ATP Czech Republic F10 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Czech Republic F10 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F10 Futures Event Details:

2016-11-21Hard
IndoorCzech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F10 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarek Jaloviec (3) (CZE)Botic Van De Zandschulp (6) ()6-4 6-1[H2H]
SFBotic Van De Zandschulp (6) ()Niels Lootsma (7) (NLD)6-3 6-2[H2H]
SFMarek Jaloviec (3) (CZE)Petr Michnev (2) (CZE)6-2 6-2[H2H]
QFBotic Van De Zandschulp (6) ()Elmar Ejupovic (GER)6-4 7-6(5)[H2H]
QFNiels Lootsma (7) (NLD)Patrick Kaukovalta (FIN)6-2 6-1[H2H]
QFMarek Jaloviec (3) (CZE)Jan Minar (WC) (CZE)6-2 7-6(3)[H2H]
QFPetr Michnev (2) (CZE)Christian Hirschmueller (GER)6-3 7-6(3)[H2H]
R16Elmar Ejupovic (GER)Filip Veger (CRO)6-4 6-0[H2H]
R16Botic Van De Zandschulp (6) ()Libor Salaba (CZE)6-2 5-7 6-2[H2H]
R16Patrick Kaukovalta (FIN)Tomas Papik (4) (CZE)6-2 6-4[H2H]
R16Niels Lootsma (7) (NLD)Ondrej Krstev (CZE)6-0 6-4[H2H]
R16Jan Minar (WC) (CZE)Dominik Boehler ()7-6(9) 6-7(5) 6-0[H2H]
R16Marek Jaloviec (3) (CZE)Adrian Sikora (SVK)7-6(4) 6-3[H2H]
R16Christian Hirschmueller (GER)Adam Chadaj (POL)3-6 6-3 6-4[H2H]
R16Petr Michnev (2) (CZE)Marek Gengel (WC) (CZE)6-3 6-4[H2H]
R32Elmar Ejupovic (GER)Frank Dancevic (1) (CAN)7-5 6-4[H2H]
R32Filip Veger (CRO)Kristian Lozan (RUS)6-3 6-2[H2H]
R32Libor Salaba (CZE)Petr Nouza (CZE)4-6 6-1 6-4[H2H]
R32Botic Van De Zandschulp (6) ()Michal Dembek (POL)6-4 7-5[H2H]
R32Tomas Papik (4) (CZE)Maciej Rajski (POL)6-1 3-1 Retired[H2H]
R32Patrick Kaukovalta (FIN)Tomas Liska (WC) (SVK)6-3 6-2[H2H]
R32Ondrej Krstev (CZE)Petr Hajek ()6-4 3-6 6-2[H2H]
R32Niels Lootsma (7) (NLD)Eero Vasa (FIN)6-3 6-3[H2H]
R32Dominik Boehler ()Takanyi Garanganga (5) (ZWE)5-7 7-6(4) 7-5[H2H]
R32Jan Minar (WC) (CZE)Daniel Lustig (WC) (CZE)3-6 6-3 7-5[H2H]
R32Adrian Sikora (SVK)Matej Vocel (CZE)7-5 7-6(0)[H2H]
R32Marek Jaloviec (3) (CZE)Jelle Sels (NLD)6-3 6-4[H2H]
R32Adam Chadaj (POL)Robin Kern (8) (GER)6-4 6-0[H2H]
R32Christian Hirschmueller (GER)Marcin Gawron (POL)3-1 Retired[H2H]
R32Marek Gengel (WC) (CZE)Filipp Kekercheni (UKR)6-2 6-2[H2H]
R32Petr Michnev (2) (CZE)Lukas Vejvara (CZE)7-5 6-1[H2H]
Men's Doubles
FTomas Papik (3) (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Niels Lootsma (4) (NLD)
Botic Van De Zandschulp ()
6-3 1-6 [10-4]
SFTomas Papik (3) (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Adam Chadaj (POL)
Filip Veger (CRO)
6-4 6-1
SFNiels Lootsma (4) (NLD)
Botic Van De Zandschulp ()
Marek Gengel (CZE)
Lukas Vejvara (CZE)
6-2 6-4
QFAdam Chadaj (POL)
Filip Veger (CRO)
Adam Majchrowicz (1) (POL)
Petr Michnev (CZE)
2-6 6-2 10-8
QFTomas Papik (3) (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Maciej Rajski (POL)
Piotr Zbroja (POL)
WO
QFNiels Lootsma (4) (NLD)
Botic Van De Zandschulp ()
Jaroslav Pesek (CZE)
Lukas Vojtechovsky (CZE)
6-2 6-3
QFMarek Gengel (CZE)
Lukas Vejvara (CZE)
Marek Jaloviec (2) (CZE)
Libor Salaba (CZE)
7-5 4-1 Retired
R16Adam Majchrowicz (1) (POL)
Petr Michnev (CZE)
Bye
R16Adam Chadaj (POL)
Filip Veger (CRO)
Tadeas Paroulek (CZE)
Daniel Vrba (CZE)
6-1 6-1
R16Tomas Papik (3) (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Andre Biro (HUN)
Ondrej Krstev (CZE)
6-0 6-3
R16Maciej Rajski (POL)
Piotr Zbroja (POL)
Jelle Sels (NLD)
Mick Veldheer ()
7-6(6) 7-5
R16Jaroslav Pesek (CZE)
Lukas Vojtechovsky (CZE)
Stepan Rinko (CZE)
Jiri Vachtl (CZE)
6-2 7-6(9)
R16Niels Lootsma (4) (NLD)
Botic Van De Zandschulp ()
Petr Nouza (CZE)
Lukas Polacek (CZE)
6-1 7-5
R16Marek Gengel (CZE)
Lukas Vejvara (CZE)
Frantisek Polanka (WC) (CZE)
DANIEL Velek (CZE)
6-1 6-1
R16Undecided
Marek Jaloviec (2) (CZE)
Libor Salaba (CZE)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ondrej Krstev (1) (CZE)Daniel Vrba (CZE)6-1 6-2[H2H]
Q1Kristian Lozan (2) (RUS)Mick Veldheer (10) ()6-4 7-5[H2H]
Q1Christian Hirschmueller (3) (GER)Tadeas Paroulek (14) (CZE)6-7(8) 6-4 6-2[H2H]
Q1Adam Chadaj (13) (POL)Vincent Jaensch-Mueller (4) ()6-2 6-0[H2H]
Q1Patrick Kaukovalta (9) (FIN)Andre Biro (5) (HUN)6-2 6-3[H2H]
Q1Eero Vasa (6) (FIN)Tomas Machac (WC) (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q1Lukas Vejvara (12) (CZE)Patrik Obal (7) (SVK)6-3 5-7 6-0[H2H]
Q1Petr Nouza (CZE)Marek Semjan (8) (SVK)1-6 7-6(8) 7-6(4)[H2H]
Q2Ondrej Krstev (1) (CZE)David Martinek (CZE)6-4 6-1[H2H]
Q2Daniel Vrba (CZE)Stepan Rinko (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q2Kristian Lozan (2) (RUS)Ondrej Dusek (WC) (CZE)6-4 6-1[H2H]
Q2Mick Veldheer (10) ()Frantisek Polanka (CZE)7-6(6) 1-6 6-2[H2H]
Q2Christian Hirschmueller (3) (GER)David Mrazek (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q2Tadeas Paroulek (14) (CZE)Jiri Jenicek (WC) (CZE)6-0 6-2[H2H]
Q2Vincent Jaensch-Mueller (4) ()Dan Skacel (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q2Adam Chadaj (13) (POL)Daniel Rabas (CZE)6-4 6-1[H2H]
Q2Andre Biro (5) (HUN)Antonin Stepanek (WC) (CZE)6-2 2-6 4-1 Retired[H2H]
Q2Patrick Kaukovalta (9) (FIN)DANIEL Velek (WC) (CZE)6-1 6-1[H2H]
Q2Eero Vasa (6) (FIN)Jiri Vachtl (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q2Tomas Machac (WC) (CZE)Michal Marko (15) (SVK)6-1 6-1[H2H]
Q2Patrik Obal (7) (SVK)Dominik Recek (CZE)6-4 7-6(0)[H2H]
Q2Lukas Vejvara (12) (CZE)Lukas Polacek (CZE)6-3 6-1[H2H]
Q2Marek Semjan (8) (SVK)Lukas Doubek (WC) (CZE)6-3 6-0[H2H]
Q2Petr Nouza (CZE)Piotr Zbroja (11) (POL)7-5 6-0[H2H]