ATP Czech Republic F2 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Czech Republic F2 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F2 Futures Event Details:

2010-05-10Clay
OutdoorMost, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDennis Bloemke (7) (GER)Robin Vik (1) (CZE)7-6(2) 6-1 [H2H]
SFRobin Vik (1) (CZE)Marc Sieber (3) (GER)3-6 7-6(2) 6-4 [H2H]
SFDennis Bloemke (7) (GER)Miloslav Mecir (6) (SVK)6-3 6-4 [H2H]
QFRobin Vik (1) (CZE)Kamil Capkovic (5) (SVK)6-2 6-3 [H2H]
QFMarc Sieber (3) (GER)Jiri Vesely (WC) (CZE)7-6(8) 6-0 [H2H]
QFDennis Bloemke (7) (GER)Andrey Kumantsov (4) (RUS)6-2 3-0 Retired[H2H]
QFMiloslav Mecir (6) (SVK)James Lemke (2) (AUS)6-1 6-2 [H2H]
R16Robin Vik (1) (CZE)Ladislav Chramosta (CZE)6-4 6-2 [H2H]
R16Kamil Capkovic (5) (SVK)Tim Van Terheijden (Q) (NED)6-4 7-5 [H2H]
R16Marc Sieber (3) (GER)Alexander Bury (Q) (BLR)7-6(5) 4-6 6-4 [H2H]
R16Jiri Vesely (WC) (CZE)Ricardo Urzua-Rivera (CHI)6-3 6-4 [H2H]
R16Dennis Bloemke (7) (GER)Anas Fattar (MAR)6-3 7-5 [H2H]
R16Andrey Kumantsov (4) (RUS)Jiri Kosler (WC) (CZE)7-6(2) 7-5 [H2H]
R16Miloslav Mecir (6) (SVK)Massimo Capone (ITA)6-2 3-0 Retired[H2H]
R16James Lemke (2) (AUS)Marc Rath (Q) (AUT)7-6(5) 6-3 [H2H]
R32Robin Vik (1) (CZE)Nikolai Fidirko (BLR)6-1 7-5 [H2H]
R32Ladislav Chramosta (CZE)Matus Horecny (LL) (SVK)6-3 3-6 6-2 [H2H]
R32Tim Van Terheijden (Q) (NED)Jakub Lustyk (WC) (CZE)6-3 6-3 [H2H]
R32Kamil Capkovic (5) (SVK)Yassine Idmbarek (MAR)6-4 6-2 [H2H]
R32Marc Sieber (3) (GER)Michal Konecny (Q) (CZE)6-3 6-3 [H2H]
R32Alexander Bury (Q) (BLR)Maik Ulrich (Q) (GER)6-4 6-2 [H2H]
R32Jiri Vesely (WC) (CZE)Gerald Melzer (Q) (AUT)6-3 6-0 [H2H]
R32Ricardo Urzua-Rivera (CHI)Jiri Skoloudik (8) (CZE)6-2 6-1 [H2H]
R32Dennis Bloemke (7) (GER)Jan-Lennard Struff (GER)6-1 6-3 [H2H]
R32Anas Fattar (MAR)Adrian Sikora (SVK)1-6 6-3 6-4 [H2H]
R32Jiri Kosler (WC) (CZE)Marko Danis (WC) (SVK)6-3 6-4 [H2H]
R32Andrey Kumantsov (4) (RUS)Philip Lang (Q) (AUT)6-2 6-0 [H2H]
R32Miloslav Mecir (6) (SVK)Adam Chadaj (POL)6-3 6-4 [H2H]
R32Massimo Capone (ITA)Radim Urbanek (Q) (CZE)4-6 6-2 7-6(5) [H2H]
R32Marc Rath (Q) (AUT)Roman Jebavy (CZE)6-4 1-6 6-3 [H2H]
R32James Lemke (2) (AUS)Robert Rumler (SE) (CZE)6-1 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FRoman Jebavy (1) (CZE)
Andrey Kumantsov (RUS)
Kamil Capkovic (2) (SVK)
Miloslav Mecir (SVK)
6-4 6-2
SFRoman Jebavy (1) (CZE)
Andrey Kumantsov (RUS)
Jiri Broz (CZE)
Ladislav Chramosta (CZE)
6-4 6-3
SFKamil Capkovic (2) (SVK)
Miloslav Mecir (SVK)
Alexander Bury (BLR)
Michal Konecny (CZE)
7-5 6-4
QFRoman Jebavy (1) (CZE)
Andrey Kumantsov (RUS)
Marc Sieber (GER)
Jan-Lennard Struff (GER)
7-5 6-4
QFJiri Broz (CZE)
Ladislav Chramosta (CZE)
Dennis Bloemke (4) (GER)
James Lemke (AUS)
6-3 3-6 [10-5]
QFAlexander Bury (BLR)
Michal Konecny (CZE)
Nikolai Fidirko (3) (BLR)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
4-6 7-5 [10-5]
QFKamil Capkovic (2) (SVK)
Miloslav Mecir (SVK)
Jiri Kosler (CZE)
Tim Van Terheijden (NED)
6-1 6-1
R16Roman Jebavy (1) (CZE)
Andrey Kumantsov (RUS)
Bye
R16Marc Sieber (GER)
Jan-Lennard Struff (GER)
Anthony Loconte (ITA)
Jiri Sunkovsky (CZE)
6-2 6-0
R16Dennis Bloemke (4) (GER)
James Lemke (AUS)
Bye
R16Jiri Broz (CZE)
Ladislav Chramosta (CZE)
Jan Hradsky (CZE)
Filip Strnad (CZE)
6-3 7-5
R16Alexander Bury (BLR)
Michal Konecny (CZE)
Jakub Jastrzebski (POL)
Mateusz Moj (POL)
6-1 6-4
R16Nikolai Fidirko (3) (BLR)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
Bye
R16Jiri Kosler (CZE)
Tim Van Terheijden (NED)
Philip Lang (AUT)
Gerald Melzer (AUT)
4-6 6-3 [15-13]
R16Kamil Capkovic (2) (SVK)
Miloslav Mecir (SVK)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alexander Bury (1) (BLR)Tristan-Samuel Weissborn (10) (AUT)3-6 6-3 7-5 [H2H]
Q1Tim Van Terheijden (2) (NED)Jakub Jastrzebski (POL)6-2 6-3 [H2H]
Q1Gerald Melzer (AUT)Martin Fafl (3) (CZE)6-2 6-2 [H2H]
Q1Maik Ulrich (GER)Maximilian Neuchrist (16) (AUT)6-0 7-5 [H2H]
Q1Radim Urbanek (5) (CZE)Jan Hradsky (12) (CZE)6-2 6-2 [H2H]
Q1Philip Lang (6) (AUT)Mikolaj Szmyrgala (9) (POL)7-5 6-3 [H2H]
Q1Michal Konecny (7) (CZE)Michal Franek (15) (CZE)6-0 6-2 [H2H]
Q1Marc Rath (11) (AUT)Matus Horecny (8) (SVK)7-6(8) 6-0 [H2H]
Q2Alexander Bury (1) (BLR)Anthony Loconte (ITA)6-3 6-1 [H2H]
Q2Tristan-Samuel Weissborn (10) (AUT)Pavel Liska (CZE)6-2 6-0 [H2H]
Q2Tim Van Terheijden (2) (NED)George Jecminek (CAN)6-2 6-0 [H2H]
Q2Jakub Jastrzebski (POL)Martin Prikryl (14) (CZE)6-3 5-7 6-3 [H2H]
Q2Martin Fafl (3) (CZE)Matej Klobusovsky (SVK)6-2 6-2 [H2H]
Q2Gerald Melzer (AUT)Adam Novak (13) (CZE)6-2 6-0 [H2H]
Q2Maik Ulrich (GER)David Sodek (4) (CZE)7-6(6) 6-4 [H2H]
Q2Maximilian Neuchrist (16) (AUT)Michal Kozelsky (CZE)4-6 6-3 6-1 [H2H]
Q2Radim Urbanek (5) (CZE)Florian Fallert (GER)7-5 6-3 [H2H]
Q2Jan Hradsky (12) (CZE)Filip Strnad (CZE)6-4 6-4 [H2H]
Q2Philip Lang (6) (AUT)Christian Haupt (GER)7-5 6-0 [H2H]
Q2Mikolaj Szmyrgala (9) (POL)Jakub Eisner (CZE)6-3 6-3 [H2H]
Q2Michal Konecny (7) (CZE)Sebastian Sachs (GER)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q2Michal Franek (15) (CZE)Tobias Simon (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q2Matus Horecny (8) (SVK)Tomas Musil (CZE)6-2 6-3 [H2H]
Q2Marc Rath (11) (AUT)Nishank Mishra (IND)6-0 6-1 [H2H]
Q3Alexander Bury (1) (BLR)Bye
Q3Anthony Loconte (ITA)David Virabian (LAT)6-3 6-1 [H2H]
Q3Pavel Liska (CZE)Dominik Riha (WC) (CZE)6-1 6-1 [H2H]
Q3Tristan-Samuel Weissborn (10) (AUT)Bye
Q3Tim Van Terheijden (2) (NED)Bye
Q3George Jecminek (CAN)Dalibor Slauf (CZE)6-0 6-1 [H2H]
Q3Jakub Jastrzebski (POL)Frantisek Simon (CZE)6-2 6-2 [H2H]
Q3Martin Prikryl (14) (CZE)Bye
Q3Martin Fafl (3) (CZE)Bye
Q3Matej Klobusovsky (SVK)Vasily Tkachenko (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q3Gerald Melzer (AUT)Jan Kuncik (CZE)4-6 7-6(4) 6-3 [H2H]
Q3Adam Novak (13) (CZE)Bye
Q3David Sodek (4) (CZE)Bye
Q3Maik Ulrich (GER)Jiri Sunkovsky (CZE)6-1 6-4 [H2H]
Q3Michal Kozelsky (CZE)Bye
Q3Maximilian Neuchrist (16) (AUT)Bye
Q3Radim Urbanek (5) (CZE)Bye
Q3Florian Fallert (GER)Bastian Trinker (AUT)6-0 6-0 [H2H]
Q3Filip Strnad (CZE)Sebastian Richter (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Jan Hradsky (12) (CZE)Bye
Q3Philip Lang (6) (AUT)Bye
Q3Christian Haupt (GER)Lukas Weinhandl (AUT)6-0 6-1 [H2H]
Q3Jakub Eisner (CZE)Mateusz Moj (POL)6-4 7-6(3) [H2H]
Q3Mikolaj Szmyrgala (9) (POL)Bye
Q3Michal Konecny (7) (CZE)Bye
Q3Sebastian Sachs (GER)Patryk Gewert (POL)6-1 6-0 [H2H]
Q3Tobias Simon (GER)Marcel Stach (POL)6-3 6-1 [H2H]
Q3Michal Franek (15) (CZE)Bye
Q3Matus Horecny (8) (SVK)Bye
Q3Tomas Musil (CZE)Jan Nesvorny (CZE)6-1 6-1 [H2H]
Q3Nishank Mishra (IND)Maximilian Kolleritsch (GER)3-6 6-3 6-0 [H2H]
Q3Marc Rath (11) (AUT)Bye


What's your opinion on the ATP Czech Republic F2 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Czech Republic F2 Futures?