ATP Czech Republic F3 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Czech Republic F3 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F3 Futures Event Details:

2016-05-23Clay
OutdoorCzech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarek Michalicka (2) (CZE)Hubert Hurkacz (8) (POL)3-6 6-4 7-6(5)[H2H]
SFHubert Hurkacz (8) (POL)Jan Mertl (3) (CZE)6-4 6-3[H2H]
SFMarek Michalicka (2) (CZE)Michal Franek (WC) (CZE)6-1 6-1[H2H]
QFHubert Hurkacz (8) (POL)Jan Satral (1) (CZE)6-7(3) 6-2 6-4[H2H]
QFJan Mertl (3) (CZE)Patrik Nema (SVK)6-2 7-5[H2H]
QFMichal Franek (WC) (CZE)Michal Konecny (4) (CZE)6-1 4-6 6-3[H2H]
QFMarek Michalicka (2) (CZE)Vaclav Safranek (5) (CZE)3-6 6-3 6-3[H2H]
R16Jan Satral (1) (CZE)Denis Kapric (GER)6-4 6-7(4) 6-0[H2H]
R16Hubert Hurkacz (8) (POL)Matej Vocel (CZE)6-4 6-1[H2H]
R16Jan Mertl (3) (CZE)Ondrej Krstev (WC) (CZE)6-2 6-1[H2H]
R16Patrik Nema (SVK)Kaichi Uchida (7) (JPN)4-6 6-4 6-1[H2H]
R16Michal Franek (WC) (CZE)Jan Choinski (6) (GER)6-2 0-6 6-4[H2H]
R16Michal Konecny (4) (CZE)Vit Kopriva (CZE)6-4 2-6 6-4[H2H]
R16Vaclav Safranek (5) (CZE)Lukas Vejvara (CZE)6-2 6-0[H2H]
R16Marek Michalicka (2) (CZE)Pavel Nejedly (CZE)7-5 1-6 6-1[H2H]
R32Jan Satral (1) (CZE)Robin Kern (GER)6-1 6-1[H2H]
R32Denis Kapric (GER)Tom Schonenberg (GER)4-6 6-2 6-4[H2H]
R32Matej Vocel (CZE)Pawel Zawisza (POL)6-1 6-0[H2H]
R32Hubert Hurkacz (8) (POL)Dominik Suc (CZE)7-6(4) 1-0 Retired[H2H]
R32Jan Mertl (3) (CZE)David Simunek (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Ondrej Krstev (WC) (CZE)Vadym Ursu (UKR)6-0 6-2[H2H]
R32Patrik Nema (SVK)Petr Hajek (WC) ()6-4 6-3[H2H]
R32Kaichi Uchida (7) (JPN)David Poljak (CZE)6-4 7-6(1)[H2H]
R32Jan Choinski (6) (GER)Pavel Staubert (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Michal Franek (WC) (CZE)Michal Dembek (POL)6-3 6-7(3) 7-5[H2H]
R32Vit Kopriva (CZE)Peter Vajda (SVK)6-0 6-3[H2H]
R32Michal Konecny (4) (CZE)Jan Blecha (CZE)6-2 7-6(5)[H2H]
R32Vaclav Safranek (5) (CZE)Roman Jebavy (CZE)6-4 5-7 6-2[H2H]
R32Lukas Vejvara (CZE)Marek Semjan (SVK)6-4 6-4[H2H]
R32Pavel Nejedly (CZE)Daniel Orlita (WC) (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Marek Michalicka (2) (CZE)Vitaliy Sachko (UKR)6-2 6-0[H2H]
Men's Doubles
FJan Choinski (3) (GER)
Tom Schonenberg (GER)
Hubert Hurkacz (POL)
Szymon Walkow (POL)
6-2 7-6(7)
SFJan Choinski (3) (GER)
Tom Schonenberg (GER)
Lukas Dlouhy (1) (CZE)
Roman Jebavy (CZE)
6-3 7-6(5)
SFHubert Hurkacz (POL)
Szymon Walkow (POL)
David Poljak (CZE)
Matej Vocel (CZE)
6-1 6-4
QFLukas Dlouhy (1) (CZE)
Roman Jebavy (CZE)
Ondrej Styler (CZE)
Lukas Vejvara (CZE)
6-0 4-6 12-10
QFJan Choinski (3) (GER)
Tom Schonenberg (GER)
Michal Franek (CZE)
Jan Kuncik (CZE)
6-1 6-4
QFDavid Poljak (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Marek Gengel (4) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
7-5 6-3
QFHubert Hurkacz (POL)
Szymon Walkow (POL)
Michal Konecny (2) (CZE)
Peter Vajda (SVK)
6-2 6-1
R16Lukas Dlouhy (1) (CZE)
Roman Jebavy (CZE)
Bye
R16Ondrej Styler (CZE)
Lukas Vejvara (CZE)
Ondrej Krstev (CZE)
Pavel Staubert (CZE)
7-6(4) 3-6 10-8
R16Jan Choinski (3) (GER)
Tom Schonenberg (GER)
Bye
R16Michal Franek (CZE)
Jan Kuncik (CZE)
Nicholas Solarewicz (USA)
Norbert Tadyszak (POL)
6-0 6-1
R16David Poljak (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Petr Hajek ()
Vitaliy Sachko (UKR)
6-2 6-2
R16Marek Gengel (4) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Jan Mertl (CZE)
Karel Svoboda (CZE)
6-0 6-7(9) 10-6
R16Hubert Hurkacz (POL)
Szymon Walkow (POL)
Antonin Bolardt (CZE)
Antonin Stepanek (CZE)
6-4 4-6 10-8
R16Undecided
Michal Konecny (2) (CZE)
Peter Vajda (SVK)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Robin Kern (1) (GER)Antonin Stepanek (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q1Patrik Nema (13) (SVK)Antonin Bolardt (CZE)4-6 7-6(1) 6-1[H2H]
Q1Vitaliy Sachko (3) (UKR)Denis Kapric (10) (GER)6-4 7-5[H2H]
Q1Michal Dembek (4) (POL)Szymon Walkow (9) (POL)6-2 3-6 6-3[H2H]
Q1Lukas Vejvara (CZE)Piotr Grynkowski (5) (POL)6-4 6-3[H2H]
Q1David Simunek (6) (CZE)Karol Krawczynski (POL)6-4 6-3[H2H]
Q1Pavel Staubert (11) (CZE)DANIEL Velek (WC) (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q1Pawel Zawisza (8) (POL)Lukas Dlouhy (WC) (CZE)3-6 7-5 6-3[H2H]
Q2Robin Kern (1) (GER)Frantisek Pechala (CZE)6-4 6-4[H2H]
Q2Antonin Stepanek (CZE)Krzysztof Mlazga (POL)6-2 6-4[H2H]
Q2UndecidedAntonin Bolardt (CZE)[H2H]
Q2Patrik Nema (13) (SVK)Michal Rolski (POL)7-5 7-6(3)[H2H]
Q2Vitaliy Sachko (3) (UKR)Jakub Krajcir (SVK)6-2 6-3[H2H]
Q2Denis Kapric (10) (GER)Cyprian Owczarz (POL)6-3 6-0[H2H]
Q2Michal Dembek (4) (POL)Frantisek Polanka (CZE)6-0 6-1[H2H]
Q2Szymon Walkow (9) (POL)Ondrej Styler (CZE)4-6 6-4 6-1[H2H]
Q2Piotr Grynkowski (5) (POL)Stepan Holis (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q2Lukas Vejvara (CZE)Pavel Motl (15) (CZE)6-1 6-4[H2H]
Q2David Simunek (6) (CZE)Jean Daniel Kehyayan (BRA)6-0 6-1[H2H]
Q2Karol Krawczynski (POL)Adam Kalivoda (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q2DANIEL Velek (WC) (CZE)Jan Zednik (7) (CZE)1-6 6-3 6-3[H2H]
Q2Pavel Staubert (11) (CZE)Nicholas Solarewicz (USA)6-0 6-1[H2H]
Q2Pawel Zawisza (8) (POL)Jan Kirchhoff (WC) ()7-5 7-6(3)[H2H]
Q2Lukas Dlouhy (WC) (CZE)Jan Kuncik (12) (CZE)7-5 6-0[H2H]
Q3Robin Kern (1) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Frantisek Pechala (CZE)Marvin Schramm (_GE)6-1 6-1[H2H]
Q3Krzysztof Mlazga (POL)Matthew Kandath (USA)WO[H2H]
Q3Antonin Stepanek (CZE)David Pultr (14) (CZE)6-4 7-6(6)[H2H]
Q3UndecidedByeBye[H2H]
Q3Antonin Bolardt (CZE)Jaroslav Pesek (CZE)7-5 6-4[H2H]
Q3Michal Rolski (POL)Radek Danis (CZE)6-1 6-3[H2H]
Q3Patrik Nema (13) (SVK)David Potuzak (CZE)6-3 6-2[H2H]
Q3Vitaliy Sachko (3) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Jakub Krajcir (SVK)Garry Tokas (IND)6-4 6-3[H2H]
Q3Cyprian Owczarz (POL)Arnold Kokulewski (WC) (POL)6-3 6-2[H2H]
Q3UndecidedDenis Kapric (10) (GER)Bye[H2H]
Q3Michal Dembek (4) (POL)ByeBye[H2H]
Q3Frantisek Polanka (CZE)Radomír Vyhlas (CZE)6-0 6-0[H2H]
Q3Ondrej Styler (CZE)Dominik Barton (CZE)6-0 6-1[H2H]
Q3UndecidedSzymon Walkow (9) (POL)Bye[H2H]
Q3Piotr Grynkowski (5) (POL)ByeBye[H2H]
Q3Stepan Holis (CZE)Marek Nerusil (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q3Lukas Vejvara (CZE)Tomas Musil (CZE)6-4 6-3[H2H]
Q3Pavel Motl (15) (CZE)Adam Blecha (CZE)6-3 6-2[H2H]
Q3David Simunek (6) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Jean Daniel Kehyayan (BRA)Kevin Portmann (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q3Adam Kalivoda (CZE)Norbert Tadyszak (POL)6-3 6-3[H2H]
Q3Karol Krawczynski (POL)Mikayel Avetisyan (16) (ARM)6-3 6-1[H2H]
Q3Jan Zednik (7) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3DANIEL Velek (WC) (CZE)Tomas Jarco (SVK)6-2 6-1[H2H]
Q3Nicholas Solarewicz (USA)Frantisek Simon (CZE)6-0 6-3[H2H]
Q3UndecidedPavel Staubert (11) (CZE)Bye[H2H]
Q3Pawel Zawisza (8) (POL)ByeBye[H2H]
Q3Jan Kirchhoff (WC) ()Maciej Kazanowski (POL)6-4 6-2[H2H]
Q3Lukas Dlouhy (WC) (CZE)Patrik Obal (SVK)6-1 6-1[H2H]
Q3Jan Kuncik (12) (CZE)Dominik Langmajer (CZE)6-4 6-1[H2H]