ATP Czech Republic F3 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Czech Republic F3 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F3 Futures Event Details:

2011-05-23Clay
OutdoorJablonec nad Nisou, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarc Rath (AUT)Mathieu Rodrigues (2) (FRA)6-3 6-2 [H2H]
SFMarc Rath (AUT)Nicolas Reissig (6) (AUT)6-1 7-5 [H2H]
SFMathieu Rodrigues (2) (FRA)Roman Jebavy (8) (CZE)0-6 6-2 6-3 [H2H]
QFMarc Rath (AUT)Jan Mertl (1) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
QFNicolas Reissig (6) (AUT)Erik Chvojka (3) (CAN)6-4 4-6 7-5 [H2H]
QFRoman Jebavy (8) (CZE)Jan Satral (Q) (CZE)6-1 6-1 [H2H]
QFMathieu Rodrigues (2) (FRA)Norbert Gombos (SVK)7-5 6-1 [H2H]
R16Jan Mertl (1) (CZE)Adrian Sikora (SVK)6-2 6-2 [H2H]
R16Marc Rath (AUT)Michal Schmid (5) (CZE)6-3 7-6(4) [H2H]
R16Erik Chvojka (3) (CAN)Tristan-Samuel Weissborn (AUT)6-1 6-4 [H2H]
R16Nicolas Reissig (6) (AUT)Lubomir Majsajdr (SE) (CZE)6-4 6-4 [H2H]
R16Roman Jebavy (8) (CZE)Andrei Gorban (MDA)4-6 6-1 6-3 [H2H]
R16Jan Satral (Q) (CZE)Gerald Melzer (4) (AUT)3-6 6-3 6-0 [H2H]
R16Norbert Gombos (SVK)Roman Kutac (7) (CZE)7-6(1) 3-6 6-3 [H2H]
R16Mathieu Rodrigues (2) (FRA)Michal Pazicky (SVK)6-2 6-2 [H2H]
R32Jan Mertl (1) (CZE)Laslo Urrutia Fuentes (Q) (GER)6-0 6-0 [H2H]
R32Adrian Sikora (SVK)Jan Kuncik (WC) (CZE)6-1 6-4 [H2H]
R32Marc Rath (AUT)Jozef Kovalik (SVK)6-3 5-7 6-4 [H2H]
R32Michal Schmid (5) (CZE)Adam Pavlasek (WC) (CZE)6-2 6-1 [H2H]
R32Erik Chvojka (3) (CAN)Simon Ede (Q) (AUS)6-1 6-0 [H2H]
R32Tristan-Samuel Weissborn (AUT)Kevin Krawietz (GER)7-5 6-3 [H2H]
R32Lubomir Majsajdr (SE) (CZE)Richard Waite (GER)4-6 6-4 6-4 [H2H]
R32Nicolas Reissig (6) (AUT)Tobias Simon (Q) (GER)6-1 0-6 6-1 [H2H]
R32Roman Jebavy (8) (CZE)Libor Salaba (WC) (CZE)4-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Andrei Gorban (MDA)Radim Urbanek (Q) (CZE)6-3 6-1 [H2H]
R32Jan Satral (Q) (CZE)Pavel Krcek (WC) (CZE)5-7 6-1 6-2 [H2H]
R32Gerald Melzer (4) (AUT)Jakub Lustyk (CZE)6-4 5-7 6-4 [H2H]
R32Roman Kutac (7) (CZE)Lukas Vojtechovsky (Q) (CZE)6-1 Retired[H2H]
R32Norbert Gombos (SVK)Jiri Kosler (CZE)7-6(1) 6-1 [H2H]
R32Michal Pazicky (SVK)Tomas Prokop (Q) (CZE)6-1 6-4 [H2H]
R32Mathieu Rodrigues (2) (FRA)David Pavlik (Q) (CZE)6-1 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FMichal Schmid (3) (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Michal Pazicky (2) (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
6-3 6-2
SFMichal Schmid (3) (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Erik Chvojka (1) (CAN)
Roman Jebavy (CZE)
6-7(3) 6-2 [10-6]
SFMichal Pazicky (2) (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
Lubomir Majsajdr (4) (CZE)
Jan Satral (CZE)
6-2 6-1
QFErik Chvojka (1) (CAN)
Roman Jebavy (CZE)
Pavel Krcek (CZE)
Jan Perutka (CZE)
6-2 6-1
QFMichal Schmid (3) (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Michal Navratil (CZE)
Adam Pavlasek (CZE)
7-5 3-6 [10-6]
QFLubomir Majsajdr (4) (CZE)
Jan Satral (CZE)
Tomas Cakl (CZE)
Ondrej Vaculik (CZE)
6-2 6-2
QFMichal Pazicky (2) (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
William Boe-Wiegaard (USA)
Laslo Urrutia Fuentes (GER)
6-1 6-2
R16Erik Chvojka (1) (CAN)
Roman Jebavy (CZE)
Bye
R16Pavel Krcek (CZE)
Jan Perutka (CZE)
Karel Luhan (CZE)
Marek Marsoun (CZE)
6-2 6-1
R16Michal Schmid (3) (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Bye
R16Michal Navratil (CZE)
Adam Pavlasek (CZE)
Trent Aaron (USA)
Craig Schwartz (USA)
7-5 6-2
R16Tomas Cakl (CZE)
Ondrej Vaculik (CZE)
Scott Browne (AUS)
Simon Ede (AUS)
6-3 7-6(3)
R16Lubomir Majsajdr (4) (CZE)
Jan Satral (CZE)
Boris Borgula (SVK)
Michal Voscek (SVK)
4-6 6-4 [10-8]
R16William Boe-Wiegaard (USA)
Laslo Urrutia Fuentes (GER)
Oleksandr Gorovyts (UKR)
Alexey Vatutin (RUS)
1-1 Retired
R16Michal Pazicky (2) (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tobias Simon (GER)Alexey Vatutin (1) (RUS)4-6 7-6(4) 6-2 [H2H]
Q1Radim Urbanek (2) (CZE)Michal Voscek (SVK)6-4 7-6(4) [H2H]
Q1Lukas Vojtechovsky (CZE)Petr Smid (CZE)7-6(11) 6-3 [H2H]
Q1Laslo Urrutia Fuentes (4) (GER)Florian Kappe (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q1Jan Satral (5) (CZE)Tim Srkala (SUI)6-0 6-2 [H2H]
Q1Simon Ede (6) (AUS)William Boe-Wiegaard (USA)6-3 6-4 [H2H]
Q1Tomas Prokop (CZE)Mario Kargl (AUT)6-3 6-3 [H2H]
Q1David Pavlik (CZE)Boris Borgula (SVK)6-4 7-5 [H2H]
Q2Alexey Vatutin (1) (RUS)Pavel Mojha (CZE)6-3 6-0 [H2H]
Q2Tobias Simon (GER)Scott Browne (AUS)6-4 6-3 [H2H]
Q2Radim Urbanek (2) (CZE)Jan Brenk (CZE)6-1 6-3 [H2H]
Q2Michal Voscek (SVK)Armand Levandi (EST)3-1 Retired[H2H]
Q2Lukas Vojtechovsky (CZE)Daniel Geib (3) (AUT)6-4 6-1 [H2H]
Q2Petr Smid (CZE)Maciej Braciszewicz (POL)6-2 6-1 [H2H]
Q2Laslo Urrutia Fuentes (4) (GER)Jakub Gewert (POL)6-3 6-1 [H2H]
Q2Florian Kappe (GER)Radomír Vyhlas (CZE)6-0 6-1 [H2H]
Q2Jan Satral (5) (CZE)Vaclav Safranek (CZE)6-4 2-6 6-0 [H2H]
Q2Tim Srkala (SUI)Sebastian Richter (GER)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q2Simon Ede (6) (AUS)Roman Chmelik (CZE)6-7(3) 6-4 6-3 [H2H]
Q2William Boe-Wiegaard (USA)Filip Nerusil (CZE)6-0 6-0 [H2H]
Q2Mario Kargl (AUT)Alexey Lukyanov (RUS)6-2 4-6 6-1 [H2H]
Q2Tomas Prokop (CZE)Narek Nikogosyan (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q2David Pavlik (CZE)Jan Perutka (CZE)7-6(3) 6-3 [H2H]
Q2Boris Borgula (SVK)Marek Marsoun (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Alexey Vatutin (1) (RUS)Bye
Q3Pavel Mojha (CZE)Robin Bulant (CZE)6-2 4-6 6-2 [H2H]
Q3Scott Browne (AUS)Bye
Q3Tobias Simon (GER)Bye
Q3Radim Urbanek (2) (CZE)Bye
Q3Jan Brenk (CZE)Stepan Safranek (CZE)6-2 6-0 [H2H]
Q3Michal Voscek (SVK)Bye
Q3Armand Levandi (EST)Bye
Q3Daniel Geib (3) (AUT)Bye
Q3Lukas Vojtechovsky (CZE)Dominik Suc (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Petr Smid (CZE)Bye
Q3Maciej Braciszewicz (POL)Bye
Q3Laslo Urrutia Fuentes (4) (GER)Bye
Q3Jakub Gewert (POL)Anthony Loconte (ITA)7-5 6-0 [H2H]
Q3Florian Kappe (GER)Bye
Q3Radomír Vyhlas (CZE)Bye
Q3Jan Satral (5) (CZE)Bye
Q3Vaclav Safranek (CZE)Oleksandr Gorovyts (UKR)6-3 6-7(6) 6-2 [H2H]
Q3Tim Srkala (SUI)Bye
Q3Sebastian Richter (GER)Bye
Q3Simon Ede (6) (AUS)Bye
Q3Roman Chmelik (CZE)Vladimir Filip (ROU)6-0 6-0 [H2H]
Q3William Boe-Wiegaard (USA)Bye
Q3Filip Nerusil (CZE)Bye
Q3Alexey Lukyanov (RUS)Bye
Q3Mario Kargl (AUT)Vasily Tkachenko (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q3Narek Nikogosyan (RUS)Bye
Q3Tomas Prokop (CZE)Bye
Q3Jan Perutka (CZE)Bye
Q3David Pavlik (CZE)Bye
Q3Marek Marsoun (CZE)Bye
Q3Boris Borgula (SVK)Bye


What's your opinion on the ATP Czech Republic F3 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Czech Republic F3 Futures?