ATP Czech Republic F1 Futures Draw (Men's) - 2013

Click Here To Join The Czech Republic F1 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F1 Futures Event Details:

2013-05-13Clay
OutdoorMost, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FNorbert Gombos (7) (SVK)Dominic Thiem (3) (AUT)4-6 6-2 6-2 [H2H]
SFDominic Thiem (3) (AUT)Jaroslav Pospisil (5) (CZE)7-6(3) 6-1 [H2H]
SFNorbert Gombos (7) (SVK)Michal Franek (Q) (CZE)6-4 6-3 [H2H]
QFJaroslav Pospisil (5) (CZE)Juraj Masar (SVK)6-1 6-1 [H2H]
QFDominic Thiem (3) (AUT)Adam Pavlasek (8) (CZE)6-3 2-1 Retired[H2H]
QFNorbert Gombos (7) (SVK)Miloslav Mecir (4) (SVK)6-4 6-3 [H2H]
QFMichal Franek (Q) (CZE)Marek Semjan (2) (SVK)7-6(3) 5-7 6-4 [H2H]
R16Juraj Masar (SVK)Andrej Martin (1) (SVK)3-4 Retired[H2H]
R16Jaroslav Pospisil (5) (CZE)Marek Michalicka (CZE)6-3 2-6 6-1 [H2H]
R16Dominic Thiem (3) (AUT)Peter Heller (GER)6-4 6-4 [H2H]
R16Adam Pavlasek (8) (CZE)Jan Kuncik (CZE)6-2 7-6(4) [H2H]
R16Norbert Gombos (7) (SVK)Nikolaus Moser (AUT)7-5 6-2 [H2H]
R16Miloslav Mecir (4) (SVK)Prajnesh Gunneswaran (Q) (IND)6-2 6-4 [H2H]
R16Michal Franek (Q) (CZE)Steven Moneke (6) (GER)6-4 6-3 [H2H]
R16Marek Semjan (2) (SVK)Roman Jebavy (CZE)6-2 6-3 [H2H]
R32Andrej Martin (1) (SVK)Jan Satral (CZE)4-6 6-0 6-2 [H2H]
R32Juraj Masar (SVK)Yaraslau Shyla (BLR)7-5 1-6 6-2 [H2H]
R32Marek Michalicka (CZE)Robert Rumler (Q) (CZE)6-3 6-1 [H2H]
R32Jaroslav Pospisil (5) (CZE)Michal Milko (Q) (SVK)6-2 7-5 [H2H]
R32Dominic Thiem (3) (AUT)Patrik Fabian (WC) (SVK)6-3 6-4 [H2H]
R32Peter Heller (GER)Tomas Papik (WC) (CZE)7-5 7-5 [H2H]
R32Jan Kuncik (CZE)Jakub Oravec (Q) (SVK)7-5 6-4 [H2H]
R32Adam Pavlasek (8) (CZE)Lubomir Majsajdr (CZE)6-4 7-5 [H2H]
R32Norbert Gombos (7) (SVK)Dominik Suc (Q) (CZE)6-3 6-1 [H2H]
R32Nikolaus Moser (AUT)Otakar Lucak (CZE)6-3 6-4 [H2H]
R32Prajnesh Gunneswaran (Q) (IND)Torsten Wietoska (GER)6-4 6-1 [H2H]
R32Miloslav Mecir (4) (SVK)Ivo Minar (Q) (CZE)2-6 6-3 7-6(6) [H2H]
R32Steven Moneke (6) (GER)Nik Razborsek (SLO)7-6(1) 6-4 [H2H]
R32Michal Franek (Q) (CZE)Robin Stanek (WC) (CZE)6-2 7-5 [H2H]
R32Roman Jebavy (CZE)David Pavlik (WC) (CZE)6-4 7-6(7) [H2H]
R32Marek Semjan (2) (SVK)Jakub Gewert (Q) (POL)6-3 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FMichal Franek (CZE)
Jan Kuncik (CZE)
Patrik Fabian (4) (SVK)
Norbert Gombos (SVK)
4-6 6-3 [10-2]
SFPatrik Fabian (4) (SVK)
Norbert Gombos (SVK)
Marek Michalicka (1) (CZE)
Nikolaus Moser (AUT)
WO
SFMichal Franek (CZE)
Jan Kuncik (CZE)
Roman Jebavy (2) (CZE)
Adam Pavlasek (CZE)
WO
QFMarek Michalicka (1) (CZE)
Nikolaus Moser (AUT)
Marek Semjan (SVK)
Jan Simon (SVK)
7-6(5) 6-4
QFPatrik Fabian (4) (SVK)
Norbert Gombos (SVK)
Tomas Papik (CZE)
Dominik Suc (CZE)
7-5 6-2
QFMichal Franek (CZE)
Jan Kuncik (CZE)
Peter Heller (3) (GER)
Steven Moneke (GER)
6-7(2) 6-4 [10-7]
QFRoman Jebavy (2) (CZE)
Adam Pavlasek (CZE)
Jakub Gewert (POL)
Yaraslau Shyla (BLR)
6-1 6-4
R16Marek Michalicka (1) (CZE)
Nikolaus Moser (AUT)
Alex Belozerskikh (WC) (RUS)
Dmitri Sitak (RUS)
6-3 6-0
R16Marek Semjan (SVK)
Jan Simon (SVK)
Nikita Bronnikov (RUS)
Daniel Lustig (CZE)
7-6(2) 6-1
R16Patrik Fabian (4) (SVK)
Norbert Gombos (SVK)
Otakar Lucak (CZE)
Juraj Masar (SVK)
7-6(8) 6-2
R16Tomas Papik (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Moritz Dettinger (GER)
Torsten Wietoska (GER)
4-6 7-5 [10-8]
R16Michal Franek (CZE)
Jan Kuncik (CZE)
Jiri Broz (CZE)
Lukas Dlouhy (CZE)
2-6 6-1 [11-9]
R16Peter Heller (3) (GER)
Steven Moneke (GER)
Jiri Kosler (CZE)
Jan Satral (CZE)
6-3 6-4
R16Jakub Gewert (POL)
Yaraslau Shyla (BLR)
Jakub Filipsky (WC) (CZE)
Filip Rikl (CZE)
7-5 6-3
R16Roman Jebavy (2) (CZE)
Adam Pavlasek (CZE)
Michal Bisko (WC) (CZE)
Tomas Musil (CZE)
6-3 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ivo Minar (1WC) (CZE)Oleksandr Gorovyts (UKR)6-2 6-2 [H2H]
Q1Prajnesh Gunneswaran (2WC) (IND)David Novotny (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q1Michal Franek (3) (CZE)Jakub Filipsky (CZE)6-3 6-4 [H2H]
Q1Jakub Gewert (POL)Piotr Grynkowski (POL)5-7 6-0 6-2 [H2H]
Q1Michal Milko (5) (SVK)Kamil Kaleta (POL)6-1 6-0 [H2H]
Q1Dominik Suc (6) (CZE)Filip Brtnicky (CZE)6-1 6-2 [H2H]
Q1Jakub Oravec (SVK)Tomas Musil (CZE)6-1 6-2 [H2H]
Q1Robert Rumler (8) (CZE)Marek Jaloviec (CZE)6-4 6-4 [H2H]
Q2Ivo Minar (1WC) (CZE)Andras Ketyi (HUN)6-2 6-1 [H2H]
Q2Oleksandr Gorovyts (UKR)Karol Drzewiecki (POL)6-3 6-3 [H2H]
Q2Prajnesh Gunneswaran (2WC) (IND)Moritz Dettinger (GER)6-2 6-7(3) 6-2 [H2H]
Q2David Novotny (GER)Rafael Roig Balaguer (ESP)6-1 6-0 [H2H]
Q2Michal Franek (3) (CZE)Jiri Kosler (CZE)6-4 6-2 [H2H]
Q2Jakub Filipsky (CZE)Filip Dolezel (CZE)6-4 7-6(7) [H2H]
Q2Jakub Gewert (POL)Frantisek Cermak (4) (CZE)6-2 6-4 [H2H]
Q2Piotr Grynkowski (POL)Piotr Stefaniak (POL)6-1 6-0 [H2H]
Q2Michal Milko (5) (SVK)Ladislav Zeleny (CZE)7-6(6) 6-2 [H2H]
Q2Kamil Kaleta (POL)Miroslav Herzan (CZE)6-2 7-5 [H2H]
Q2Dominik Suc (6) (CZE)Peter Mick (SVK)6-3 6-4 [H2H]
Q2Filip Brtnicky (CZE)Simon Wardelmann (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Jakub Oravec (SVK)Vaclav Safranek (7WC) (CZE)0-6 6-2 6-1 [H2H]
Q2Tomas Musil (CZE)Maxim Maksimyuk (RUS)5-7 6-3 6-2 [H2H]
Q2Robert Rumler (8) (CZE)Adam Majchrowicz (POL)6-3 6-3 [H2H]
Q2Marek Jaloviec (CZE)Lukas Dlouhy (10WC) (CZE)6-4 5-7 7-5 [H2H]
Q3Ivo Minar (1WC) (CZE)Bye
Q3Andras Ketyi (HUN)Alexander Hager (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q3Karol Drzewiecki (POL)Krystof Janosik (WC) (CZE)6-1 6-1 [H2H]
Q3Oleksandr Gorovyts (UKR)Stanislav Nikulchikov (KAZ)6-4 6-1 [H2H]
Q3Prajnesh Gunneswaran (2WC) (IND)Bye
Q3Moritz Dettinger (GER)Jan Simon (SVK)6-1 7-5 [H2H]
Q3Rafael Roig Balaguer (ESP)Frantisek Simon (CZE)6-0 6-4 [H2H]
Q3David Novotny (GER)Michal Bisko (CZE)3-6 7-6(3) 6-4 [H2H]
Q3Michal Franek (3) (CZE)Bye
Q3Jiri Kosler (CZE)Florian Kappe (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Jakub Filipsky (CZE)Egor Brailovsky (RUS)6-0 6-3 [H2H]
Q3Filip Dolezel (CZE)Maximilian Boewer-Stelter (GER)5-7 6-1 6-4 [H2H]
Q3Frantisek Cermak (4) (CZE)Bye
Q3Jakub Gewert (POL)Phillip Gresk (POL)5-7 6-4 6-3 [H2H]
Q3Piotr Stefaniak (POL)Ondrej Dusek (CZE)3-6 6-1 6-2 [H2H]
Q3Piotr Grynkowski (POL)Bartosz Wojnar (POL)4-6 6-3 7-6(5) [H2H]
Q3Michal Milko (5) (SVK)Bye
Q3Ladislav Zeleny (CZE)Victor Ravier (FRA)6-0 6-4 [H2H]
Q3Kamil Kaleta (POL)Thomas Jan Dafcik (GER)7-6(5) 7-5 [H2H]
Q3Miroslav Herzan (CZE)Filip Rikl (CZE)6-1 6-1 [H2H]
Q3Dominik Suc (6) (CZE)Bye
Q3Peter Mick (SVK)Nikita Bronnikov (RUS)7-6(8) 3-6 6-3 [H2H]
Q3Simon Wardelmann (GER)Dinar Zakirov (RUS)6-4 6-2 [H2H]
Q3Filip Brtnicky (CZE)Anthony Loconte (ITA)6-3 6-3 [H2H]
Q3Vaclav Safranek (7WC) (CZE)Bye
Q3Jakub Oravec (SVK)Martin Caro (SVK)6-3 7-5 [H2H]
Q3Maxim Maksimyuk (RUS)Matus Hrabovsky (SVK)6-4 6-0 [H2H]
Q3Tomas Musil (CZE)Dominik Kellovsky (9) (CZE)7-6(5) 5-7 6-4 [H2H]
Q3Robert Rumler (8) (CZE)Bye
Q3Adam Majchrowicz (POL)Daniel Pashayan (RUS)6-2 7-5 [H2H]
Q3Marek Jaloviec (CZE)Jakub Jastrzebski (POL)6-4 6-3 [H2H]
Q3Lukas Dlouhy (10WC) (CZE)Ilya Kryvaruchka (BLR)6-2 6-0 [H2H]


What's your opinion on the ATP Czech Republic F1 Futures draw (Men's) 2013?
Who will win Czech Republic F1 Futures?