZE)
Roman Boychuk (UKR)
Olexiy Kolisnyk (UKR)
6-2 7-5
R16Jan Mertl (CZE)
Michael Vrbensky (CZE)
Marek Friedl ()
Rudolf Siwy (CZE)
6-2 6-3
R16Vlad Victor Cornea (ROU)
Mariano Kestelboim (ARG)
Pavel Nejedly (CZE)
Rio Noguchi (JPN)
6-3 7-5
R16Matvey Khomentovskiy (RUS)
Roman Safiullin (RUS)
Danylo Kalenichenko (UKR)
David Poljak (CZE)
7-6(5) 6-3
R16Gabor Borsos (HUN)
David Pichler (AUT)
Tomas Krcma (CZE)
Daniel Rabas (CZE)
6-2 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Matvey Khomentovskiy (q) (RUS)Marek Gengel (CZE)6-3 7-5[H2H]
Q1Dominik Kellovsky (q) (CZE)Daniel Paty (CZE)6-1 6-3[H2H]
Q1Rio Noguchi (q) (JPN)Guido Ivan Justo ()6-4 1-6 6-2[H2H]
Q1Samuel Puskar (q) (SVK)Roman Boychuk (UKR)2-6 6-2 6-4[H2H]
Q1Tomas Machac (q) (CZE)Tadeas Paroulek (LL) (CZE)6-4 2-6 7-5[H2H]
Q1Samm Butler (q) (GBR)Michael Vrbensky (CZE)7-5 6-3[H2H]
Q1Tomas Jirousek (q) ()Isa Mammetgulyyev (TKM)4-6 6-1 6-3[H2H]
Q1Sven Lah (q) (SLO)Gabor Borsos (HUN)6-4 7-5[H2H]
Q2Samuel Puskar (q) (SVK)Ken Onishi (JPN)6-3 6-3[H2H]
Q2Matvey Khomentovskiy (q) (RUS)Vojtech Vlkovsky ()6-2 6-2[H2H]
Q2Marek Gengel (CZE)Yanik Kaelin ()3-6 6-2 6-4[H2H]
Q2Samm Butler (q) (GBR)Adam Blecha (CZE)5-7 7-5 6-1[H2H]
Q2Michael Vrbensky (CZE)Frantisek Pechala (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q2Guido Ivan Justo ()Jiri Jenicek (CZE)6-3 6-1[H2H]
Q2Rio Noguchi (q) (JPN)Antonin Stepanek (CZE)7-6(5) 7-5[H2H]
Q2Roman Boychuk (UKR)Krystof Zapsky ()6-1 6-4[H2H]
Q2Dominik Kellovsky (q) (CZE)Martin Fekiac (SVK)6-0 6-1[H2H]
Q2Tomas Machac (q) (CZE)Marek Podlesak (CZE)6-3 6-2[H2H]
Q2Tadeas Paroulek (LL) (CZE)Martin Krumich ()6-2 6-1[H2H]
Q2Isa Mammetgulyyev (TKM)Daniel Vrba (CZE)7-5 3-6 7-6(5)[H2H]
Q2Tomas Jirousek (q) ()Tomas Liska (SVK)7-6(7) 6-2[H2H]
Q2Sven Lah (q) (SLO)Roberto Rosales (MEX)6-4 6-1[H2H]
Q2Gabor Borsos (HUN)Jan Galka (POL)6-2 6-3[H2H]
Q2Daniel Paty (CZE)Marcell Bartakovics (HUN)7-5 6-3[H2H]
Q3Krystof Zapsky ()Frantisek Simon (CZE)6-1 6-2[H2H]
Q3Samuel Puskar (q) (SVK)Patrik Jancovic (SVK)5-7 7-5 6-2[H2H]
Q3Matvey Khomentovskiy (q) (RUS)Michael Paty (CZE)6-1 6-3[H2H]
Q3Vojtech Vlkovsky ()Lucas Cyprich (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q3Yanik Kaelin ()Dominik Langmajer (CZE)6-0 7-5[H2H]
Q3Samm Butler (q) (GBR)Tomas Balazi ()6-3 6-4[H2H]
Q3Adam Blecha (CZE)Samuel Grman ()6-3 6-2[H2H]
Q3Frantisek Pechala (CZE)Gabriel Diaz Freire (ESP)6-1 7-6(5)[H2H]
Q3Guido Ivan Justo ()Duje Ajdukovic (_CR)7-6(4) 7-6(5)[H2H]
Q3Jiri Jenicek (CZE)Roman Arendar (_CU)6-4 6-4[H2H]
Q3Antonin Stepanek (CZE)Dominik Kovar ()6-1 6-0[H2H]
Q3Roman Boychuk (UKR)Robert Steinhauser ()5-7 6-1 6-0[H2H]
Q3Martin Fekiac (SVK)Agustin Maria Gascia ()6-1 7-6(3)[H2H]
Q3Daniel Paty (CZE)Patrik Lapin (SVK)6-3 6-0[H2H]
Q3Marek Podlesak (CZE)Thomas Susen (CAN)6-3 6-3[H2H]
Q3Martin Krumich ()Artur Kulibaba (LAT)6-3 6-3[H2H]
Q3Tadeas Paroulek (LL) (CZE)Roman Drasil ()6-0 6-0[H2H]
Q3Isa Mammetgulyyev (TKM)Vojtech Jezek (CZE)6-1 6-1[H2H]
Q3Daniel Vrba (CZE)Matthias Angerbauer (AUT)6-4 6-0[H2H]
Q3Tomas Jirousek (q) ()Patrik Hartmeier (SUI)7-6(4) 6-3[H2H]
Q3Sven Lah (q) (SLO)Eric Tudor ADOCHITEI Pandelea (ROU)6-1 6-0[H2H]
Q3Roberto Rosales (MEX)Vlad Corneliu Pop (ROU)6-2 6-1[H2H]
Q3Jan Galka (POL)Radek Cyprich (CZE)6-3 6-3[H2H]
Q3Marcell Bartakovics (HUN)Jan Jermar ()7-5 6-3[H2H]
Q3Tomas Machac (q) (CZE)Filip Kucbel (SVK)6-2 6-2[H2H]