ATP Czech Republic F2 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Czech Republic F2 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F2 Futures Event Details:

2011-05-16Clay
OutdoorMost, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDaniel Koellerer (1) (AUT)Lubomir Majsajdr (CZE)6-3 6-2 [H2H]
SFDaniel Koellerer (1) (AUT)Alexander Bury (4) (BLR)6-4 6-4 [H2H]
SFLubomir Majsajdr (CZE)Lukas Dlouhy (Q) (CZE)6-2 Retired[H2H]
QFDaniel Koellerer (1) (AUT)Peter Torebko (5) (GER)6-3 6-4 [H2H]
QFAlexander Bury (4) (BLR)Jiri Vesely (SE) (CZE)6-1 7-5 [H2H]
QFLukas Dlouhy (Q) (CZE)Peter Gojowczyk (3) (GER)6-3 1-6 7-5 [H2H]
QFLubomir Majsajdr (CZE)Jarryd Maher (AUS)6-2 7-6(3) [H2H]
R16Daniel Koellerer (1) (AUT)Jan Kuncik (WC) (CZE)6-2 6-0 [H2H]
R16Peter Torebko (5) (GER)Simon Ede (Q) (AUS)6-2 4-6 6-1 [H2H]
R16Alexander Bury (4) (BLR)Jiri Vanek (CZE)6-3 6-3 [H2H]
R16Jiri Vesely (SE) (CZE)Adrian Sikora (SVK)6-4 6-2 [H2H]
R16Lukas Dlouhy (Q) (CZE)Roman Jebavy (7) (CZE)7-5 3-6 6-2 [H2H]
R16Peter Gojowczyk (3) (GER)David Pavlik (Q) (CZE)6-4 6-1 [H2H]
R16Jarryd Maher (AUS)Norbert Gombos (8) (SVK)6-2 6-4 [H2H]
R16Lubomir Majsajdr (CZE)Jiri Kosler (CZE)6-4 6-2 [H2H]
R32Daniel Koellerer (1) (AUT)Alexey Vatutin (Q) (RUS)6-3 6-0 [H2H]
R32Jan Kuncik (WC) (CZE)Jakub Lustyk (CZE)6-2 1-6 6-4 [H2H]
R32Simon Ede (Q) (AUS)Navid Johannigmann (Q) (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Peter Torebko (5) (GER)Daniel Geib (Q) (AUT)3-6 7-6(8) 6-3 [H2H]
R32Alexander Bury (4) (BLR)Bjorn Propst (AUT)6-2 4-6 6-1 [H2H]
R32Jiri Vanek (CZE)Ricardo Urzua-Rivera (CHI)6-1 7-6(4) [H2H]
R32Jiri Vesely (SE) (CZE)Jan Satral (LL) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
R32Adrian Sikora (SVK)Nicolas Reissig (6) (AUT)6-1 6-0 [H2H]
R32Roman Jebavy (7) (CZE)Lukas Vrnak (WC) (CZE)6-4 6-2 [H2H]
R32Lukas Dlouhy (Q) (CZE)Robert Varga (UKR)6-2 7-6(4) [H2H]
R32David Pavlik (Q) (CZE)Lukas Vojtechovsky (Q) (CZE)6-4 6-3 [H2H]
R32Peter Gojowczyk (3) (GER)Laslo Urrutia Fuentes (Q) (GER)6-1 6-1 [H2H]
R32Norbert Gombos (8) (SVK)Gerald Kamitz (AUT)6-1 4-1 Retired[H2H]
R32Jarryd Maher (AUS)Pavel Krcek (WC) (CZE)6-3 7-6(0) [H2H]
R32Jiri Kosler (CZE)Libor Salaba (WC) (CZE)6-4 6-2 [H2H]
R32Lubomir Majsajdr (CZE)Andis Juska (2) (LAT)6-1 0-1 Retired[H2H]
Men's Doubles
FRoman Jebavy (1) (CZE)
Andis Juska (LAT)
Markus Egger (AUT)
Daniel Koellerer (AUT)
6-4 6-2
SFRoman Jebavy (1) (CZE)
Andis Juska (LAT)
Jiri Broz (3) (CZE)
Lukas Dlouhy (CZE)
6-3 6-1
SFMarkus Egger (AUT)
Daniel Koellerer (AUT)
Laslo Urrutia Fuentes (4) (GER)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
6-0 6-4
QFRoman Jebavy (1) (CZE)
Andis Juska (LAT)
Daniel Geib (AUT)
Mario Kargl (AUT)
6-3 6-1
QFJiri Broz (3) (CZE)
Lukas Dlouhy (CZE)
Krystof Janosik (CZE)
Sebastian Richter (GER)
6-2 6-4
QFLaslo Urrutia Fuentes (4) (GER)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
Simon Ede (AUS)
Jarryd Maher (AUS)
1-6 6-4 [10-8]
QFMarkus Egger (AUT)
Daniel Koellerer (AUT)
Armand Levandi (EST)
Alexey Vatutin (RUS)
6-3 6-1
R16Roman Jebavy (1) (CZE)
Andis Juska (LAT)
Bye
R16Daniel Geib (AUT)
Mario Kargl (AUT)
Lubomir Majsajdr (CZE)
Jan Satral (CZE)
2-6 6-3 [10-6]
R16Jiri Broz (3) (CZE)
Lukas Dlouhy (CZE)
Ladislav Chramosta (CZE)
Libor Salaba (CZE)
6-7(7) 6-3 [12-10]
R16Krystof Janosik (CZE)
Sebastian Richter (GER)
Pavel Krcek (CZE)
David Pavlik (CZE)
6-4 3-6 [10-7]
R16Simon Ede (AUS)
Jarryd Maher (AUS)
Jiri Kosler (CZE)
Marko Lenz (GER)
WO
R16Laslo Urrutia Fuentes (4) (GER)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
Tomas Cakl (CZE)
Ondrej Vaculik (CZE)
6-2 6-2
R16Armand Levandi (EST)
Alexey Vatutin (RUS)
Jakub Gewert (POL)
Oleksandr Gorovyts (UKR)
6-1 7-6(3)
R16Markus Egger (AUT)
Daniel Koellerer (AUT)
Alexander Bury (2) (BLR)
Robert Varga (UKR)
6-4 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alexey Vatutin (1) (RUS)Tobias Simon (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q1Daniel Geib (2) (AUT)Jakub Gewert (POL)6-0 6-2 [H2H]
Q1Navid Johannigmann (3) (GER)Roman Chmelik (CZE)6-2 6-0 [H2H]
Q1Laslo Urrutia Fuentes (4) (GER)Marek Pesicka (WC) (CZE)6-4 6-1 [H2H]
Q1Lukas Dlouhy (WC) (CZE)Marko Lenz (5) (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q1David Pavlik (CZE)Jan Satral (6) (CZE)1-6 7-5 6-4 [H2H]
Q1Simon Ede (7) (AUS)Mario Kargl (AUT)6-3 7-6(7) [H2H]
Q1Lukas Vojtechovsky (CZE)Armand Levandi (EST)6-2 6-2 [H2H]
Q2Alexey Vatutin (1) (RUS)Filip Dolezel (CZE)6-4 6-1 [H2H]
Q2Tobias Simon (GER)Ondrej Vaculik (WC) (CZE)6-3 6-1 [H2H]
Q2Daniel Geib (2) (AUT)Anthony Loconte (ITA)6-0 6-2 [H2H]
Q2Jakub Gewert (POL)Alexey Lukyanov (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q2Navid Johannigmann (3) (GER)Ralph Regus (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q2Roman Chmelik (CZE)Lukas Ollert (GER)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q2Laslo Urrutia Fuentes (4) (GER)Jan Perutka (CZE)6-3 6-1 [H2H]
Q2Marek Pesicka (WC) (CZE)Florian Kappe (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q2Marko Lenz (5) (GER)Robin Bulant (CZE)6-4 6-1 [H2H]
Q2Lukas Dlouhy (WC) (CZE)Andrey Yuzhnyy (RUS)6-1 6-4 [H2H]
Q2Jan Satral (6) (CZE)Scott Browne (AUS)6-0 6-0 [H2H]
Q2David Pavlik (CZE)Pavel Mojha (CZE)6-4 2-6 6-4 [H2H]
Q2Simon Ede (7) (AUS)Stefan Rettl (AUT)6-3 4-6 6-4 [H2H]
Q2Mario Kargl (AUT)Matej Zeman (SVK)6-4 6-1 [H2H]
Q2Armand Levandi (EST)Dominik Sproch (SVK)4-6 7-5 6-2 [H2H]
Q2Lukas Vojtechovsky (CZE)Radomír Vyhlas (CZE)6-1 6-1 [H2H]
Q3Alexey Vatutin (1) (RUS)Bye
Q3Filip Dolezel (CZE)Jan Nesvorny (CZE)6-1 6-2 [H2H]
Q3Ondrej Vaculik (WC) (CZE)Bye
Q3Tobias Simon (GER)Bye
Q3Daniel Geib (2) (AUT)Bye
Q3Anthony Loconte (ITA)Dmitro Solyayev (UKR)6-0 2-6 6-1 [H2H]
Q3Alexey Lukyanov (RUS)Bye
Q3Jakub Gewert (POL)Bye
Q3Navid Johannigmann (3) (GER)Bye
Q3Ralph Regus (GER)Jan Brenk (WC) (CZE)6-0 6-3 [H2H]
Q3Lukas Ollert (GER)Bye
Q3Roman Chmelik (CZE)Bye
Q3Laslo Urrutia Fuentes (4) (GER)Bye
Q3Jan Perutka (CZE)Daniele Cattaneo (ITA)6-2 6-4 [H2H]
Q3Florian Kappe (GER)Bye
Q3Marek Pesicka (WC) (CZE)Bye
Q3Marko Lenz (5) (GER)Bye
Q3Robin Bulant (CZE)Sebastian Richter (GER)6-3 7-6(6) 6-1 [H2H]
Q3Lukas Dlouhy (WC) (CZE)Bye
Q3Andrey Yuzhnyy (RUS)Bye
Q3Jan Satral (6) (CZE)Bye
Q3Scott Browne (AUS)Martin Lacko (SVK)6-1 6-3 [H2H]
Q3Pavel Mojha (CZE)Bye
Q3David Pavlik (CZE)Bye
Q3Simon Ede (7) (AUS)Bye
Q3Stefan Rettl (AUT)Oleksandr Gorovyts (UKR)7-5 6-2 [H2H]
Q3Mario Kargl (AUT)Bye
Q3Matej Zeman (SVK)Bye
Q3Dominik Sproch (SVK)Bye
Q3Armand Levandi (EST)Vasily Tkachenko (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q3Radomír Vyhlas (CZE)Pablo Serra (ARG)6-0 6-2 [H2H]
Q3Lukas Vojtechovsky (CZE)Bye


What's your opinion on the ATP Czech Republic F2 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Czech Republic F2 Futures?