ATP Czech Republic F2 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Czech Republic F2 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F2 Futures Event Details:

2014-05-19Clay
OutdoorMost, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarek Michalicka (4) (CZE)Bastian Wagner (Q) (GER)6-4 6-1 [H2H]
SFBastian Wagner (Q) (GER)Marek Jaloviec (Q) (CZE)6-4 5-7 6-4 [H2H]
SFMarek Michalicka (4) (CZE)Andriej Kapas (POL)3-6 6-4 6-1 [H2H]
QFMarek Jaloviec (Q) (CZE)Jan Kuncik (CZE)7-5 6-2 [H2H]
QFBastian Wagner (Q) (GER)Ricardo Urzua-Rivera (3) (CHI)6-2 2-6 7-5 [H2H]
QFMarek Michalicka (4) (CZE)Adam Chadaj (Q) (POL)6-2 3-6 7-6(2) [H2H]
QFAndriej Kapas (POL)Jan Blecha (CZE)6-4 7-5 [H2H]
R16Marek Jaloviec (Q) (CZE)Jakub Filipsky (WC) (CZE)6-4 2-6 6-3 [H2H]
R16Jan Kuncik (CZE)Blazej Koniusz (7) (POL)6-3 7-6(6) [H2H]
R16Ricardo Urzua-Rivera (3) (CHI)Libor Salaba (CZE)7-5 7-6(1) [H2H]
R16Bastian Wagner (Q) (GER)Yannick Maden (8) (GER)6-1 6-4 [H2H]
R16Adam Chadaj (Q) (POL)Jakub Lustyk (CZE)6-1 6-2 [H2H]
R16Marek Michalicka (4) (CZE)Mateusz Kowalczyk (WC) (POL)7-6(5) 6-2 [H2H]
R16Andriej Kapas (POL)Oscar Otte (GER)6-4 2-6 6-4 [H2H]
R16Jan Blecha (CZE)Dusan Lojda (CZE)6-3 6-3 [H2H]
R32Jakub Filipsky (WC) (CZE)Roman Jebavy (1) (CZE)6-2 5-7 6-2 [H2H]
R32Marek Jaloviec (Q) (CZE)Dominik Suc (CZE)1-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Jan Kuncik (CZE)Moritz Dettinger (Q) (GER)6-1 6-4 [H2H]
R32Blazej Koniusz (7) (POL)Jan Satral (CZE)7-6(1) 6-1 [H2H]
R32Ricardo Urzua-Rivera (3) (CHI)Zdenek Derkas (Q) (CZE)6-2 6-1 [H2H]
R32Libor Salaba (CZE)Roman Khassanov (Q) (KAZ)6-1 6-1 [H2H]
R32Bastian Wagner (Q) (GER)Pavel Staubert (WC) (CZE)6-4 6-7(3) 7-5 [H2H]
R32Yannick Maden (8) (GER)David Pavlik (WC) (CZE)6-2 6-3 [H2H]
R32Jakub Lustyk (CZE)Cristobal Saavedra-Corvalan (6) (CHI)4-1 Retired[H2H]
R32Adam Chadaj (Q) (POL)Marek Semjan (SVK)1-6 6-4 6-2 [H2H]
R32Mateusz Kowalczyk (WC) (POL)Tomas Papik (Q) (CZE)6-4 6-4 [H2H]
R32Marek Michalicka (4) (CZE)Bastian Malla (CHI)6-3 6-2 [H2H]
R32Andriej Kapas (POL)Erik Crepaldi (5) (ITA)7-6(4) 6-3 [H2H]
R32Oscar Otte (GER)Jiri Kosler (Q) (CZE)6-2 6-1 [H2H]
R32Dusan Lojda (CZE)Robin Stanek (CZE)7-5 6-3 [H2H]
R32Jan Blecha (CZE)Adam Pavlasek (2) (CZE)7-6(0) 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FMarek Michalicka (2) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Lukas Marsoun (4) (CZE)
Libor Salaba (CZE)
6-2 7-6(6)
SFLukas Marsoun (4) (CZE)
Libor Salaba (CZE)
Andriej Kapas (1) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
7-6(13) 6-4
SFMarek Michalicka (2) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Cristobal Saavedra-Corvalan (3) (CHI)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
6-4 5-7 [10-8]
QFAndriej Kapas (1) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Adam Chadaj (POL)
Erik Crepaldi (ITA)
6-4 6-0
QFLukas Marsoun (4) (CZE)
Libor Salaba (CZE)
Dusan Lojda (CZE)
Pavel Staubert (CZE)
WO
QFCristobal Saavedra-Corvalan (3) (CHI)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
Roman Jebavy (CZE)
Jan Satral (CZE)
6-7(9) 7-6(10) [10-7]
QFMarek Michalicka (2) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
David Skoch (CZE)
Robin Stanek (CZE)
7-6(7) 6-3
R16Andriej Kapas (1) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Jiri Kosler (CZE)
Dominik Recek (CZE)
6-3 7-5
R16Adam Chadaj (POL)
Erik Crepaldi (ITA)
Piotr Baranski (POL)
Piotr Stefaniak (POL)
6-2 6-4
R16Lukas Marsoun (4) (CZE)
Libor Salaba (CZE)
Jakub Filipsky (CZE)
Jan Kuncik (CZE)
4-6 6-4 [10-5]
R16Dusan Lojda (CZE)
Pavel Staubert (CZE)
Michal Dembek (POL)
Piotr Grynkowski (POL)
6-3 6-1
R16Roman Jebavy (CZE)
Jan Satral (CZE)
Jannis Kahlke (GER)
Oscar Otte (GER)
6-2 6-0
R16Cristobal Saavedra-Corvalan (3) (CHI)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
Michal Bisko (CZE)
David Pavlik (CZE)
6-3 6-3
R16David Skoch (CZE)
Robin Stanek (CZE)
Zdenek Derkas (CZE)
Jan Perutka (CZE)
6-0 6-3
R16Marek Michalicka (2) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Jan Jochman (CZE)
Tomas Musil (CZE)
6-4 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jiri Kosler (CZE)Michal Dembek (POL)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q1Bastian Wagner (2) (GER)Yannick Offermans (GER)6-7(4) 6-4 7-6(1) [H2H]
Q1Zdenek Derkas (CZE)Patrik Fabian (3) (SVK)6-1 6-4 [H2H]
Q1Roman Khassanov (4) (KAZ)Szymon Wieczorek (WC) (POL)6-1 6-4 [H2H]
Q1Moritz Dettinger (9) (GER)Jannis Kahlke (5) (GER)4-6 6-3 6-3 [H2H]
Q1Adam Chadaj (6) (POL)Pavel Nejedly (12) (CZE)6-2 5-7 6-1 [H2H]
Q1Tomas Papik (7) (CZE)Tomas Kaluzik (CZE)3-6 6-4 7-5 [H2H]
Q1Marek Jaloviec (8) (CZE)Piotr Grynkowski (11) (POL)6-1 7-5 [H2H]
Q2Michal Dembek (POL)Ivo Minar (1WC) (CZE)4-6 3-1 Retired[H2H]
Q2Jiri Kosler (CZE)Tomas Frommel (CZE)6-2 6-2 [H2H]
Q2Bastian Wagner (2) (GER)Jan Jochman (CZE)6-1 6-2 [H2H]
Q2Yannick Offermans (GER)Nikita Bronnikov (RUS)6-4 6-0 [H2H]
Q2Patrik Fabian (3) (SVK)Jan Perutka (CZE)6-1 6-3 [H2H]
Q2Zdenek Derkas (CZE)Tomas Hornak (SVK)6-0 6-0 [H2H]
Q2Roman Khassanov (4) (KAZ)Piotr Baranski (POL)4-6 6-3 7-6(7) [H2H]
Q2Szymon Wieczorek (WC) (POL)Jan Kubicek (CZE)3-6 6-3 6-2 [H2H]
Q2Jannis Kahlke (5) (GER)Marek Gengel (CZE)7-6(3) 3-6 7-5 [H2H]
Q2Moritz Dettinger (9) (GER)Anthony Loconte (ITA)7-5 6-2 [H2H]
Q2Adam Chadaj (6) (POL)Philipp Dittmer (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q2Pavel Nejedly (12) (CZE)Jaroslav Vondrasek (CZE)6-0 6-1 [H2H]
Q2Tomas Papik (7) (CZE)Dominik Recek (CZE)6-4 6-0 [H2H]
Q2Tomas Kaluzik (CZE)Piotr Stefaniak (10) (POL)6-4 6-3 [H2H]
Q2Marek Jaloviec (8) (CZE)Tomas Musil (CZE)7-5 1-6 6-2 [H2H]
Q2Piotr Grynkowski (11) (POL)Maxim Filippov (KAZ)6-4 6-2 [H2H]
Q3Ivo Minar (1WC) (CZE)Bye
Q3Michal Dembek (POL)Daniel Baumann (GER)2-6 6-3 7-6(6) [H2H]
Q3Jiri Kosler (CZE)Bye
Q3Tomas Frommel (CZE)Bye
Q3Bastian Wagner (2) (GER)Bye
Q3Jan Jochman (CZE)Ilia Karelin (RUS)6-3 6-4 [H2H]
Q3Yannick Offermans (GER)Bye
Q3Nikita Bronnikov (RUS)Bye
Q3Patrik Fabian (3) (SVK)Bye
Q3Jan Perutka (CZE)Caspar Schuetze (WC) (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Tomas Hornak (SVK)Bye
Q3Zdenek Derkas (CZE)Bye
Q3Roman Khassanov (4) (KAZ)Bye
Q3Piotr Baranski (POL)Ondrej Krstev (CZE)6-2 6-3 [H2H]
Q3Jan Kubicek (CZE)Bye
Q3Szymon Wieczorek (WC) (POL)Bye
Q3Jannis Kahlke (5) (GER)Bye
Q3Marek Gengel (CZE)Pavel Krcek (CZE)6-3 6-4 [H2H]
Q3Anthony Loconte (ITA)Bye
Q3Moritz Dettinger (9) (GER)Bye
Q3Adam Chadaj (6) (POL)Bye
Q3Philipp Dittmer (GER)Patrik Obal (SVK)6-4 7-5 [H2H]
Q3Jaroslav Vondrasek (CZE)Bye
Q3Pavel Nejedly (12) (CZE)Bye
Q3Tomas Papik (7) (CZE)Bye
Q3Dominik Recek (CZE)David Mikula (SVK)6-0 6-2 [H2H]
Q3Tomas Kaluzik (CZE)Bye
Q3Piotr Stefaniak (10) (POL)Bye
Q3Marek Jaloviec (8) (CZE)Bye
Q3Tomas Musil (CZE)Kevin Poth (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q3Maxim Filippov (KAZ)Bye
Q3Piotr Grynkowski (11) (POL)Bye


What's your opinion on the ATP Czech Republic F2 Futures draw (Men's) 2014?
Who will win Czech Republic F2 Futures?