ATP Czech Republic F3 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Czech Republic F3 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F3 Futures Event Details:

2014-05-26Clay
OutdoorJablonec Nad Nisou, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarek Michalicka (CZE)Adrian Sikora (SVK)6-1 6-3[H2H]
SFMarek Michalicka (CZE)Dusan Lojda (CZE)6-3 6-2[H2H]
SFAdrian Sikora (SVK)Grzegorz Panfil (3) (POL)6-2 6-0[H2H]
QFDusan Lojda (CZE)Jan Mertl (1) (CZE)3-6 6-3 6-4[H2H]
QFMarek Michalicka (CZE)Roman Jebavy (4) (CZE)6-4 6-2[H2H]
QFGrzegorz Panfil (POL)Dominik Suc (CZE)6-3 5-7 6-3[H2H]
QFAdrian Sikora (SVK)Alexander Lazov (BGR)6-4 6-4[H2H]
R16Jan Mertl (1) (CZE)Robin Stanek (CZE)6-1 6-2[H2H]
R16Dusan Lojda (CZE)Ricardo Urzua-Rivera (CHL)6-3 6-4[H2H]
R16Roman Jebavy (4) (CZE)Cristobal Saavedra-Corvalan (CHL)6-1 7-5[H2H]
R16Marek Michalicka (CZE)Wilson Leite (BRA)6-4 6-3[H2H]
R16Dominik Suc (CZE)Pavel Staubert (CZE)6-4 4-6 6-3[H2H]
R16Grzegorz Panfil (POL)Jan Satral (CZE)6-3 6-2[H2H]
R16Alexander Lazov (BGR)Jan Blecha (CZE)7-5 5-7 6-3[H2H]
R16Adrian Sikora (SVK)Zdenek Kolar (WC) (CZE)6-2 7-5[H2H]
R32Jan Mertl (1) (CZE)Marek Semjan (SVK)6-1 7-5[H2H]
R32Robin Stanek (CZE)Jan Kuncik (CZE)6-4 6-7(3) 6-3[H2H]
R32Dusan Lojda (CZE)Pavel Nejedly (Q) (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Ricardo Urzua-Rivera (CHL)Christian Hirschmueller (Q) (DEU)4-6 6-2 6-3[H2H]
R32Roman Jebavy (4) (CZE)Maciej Smola (POL)6-3 3-6 7-6(3)[H2H]
R32Cristobal Saavedra-Corvalan (Q) (CHL)Zdenek Derkas (CZE)6-2 7-5[H2H]
R32Marek Michalicka (CZE)Szymon Walkow (POL)6-4 6-4[H2H]
R32Wilson Leite (BRA)Dominik Recek (WC) (CZE)6-1 6-2[H2H]
R32Dominik Suc (CZE)Michal Konecny (5) (CZE)3-6 6-1 7-5[H2H]
R32Pavel Staubert (CZE)David Poljak (WC) (CZE)6-3 4-6 6-4[H2H]
R32Jan Satral (CZE)Libor Salaba (CZE)3-2 Retired[H2H]
R32Grzegorz Panfil (POL)Jakub Filipsky (Q) (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Alexander Lazov (BGR)Ivo Klec (7) (SVK)2-6 6-3 7-6(4)[H2H]
R32Jan Blecha (CZE)Michal Rolski (Q) (POL)7-6(4) 6-1[H2H]
R32Zdenek Kolar (CZE)Marcin Gawron (POL)6-4 6-1[H2H]
R32Adrian Sikora (SVK)Bastian Wagner (SE) (DEU)6-4 6-0[H2H]
Men's Doubles
FMarek Michalicka (1) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Marcin Gawron (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
3-6 6-4 [10-3]
SFMarek Michalicka (1) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Dusan Hajatko (CZE)
Dominik Recek (CZE)
6-3 6-3
SFMarcin Gawron (4) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Cristobal Saavedra-Corvalan (CHL)
Ricardo Urzua-Rivera (CHL)
6-4 3-6 [10-3]
QFMarek Michalicka (1) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Alexander Lazov (BGR)
Maciej Smola (POL)
7-6(3) 6-1
QFDusan Hajatko (WC) (CZE)
Dominik Recek (CZE)
Jan Michalek (CZE)
Pavel Staubert (CZE)
6-4 6-7(1) [12-10]
QFMarcin Gawron (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Michal Rolski (A) (POL)
Szymon Walkow (POL)
6-3 6-4
QFCristobal Saavedra-Corvalan (CHL)
Ricardo Urzua-Rivera (CHL)
Michal Konecny (CZE)
Wilson Leite (BRA)
6-3 6-1
R16Marek Michalicka (1) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Josef Kurka (CZE)
Jiri Vanek (CZE)
6-2 6-3
R16Alexander Lazov (BGR)
Maciej Smola (POL)
Zdenek Kolar (WC) (CZE)
David Poljak (CZE)
6-7(5) 6-3 [10-8]
R16Dusan Hajatko (CZE)
Dominik Recek (CZE)
Roman Jebavy (3) (CZE)
Jan Satral (CZE)
6-2 6-1
R16Jan Michalek (CZE)
Pavel Staubert (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
Robin Stanek (CZE)
6-4 6-7(7) [10-4]
R16Michal Rolski (A) (POL)
Szymon Walkow (POL)
Alex Belozerskikh (RUS)
Martin Fafl (CZE)
6-1 6-1
R16Marcin Gawron (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Jakub Filipsky (CZE)
Jan Kuncik (CZE)
6-3 6-0
R16Michal Konecny (CZE)
Wilson Leite (BRA)
Tomas Frommel (CZE)
Lukas Marsoun (CZE)
6-2 4-6 [11-9]
R16Cristobal Saavedra-Corvalan (CHL)
Ricardo Urzua-Rivera (CHL)
Christian Hirschmueller (DEU)
Nils Hoffacker ()
6-2 6-0
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Cristobal Saavedra-Corvalan (1) (CHL)Nils Hoffacker ()6-3 6-0[H2H]
Q1Jan Kuncik (2) (CZE)Yannick Offermans ()6-2 7-6(3)[H2H]
Q1Zdenek Derkas (CZE)Christian Cremers ()6-2 4-6 6-2[H2H]
Q1Maciej Smola (POL)Lukas Ruepke (4) (DEU)6-4 7-6(11)[H2H]
Q1Jakub Filipsky (5) (CZE)Tomas Frommel (CZE)6-2 6-1[H2H]
Q1Christian Hirschmueller (6) (DEU)Lasse Muscheites ()6-3 6-2[H2H]
Q1Pavel Nejedly (CZE)Pavel Staubert (7) (CZE)7-6(6) 6-1[H2H]
Q1Michal Rolski (POL)Ondrej Vaculik (CZE)7-5 6-3[H2H]
Q2Cristobal Saavedra-Corvalan (1) (CHL)Tomas Musil (CZE)6-0 6-3[H2H]
Q2Nils Hoffacker ()Karol Dus (POL)6-2 6-7(1) 7-6(5)[H2H]
Q2Jan Kuncik (2) (CZE)Jan Jochman (CZE)3-6 6-2 7-6(3)[H2H]
Q2Yannick Offermans ()Martin Mihal (SVK)6-3 6-2[H2H]
Q2Christian Cremers ()Patrik Fabian (3) (SVK)6-4 6-1[H2H]
Q2Zdenek Derkas (CZE)Jan Kubicek (CZE)6-0 6-2[H2H]
Q2Lukas Ruepke (4) (DEU)David Novotny ()1-6 6-1 7-5[H2H]
Q2Maciej Smola (POL)Jiri Srna (CZE)6-1 7-6(5)[H2H]
Q2Jakub Filipsky (5) (CZE)Ondrej Dusek (CZE)6-1 7-6(3)[H2H]
Q2Tomas Frommel (CZE)Krzysztof Mlazga (POL)6-1 6-4[H2H]
Q2Christian Hirschmueller (6) (DEU)Marek Gengel (CZE)6-4 6-3[H2H]
Q2Lasse Muscheites ()Piotr Stefaniak (POL)7-5 6-3[H2H]
Q2Pavel Staubert (7) (CZE)Pawel Zawisza (POL)6-2 6-2[H2H]
Q2Pavel Nejedly (CZE)Piotr Baranski (POL)7-6(3) 6-7(4) 6-3[H2H]
Q2Michal Rolski (POL)Tomas Papik (8) (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q2Ondrej Vaculik (CZE)Wojciech Jantos (POL)6-4 6-4[H2H]
Q3Cristobal Saavedra-Corvalan (1) (CHL)UndecidedBye[H2H]
Q3Tomas Musil (CZE)Filip Kratochvila (SVK)6-0 6-4[H2H]
Q3Karol Dus (POL)UndecidedBye[H2H]
Q3Nils Hoffacker ()UndecidedBye[H2H]
Q3Jan Kuncik (2) (CZE)UndecidedBye[H2H]
Q3Jan Jochman (CZE)Maxim Maksimyuk (RUS)3-6 6-4 6-4[H2H]
Q3Martin Mihal (SVK)UndecidedBye[H2H]
Q3Yannick Offermans ()UndecidedBye[H2H]
Q3Patrik Fabian (3) (SVK)UndecidedBye[H2H]
Q3Christian Cremers ()Szymon Wieczorek (POL)6-4 6-1[H2H]
Q3Jan Kubicek (CZE)David Sramko (SVK)6-4 7-6(4)[H2H]
Q3Zdenek Derkas (CZE)UndecidedBye[H2H]
Q3Lukas Ruepke (4) (DEU)UndecidedBye[H2H]
Q3David Novotny ()Florian Kappe ()6-1 6-1[H2H]
Q3Maciej Smola (POL)Go James Fukugaki (USA)6-0 6-1[H2H]
Q3Jiri Srna (CZE)UndecidedBye[H2H]
Q3Jakub Filipsky (5) (CZE)UndecidedBye[H2H]
Q3Ondrej Dusek (CZE)Ondrej Plisek (CZE)6-1 6-1[H2H]
Q3Tomas Frommel (CZE)Nikita Bronnikov (RUS)7-5 6-3[H2H]
Q3Krzysztof Mlazga (POL)UndecidedBye[H2H]
Q3Christian Hirschmueller (6) (DEU)UndecidedBye[H2H]
Q3Marek Gengel (CZE)Brendon Millington-Herrman ()6-3 4-6 6-2[H2H]
Q3Lasse Muscheites ()Ladislav Zeleny (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q3Piotr Stefaniak (POL)UndecidedBye[H2H]
Q3Pavel Staubert (7) (CZE)UndecidedBye[H2H]
Q3Pawel Zawisza (POL)Max Steinberger (POL)6-2 6-3[H2H]
Q3Piotr Baranski (POL)Adam Mlazga (POL)6-0 4-0 Retired[H2H]
Q3Pavel Nejedly (CZE)UndecidedBye[H2H]
Q3Tomas Papik (8) (CZE)UndecidedBye[H2H]
Q3Michal Rolski (POL)Filip Simek (CZE)6-0 6-0[H2H]
Q3Wojciech Jantos (POL)Tomas Hornak (WC) (SVK)4-6 6-1 6-4[H2H]
Q3Ondrej Vaculik (CZE)UndecidedBye[H2H]


What's your opinion on the ATP Czech Republic F3 Futures draw (Men's) 2014?
Who will win Czech Republic F3 Futures?